Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte bře 19, 2024 4:03 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob dub 19, 2014 4:21 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28236
Bydliště: Poděbrady
tomas.g píše:
Kdyz nekdo tvrdi, ze je ledova voda zdravejsi, tak bych chtel znat nejaka objektivni a podlozena fakta, ze tomu tak je. Nemusi to byt zrovna vedecky vyzkum, ale stacilo by mi treba: "ledova voda je zdravejsi, protoze v organismu zpusobuje to a to a tudiz je zdravejsi nez tepla, ktera naopak zpusobuje to a to". To bych povazoval za vhodny typ odpovedi. Dekuji

Vy jste patrně nečetl co jsem vám napsal, zjistěte si jaká jste dóša a dle toho pijte vodu ledovou, nebo teplou a bude vám hej. Věda vám je zde k ničemu, tělo respektuje trochu jiné zásady než vědecký výzkum. Navíc výhody a nevýhody teplé i studené vody jsou zde již mnohokrát probrány, tak co se tím trochu prohrabat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob dub 19, 2014 4:23 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28236
Bydliště: Poděbrady
Talo píše:
No ja keby pijem 4st studenu vodu tak mam hned zapaleny hrtan a mandle mozem zhnisane vyplut do kosa.Naproti tomu kolega z prace ma uz cez 50r.a ked ma moznost pije vodu len z chladnicky.A to aj v zime a neni mu ani maku \":-)\"

No vidíte jak krásně se nám potvrzuje můj dřívější příspěvek, ještě u sebe i u kolegy ověřte jakou máte dóšu a bude to celkem jasné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát dub 25, 2014 9:29 am 
Offline

Registrován: pát dub 18, 2014 8:45 am
Příspěvky: 4
Děkuji, zřejmě budu Vata a podle čínské medicíny mám nedostatek ohně, takže asi ledová voda pro mě nebude...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 25, 2014 8:48 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28236
Bydliště: Poděbrady
tomas.g píše:
Děkuji, zřejmě budu Vata a podle čínské medicíny mám nedostatek ohně, takže asi ledová voda pro mě nebude...

To pak opravdu nebude ideál i když vlastnosti těla lze docela dost upravit a třeba by to po nějaké době prošlo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon kvě 26, 2014 7:21 am 
Offline

Registrován: pát dub 18, 2014 8:45 am
Příspěvky: 4
Děkuji za Váš čas


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon říj 20, 2014 11:49 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
jakub píše:
....Proto nevidím důvod pít vodu ledovou. Jak říkáte, naši předci určitě vodu pili z přírodních pramenů, jejichž teplota nepřesahovala několik stupňů. Přesto si nejsem jistý, že takováto voda je pro organismus nejzdravější - v lidském těle dochází bezprostředně k jejímu ohřátí na vyšší teplotu a to stojí tělo energii.

Už niekoľko dní popíjam roztápajúcu sa vodu (čiže ľadovú), slamkou, v ústach trochu zohrejem (nie úplne).... Vôbec necítim, že by mi to bralo energiu \":)\" ..... Je to trochu ako droga, je mi to príjemnejšie než voda izbovej teploty.... Ani teplo-horúci čaj mi už nechutí (možno by som inak vravel, keby som prišiel domov premrznutý z výchrice...), keď si urobím ráno mätový čaj 4dcl, a vyluhuje sa, pridám doň tak 1dcl ľadových kociek, ochladí to vodu na možno 40 stupňov (áno, až tak prudko), pridám vitamín C, rozmiešam, zaspinujem, a vypijem slamkou. Nevravím, že pijem len čisto roztápajúcu sa vodu, ale denne jej vypijem aj trochu viac než liter, a to jej pomalým popíjaním.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon říj 20, 2014 11:53 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
Jarda píše:
jakub píše:
......Ale zde jsem pouze měl pocit, že si lehce protiřečíte - a rád bych měl jasno v tom, proč je lepší pít rozmrzlou vodu hned za studena místo toho, abych ji třeba nechal chvíli venku a nechal ji ohřát na pokojovou teplotu, pokud takto mřížka zůstává zachována.
Přeji pěkný den a předem děkuji za odpověď
Jakub

Protože je to nejpřirozenější a mimořádně zdravé. Pochybujte o čem chcete, to je vaše svaté právo a klidně pijte vodu horkou, pokud vám to připadá zdravější. Ledová voda energii tělu dodává a horká bere, ale to nedokáže posoudit člověk, který to nikdy nezkusil...

Tu plne súhlasím s pánom Jardom. \":)\"
Proste to takto funguje....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon říj 20, 2014 11:58 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
Jarda píše:
tomas.g píše:
Dobrý den, čínská medicína již mnoho let tvrdí tvrdí, že pití studené vody zpomaluje tok energie v těle a ubírá mu energii při jejím ohřívání. Nejsem sám dost citlivý na to, abych zjistil, zda-li mi dělá lépe pití vody studené či teplé – můžete tedy, prosím, na výše uvedené tvrzení reagovat nějakým analytickým názorem? Vámi experimentálně ověřený názor, že Vám to dělá dobře jsem již četl.
Děkuji, Tomáš
To netvrdí jenom čínská medicína, ale i některá další učení a zase zde máme rozdílný názor. Jiná uznávaná učení totiž naopak tvrdí, že ledová voda organizmu prospívá. Pokud vyjdu ze závěru, že náš dávný předek se k horké vodě prakticky dostat nemohl, zatím co v průběhu zimy určitě pil ledovou vodu, případně dokonce musel cucat sníh, nebo led, tak mě prostě ta ledová voda vychází jako tradičnější postup, což ovšem nutně neznamená, že musí být pro každého ideální. Třeba Váta bude potřebovat vodu horkou a Pita kupodivu raději bude pít ledovou a nyní mě řekněte, co je správně. Podle mě to co danému člověku více vyhovuje a co mu po zdravotní stránce vyloženě dělá dobře a učené, natož vědecké závěry bych do toho asi ani netahal.

Ja som štíhly, vysoký, úzka tvár (čiže by som mal byť skôr "Váta"), práve som dopil pol litra ľadovej vody pred 30 minútami, a mám pekne teplé ruky, čo ja tak celkom nezvyknem mať... \":wink:\" .... Takže v tom musí byť viac súvislostí.... viac činiteľov na to musí vplývať.... Možno je to s ľadovou vodou takto len teoreticky....a prax sa môže líšiť. Je ale pravda, že keď som mal trojdňovú hladovku, tak mi ruky z ľadovej vody (lebo som počas nej popíjal svoj moč a ľadovú vodu) trochu studeneli, ale hneď to vyriešil pohyb, počas ktorého som sa zahrial, nakoľko bola doma celkom zima, lebo sa ešte nekúri a ja mám rád otvorené vetračky v celom byte \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř lis 29, 2017 10:07 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned lis 05, 2017 10:45 pm
Příspěvky: 17
Bydliště: Milovice
Mám dotaz , zdá se mi to nebo voda prošlá mrazem chutná jako sníh ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř lis 29, 2017 11:35 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28236
Bydliště: Poděbrady
Windik píše:
Mám dotaz , zdá se mi to nebo voda prošlá mrazem chutná jako sníh ?

Asi jak která, ale je to možné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř lis 29, 2017 12:59 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned lis 05, 2017 10:45 pm
Příspěvky: 17
Bydliště: Milovice
je to voda z vrtů z vodního zdroje Káraný, je chuťově vynikající


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř lis 29, 2017 7:37 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28236
Bydliště: Poděbrady
Windik píše:
je to voda z vrtů z vodního zdroje Káraný, je chuťově vynikající

Nedovedu vyhodnotit, tu jsem nikdy nepil.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned lis 27, 2022 10:40 pm 
Offline

Registrován: úte led 12, 2016 2:59 pm
Příspěvky: 121
Dává celkem smysl, že většinou každá lidská činnost, jež je schopná v určitém čase, či rozsahu intenzivně ovlivnit organismus, může často tento vliv
na organismus mít jak pozitivní, tak negativní.

Sport - přiměřeným a vhodným způsobem prováděná aktivita - zdraví prospěšná.. Když se to v jakémkoliv faktoru přehání, může naopak uškodit...

Otužování - také... nezkušený člověk vleze do ledové vody - hrozí zápal plic... celoroční přiměřené otužování = podpora imunity a dalších procesů...

Půsty - také... Správně provedené, se zohledněním faktorů podmiňujících správný průběh půstu i současnou kondici člověka = dobrá věc... jejich porušení =
riziko ublížení si...

Ale co mě nyní zajímá - je pití ledové vody... Nemyslím studené (kolem nuly)... Ale ledové... Již jsem četl, že když si člověk celoročně navykne například na pití vody kolem teploty 4 stupňů celsia, tak pokud tento návyk buduje tak, že skrz to někdy v přechodu do chladného prostředí tento efekt nepřežene a neonemocní z toho, tak to prý může mít podobně jako otužování dobrý zdravotní efekt...

Ale nyní se ptám na pití ledové vody... Pod nulou a stále dolů...

Tkzv. kryoterapie ( kdy se v podstatě člověk zavírá na stále delší dobu do takového tomu přizpůsobeného mrazáku) také vychází z terapeutického využití velice nízkých teplot, které by normálně člověka při dlouhodobém kontaktu zabily, nebo jej minimálně poškozovaly, pokud by nebyly dávkované rozumným způsobem... A údajně má také při správném provedení dobré zdravotní benefity...

A jak je to tedy s ledovou vodou?Kdybychom si do termosky nalili vodu o teplotě lehce nad nula stupňů a přidali do toho kostky ledu?

Možná si to ani nedokážu správně logicky odvodit, možná je nemožné skutečně "pít" vodu pod 0 stupňů celsia, pokud člověk přímo nežužlá led, nevím, ti v tomto směru inteligentnější promiňte...

Mě spíš zajímá případná podmíněnost terapeutického, či negativního efektu této aktivity na lidské zdraví... Na internetu jsem (asi jako už klasicky) našel jak velmi pozitivní informace ohledně této aktivity(podpora imunity, detoxikace atd.), tak přímo varovné, odrazující , negativní... Ale takto je to u více věcí...

Máte někdo nějaké dobré informační zdroje, vlastní informace nebo zkušenosti ohledně této metody?Postupného navykání si na pití ledové vody, její celoroční pití(včetně zimy) a případného vhodného přístupu, jak tuto aktivitu organizovat, aby si s něčím nevadila?(například časový rozestup jejího pití vůči jídlu a zažívání, trávení, atd.?)
Předem děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon lis 28, 2022 8:38 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28236
Bydliště: Poděbrady
Abstinující Bojovník píše:
Dává celkem smysl, že většinou každá lidská činnost, jež je schopná v určitém čase, či rozsahu intenzivně ovlivnit organismus, může často tento vliv
na organismus mít jak pozitivní, tak negativní.

Sport - přiměřeným a vhodným způsobem prováděná aktivita - zdraví prospěšná.. Když se to v jakémkoliv faktoru přehání, může naopak uškodit...

Otužování - také... nezkušený člověk vleze do ledové vody - hrozí zápal plic... celoroční přiměřené otužování = podpora imunity a dalších procesů...

Půsty - také... Správně provedené, se zohledněním faktorů podmiňujících správný průběh půstu i současnou kondici člověka = dobrá věc... jejich porušení =
riziko ublížení si...

Ale co mě nyní zajímá - je pití ledové vody... Nemyslím studené (kolem nuly)... Ale ledové... Již jsem četl, že když si člověk celoročně navykne například na pití vody kolem teploty 4 stupňů celsia, tak pokud tento návyk buduje tak, že skrz to někdy v přechodu do chladného prostředí tento efekt nepřežene a neonemocní z toho, tak to prý může mít podobně jako otužování dobrý zdravotní efekt...

Ale nyní se ptám na pití ledové vody... Pod nulou a stále dolů...

Tkzv. kryoterapie ( kdy se v podstatě člověk zavírá na stále delší dobu do takového tomu přizpůsobeného mrazáku) také vychází z terapeutického využití velice nízkých teplot, které by normálně člověka při dlouhodobém kontaktu zabily, nebo jej minimálně poškozovaly, pokud by nebyly dávkované rozumným způsobem... A údajně má také při správném provedení dobré zdravotní benefity...

A jak je to tedy s ledovou vodou?Kdybychom si do termosky nalili vodu o teplotě lehce nad nula stupňů a přidali do toho kostky ledu?

Možná si to ani nedokážu správně logicky odvodit, možná je nemožné skutečně "pít" vodu pod 0 stupňů celsia, pokud člověk přímo nežužlá led, nevím, ti v tomto směru inteligentnější promiňte...

Mě spíš zajímá případná podmíněnost terapeutického, či negativního efektu této aktivity na lidské zdraví... Na internetu jsem (asi jako už klasicky) našel jak velmi pozitivní informace ohledně této aktivity(podpora imunity, detoxikace atd.), tak přímo varovné, odrazující , negativní... Ale takto je to u více věcí...

Máte někdo nějaké dobré informační zdroje, vlastní informace nebo zkušenosti ohledně této metody?Postupného navykání si na pití ledové vody, její celoroční pití(včetně zimy) a případného vhodného přístupu, jak tuto aktivitu organizovat, aby si s něčím nevadila?(například časový rozestup jejího pití vůči jídlu a zažívání, trávení, atd.?)
Předem děkuji za odpověď.

Je s podivem jak široce se liší názory na problém pití tak důležité látky jako je voda. Nebavím se pouze o doporučovaném množství v poměru na kilogram váhy, ale o její čistotě, strukturální mřížce a teplotě v momentě konzumace. Zrovna tak jak někdo by nevypil nic jiného než vodu destilovanou jiní pijí v zásadě rozředěné bahno třeba rašelinovou vodu, jedni si vychvalují vodu ledovou jiní vyloženě horkou. Já bych tedy za daných podmínek asi neviděl jako reálné říci že některá konkrétní verze je jediná správná a jiné špatné. Podle všeho je potřeba přihlížet k dalším faktorům jako je strava, dóša a vůbec podmínky ve kterých daný člověk žije. Z mého pohledu vzhledem k tomu že jsem konstitucí váta mě při pokusech s konzumací ledové vody bylo vždy chladno a celkově bych si dovolil tvrdit že takové počínání mělo na organizmus negativní vliv. Pokud to samé bude dělat člověk s dóšou pita bude si naopak zdravotní stav patrně zlepšovat protože přebytečný oheň v organizmu bude hasit. Musíte se tedy soustředit na vnímání pocitů při pití ledové vody a podle toho zda se takové počínání tělu bude zamlouvat buď aplikovat nebo pokus ukončit, ale s dóšou váta bych s tím asi ani nezačínal.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon lis 28, 2022 11:57 am 
Offline

Registrován: úte led 12, 2016 2:59 pm
Příspěvky: 121
Jarda píše:
Je s podivem jak široce se liší názory na problém pití tak důležité látky jako je voda. Nebavím se pouze o doporučovaném množství v poměru na kilogram váhy, ale o její čistotě, strukturální mřížce a teplotě v momentě konzumace. Zrovna tak jak někdo by nevypil nic jiného než vodu destilovanou jiní pijí v zásadě rozředěné bahno třeba rašelinovou vodu, jedni si vychvalují vodu ledovou jiní vyloženě horkou. Já bych tedy za daných podmínek asi neviděl jako reálné říci že některá konkrétní verze je jediná správná a jiné špatné. Podle všeho je potřeba přihlížet k dalším faktorům jako je strava, dóša a vůbec podmínky ve kterých daný člověk žije. Z mého pohledu vzhledem k tomu že jsem konstitucí váta mě při pokusech s konzumací ledové vody bylo vždy chladno a celkově bych si dovolil tvrdit že takové počínání mělo na organizmus negativní vliv. Pokud to samé bude dělat člověk s dóšou pita bude si naopak zdravotní stav patrně zlepšovat protože přebytečný oheň v organizmu bude hasit. Musíte se tedy soustředit na vnímání pocitů při pití ledové vody a podle toho zda se takové počínání tělu bude zamlouvat buď aplikovat nebo pokus ukončit, ale s dóšou váta bych s tím asi ani nezačínal.

Ajurvédu nejspíš ze své pozice určitě nemůžu nějak přesvědčivě vyvrátit ani vyhodnotit, ale lehce jsem znovu koukl na test dóš... A připadá mi, že ty odpovědi, podle kterých se ten typ přiřazuje se mohou u člověka s určitými dlouhodobými změnami životního stylu měnit...

Někde jsem četl, že pro určitý typ není vhodný ani půst... Ale při tom bych v tomto spíš věřil, že správně provedený půst by měl nakonec umět pomoci skoro každému člověku...

A co se týče pocitu při pití ledové vody... Nemůže to být jako s otužováním? Možná má někdo lepší předispozice pro to, aby do toho návyku pronikl s menším odporem někdo zase s větším... ale tělo by se nakonec, pokud to tedy obecně má mít ve výsledku podobně jako otužování ten kýžený pozitivní efekt, k tomu mělo nějakým způsobem přizpůsobit, ne?U otužování je to tvorba hnědého tuku... Nebude to u pití ledové vody také něco podobného?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz