Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 12:26 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 156 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: ned dub 07, 2013 8:43 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
RaDu píše:
...je vhodná kombinace namočené pohanky s ovocem a ořechy

Jak pro koho, ale většina lidí to snáší docela dobře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pon lis 11, 2013 10:04 am 
Offline

Registrován: pát říj 19, 2012 2:00 pm
Příspěvky: 43
Dobrý den,
četla jsem několik vážně míněných varování před klíčením čehokoli, tedy i munga, čočky, z důvodů vysoké pravděpodobnosti vytvoření plísní. Dále jsem se dočetla, že pokud se do vody pro klíčení přidá trochu peroxidu, plísně nevzniknou. Peroxid vodíku se má přidávat do každé vody, kterou do klíčků dáváme (tedy po dobu celého klíčení).
Zajímá mě váš názor a zkušenosti, zdali peroxid nevadí. Do současnosti jsem klíčila pouze s vodou, a proplachovala jsem zrna 2x denně. Plíseň jsem neviděla, což neznamená, že tam žádná mikroskopická nebyla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pon lis 11, 2013 10:58 am 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
lucinda21 píše:
Dobrý den,
četla jsem několik vážně míněných varování před klíčením čehokoli, tedy i munga, čočky, z důvodů vysoké pravděpodobnosti vytvoření plísní. Dále jsem se dočetla, že pokud se do vody pro klíčení přidá trochu peroxidu, plísně nevzniknou. Peroxid vodíku se má přidávat do každé vody, kterou do klíčků dáváme (tedy po dobu celého klíčení).
Zajímá mě váš názor a zkušenosti, zdali peroxid nevadí. Do současnosti jsem klíčila pouze s vodou, a proplachovala jsem zrna 2x denně. Plíseň jsem neviděla, což neznamená, že tam žádná mikroskopická nebyla.

Nesmíte všemu věřit, co se kde píše. Lepší je jíst něco živého (což naklíčená věc jednoznačně je), než mudrovat o nějakých plísních, které na životní sílu klíčku, dle mého názoru, nemají. Pokud si dáte rohlík nebo chléb do igelitu, máte ho plný plísní a divných kvasinek a hub natotata, rohlík se ale bránit neumí, je mrtvý.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: sob lis 23, 2013 1:51 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
lucinda21 píše:
Dobrý den,
četla jsem několik vážně míněných varování před klíčením čehokoli, tedy i munga, čočky, z důvodů vysoké pravděpodobnosti vytvoření plísní. Dále jsem se dočetla, že pokud se do vody pro klíčení přidá trochu peroxidu, plísně nevzniknou. Peroxid vodíku se má přidávat do každé vody, kterou do klíčků dáváme (tedy po dobu celého klíčení).
Zajímá mě váš názor a zkušenosti, zdali peroxid nevadí. Do současnosti jsem klíčila pouze s vodou, a proplachovala jsem zrna 2x denně. Plíseň jsem neviděla, což neznamená, že tam žádná mikroskopická nebyla.

No zase nehledejte bubáky tam kde většinou nejsou, správně vám odpovídá člen martina72 a pokud jde o peroxid, tím asi nic nezkazíte, ale nesmíte koncentraci přehnat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pon úno 24, 2014 2:54 pm 
Offline

Registrován: úte úno 11, 2014 4:27 pm
Příspěvky: 2
Dobrý den, píšete, že nejlepší je mechanicky loupaná pohanka - zelené barvy - kde ji lze koupit? Klidně odkaz na eshop by se hodil. Nebo značka. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pon dub 21, 2014 7:04 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
veganpedro píše:
Dobrý den, píšete, že nejlepší je mechanicky loupaná pohanka - zelené barvy - kde ji lze koupit? Klidně odkaz na eshop by se hodil. Nebo značka. Děkuji

Tím jsem se nikdy nezabýval, manželka ji vždy přinese z prodejny racionální výživy a předpokládám, že zde nemáme nijak výjimečné zásobování, řekl bych, že se sežene naprosto běžně. Pro jistotu jsem do netu napsal pohanka loupaná a vyskočilo toho na mě opravdu dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: úte pro 09, 2014 7:30 pm 
Offline

Registrován: úte pro 09, 2014 7:09 pm
Příspěvky: 2
Mám dotaz ohledně namáčení pohanky lámanky - je lepší nechat ji přes noc namočenou při pokojové teplotě nebo v ledničce?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: stř pro 10, 2014 7:27 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Ryu píše:
Mám dotaz ohledně namáčení pohanky lámanky - je lepší nechat ji přes noc namočenou při pokojové teplotě nebo v ledničce?

Jaký má smysl ji namáčet? Proč ji nesníte po velmi krátké době vaření či dušení? Je ještě rychleji než rýže.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: stř pro 10, 2014 11:55 pm 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
Ryu píše:
Mám dotaz ohledně namáčení pohanky lámanky - je lepší nechat ji přes noc namočenou při pokojové teplotě nebo v ledničce?

Kupuju si loupanou pohanu fy.ARAX, ta skutečně nabobtná. Máčená ve vlažné vodě se dá jíst už během půl hodiny, já si máčím větší množství a dávám do ledničky. Vodu nechávám tak do 1cm nad pohankou. Nevařím ji - není důvod, chutná jak vařená i tak. Když mám chut na vařené, tak do ní prsknu vajíčko a nechám ho vysrážet, jinak se dá smíchat na sladko s medem a skořicí, já ji mám ráda s česnekem, kayenem, černou lávovou solí a majoránkou a kokostukem. Dá se použít s jakýmkoliv kořením a vždycky je výborná, třeba jen s nastrouhaným nebo přikusovaným jablkem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: čtv pro 11, 2014 1:36 am 
Offline

Registrován: úte pro 09, 2014 7:09 pm
Příspěvky: 2
Dík za tip, zkusím to. A bylo by to ok i mimo ledničku? Dát do propláchnuté pohanky (lámanka nebo kroupa) pár mandlí nebo semínek, koření (třeba kmín) a nechat namočené delší dobu (8, 9 hodin)? Nezačne to v pokojové teplotě kvasit? A přikrývá se to? \":roll:\" Zkouším to chvíli, proto ty asi divný otázky... Ale je lepší se blbě ptát, než (se) uvařit \":P\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: čtv pro 11, 2014 8:45 am 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
Ryu píše:
Dík za tip, zkusím to. A bylo by to ok i mimo ledničku? Dát do propláchnuté pohanky (lámanka nebo kroupa) pár mandlí nebo semínek, koření (třeba kmín) a nechat namočené delší dobu (8, 9 hodin)? Nezačne to v pokojové teplotě kvasit? A přikrývá se to? \":roll:\" Zkouším to chvíli, proto ty asi divný otázky... Ale je lepší se blbě ptát, než (se) uvařit \":P\"

Asi záleží na teple, u nás se kvůli mojí neustálé zmrzlosti dost topí, přes noc by to u nás zkyslo, i v ledničce to začne asi na třetí den kysat. Já ji vůbec neproplachuju, dycky se mi jí víc při tom vysype. Už párkrát na POTRAVINY NA PRANÝŘI proběhlo upozornění, že některá várka byla závadná, a to jsem si vždycky myslela, jak relativně zdravě jím \":-(\"
V kauflandu bývá ve slevě k dostání i za 19 kč.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: čtv pro 11, 2014 4:58 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned úno 26, 2012 8:52 am
Příspěvky: 56
Bydliště: Bratislava
Ja som mechanicky lupanu pohanku dlho kupoval od vyrobcu „Bio Harmonie“ (500g) bezne na SK dostat v kauflande, v DM v Coop.

Su vsak ale dve verzie, na zadnej strane napis krajina povodu EU resp. mimo EU (t.j. Čína), davnejsie nebol problem prehrabat sa medzi baleniami, tak som si povyberal tie s povodom z EU, ale uz nejaky ten rok taku nikde neviem zohnat, vsade je len čínska...

Tak som si zo zufalstva pohladal na nete a nasiel som taku pod nazvom „Bio Pohanka z Moravy“ (400g). Hovorim si super, pestovana na Morave, hura... Ked mi prisla, no cuduj sa svete, balenie to iste, aj napis „Bio Pohanka“ (ale 500g) akurat bez slova „z Moravy“. Krajina povodu Polsko (ti to zrejme doviezli opat z Číny a prebalili v PL)... Ufff!!!
Inak je dobra chutovo aj bobtna atd.
To len tak pre zaujimavost...

Pozn. Na SK je termicky lupana Lagris a ta od firmy Marianna, celkovo sa tejto znacke vyhybam vo vsetkom (tato firma predava aj hnusny sfermežovany lanovy olej... bleeee).


Přílohy:
pohanka.jpg
pohanka.jpg [ 3.73 KiB | Zobrazeno 16266 krát ]
morava.jpg
morava.jpg [ 5.5 KiB | Zobrazeno 16266 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: sob led 17, 2015 10:03 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Ryu píše:
Dík za tip, zkusím to. A bylo by to ok i mimo ledničku? Dát do propláchnuté pohanky (lámanka nebo kroupa) pár mandlí nebo semínek, koření (třeba kmín) a nechat namočené delší dobu (8, 9 hodin)? Nezačne to v pokojové teplotě kvasit? A přikrývá se to? \":roll:\" Zkouším to chvíli, proto ty asi divný otázky... Ale je lepší se blbě ptát, než (se) uvařit \":P\"

Uvedený čas by teoreticky nemusel být problém, ale je to na hraně a bude hodně záležet na teplotě v místnosti. Určitě vám to nebude fungovat v přetopeném panelovém bytě, tam bude kysat určitě. Přikrývat pokličkou je zbytečné, spíše dát na nádobu utěrku, aby tam nešla nějaká verbež i když třeba banánové - vinné mušky nyní již problém nejsou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pohanka nasucho ?
PříspěvekNapsal: ned led 18, 2015 9:33 pm 
Offline

Registrován: ned črc 31, 2011 10:18 am
Příspěvky: 34
Mám dotaz ohledně konzumace "syrové" pohanky. Nemám totiž dost trpělivosti namáčet si ji (natož vařit). Většinou kupuji lámanku a tu chroupu jen tak nasucho samotnou. Prostě ji drtím mezi zuby (to mě baví! \":-)\" )
tak dlouho, až se přirozeně promíchá se slinami a dá se spolknout. Takto mi chutná.
Nejčastěji si ji takto přijídám k sirné patlanině, do které na chuť přidávám 1-2 stroužky drceného česneku. Nebo někdy i samotnou. Dělám to tak i v zaměstnání (kancl u PC) a kolegové mě asi mají za slušného cvoka (zaslechla jsem snad i slovo "prase"!). V práci pohanku skladuji v šuplíku vedle čajů společně s MSM, kaolínem a řasou Wakame. Někdy mi ji napadnou moli, takže většinou musím koupit nový sáček dříve než ji stihnu dochroupat.

Zajímá mě, zda je tenhle způsob konzumace OK. Namočená nekřupe a ani tak pěkně nevoní a to bych si ji nevychutnala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka nasucho ?
PříspěvekNapsal: sob led 24, 2015 11:50 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Petra2 píše:
Mám dotaz ohledně konzumace "syrové" pohanky. Nemám totiž dost trpělivosti namáčet si ji (natož vařit). Většinou kupuji lámanku a tu chroupu jen tak nasucho samotnou. Prostě ji drtím mezi zuby (to mě baví! \":-)\" )
tak dlouho, až se přirozeně promíchá se slinami a dá se spolknout. Takto mi chutná.
Nejčastěji si ji takto přijídám k sirné patlanině, do které na chuť přidávám 1-2 stroužky drceného česneku. Nebo někdy i samotnou. Dělám to tak i v zaměstnání (kancl u PC) a kolegové mě asi mají za slušného cvoka (zaslechla jsem snad i slovo "prase"!). V práci pohanku skladuji v šuplíku vedle čajů společně s MSM, kaolínem a řasou Wakame. Někdy mi ji napadnou moli, takže většinou musím koupit nový sáček dříve než ji stihnu dochroupat.

Zajímá mě, zda je tenhle způsob konzumace OK. Namočená nekřupe a ani tak pěkně nevoní a to bych si ji nevychutnala.

Tak zásadní problém v tom není, ale delší namočení v zrnu probudí enzymy, nicméně v lámance se stejně asi již nic neprobudí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 156 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz