Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 8:30 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 94 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: úte kvě 20, 2014 8:20 pm 
Offline

Registrován: pon lis 26, 2012 10:06 am
Příspěvky: 15
Dnes jsem řešila otázku, zda se dá sušit namleté lněné semínko? Jde mi o to, zda jde, když semínko namelu, ihned promíchám s vodou v mixéru a přidám nasekané oříšky a dám hned sušit do sušičky, zda semínko nežlukne?Chuťově mi příjde, že je všechno v pořádku. Děkuju za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: sob čer 07, 2014 8:28 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Stejsi píše:
Dnes jsem řešila otázku, zda se dá sušit namleté lněné semínko? Jde mi o to, zda jde, když semínko namelu, ihned promíchám s vodou v mixéru a přidám nasekané oříšky a dám hned sušit do sušičky, zda semínko nežlukne?Chuťově mi příjde, že je všechno v pořádku. Děkuju za odpověď.

Rozemleté lněné semínko představuje problém vždy, pokud to chcete takto dělat, tak možná pro spotřebu v ten daný den, nebo trochu problém sníží asi zmrazení, ale raději pracujte s celým semínkem, tam problém není.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: čtv říj 16, 2014 10:49 pm 
Offline

Registrován: čtv říj 16, 2014 10:47 pm
Příspěvky: 1
Ja som počul že obsahujú kyselinu kyanovodíkovú a že keď sa to preženie,človek sa môže otráviť kyanovodíkom.
Čo je na tom pravdy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: pát říj 17, 2014 11:46 am 
Offline

Registrován: pon bře 25, 2013 4:14 pm
Příspěvky: 126
joachim píše:
Ja som počul že obsahujú kyselinu kyanovodíkovú a že keď sa to preženie,človek sa môže otráviť kyanovodíkom.
Čo je na tom pravdy?

Asi ano, obsahuje nějaké enzymy, které jsou schopny uvolnit kyanid z nějaké části, ale bude to nepatrné množství. Zatím jsem teda nezaznamenal, žádný případ otravy. Já ho užívám celkem pravidelně již delší dobu a zatím žiji \":-)\" to samé i naše zvířectvo.

A určitě neplánujete to jíst na kila \":-)\", takže bych byl v klidu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 4:58 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
joachim píše:
Ja som počul že obsahujú kyselinu kyanovodíkovú a že keď sa to preženie,človek sa môže otráviť kyanovodíkom.
Čo je na tom pravdy?

Správně vám radí člen beati_paoli a pokud ho nebudete jíst kila, což by opravdu asi moc zdravé nebylo, tak nevidím problém. Podle všeho by jste ovšem zřejmě nezemřel na kyanidy, ale na přeředění krve.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: pát bře 09, 2018 4:05 pm 
Offline

Registrován: stř lis 08, 2017 9:23 am
Příspěvky: 30
tak tuto to je cierne na bielom
http://panpekar.blogspot.no/2012/01/lnena-seminka.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: sob bře 10, 2018 2:04 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
marek15693 píše:

Je to dobře zpracováno a opravdu jsou velké rozdíly v obsahu látek u různých odrůd a dost se tím zkomplikovalo i tvrzení že lněné semínko je pouze zdravé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2018 12:27 pm 
Offline

Registrován: úte úno 27, 2018 4:34 pm
Příspěvky: 123
marek15693 píše:

Díky za poučný článek. O výživu se zajímam dlouho, ale nevěděl jsem, že odrůda lněných semen Amon, Jantar, Lola jsou v podstatě škodlivé a téměř neobsahují omegu 3. Problém vidím v tom, že když člověk někde koupí lněná semena, téměř nikdy na nich není napsáno, která to je odrůda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: úte bře 20, 2018 2:47 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Takze, pre vsetkych, ktory pouzivaju lanove semienko z DM, neprilis potesujuca sprava.
Pouzivaju odrody Lower, Silesia, Flanders, Lola, Libra, Szafir.
Na obale nikdy nieje uvedene, ktoru pouziju. Len uz davnejsie som si vsimol, ze lan Das Gesundheit Plus, mal iny tvar nez Alnatura. A ten Alnatura vyzeral aj kvalitnejsi. Vtedy ma to zarazilo, ale teraz to uz chapem. Boli to rozne odrody. Ja som pouzival ten lacnejsi, das gesunde plus, tak je mozne, ze cele roky som doplnal omega-6, namiesto omega-3.

Co sa tyka odrod Lower, Silesia a Szafir, tak tie nevedel indentifikovat ani pestovatel. Cize, je to hazard, mozu mat nezmeneny pomer M.K. alebo zmeneny, nikto nevie. Ale aj tak, kedze na obale nikdy nieje napisane, ktory tam zabalili, semienka z DM bohuzial niesu doveryhodnym zdrojom omega-3 mastnych kyselin, a lahko sa vam moze stat, ze doplnate omega-6 namiesto omega-3. Obdobne to bude u vsetkych neznamych semienok v hypermarketoch, supermarketoch a obchodoch, ako napriklad znacka TESCO a podobne.

Ostava este identifikovat zlaty lan, ci aj ten preslachtovali alebo bude mat povodny obsah omega-3 m.k.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: úte bře 20, 2018 11:09 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Takze, pre vsetkych, ktory pouzivaju lanove semienko z DM, neprilis potesujuca sprava.
Pouzivaju odrody Lower, Silesia, Flanders, Lola, Libra, Szafir.
Na obale nikdy nieje uvedene, ktoru pouziju. Len uz davnejsie som si vsimol, ze lan Das Gesundheit Plus, mal iny tvar nez Alnatura. A ten Alnatura vyzeral aj kvalitnejsi. Vtedy ma to zarazilo, ale teraz to uz chapem. Boli to rozne odrody. Ja som pouzival ten lacnejsi, das gesunde plus, tak je mozne, ze cele roky som doplnal omega-6, namiesto omega-3.

Co sa tyka odrod Lower, Silesia a Szafir, tak tie nevedel indentifikovat ani pestovatel. Cize, je to hazard, mozu mat nezmeneny pomer M.K. alebo zmeneny, nikto nevie. Ale aj tak, kedze na obale nikdy nieje napisane, ktory tam zabalili, semienka z DM bohuzial niesu doveryhodnym zdrojom omega-3 mastnych kyselin, a lahko sa vam moze stat, ze doplnate omega-6 namiesto omega-3. Obdobne to bude u vsetkych neznamych semienok v hypermarketoch, supermarketoch a obchodoch, ako napriklad znacka TESCO a podobne.

Ostava este identifikovat zlaty lan, ci aj ten preslachtovali alebo bude mat povodny obsah omega-3 m.k.

Tak je to docela problém a protože se na obalech nikde nic neuvádí, není se na co spolehnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: úte bře 20, 2018 12:06 pm 
Offline

Registrován: ned říj 22, 2017 10:13 am
Příspěvky: 134
Já z toho důvodu, že existují i škodlivé odrůdy, prostě lněné semeno vůbec nepoužívám. Jím místo toho semeno chia, které má snad ve všech odrůdách slušné zastoupení omega 3. Nebo snad existují taky odrůdy chia, které omega 3 neobsahují? Doufám, že ne, protože to už by pak byla neřešitelná situace. Pokud někdo víte, jaké jsou rozdíly v odrůdách chia semen, dejte vědět prosím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: pát bře 23, 2018 2:48 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Modrovous píše:
Já z toho důvodu, že existují i škodlivé odrůdy, prostě lněné semeno vůbec nepoužívám. Jím místo toho semeno chia, které má snad ve všech odrůdách slušné zastoupení omega 3. Nebo snad existují taky odrůdy chia, které omega 3 neobsahují? Doufám, že ne, protože to už by pak byla neřešitelná situace. Pokud někdo víte, jaké jsou rozdíly v odrůdách chia semen, dejte vědět prosím.

Su rozne odrody chia semienok, vies to podla toho, ze v zlozeni, niektore maju iba 20 gramov tukov, a viac bielkovin a vlakniny. Druhy typ, co som videl, mava 30 gramov tuku, a menej vlakniny a bielkovin. Zatial som nezistoval, ci sa budu lisit aj v zastupeni omega-3 mastnych kyselin. Ale minimalne tieto rozdiely som si vsimol, kedze som kupil uz niekolko znaciek. Ostal som kupovat tie, co maju viac tukov, teda 30 gramov tuku/ 100g.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: ned čer 03, 2018 10:43 am 
Offline

Registrován: sob kvě 05, 2012 8:09 pm
Příspěvky: 86
Nevíte někdo náhodou, jak je to s poměrem obsahu omega u zlatého lněného semínka??, koupeno bio zlaté semínko děkuji

https://theses.cz/id/3njyl1/DP_Hirkova_2017.txt
http://www.nalontu.cz/zajimavosti/co-mo ... em-seminku
http://www.uspesna-lecba.cz/lnene-semin ... ezretnost/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: ned čer 03, 2018 11:31 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Ram píše:
Nevíte někdo náhodou, jak je to s poměrem obsahu omega u zlatého lněného semínka??, koupeno bio zlaté semínko děkuji

https://theses.cz/id/3njyl1/DP_Hirkova_2017.txt
http://www.nalontu.cz/zajimavosti/co-mo ... em-seminku
http://www.uspesna-lecba.cz/lnene-semin ... ezretnost/

Vždy záleží na konkrétní odrůdě, samotná barva není konkrétní měřítko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněné semínko
PříspěvekNapsal: pon čer 25, 2018 9:50 pm 
Offline

Registrován: ned kvě 27, 2018 7:15 pm
Příspěvky: 23
Jestli to dobře chápu, tak já jako laik nemám šanci poznat od pohledu konkrétní odrůdu lnu. Připadají mi všechny velmi podobné, jen některý je tmavší a některý světlejší, ale tvar semen snad úplně stejný.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 94 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz