Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:35 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: pát dub 03, 2015 4:21 pm 
Offline

Registrován: pon bře 09, 2015 3:06 pm
Příspěvky: 9
Já straašně ráda chodím bosky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: sob dub 25, 2015 10:23 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
catcher píše:
Jojo, téma se stočilo trochu jinam, předchozí příspěvky neřeší, že pokud potkám aligátora, floridskou pumu, nebo jedovatého hada, tak je vcelku jedno, zda jsem naboso, nebo obutý. Naopak, Američani si cení toho svého "die with your boots on", takže v tomto směru je u nich obava z chůze naboso asi vpořádku.
Nicméně tady jsme v centru Evropy, v klimaticky poměrně stabilní oblasti bez zvířecích predátorů (těch lidských tady máme až dost) a s ohledem na zdravotní a v širších konotacích i duchovní aspekty tématu si noha přímo "koleduje" o to chodit "barefoot".
V zimě se to dá brát jako krátkodobý trénink hlavně stran podpory krevního oběhu, ale v létě, a zejména v přírodě chodit obutý je hřích (Mojžíš se o tom sice nezmiňuje, ale zřejmě jde jen o lobbing obuvnických korporací). Nebudu rozebírat to co už bylo napsáno v prvním a doplněno v druhém příspěvku. Sám chodím v periodě, kryjící se zhruba s EU "letním" časem naboso (v autě mám pod sedadlem kožené "kristusky" kdyby něco) a to zejména na výšlapy do přírody. Trasa cca 25-30 km není pro chodidla žádný problém a střídání terénu (jehličí, kamenitá stezka, potok) jde nohám jen k duhu. Rozšlápnuté psí hovínka patří k věci (rychlá abraze ulpělých nečistot při chůzi vše vyřeší) a sem tam drobná ranka (střep, ostrý kousek dřeva) se velice rychle zacelí, zvláště když není čas to řešit. Večer už nevíte kde to na chodidle bylo.
Takže to shrnu : perfektní akupresura chodidel a skrz ně i vnitřních orgánů, grounding 1 (uzemnění elektrického potenciálu těla), grounding 2 (přímé spojení s Matkou Zemí - blíže nelze specifikovat, každý sám dle své senzitivity pozná oč jde), podpora krevního oběhu dolních končetin a silný pocit, že jsem teď a tady (Power of Now) dělá z chůze naboso něco, bez čeho si nelze teplejší měsíce roku představit.
To, jesli mě při chůzi něco zespod píchá a tlačí jsou jen nepodstatné, časově omezené pocity toho kdo začíná, spíše program mysli. Velmi rychle vymizí, spodek chodidla se "zatáhne" a máte vlastní podrážku a nafurt.

Oops, dal jsem to tady dvakrát... tak snad jen doplním, pro lepší představu : zkuste si, až se ráno vzbudíte, natáhnout rukavice a mějte je na rukou celý den. Pokud to budou prsťáky z jemné kůže, zvládnete všechny běžné věci, ale přesto "nebudete ve své kůži". A podobně je to i s nohama. Boty nás "izolují" od našeho prostředí, což kromě extrémních terénů je nevýhoda. Pozná to jen ten, kdo začne naboso "ve velkém" tj. boty jen když opravdu není zbytí.

Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že noha si po relativně krátké době vytvoří vlastní podrážku a to mimořádně odolnou. Když jsem v mládí trénovat orientální sporty dělalo se vše bosky a většinou v přírodě, tedy třeba i běh po zahradě a dodnes si pamatuji, jak jsem přeběhl angreštové větvičky v trávě a kupodivu nic. Strach je zde zbytečný, pouze zpočátku si trochu dávat větší pozor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: pon čer 29, 2015 11:09 pm 
Offline

Registrován: úte zář 22, 2009 10:10 am
Příspěvky: 160
https://www.youtube.com/watch?v=9GWtb9jr-bw


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: pon čer 29, 2015 11:32 pm 
Offline

Registrován: úte zář 22, 2009 10:10 am
Příspěvky: 160
http://uloz.to/xAG872P6/naboso-pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: pát črc 03, 2015 4:25 am 
Offline

Registrován: stř črc 20, 2011 5:24 pm
Příspěvky: 56
martina72 píše:
Bos je možno chodit, až na pár dnů (či míst), celoročně.
Zaplatíte za to vyvinutím v podstatě druhého krevního oběhu, prostě strpíte nohy chladnější, než zbytek těla. Dále se vám vyvine, dle terénu, kde fungujete, určitá "podrážka". Prostě se kůže změní, stejně jako když tvrdě pracujete holýma rukama. Dle stupně zátěže se noha přetvaruje, chcete-li, zdeformuje. Též budete míň lákavý partner v "pelechu". Nelze jinak. To vše je normální, není to ani fatální, ani patologické.
Ale nemůžete chodit bos se všemi výhodami a nemít žádné "nevýhody". To prostě není možné.
Bosé chození má ovšem blahodárný vliv na psychiku, tělesné zdraví celkové i na fysično lokální - přímo posiluje svalíky, které jinak jakokdyby ani nebyly.

Tak to už je snad extrém, -být míň lákavý partner v pelechu.-
Buď je tma, nebo mám ponožky neboť se nestačí vyslic, takže pohoda-jahoda.
Chodím a běhám bos devátým rokem (dle počasí), na chodidle mám lehce špinavý kožní mozol (podrážku). Nejhorší je první měsíc začínající teplých měsíců (vysoká citlivost, občas šrám). Nejhorší z terénu je škvára, tu jsem měl párkrát zarostlou a ani o ni nevěděl. A v lese silně rozrostlé ostružiny, ale i to se dá, když vám pak někdo vytahá trny.
Když běžím kolem toku Moravy bosé a navíc jen v obyč černých trenkách (s jemnou nesvírající gumou), je to OBROVSKÁ VOLNOST, SÍLA SVOBODY.
Údržba chodidel je minimálně náročná, alespoň pro mě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: pát črc 03, 2015 1:51 pm 
Offline

Registrován: stř črc 20, 2011 5:24 pm
Příspěvky: 56
zdenka.polachova píše:
Vidím, že téma se tu zcela změnilo:) Chci se ale zeptat, zda někdo máte zkušenosti s bosým chozením jako takovým, jestli třeba opravdu chodíte po nějakých cestičkách z kamínků apod. Slyšela jsem, že je to dobré i pro děti a zvažuji koupi nějakých podložek. Na bosé chození lesem zatím nemám odvahu:)

Neutrácejte za nesmysly.
Naše dvouletá dcera chodí bosa od narození a nemá žádný problém ani se štěrkem, leda při zastavení na rozpáleném chodníku. Sama se vyzouvá, boty nechce ( ,sama si řekne). Zkuste na začátku pískoviště a trávník. Na procházce se můžete zout, vše nenásilným způsobem. Když vás uvidí, bude dělat to samé. Na hrubý terén, píchání nijak neupozorňujte. Les, jehličí je super. Hliňěný terén a tráva krásně chladí rozpíchané chodidla. Děti i vy,vydrží víc než si myslíme.
Pokud vás bodne včela, v KLIDU vytáhněte žihadlo a hned ranku potřete a chlaďte vlhkou HLÍNOU!!! Třeba i z květináče!
Postižené místo ani neopuchne!
Ps: Před třemi týdny na Horních Bečvách dceru píchla včela, doběhla s ženou do restaurace, použil jsem tu nejrychlejší vlhkou hlínu (z květináče), chladil max 1 - 2 min., nemyl, VŠE DOPADLO NA VÝBORNOU !!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: pát črc 03, 2015 8:40 pm 
Offline

Registrován: úte zář 22, 2009 10:10 am
Příspěvky: 160
rzsoulad píše:
Naše dvouletá dcera chodí bosa od narození a nemá žádný problém ani se štěrkem, leda při zastavení na rozpáleném chodníku. Sama se vyzouvá, boty nechce (sama si řekne).

Děti jsou od momentu narození zcela autonomní přírodní bytosti, to jen degenerativní paradigma této společnosti se západními civilizačními hodnotami se na nich začne postupně podepisovat. Je zcela v režii rodičů, nakolik to dokážou udržet v rozumných mezích. Jedna taková zkušenost se včelím bodnutím a jeho relativně lehkou eliminací se dokáže zapsat na hardisk "absolventa" tohoto zážitku způsobem, který jej provždy zbaví obav, neřku-li fóbie z nebezpečí tohoto typu a má o starost (obavu) míň mj. chodit naboso.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: pát črc 03, 2015 10:07 pm 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 6:10 pm
Příspěvky: 1085
Bydliště: Praha
rzsoulad píše:
...Pokud vás bodne včela, v KLIDU vytáhněte žihadlo a hned ranku potřete a chlaďte vlhkou HLÍNOU!!! Třeba i z květináče!
Postižené místo ani neopuchne!...

Mas pravdu, pred tydnem me taky bodla vcela do chodidla, vzal jsem trochu hliny, parkrat jsem na ni plivnul abych ji namocil a romazal vlhkou hlinu na chodidle kde to bolelo. A fakt je, ze bolest velmi rychle ustala.

_________________
Oliver Wendel Holmes, Harvard University: pevne verim, ze kdyby cela medicina, tak jak je nyni aplikovana, mohla byt potopena na dno more, bylo by to lepsi pro lidstvo a to nejhorsi pro ryby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: úte črc 07, 2015 3:26 pm 
Offline

Registrován: stř črc 20, 2011 5:24 pm
Příspěvky: 56
pv33 píše:
Mas pravdu, pred tydnem me taky bodla vcela do chodidla, vzal jsem trochu hliny, parkrat jsem na ni plivnul abych ji namocil a romazal vlhkou hlinu na chodidle kde to bolelo. A fakt je, ze bolest velmi rychle ustala.

Vyzkoušeno to mám i na ovádu, vzal jsem hlínu, také na ni plivnul a namazal asi 10cm2. Do minuty bez svědění a do hodiny bez otoku.
Chci ještě vyzkoušet klíště. Letos jich měl už 4, vždy jen vytrhl nebo seškrábl (vše bez pinzety) a naslinil. Slinění zmírňuje svědění až do vymizení. Myslím, že ta hlína bude víc efektivní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: ned črc 12, 2015 8:47 pm 
Offline

Registrován: ned črc 12, 2015 7:41 pm
Příspěvky: 1
Jituňačka píše:
Přemýšlím o pořízení obuvi značky Vivobarefoot. Nevím, až jak moc to funguje, ale vypadá to zajímavě. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

http://www.vivobarefoot.cz/vice-o-znacc ... vobarefoot

Chodím v nich už více než rok a v absolutní pohodě. Samozřejmě rád chodím bos, no do práce a po městě to zrovna moc nejde \":-(\"
Takže sice chybí uzemnění, ale není tam podpatek a je tenká podrážka takže noha i tak musí pracovat jako kdyby byla bosá \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: ned črc 26, 2015 6:59 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
rzsoulad píše:
Vyzkoušeno to mám i na ovádu, vzal jsem hlínu, také na ni plivnul a namazal asi 10cm2. Do minuty bez svědění a do hodiny bez otoku.
Chci ještě vyzkoušet klíště. Letos jich měl už 4, vždy jen vytrhl nebo seškrábl (vše bez pinzety) a naslinil. Slinění zmírňuje svědění až do vymizení. Myslím, že ta hlína bude víc efektivní.

Zajímavá zkušenost, ale u toho klíštěte by to sneslo větší opatrnost, jak je flek, tak bych do toho takto nešel, to raději ATB v začátku jsou slušně účinné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: ned srp 02, 2015 5:02 pm 
Offline

Registrován: ned srp 02, 2015 3:32 pm
Příspěvky: 2
Bosochůze je fakt prima. Dnes dvanácté žihadlo (máme v zahradě jetelinku plazivou, pěkně usekanou), mně pomůže okamžitě potřít dubovými kapkami.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: ned srp 23, 2015 10:49 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Jarka33 píše:
Bosochůze je fakt prima. Dnes dvanácté žihadlo (máme v zahradě jetelinku plazivou, pěkně usekanou), mně pomůže okamžitě potřít dubovými kapkami.

Tak taky k něčemu dobré, alespoň získáte vysokou imunitu na jakékoliv bodnutí hmyzem. Třeba mě to neoteče, ani když dostanu žihadlo do obličeje, ale to je vlastnost vypěstovaná. Otec včelařil a při pohybu u úlů nebylo o žihadla nouze. Nejvíce najednou jsem již schytal při špatném postupu při sundávání roje do rojáčku. Vše jsem si připravil rojáček, trychtýř a stačilo klepnout do větve a vše by bylo v pohodě. Roj by spadl do trychtýře a po nějaké době, pokud by mimo nezůstala královna, by k ní přiletěl i zbytek roje a vystaráno. Bohužel větev byla docela tenká, úder slabý, spíše tedy došlo k tlaku na větev, ta se rozhoupala a místo do trychtýře mě celý roj spadl na hlavu a hlavně za triko. Nikdy v životě jsem si triko nesundal tak rychle, ale i tak jsem měl krk a záda jako jehelníček. Protože žihadel bylo opravdu hodně i na můj běžný standard, jel jsem pro jistotu na pozorování do špitálu, ale nestalo se prostě nic. Sestřička mě nějakou dobu pinzetou obírala od těch žihadel a to bylo vše co bylo potřeba. Jinak se tvrdí, že žihadla eliminují revma, tak snad to u vás bude fungovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: úte úno 18, 2020 6:56 pm 
Offline

Registrován: ned úno 16, 2020 4:48 pm
Příspěvky: 3
chodim patym dnem naboso bez bot. zatim jen asi 2km denne a pouze dazebni kostky a asfaltokaminkovy ulice suchy i za deste, ve vsi. treba vloni jsem jenom slapla bosa na chodnik a rychle zpet do boty, neslo to zvladnout pro citlivost chodidla, a letos ...to slo samo zacit, neuveritelny zazitek a tesim se ven jak pes. ostry posypovy kaminky jsou bolestivy. Poprosim o rady jak udrzujete ty tlapy \":D\" .rekla bych ze mazat by je zmnekcovalo a to je asi nezadouci. dekuju


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bosé chození se stává trendem
PříspěvekNapsal: stř úno 19, 2020 8:25 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
srsrna píše:
chodim patym dnem naboso bez bot. zatim jen asi 2km denne a pouze dazebni kostky a asfaltokaminkovy ulice suchy i za deste, ve vsi. treba vloni jsem jenom slapla bosa na chodnik a rychle zpet do boty, neslo to zvladnout pro citlivost chodidla, a letos ...to slo samo zacit, neuveritelny zazitek a tesim se ven jak pes. ostry posypovy kaminky jsou bolestivy. Poprosim o rady jak udrzujete ty tlapy \":D\" .rekla bych ze mazat by je zmnekcovalo a to je asi nezadouci. dekuju

Pokud se zatvrdlá podrážka na nohách, hlavně na patách, nemá tendenci trhat s čímž mají někteří problém, prostě jen večer umýt a neřešit. Jinak indulona do té trhliny na noc a zase neřešit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz