Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 9:00 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 460 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 31  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: sob říj 08, 2016 7:17 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Hikoki píše:
Zdravím všechny. Chtěl bych oživit toto diskuzní vlákno. Poté co jsem dlouho mlel semínka ostropestřce na téměř historickém kafemlýnku, jsem se rozhodl si věci trochu ulehčit a pořídil si poměrně levný, ale velmi účinný elektrický mlýnek na kávu. Semínka pomele bryskně a velmi jemně. Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem při brouzdání po netu narazil na následující stránku, která v podstatě staví elektrický mlýnek s ocelovými noži do role, přinejmenším, outsidera. https://www.vasbylinkar.cz/jak-uzivat-o ... mariansky/ Nikdy jsem se nesetkal se zmínkou o škodlivém účinku kovu a vyšší teploty na potenciální zdravotní účinky mletých semen. Nyní jsem zmaten, a nevím jestli se nemám vrátit k původně panem Jardou doporučovanému rozkousávání celých semen. Nebo jde v případě onoho internetového obchodu pouze o marketing tah? Opravdu nevím. Budu vděčný za jakýkoli názor.

To je tedy blábol. Ostropestřec pokud není plně znemožněno přístupu vzduchu oxiduje již v řádu minut a rozhodně tomu nezabrání nějaké zipové sáčky. Dokonce ten proces plně nezastaví ani vakuování, pouze smísení s olejem ihned po nadrcení je schopno tento proces blokovat. Již jsem to zde někde psal, nadrtit a ihned smíchat s olejem a máte klid, žádný drcený bych nekupoval, to je akorát tak dobré na poškození jater. Pokud jde o teplo, které vytvářejí ty nože z toho bych také asi neměl velkou hlavu, farmacie těží silymarin z průmyslově rozemletého semene dokonce chemicky v acetonu a taky funguje, ale hlavně vám nesmí to rozdrcené semeno zoxidovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: sob říj 08, 2016 7:21 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
johny54 píše:
Asi na tom neco bude. To same se uvadi u lneneho seminka. Ja kovovy mlynek take vlastnim a pouzivam a jsem ted trochu v nejistote. Kazdopadne kdybyste narazili na nejaky nekovovy mlynek, tak se podelte:)
Stejne tak si nejsem jisty jak je to s tim mlety ostropestrem. Nebo i lnenym seminkem, ktere je take plne oleje a na vzduchu zlukne. Ten drceny kupovany je vzdy skladovany ve vzduchotesnem pytliku, kde by zluknout jen tak nemel. Tak jestli je takto skladovany ne moc dlouhou dobu a clovek ho po otevreni rychle spotrebuje, tak se podle me nejakeho zkazeneho zbozi bat nemusi. Ale je fakt, ze tady je zas nejistota v tom skladovani a jestli ono drcene zbozi je opravdu v poradku.

Nevěřte na duchy, neexistuje možnost jak v nějakém pytlíku, nebo sklenici kterou otevíráte rozdrcené semeno ochránit před oxidací, ideální je vždy trochu namlít a ihned spotřebovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: pon říj 10, 2016 1:05 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte zář 27, 2016 3:10 pm
Příspěvky: 64
Mne kupovana ostropestrova drt celkem vyrazne pomohla. Od te doby co jsem zjistil, ze drceny ostropestrec na vzduchu zlukne, tak si jej radsi drtim sam. Ale ja jsem onen ostropestrec uzival ve forme caje. Neni to tak, ze po prevareni neni zkazeny olej tak skodlivy? Nebo i u dlouho namleteho ostropestre zustava lecivy sylimarin, ale z druhe strany i jatra zatezujici olej?
A trosku mimo tema, nechci kvuli tomu zakladat novou diskuzi. Jak je to u mesicku lekarskeho nevite? Sklizi se syte oranzove kvety, ktere obsahuji nejvice lecivych latek. Ale po delsim skladovani mesice bledne a casto se prodava spise zluty. Cetl jsem, ze takovy jatra spis zatezuje a lecivych latek uz v nem tolik neni. Nevite proc by mel jatra zatezovat? Neni to spis jen tak, ze uz ma slabsi ucinky ale neuskodi? diky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: pon říj 10, 2016 3:23 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte zář 27, 2016 3:10 pm
Příspěvky: 64
A jeste jedna vec k ostropestrove kasicce. Obcas si namelu ostropestrova seminka, lnena seminka, koren pampelisky a zaleju to ostropestrovym olejem. To uskladnim v lednicce a pak postupne konzumuju. Ale momentalne ostropestrovy olej nemam, dostal se mi do rukou jen tento olivovy. http://gomart.pk/image/cache/data/incom ... 00x500.png
Myslite, ze ho muzu vyjimecne pouzit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2016 1:44 pm 
Offline

Registrován: ned lis 23, 2014 10:06 pm
Příspěvky: 86
Nemám ostropestrecový olej, tak si miešam namleté semená s medom, držím to v chladničke. Predpokladám, že je zmes "zakonzervovaná" podobne ako s olejom.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestřec
PříspěvekNapsal: sob říj 15, 2016 1:00 am 
Offline

Registrován: úte kvě 24, 2016 10:48 pm
Příspěvky: 407
[quote="Jarda":24h1emwf]Já lidem doporučuji pouze čerstvá semena, která se v objemu jedné kávové lžičky, vždy minimálně 20 minut před jídlem, rozžvýkají. Žvýkají se velice dlouho, dokud neztratí veškerou chuť a poté se vzniklá kašička spolkne. Hlavním důvodem tohoto postupu je, že tato semena velice rychle po rozdrcení žluknou a jsou poté naopak pro

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: sob říj 15, 2016 9:11 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte zář 27, 2016 3:10 pm
Příspěvky: 64
Stačí si pročíst celé vlákno. Jarda a někteří další tu předem namletou a kupovanou drť nedoporučují. Ostropestřová semena obsahují oleje, které po rozemletí na vzduchu celkem rychle žluknou. Pak už jsou pro

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: pát lis 11, 2016 1:56 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte zář 27, 2016 3:10 pm
Příspěvky: 64
Myslíte, že by se dal použít kokosový olej do kašičky? V teple se mírně rozpustí a pak by to možná šlo? Nebo kokosový olej obsahuje něco proč to není tak vhodné míchat jako s jinými oleji?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned lis 13, 2016 7:45 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
johny54 píše:
Mne kupovana ostropestrova drt celkem vyrazne pomohla. Od te doby co jsem zjistil, ze drceny ostropestrec na vzduchu zlukne, tak si jej radsi drtim sam. Ale ja jsem onen ostropestrec uzival ve forme caje. Neni to tak, ze po prevareni neni zkazeny olej tak skodlivy? Nebo i u dlouho namleteho ostropestre zustava lecivy sylimarin, ale z druhe strany i jatra zatezujici olej?
A trosku mimo tema, nechci kvuli tomu zakladat novou diskuzi. Jak je to u mesicku lekarskeho nevite? Sklizi se syte oranzove kvety, ktere obsahuji nejvice lecivych latek. Ale po delsim skladovani mesice bledne a casto se prodava spise zluty. Cetl jsem, ze takovy jatra spis zatezuje a lecivych latek uz v nem tolik neni. Nevite proc by mel jatra zatezovat? Neni to spis jen tak, ze uz ma slabsi ucinky ale neuskodi? diky

Žluklý tuk je žluklý i po převaření, tam se tím nic neřeší a na ten měsíček nedovedu odpovědět, tím jsem se nikdy nezabýval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned lis 13, 2016 7:46 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
johny54 píše:
A jeste jedna vec k ostropestrove kasicce. Obcas si namelu ostropestrova seminka, lnena seminka, koren pampelisky a zaleju to ostropestrovym olejem. To uskladnim v lednicce a pak postupne konzumuju. Ale momentalne ostropestrovy olej nemam, dostal se mi do rukou jen tento olivovy. http://gomart.pk/image/cache/data/incom ... 00x500.png
Myslite, ze ho muzu vyjimecne pouzit?

To nemůže nijak vadit v některých parametrech je ještě lepší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned lis 13, 2016 7:49 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Tamariška píše:
Nemám ostropestrecový olej, tak si miešam namleté semená s medom, držím to v chladničke. Predpokladám, že je zmes "zakonzervovaná" podobne ako s olejom.

Tak z hlediska oxidace to řeší i ten med, ale nedovedu odpovědět zda výsledný produkt funguje stejně. Olej uvolní silymarin, který rozpouští olej, nebo líh, ale netuším zda ho může uvolnit i med.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestřec
PříspěvekNapsal: ned lis 13, 2016 7:52 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
krasnagadgetka píše:
Koupila jsem si drť ze semen ostropestřce. To je špatně? Moc děkuji.

Osobně to nedoporučuji, prakticky je nemožné že by to nebylo zoxidované.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned lis 13, 2016 7:54 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
johny54 píše:
Myslíte, že by se dal použít kokosový olej do kašičky? V teple se mírně rozpustí a pak by to možná šlo? Nebo kokosový olej obsahuje něco proč to není tak vhodné míchat jako s jinými oleji?

Tak použít jde, jako každý jiný olej, nicméně hotový produkt asi bude hodně tvrdý a nebude tak snadné s tím pracovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: sob led 21, 2017 1:58 pm 
Offline

Registrován: stř říj 15, 2014 11:18 pm
Příspěvky: 13
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli vás taky kašička tak prohání jako mě.
V ručním kávovém mlýnku jsem umlel asi 100g semen OM a hned je smíchal ve skleničce s olivovým olejem a nechal v lednici tak aby nad sedlou kašičkou byla vrstva oleje.
V pátek v 11 hod jsem spolkl 1.kávovou lžičku 20min. před obědem. Po obědě a krátké procházce jsem musel na záchod \":-)\"
Další nucení bylo po práci po 17. hod. Pak jsem si vzal další lžičku protože po chvíli byla večeře. Po ní jsem šel znovu \":-)\"
Dnes jsem ještě kašičku neměl a už jsem byl 3x na toaletě \":-)\"

_________________
Tomáš K.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: sob bře 18, 2017 3:10 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
tomaka píše:
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli vás taky kašička tak prohání jako mě.
V ručním kávovém mlýnku jsem umlel asi 100g semen OM a hned je smíchal ve skleničce s olivovým olejem a nechal v lednici tak aby nad sedlou kašičkou byla vrstva oleje.
V pátek v 11 hod jsem spolkl 1.kávovou lžičku 20min. před obědem. Po obědě a krátké procházce jsem musel na záchod \":-)\"
Další nucení bylo po práci po 17. hod. Pak jsem si vzal další lžičku protože po chvíli byla večeře. Po ní jsem šel znovu \":-)\"
Dnes jsem ještě kašičku neměl a už jsem byl 3x na toaletě \":-)\"

Normálně průjem nevyvolává, tedy asi vám něco dráždí a bude potřeba patrně pokračovat pomaleji. Předpokládám že si to sedne a neměl by jste s tím mít problém, jde o velice bezpečný postup podpory jater.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 460 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 31  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz