Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 6:29 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob kvě 19, 2012 7:28 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Staroindický výraz pro lékařství, ájurvéda, doslova znamená „znalost (pro dosažení) vysokého věku“.
Její hlavní tajemství tkví v poznání, že není vše dobré pro každého \":idea:\" a že o tom, co je pro člověka zdravé a prospěšné, rozhoduje jeho individuální tělesná konstituce.
bratia Slovaci by povedali: Základom je starobylé indické učenie, ktoré chápe človeka ako jeden celok tela, duše a duchovného vnímania, ktorý úzko súvisí s vesmírom a tvorí jeho nedeliteľnú súčasť.

Ájurvéda patří k nejpropracovanějším léčebným systémům na světě, a proto neudivuje, že zejména na západní polokouli dnes patří mezi nejrychleji se uplatňující systémy alternativní medicíny.
Zasvěcení vědí, že ájurvéda je o hodně více než jen klasická indická medicína. Je to celý [i:31la16qm][b:31la16qm]životní styl, který se nezabývá nemocí, až když zaklepe na dveře, ale podporuje harmonii těla i ducha ještě než první varovné signály nastanou...[/b:31la16qm][/i:31la16qm]

[b:31la16qm][u:31la16qm]krátké vysvětlení vztahu mezi Ajurvédou a Jógou (s titulky) :[/u:31la16qm][/b:31la16qm]


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
6d8a1752542f1defef0b98ca0eb67322


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: sob kvě 19, 2012 7:35 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
okopíroval jsem některé příspěvky z jiných vláken:

Jarda píše:
Dave píše:
Tak urcite,je to hodne orientacni,odbornik to dale zjistuje podle tepu na ruce a rozsahlejsim dotaznikem.Spis mi slo oto aby se toho clovek nebal a neco si nastudoval,protoze mi ajurveda prijde jako jeden z nevymakanejsich systemu co se zivotospravy tyce.

To nepochybně, ale je potřeba si uvědomit, že i na ní má dnešní způsob našeho života a stravování zásadní vliv, ona prostě s takovou chemizací stravy a životního prostředí také nepočítá.


otázka z jiného vlákna:
Čo si myslíte o metabolickom type - t.j. že človek je jeden zo štyroch metabolických typov a podľa toho by sa mal stravovať?
viac info napr. na http://www.metabolicketypy.com

odpověď pan Jarda:
Indický medicínský systém Ajurvéda je asi nejdokonalejší který znám a nemám proti němu výhrady. Je ovšem dost obtížné nějak rozumně stanovit právě ten typ, který vám přísluší, to by dle mého názoru měl udělat opravdu zkušený odborník a těch se u nás opravdu vyskytuje velice málo.

Navíc ani to nelze slepě dodržovat, protože jsou i další kritéria, která poměrně pružně tuto základní typologii mění dle momentální situace a stavu pacienta a čistý vyhraněný typ je opravdu vzácnost, většinou se nějak prolínají. Vyžaduje to tedy celkem slušné znalosti právě od pacienta a vždy by měl pochopit o co vlastně jde.

Jarda píše:
Marcel píše:
Ahoj Jardo,

Nepoužívaš zime viac korenín alebo chrenu cesnaku prip. cibule na zahriate organizmu?

Zopar skratenych poznatkov z Ajurvedy.
Ajurvéda vychadza z toho ze takisto ako nie je jedno co kedy v ramci dna co ješ.
Tazsie jedlo odporucaju od 7 do 9 rano alebo od 13 do 15 a potom uz iba lahke veci.
Zlozenie jedla odporucaju podla zivotnej prakrti cloveka a to
Vata (vietor) - potrebuju varenu stravu. Vacsia orientacia jedal na zohrievacie potraviny.
Pitta (ohen) - nepotrebuju varenu stravu pretoze traviaci ohen je silny. Vacsia orientacia jedal na chladive potraviny.
Kapha (sliz) - potrebuju varenu stravu + orientacia na potraviny nezahlienujuce.
Cielom jedalnicka je mat vyrovnanu prakrti. Vtedy dosiahneme zdravie.

Podla ajurvedy v obdobi od 0-25 rokov dominuje sliz, od 25-60 rokov ohen, od 60 vietor. Ak je napriklad clovek sliz ma problemy najma v detstve, ak je niekto vietor tak ma problemy po 60ke a pod.

Vseobecne ajurveda v zime odporuca kazdemu natierat min. raz do tyzdna telo olivovym alebo sezamovym olejom. Skusil som to a je to fajn zohrievajuci pocit. Odporucam najma ludom, ktory maju pocit zimy.
Osobne by som Ajurvedu doporucil prestudovat vsetkym zaujimajucim sa o zdravie. Je to x tis. rokov stara veda a zaklady polozili duchovne vysoko vyspeli jedinci.

Marcel

Ano, určitě je to vhodné. Ajurvéda je nezpochybnitelně vysoce kultivované učení a pokud se jím člověk v našich podmínkách dokáže řídit, určitě se dá doporučit.


Jarda píše:
fdh píše:
Přijde mi stále ale divné, že se to všechno stále točí kolem obilí. I v případě dobrého proslinění to člověk nedokáže strávit ideálně? Taky mi přijde zvláštní, že i Ajurvéda, matka léčení, jak ji všichni nazývají, dnes operuje s vařenou stravou a klidně i s obilovinami. Asi protože lidé neumí už moc strávit syrovou stravu a trvá to než si na to člověk zvykne.

Možná i to bude kořením. Obecně se mluví, že syrová strava je hůře stravitelná a tak je asi vhodné používat vhodné koření. Dají se obecně všechna koření použít do syrové stravy?

Obilí je obrovský problém a člověka jen ničí, jedná se o náhražku přirozené stravy a aplikovatelnou pouze v případě nouze. Koření je jednoznačně vhodné a hlavně takové, které stimuluje tvorbu žaludečních kyselin. Pak trávíte i hřebíky a nemáte se syrovou stravou potíže.


Naposledy upravil muflon dne sob kvě 19, 2012 8:58 pm, celkově upraveno 9

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: sob kvě 19, 2012 7:42 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[b:3n965ort]Ayurvédská charakteristika jednotlivých čaker:[/b:3n965ort]
(stř kvě 16, 2012 9:41 am )


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
2eeab90eec1e338174eb19ccaacc7b61


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: sob kvě 19, 2012 8:02 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
André Van Lysebeth
kniha Omládněte jógou za 2 krát 7 dní.

...ze staroindické lékařské tradice vychází André van Lysebeth ve své knize "Omládněte s jógou za 2x7 dní". Na jejích stránkách vysvětluje, že proces stárnutí lze zpomalit, a poskytuje praktický návod, jak toho s využitím starověkých technik dosáhnout.

Jedná se o odbornější publikaci, která z pohledu medicíny a jógy vysvětluje, co dělají potraviny s vaším tělem a jakým způsobem jednotlivé orgány reagují na danou potravinu. Celou knihou se nese příběh tlustého střeva. Když je zanesené, dochází ke špatnému vylučování a vstřebávání jednotlivých živin. Česká republika je zemí s nejčastějším výskytem rakoviny tlustého střeva, konečníku. V knize se dozvíte, jak tlusté střevo čistit, jaké potraviny přijímat, abyste neměli tlusté střevo zaneřáděné a zanesené. Pohled na srdce, ledviny,

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: sob kvě 19, 2012 9:28 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Hodně publikuje o ajurvédě MUDr. David Frej a Dr. Hlôžka se zkušenostmi z našeho zeměpisného pásma a místních podmínek...
(Dr. Hlôžka má na netu i nějaké přednášky o ajurvédě)

Jinak viděl jsem na netu pěkný film:
Ajurveda - umeni byti CZ (CT2)

Z odbornějšího hlediska např.:

Jógová terapie - Kuvalayananda Swami, Vinekar S. L.
( -publikace vznikla z popudu indického Ministerstva zdravotnictví.
Větší část textu pracuje se základními pojmy biologických disciplín a je založena na praktických zkušenostech autorů.
Cílem jógové terapie je dosažení pozitivních změn metabolických procesů a vypracování způsobů pro udržení resp. znovunastolení tělesné i duševní harmonie.)

Jóga očima lékařů -Mudr. Jiří Votava -anatomie jógy
- Dr. Jiří Votava je vynikající ortoped, který jako první v ČR se začal zabývat dnes již známé anatomii jógy.
Tento obor nám cvičícím má umožnit lépe pochopit co se děje s pohybovým aparátem v průběhu hodin jógy a jak si
pomoci od bolesti, či naopak - na co si dát pozor.

Dr.Nešpor:
- několik odborných a populárně naučných knih, má zdarma na svém webu ke stažení


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: stř kvě 23, 2012 9:50 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Že to jak pan Jarda píše, není s tou ajurvédou až tak jednoduchý, jak by se leckdy mohlo zdát... :



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: sob kvě 26, 2012 7:40 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Používáte někdo ajurvédské čaje? (např. Kashay - tradiční indický nápoj pro horké dny, nebo čaj Prana, Himalájské ajurvédské čaje Vata, Pitta, Kapha atd....)

Na základě výše uvedeného příspěvku mi případá jako dobré střídat čaje pro různé typy podle citu, nebo momentální potřeby..., tedy nezůstávat jen u jednoho dóšického typu...

Jací výrobci se vám osvědčili, a pozorujete při pití nějaké účinky?
- já sem to pil před pár lety a nic moc jsem neshledal...ale taky to bylo v době kdy jsem svému tělu moc nenaslouchal, tak zvažuju zda se k pití vrátit...
(mám tam ještě nespotřebovaných pár krabiček..., ale spíš je to asi móda a v našich podmínkách to funguje jinak než v místě kde ty byliny rostou....
- někteří raději než cizokrajné byliny, doporučují držet se místních našich bylinek... \":-)\"


Naposledy upravil muflon dne sob kvě 26, 2012 7:27 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: sob kvě 26, 2012 6:47 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Pokyny ajurvédských poradců - obecné versus individuální pokyny

Následující neberme dogmaticky, ale pouze jako orientační vodítko, pro vysledování vlastním pozorováním, jaké potraviny v našem indiv.případě nám sedí v té dané situaci ve které jsme (mění se s věkem, roč.obdobím, denní dobou, stresy, nemocemi ap.).
Též některé položky jsou hodně individuální - dle toho zda člověk jí maso, jak se dívá na mléčné, horké, sladké, tučné apod. \":mrgreen:\"

PS:
Citace:
Vítr = Váta (prostor a vzduch), Žluč = Pitta (oheň a částečně voda), Sliz = Kapha (voda a země)


OBECNÉ POKYNY:
- cílem je nastolení a udržování rovnováhy (nerovnováha je tu coby dup...dóši a vlastnosti-guny, mají tendenci samy sebe stále posilovat...!)
- Dospělost je období Žluči, vhodná je antižlučová výživa
- Ráno 6 až 10 hod. (snídaně – období Slizu) – je nízká trávící síla, jídlo má být malé a lehké. Toto období je nejvhodnější pro sport a tělesné výkony pro všechny typy lidí.
- Poledne 10 až 14 hod. (oběd – období Žluči) – je velká trávící síla, jídlo má být vydatné a oběd hlavním jídlem dne. Toto období je nevhodné pro sportovní výkony lidí typu Žluč, hrozí jim přehřátí.
- Večer 14 až 18 hod. (večeře – období Větru) – je proměnlivá a středně veliká trávící síla, jídlo má byt středně veliké. Svačiny jsou vhodné jen při tělesně namáhavé činnosti a pokud je přestávka mezi jídly větší jak 5 hodin. Doba vhodná pouze pro lehké, nenamáhavé sporty, spíše mentální aktivitu než tělesnou. Lidé typu Vítr se mají věnovat odpočinku nebo mentální aktivitě. Sportovat mohou lidé typu Sliz a Žluč
- Jaro (únor až květen) je období Slizu, vhodná je antislizová výživa. Toto období je nejvhodnější pro sport a tělesné výkon pro všechny typy lidí.
- Léto (červen až září) je období Žluči, vhodná je antižlučová výživa. Toto období je nevhodné pro sportovní výkony lidí typu Žluč, hrozí jim přehřátí.
- Podzim a zima (říjen až leden) je období Větru, vhodná je antivětrová výživa. Doba vhodná pouze pro lehké, nenamáhavé sporty. Lidé typu Vítr se chrání před průvanem a nachlazením.

Přednost mají potraviny sezónní, místní a sattvické
(sattvické je např.: ghí, čerstvé bylinky, med, ořechy, mandle, ovoce, zeleniny, mléko, rýže, špalda )

3 základní mentální konstituce - vlastnosti (guny) jsou Sattva, Radžas a Tama
- mezi sattvické, tj.ovlivňující rovnováhu našeho vědomí, se řadí např.: potraviny čerstvé, šťavnaté, sladké, energeticky bohaté a výživné
- k potravinám Radžas (určuje činnost, proměnu a chování, zvláště u typu Váta a také Pitta) se počítají potraviny: slané, příliš ostré, příliš tučné, s vysokým obsahem tuku nebo alkoholu
- mezi potraviny typu Tama (vliv na klid a stabilitu, hlavně u typu Kapha) řadíme: suché, konzervované, staré, převařené, energeticky chudé, příliš tučné, s vysokým obsahem špatných tuků, s vysokým procentem alkoholu

6 základních druhů chuti v ajurvédě je: sladká, kyselá, slaná. ostrá, hořká, bylinná (svíravá)

Pro Váta typ je obzvláště vhodná chuť sladká, kyselá a hořká:
- mezi sladké se řadí např. mléko, luštěniny, obiloviny (vč.rýže), ořechy, tuky, sladké ovoce, kořenová zelenina, maso
- kyselé je např. kysané mléčné, sýry, kiwi, citrusy, nakládaná zelenina (pickles nejlépe), ocet
- mezi hořké se dá počítat: listová zelenina, saláty, čekanka, smetanka lékařská (do salátů skvělá), léčivé byliny, koření, kakao
- není vhodné příliš ostře kořeněné nebo množství bylin a hořkých chutí

Pro snížení dominantní Váty upřednostňujte (Pavol Hlôška) :
(pro ostatní typy dóši, viz např.: http://www.behej.com/clanek/310-ajurved ... -na-miru-3)

- Teplé jídlo středně těžkého složení.
- Více másla (hlavně ghí) a přidávaných tuků.
- Slanou, kyselou a sladkou chuť.
- Utišující a upokojující potraviny. V tabulce inteligenčních vlastností potravin (v knihách Pavol Hlôška: Ájurvéda česky a Ájurvéda duše a těla) jsou označeny V- Ž- S+.

Potraviny vyrovnávající Vítr – Vátu (Pavol Hlôška)

- Níže uvedené potraviny jsou vhodné pro lidi typu Vítr, štíhlé a podvyživené lidi nebo lidi těžce pracující a aktivní sportovce.
- Mléko a mléčné výrobky: všechny mléčné výrobky jsou vhodné.
- Sladidla: všechna sladidla jsou v mírném množství vhodná, zejména teplé nápoje.
- Oleje: všechny oleje a tuky (rostlinné a živočišné) jsou vhodné.
- Obiloviny vhodné: rýže bílá i hnědá, pšenice, oves pouze jako kaše, ne suché vločky
- Obiloviny nevhodné: ječmen, ječné vločky, kroupy, kukuřice, pohanka, proso – jáhly, žito, klíčky, suchý oves (vločky)
- Ovoce vhodné: pomeranče, banány, hrozny, třešně, broskve, melouny, citron, švestky, ananas, mango, papája, avokádo, jahody, maliny, nektarinky, angrešt, borůvky, meruňky, kokos, mandarinky, kompotované ovoce
- Ovoce nevhodné: jablka, hrušky, granátové jablko, sušené ovoce jakékoliv, nezralé ovoce jakékoliv
- Zelenina vhodná: červená řepa, okurky, mrkev, chřest, ředkvičky, tepelně upravená: cibule, česnek a pór
- Zelenina nevhodná: nadýmavá, tj. zelí, růžičková kapusta, kapusta; ostatní zelenina, jako je hrách, brokolice, květák, brambory, celer, cukína (cuketa), zelená listová zelenina je vhodná pouze tepelně upravená a používaná s máslem nebo olejem, případně vhodným zahřívacím kořením.
- Ořechy a semena vhodné: všechna jsou vhodná v malém množství, jsou to například: mandle, buráky, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu, pistácie, paraořechy, mák, sezamové semínko, lněné semínko, slunečnicová a dýňová semínka
- Luštěniny vhodné: cizrna (římský hrách), tou-fu, zelená sója – mungo, růžová (červená) čočka
- Luštěniny nevhodné: všechny ostatní, například čočka hnědá, zelená i černá, fazole, sójové boby, hrách, naklíčené mungo, jakékoliv klíčky a další
- Maso a ryby vhodné: kuře, krůta, ryby sladkovodní i mořské, vejce, s určitou umírněností i vepřové, hovězí, skopové, telecí
- Maso nevhodné: králík, uzené
- Koření vhodné: kardamom, kmín, zázvor, skořice, sůl, hřebíček, muškát, hořčičné semínko, malé množství pepře
- vejce ano, maso spíše z pohybujících se živočichů, než ustájených...
- dbát na dostatek tekutin
- vhodné ásany pro Váta: zaměřené na sílu, vytrvalost a stabilitu, s cílem dokonalého dlouhotrvajícího uvolnění a regenerace
(vhodná jsou klidná a stabilní cvičení, dlouhá výdrž v jedné pozici a dlouhou dobu se opakující stále stejná série cviků )
- dechová cvičení: prohřívající, podporující látkovou výměnu a rovnováhu, ochlazující a agni (trávící oheň) zjemňující dech.cviky např. měsíční dech, dech Šítalí, všechna dech.cvičení ke dýchání plnou kapacitou a s celkovým uvolněním (dokud se toto nepodaří dosáhnout, tak se přetěžuje nerv.soustava a typ Váta není schopen se uvolnit... \":!:\" )

-------

seriál 4 článků o ajurvédě dle Pavola Hlošky (postaveno na místních klimat.podmínkách) :
Ajurvéda: trochu jiný pohled na zdraví (1.) : http://www.behej.com/clanek/296-ajurved ... a-zdravi-1
Ajurvéda: poznejte lépe své já (2.) : http://www.behej.com/clanek/301-ajurved ... e-sve-ja-2
Ajurvéda: sestavte si jídelníček na míru (3.) : http://www.behej.com/clanek/310-ajurved ... -na-miru-3
Ajurvéda: ovládněte čas ve svůj prospěch (4.) : http://www.behej.com/clanek/311-ajurved ... prospech-4

Pavol Hloška radí všem dóšickým typům, jak vybírat vhodnou stravu:

1. Vyberte si stravu, která vyrovnává váš převažující regulátor. Pokud jste typ Sliz, budete obecně dodržovat výběr potravin pro Sliz. Pokud jste typ Sliz – Žluč, budete vybírat potravu pro Sliz a podle potřeby (například v horkém počasí, nebo když zjistíte známky zhoršení Žluči), se můžete odchýlit k Žluči. Pokud si nejste jisti, který regulátor u vás převažuje, sledujte, kterým potravinám dáváte přirozeně přednost, které vám dávají pocit zdraví a rovnováhy.

Ve své ájurvédské praxi se setkávám často s otázkou typu: „A můžu jíst čokoládu (nebo maso, cukr apod.)? Po vyšetření odpovídám: „Můžete." „To jsem rád (ráda), že jste mi nezakázal čokoládu. Já ji totiž miluji. Někde jsem četla (nebo slyšela), že je škodlivá. Jenže já ji miluji." Mentální poznatky nám někdy ztěžují život. Odříkáme si zážitek z lahůdek jen proto, že někdo zveřejnil informaci pro průměrného člověka o škodlivosti této lahůdky a neuvedl, kdo je průměrný člověk, pro koho toto omezení platí a za jakých podmínek. A další lidé dále kopírují tuto informaci bez ověření její opravdovosti.

Při jedné společenské příležitosti jsem tyto zákonitosti individuality a výběru potravin regulátory vysvětloval přítomným. Byl mezi nimi i pan J., kterého jsem odhadl na výraznou převahu Žluči a vzpomněl jsem i čokoládu. „Opravdu je to s tou čokoládou tak?" zeptal se překvapeně, ovlivněn výše uvedenými mentálními poznatky a výčitkami. „Moje manželka je totiž cukrářka. Když jí pomáhám, mám někdy takovou velikou chuť na čokoládu, že vypiji celý hrnek rozpuštěné čokoládové polevy. Nikdy jsem z toho neměl žádné problémy. Naopak. Mně se po hrníčku čokolády tak uleví, cítím ohromné uvolnění. A já jsem si myslel, že čokoláda je škodlivá. Už nebudu trpět pocity provinění," ukončil radostně své vyprávění pan J.

U tohoto příběhu si také všimněte výběru podle podobnosti. Stejné nebo podobné se přitahuje a ovlivňuje i jejich profesní nebo zájmové zaměření. Žluč potřebuje sladké potraviny, tak ženu typu Žluč zaměřuje k cukrářské profesi. Manžel jí v tom pomáhá. A velmi rád, vždyť má kladný vztah ke sladkostem. Ne každý může přehánět své potřeby. Kdo má více převažujícího regulátoru, potřebuje více odpovídajícího paliva. Kdo má méně převažujícího regulátoru, potřebuje méně specifického paliva a více různorodého paliva.

Je to vždy individuální a vaše regulátory vám to řeknou přes vaše čisté chuťové buňky. Zkuste si i vy vzpomenout na své přirozené sklony a touhy. Teď je máte možná zastíněné mentálními, teoreticky naučenými poznatky. Vraťte se do dětství a vzpomeňte si.

2. Pokud vám ájurvédský poradce řekl, abyste si vyrovnali určitý regulátor, dodržte jeho doporučení.

3. Přizpůsobte svou stravu ročnímu období. Změny ročního období vyžadují určité změny ve vaší základní výživě. Pokud si nejste jisti, jak na vás působí změny ročních období, navštivte ájurvédského poradce. Pečujte o sebe alespoň tak, jako o své auto, nábytek, zahrádku, psa nebo sporák.


---------------

\":!:\" Vše výše uvedené beru jen jako orientační, neznamená to že se těchto potravin člověk nesmí ani dotknout (za určitých podmínek (stresy, vyčerpanost, nemoci ap.), naopak tyto potraviny může "potřebovat" ke zvýšení své Váty...

Máte někdo k tomuto vlastní dlouhodobější zkušenost ?? \":?:\"
(mně připadá rozumnější asi příliš dóšické typy neřešit, a spíše se zaměřit na redukci stresů, dechové techniky, pestrou a střídmou stravu
a na vhodný pohyb pro Váta (což je chůze a turistika, jóga, plavání, jízda na kole), apod. \":wink:\"
Ajurvédská zásada že se máme učit víc naslouchat tělu je ale platná, a myslím že reagovat občas na chutě těla (nikoli zkreslené umělé zlozvykové či umělé "pachutě", ale přirozené potřeby a chutě organismu, tak to tělu prospěje...)

\":idea:\" pokud už řešit rapidní omezení něčeho v jídelníčku, tak jak pan Jarda radí - na základě individuálního vysledování dle reakcí našeho vlastníha těla na
určité konkrétní potraviny (vliv na pH, stravitelnost, těžkost v žaludku apod.), což se ale opět může měnit vlivem ročních období, nemoci, stresů apod.


Naposledy upravil muflon dne ned čer 03, 2012 9:40 pm, celkově upraveno 9

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: sob kvě 26, 2012 9:21 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 26, 2012 12:48 pm
Příspěvky: 21
Prakrti = vrozená konstituce, kterou vám určí ayurvédský poradce je po celý život neměnná. Ale vnější a vnitřní vlivy nás od našeho rovnovážného stavu neustále vychylují, naším úkolem je tedy svým chováním tuto rovnováhu neustále udržovat.

Dóšické typy se opravdu řešit nemusí, každý člověk je jiný vesmír a nedá se to do takovéto míry zobecňovat. Tyto rady jsou dobré dokud se nenaučíme sami pozorovat. Rozhodně je důležitější neustálá sebereflexe a její pomocí si člověk vypracuje sám žebříček preferovaných sportů, činností, potravin, které ho v danou chvíli přivedou k harmonii a nebo naopak daný stav zhorší.

Co se jídelníčku týče tak v tom je hlavním cílem mít neustále silný trávicí oheň (agni). Toho docílíme hlavně tím že objem žaludku neplníme z více jak 1/3 potravou a 1/3 tekutinou (1/3 se nechává prázdná) - pokud hodláme sníst koncentrovanější potravinu tak by nemělo být větší množství, jak 1/4 žaludku. A nejíme dříve dokud plně neskončil trávicí proces předešlého jídla cca 4-5hodin. Preferovat by se měli potraviny sattvické, sezonní a hlavně lokální (ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny, čerstvé mléko a sýr). Strava by měla být převážně tepelně upravená, zde ale záleží na osobním vikriti (momentální stav), které je ovlivněné dóšickým typem, sezónou, počasím, momentálním duševním rozpoložení a dle toho vybírat potravu, nebo ji zcela v daný okamžik vynechat - s cílem získat, případně se udržet v rovnováze. Dle mého názoru je českými odborníky opomíjeno to, že se musí strava měnit podle toho jaké probíhají změny v našem bezprostřední okolí abychom sním mohli být v harmonii.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: sob kvě 26, 2012 11:50 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jógin píše:
Prakrti = vrozená konstituce, kterou vám určí ayurvédský poradce je po celý život neměnná. Ale vnější a vnitřní vlivy nás od našeho rovnovážného stavu neustále vychylují, naším úkolem je tedy svým chováním tuto rovnováhu neustále udržovat.

Dóšické typy se opravdu řešit nemusí, každý člověk je jiný vesmír a nedá se to do takovéto míry zobecňovat. Tyto rady jsou dobré dokud se nenaučíme sami pozorovat. Rozhodně je důležitější neustálá sebereflexe a její pomocí si člověk vypracuje sám žebříček preferovaných sportů, činností, potravin, které ho v danou chvíli přivedou k harmonii a nebo naopak daný stav zhorší.

Co se jídelníčku týče tak v tom je hlavním cílem mít neustále silný trávicí oheň (agni). Toho docílíme hlavně tím že objem žaludku neplníme z více jak 1/3 potravou a 1/3 tekutinou (1/3 se nechává prázdná) - pokud hodláme sníst koncentrovanější potravinu tak by nemělo být větší množství, jak 1/4 žaludku. A nejíme dříve dokud plně neskončil trávicí proces předešlého jídla cca 4-5hodin. Preferovat by se měli potraviny sattvické, sezonní a hlavně lokální (ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny, čerstvé mléko a sýr). Strava by měla být převážně tepelně upravená, zde ale záleží na osobním vikriti (momentální stav), které je ovlivněné dóšickým typem, sezónou, počasím, momentálním duševním rozpoložení a dle toho vybírat potravu, nebo ji zcela v daný okamžik vynechat - s cílem získat, případně se udržet v rovnováze. Dle mého názoru je českými odborníky opomíjeno to, že se musí strava měnit podle toho jaké probíhají změny v našem bezprostřední okolí abychom sním mohli být v harmonii.

Díky za tvůj první a velmi praktický příspěvek \":-)\"

Pokud bys měl více zkušeností praktického rázu ohledně kompenzace silně narušeného Váta typu, přivítám (jistě nejen já) tvé další postřehy !
(viz následující příspěvek...)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: sob kvě 26, 2012 11:51 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[size=150:2dhk2dfj]Typ Váta - typické poruchy a možnosti nápravy[/size:2dhk2dfj]

Následující je z knihy A.Trokes, D.Grunert: Jóga pro zdraví - cílená léčba pomocí jógy a ajurvédy:

[u:2dhk2dfj]Těžké poruchy u Váty: [/u:2dhk2dfj]
- podváha, zjevný váhový úbytek, silná zácpa a nadýmání, ledvinové a močové kameny, bolesti hlavy, deprese, strach, bolesti zad, nedostatečné břišní a zádové svalstvo, bolesti ramen, ztuhlost ramen, artróza, proměnlivé bolesti kloubů, osteoporóza, ekzémy, suchý ekzém a neurodermatitida, dlouhotrvající suchý kašel, bronchiální astma, alergické svědění při psych.problémech, šum a pískání v uších, vysoký tlak s bledou pletí při stresech a normální váze, poruchy menstruace - ustávání před menopauzou, křeč.bolesti v prvních dnech menstruace, PMS-bolest hlavy a deprese a strach s nervozitou, při menopauze- strnulost šíje a bolest ramen a kloubů s nespavostí a nervozitou a strachem a depkami, hysterie, návaly úzkosti, neschopnost usnout, časté noční probouzení, Těžký stres - bušení srdce a neklid s nervozitou a poklesem výkonnosti, vyhoření a psychosomatické symptomy, nezájem o sex a problémy při pohlavním styku.

[u:2dhk2dfj]Typické příčiny [/u:2dhk2dfj]
- stres, přetížení, nevhodná strava, nedostatek vitamínů a stop.prvků, nedostatek pohybu, nevhodný druh pohybu, nevhodné ásany, nedostatek regenerace, uvolnění a klidu

[u:2dhk2dfj]Rovnováha díky cvičení ásan a dech.cvikům[/u:2dhk2dfj]
- klidné a posilující druhy cvičení, [size=150:2dhk2dfj]pomalu prováděný Pozdrav slunci [/size:2dhk2dfj] \":!:\" ,
vyrovnávající a uklidňující typy dýchání, po ásanách (nebo po Pozdravu slunci) je
nutná [size=150:2dhk2dfj]15-30 minutová závěrečná relaxace (nejlépe v šávásaně - poloze mrtvoly v leže)[/size:2dhk2dfj]. \":shock:\"

[u:2dhk2dfj]Rovnováha díky pohybu a sportu[/u:2dhk2dfj]
- chůze, chůze s holemi, horská turistika a veslování, cvičení na sílu a stabilitu S NÍZKOU ZÁTĚŽÍ, pro dosažení vytrvalosti a rovnováhy

[u:2dhk2dfj]Ajurvédské doplňky stravy[/u:2dhk2dfj]
- Ašwagandha, Brahmi, Šatavari, Chyavanprash (Amla - Mus)

+ úpravy životního stylu, jídelníčku (viz pro Váta - o 2 příspěvky výše), hlavně [b:2dhk2dfj]neponocovat[/b:2dhk2dfj], včas spát, snaha o [b:2dhk2dfj]pravidelný denní režim[/b:2dhk2dfj] (skvělý je na toto Leo Babauta co se týká odbourávání zlozvyků a nastolování prospěšných návyků a každodenních rituálů - zenhabits.cz ),
teplé koupele, [b:2dhk2dfj]vyhýbat se stresujícím faktorům a konfrontacím[/b:2dhk2dfj],
zaměřit se "preventivně" na očisty: ledvin, žlučníku, posilování imunity, relaxační a antistresové techniky

\":idea:\" [u:2dhk2dfj]youtube videa s ásanami a cvičením vhodným pro typ Váta:[/u:2dhk2dfj]

- krátká videa s vhodnými ásanami pro typ Váta:


Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 5:43 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 26, 2012 12:48 pm
Příspěvky: 21
muflon píše:
Díky za tvůj první a velmi praktický příspěvek \":-)\"

Pokud bys měl více zkušeností praktického rázu ohledně kompenzace silně narušeného Váta typu, přivítám (jistě nejen já) tvé další postřehy !
(viz následující příspěvek...)

To co napíšu jsou vesměs mé poznatky z praxe. Četbou odborné literatury jsem pochopil teorii a pomocí meditací a sebe-analyzování jsem utvořil řád, který funguje pro mě, nic méně některá pravidla jsou obecně platná tak se o ně podělím.

Bylo by dobré pokud by jsi mi napsal přesně projevy z kterých se domníváš, že máš zvýšený vzdušný (váta) princip ve svém organismu. Většinou bývají projevy suchá kůže, špatný a přerušovaný spánek, divoké sny, špatné soustřední, bolest spodní části zad a špatné vyprazdňování nebo problémy s tlustým střevem.

Energie váty vysouší organizmus a urychluje průchod energie tělem. Je třeba proto tělo "promazat" a uklidnit mysl. Doporučuji vyřadit prozatím z jídelníčku suché potraviny a alkohol ty stav jenom zhoršují. A začít konzumovat větší množství oleje, například přepuštěné máslo - ghee, nebo sezamový olej ten je pro váta potíže zvlášť vhodný. Sezamový olej je možné aplikovat i na tělo, pokožka a svaly potřebují také promazat \":)\". Nejsem moc velký fanda indických bylinek, ale doporučil bych čaj z lékořice, brahmi, hřebíčku nebo heřmánek.

Pro uklidnění mysli poslouží ranní a večerní meditace (alespoň 10minut) nebo činnost při které se pročistí mysl,dobrý je také leh na zádech (Savasana), pro příznivce jógových asán doporučuji ty, které uzemňují (pozice stromu, pluhu, dítěte, hrdiny). Jinak dále mohu doporučit chůzi na boso nebo leh v čerstvé hlíně - to asi nejlépe uzemňuje. Dále je potřeba naučit se ovládat dech -
normální nádech pomalý výdech uklidňuje mysl, pro zkušenější nádí šódhana pránájáma.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 6:02 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jógin píše:
To co napíšu jsou vesměs mé poznatky z praxe. Četbou odborné literatury jsem pochopil teorii a pomocí meditací a sebe-analyzování jsem utvořil řád, který funguje pro mě, nic méně některá pravidla jsou obecně platná tak se o ně podělím.

Bylo by dobré pokud by jsi mi napsal přesně projevy z kterých se domníváš, že máš zvýšený vzdušný (váta) princip ve svém organismu. Většinou bývají projevy suchá kůže, špatný a přerušovaný spánek, divoké sny, špatné soustřední, bolest spodní části zad a špatné vyprazdňování nebo problémy s tlustým střevem.

Energie váty vysouší organizmus a urychluje průchod energie tělem. Je třeba proto tělo "promazat" a uklidnit mysl. Doporučuji vyřadit prozatím z jídelníčku suché potraviny a alkohol ty stav jenom zhoršují. A začít konzumovat větší množství oleje, například přepuštěné máslo - ghee, nebo sezamový olej ten je pro váta potíže zvlášť vhodný. Sezamový olej je možné aplikovat i na tělo, pokožka a svaly potřebují také promazat \":)\". Nejsem moc velký fanda indických bylinek, ale doporučil bych čaj z lékořice, brahmi, hřebíčku nebo heřmánek.

Pro uklidnění mysli poslouží ranní a večerní meditace (alespoň 10minut) nebo činnost při které se pročistí mysl,dobrý je také leh na zádech (Savasana), pro příznivce jógových asán doporučuji ty, které uzemňují (pozice stromu, pluhu, dítěte, hrdiny). Jinak dále mohu doporučit chůzi na boso nebo leh v čerstvé hlíně - to asi nejlépe uzemňuje. Dále je potřeba naučit se ovládat dech -
normální nádech pomalý výdech uklidňuje mysl, pro zkušenější nádí šódhana pránájáma.

Já nejsem čistá Váta (ale tak ze 70% jo), ale co se týká mé dlouholeté stresové práce a studia při zaměstnání, tak mě to dost ničí...

Následující čerpám z té knihy Jóga pro zdraví (A.Trokes, D.Grunert) :

...stojí tam, že syndrom vyhoření a dlouhodobá přepracovanost, je znakem těžkého narušení dóši Váta...a že tedy musím zeslabovat Vátu (nedokázal jsem se zklidnit, teď co cvičim tzv. "vnitřní" sporty, tak je to o dost lepší...)

Fakt je, že jsem za tu dobu co aplikuju poznatky Pana Jardy a ty své co tady různě popisuju, už leccos zlepšil, ale zatím nemohu moc změnit své životní okolnosti, spíše postoj k nim a aktivně stresy kompenzovat vhodným pohybem, relaxem a přírodou...

Za tipy na stravu díky, ghí zařazuju teď pár týdnů a fakt mi to dělá dobře..., alkohol asi omezím, i když sklenka vína je občas po rušném dni dobrá navečer pro dobré spaní...(ale od doby co dělám dýchání čchi kung a postoj Wu Ji, tak spím velmi dobře a nic si nenesu za starosti sebou před ulehnutím). Navíc od doby co dělám taiči, čchi kung a jógu, tak mi tam ten alkohol začíná vadit i když je to malé množství...

Suchá kůže až moc, ...typická pro Váta je u mně také neustálá aktivita, snadné nadchnutí se pro něco, lidé typu Váta mají citlivý nerv.systém a snadno reagují na stres..., dále u mne typické pro Vátu chybějící stabilita a klid, nedobré trávení (následek stresů), a nedobrá látková výměna. Dost se zlepšilo po pravidelném užívání zázvoru a díky nejpálivější paprice jolokia ....a hlavně díky JEZENÍ V KLIDU BEZ DĚLÁNÍ JAKÉKOLI DALŠÍ ČINNOSTI PŘI TOM...
Skvělé je pro typ Váta přívod suchého tepla zvnějšku (třeba infrasauna), vlhký chlad nutné kompenzovat vhodným oblečením nebo se mu vyhýbat...
(ostatní potíže u Váty co uvádíš, nemám...)

Jídlo: je pro Váta velmi důležité k tělesné i duševní stabilitě!
- hodně tekutin, a hlavně lehce stravitelná výživná jídla, Váta upřednostňuje sacharidy (jím dost rejže, a to různé druhy, včetně tříbarevné nebo divoké...), dále kyselé a slané, nepřehánět to s kořením (já sem často extrémista...). Mléčné Vátě prospívá (ale občas mám sirnou patlanici, nebo domácí kefír z tibetské houby, kupovaným mléčným věcem se spíše vyhýbám...). Pokud mi něco nejede jako syrové, tak to blanšíruju... (syrové zrovna moc doporučované není, ale podle mne jde spíš o MNOŽSTVÍ, nesníst toho syrového moc, ale nevyhýbat se mu...). Hodně mi dělá dobře ořechové mléko dělané na pomalu točivém šroubu odšťavňovače. Dost jím předem namočené nabobtnalé goji, omezil jsem datle které mám sice rád, páč veškeré suché ovoce není pro Váta vhodné...

S tím dechem: souhlas, že podstatnější než nádech je VÝDECH... ono stačí "jeden vědomý výdech a nádech" za den a dělá to s psychikou divy... \":-)\" , ale lepší je každou hodinu... (nebo se jen zastavit a udělat mikropřestávku jak radí Dr.Nešpor lidem z "vyhořelých" pečovatelských profesí..., nebo Anselm Grun velmi doporučuje mít zažitý RYTMUS DNE..., včetně vědomě naplánovaných malých pauz pro sebe...). A to je ten zakopaný pes...

PS: přeju ti abys dobře dopad u těch důležitých zkoušek \":-)\"
To promázávání kůže vím, ale furt mám pocit že pak bude vše mastné, včetně oblečení, tak nevím... a po hodině to osprchovat asi je vyhazování oleje oknem...(i když možná i ta hodinka by leccos v těle "promazala"...\":-)\" nebo leda snad doma v nějakým starým triku s dlouhým rukávem a teplákama...hrůza \":-(\"


Naposledy upravil muflon dne stř kvě 30, 2012 6:59 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 6:55 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
PS: odpovídej až budeš v pohodě za pár dní...,
ta kniha co z ní cituju, uvádí
[u:iaj70j8w][b:iaj70j8w]k syndromu přetížení [/b:iaj70j8w][/u:iaj70j8w](nedokážu zvolnit...ale snad se to trochu už lepší) nebo
[b:iaj70j8w][u:iaj70j8w]u syndromu vyhoření toto:[/u:iaj70j8w][/b:iaj70j8w]

- očisty... (dělám)
- eliminace stresu...(to je novinka že \":-)\"
- práce, os.život a odpočinek v dokonalé rovnováze (no comment..., odpočívat neumím)
- časti lidé typu Váta v takovém případě potřebují hospitalizaci... (Dr.Hnízdil a taky další někteří jeho spolupracovníci, mne vytáhli doufám hrobníkovi z lopaty...)
- ajurvédské masáže Abhjanga, Mardana, Thalodal, Široabhjanga, Širodara (v životě jsem neslyšel, a v okolí nedostupné...)
(komplet 4DVD ajurvédská masáž krok za krokem, jsem viděl tady: http://www.prozdravi.cz/ajurvedska-masa ... 4-dvd.html)
- nejvhodnější olej k masáži je Mahanarajana Thailam
- Doplňky Ašvagandha, Bala (neznám), Brahmi, Šatavari (zejména u žen), Chyavanprash / Amla - Mus
- VHODNÉ ÁSANY:
1) REGEN. A UVOLŇ. SESTAVA: Uvolnění vleže na břiše, jóga mudra cvik, Ryba s oporou, Stoj na ramenou s oporou, Roznožení vleže, Apanásana, Kočka, Pes hlavou dolu, Krokodýl statický, Želva, závěrečný sed pro dech.cvičení nebo meditace
(vše je v knize popsáno podrobněji)

2) SESTAVA K POSÍLENÍ STABILITY, VNITŘNÍ SÍLY A VÝDRŽE:
(začít cvičit jakmile cítíme první výsledky regenerace cvičením 1.sestavy. Nutné začít pomalu v rytmu dýchání, časem přidávat počet opakování)
Pozdrav slunci (POMALU cvičený \":!:\" ), Hora, Strom, Šivův taneční postoj (nohy dozadu), Bohatýr nebo Lukostřelec, Energická poloha (stoj, ruce spojené nad hlavou, kolena pokrčená a rovná páteř s podsazenou pánví), Kundalini cvičení - jakékoli dle výběru, Kobra, Prkno a boční vzpor, Loď (jemně cvičená), Želva

- DECHOVÁ CVIČENÍ A MEDITACE:
(vybrat si jen to co komu bude nejvíc vyhovovat, postupně zvyšovat počet opakování a výdrž)
Střídavé dýchání, Lehké kapalabáthi, Lehké ohnivé dýchání, dech UJJAYI, Brahmárí (= dýchání s bzučením čmeláka \":wink:\" ), Měsíční dýchání, Vzestupné vedení energie, Vizualizace vnitřní osy, Vizualizace vnitřního slunce, Srdeční meditace.



-----------------
(jinak typické vhodné ásany pro typ Váta obecně, i zdravého..., jsou tady:


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1338453260


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AJURVÉDA (ayurveda)
PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 8:00 pm 
Offline

Registrován: ned říj 09, 2011 7:23 pm
Příspěvky: 88
Je to zajímavé, kde se kupuje tahle citovana kniha Jóga pro zdraví (A.Trokes, D.Grunert/, narazil jsem jen na slovenskou verzi. Díky Pavel


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz