Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:50 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 346 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned kvě 16, 2010 10:08 am 
Offline

Registrován: ned dub 18, 2010 10:00 pm
Příspěvky: 43
Možná jsem hlupec, ale nikde jsem nenašel, jaký ze sta druhů vojtěšky vlastně pěstujete. Já jsem našel převážně skorozázračnou bio alfalfu, u které je cena za čtvrt kila ještě pořád v normě.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 16, 2010 7:45 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Salix píše:
Možná jsem hlupec, ale nikde jsem nenašel, jaký ze sta druhů vojtěšky vlastně pěstujete. Já jsem našel převážně skorozázračnou bio alfalfu, u které je cena za čtvrt kila ještě pořád v normě.

Tak to netuším ani já, prostě tu, co normálně všude žerou krávy, rozhodně jsem nesázel nic speciálního. Celá sadba mě vyšla naprosto bez zázraků na 20,-Kč.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Které jedovaté byliny nesbírat
PříspěvekNapsal: ned črc 25, 2010 7:46 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Někde jsem četl(asi na vitarian.cz), že někdo pije v zeleném nápoji i jedovaté byliny jako vlaštovičník...není to už dost ulítlé a nebezpečné? Na jaké rostliny dát podle Vás pozor, aby je člověk omylem nezaměnil s něčím jiným a nepoužil v zeleném nápoji...?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které jedovaté byliny nesbírat
PříspěvekNapsal: ned črc 25, 2010 8:34 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Někde jsem četl(asi na vitarian.cz), že někdo pije v zeleném nápoji i jedovaté byliny jako vlaštovičník...není to už dost ulítlé a nebezpečné? Na jaké rostliny dát podle Vás pozor, aby je člověk omylem nezaměnil s něčím jiným a nepoužil v zeleném nápoji...?

Proč by se nedal pít vlaštovičník, pokud znáte jeho dávkování, tak nijak nebezpečný není a zrovna tak vlastně není nebezpečná ani jiné jedovatá žoužel, když se správně dávkuje. Je potřeba si uvědomit, že i v lékárně vlastně kupujete prudké jedy, ale teoreticky správně dávkované. Jediné, co bych opravdu nezkoušel, jsou vyloženě jedovaté rostliny, které se ani jako bylinné drogy nevyužívají. Pokud použijete, byliny co znáte, tak se to snad ani s ničím zaměnit nedá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv črc 29, 2010 10:31 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte dub 13, 2010 8:22 am
Příspěvky: 16
muflon píše:
Zajimalo by nas zda bylinky natrhane večer (nakrájené nebo vcelku) jde do rána uchovat v lednici-chlorofyl by měl snad být nedotčen(nebo nějak oxiduje?),
s enzymy a radiovitalitou to bude oproti čerstvě natrhaným asi horší...Ale nouzově snad lze použít byliny natrhané předchozí den?
(...nebo je lepší místo natrhaných bylin skladovat do druhého dne spíše hotový zelený nápoj?)...

Osobně trhám vojtěšku večer a přes noc ji mám v kuchyni jako květiny ve váze. Hotový nápoj by oxidoval, rostlina ve vodě snad mnoho neutrpí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv črc 29, 2010 8:17 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Zajimalo by nas zda bylinky natrhane večer (nakrájené nebo vcelku) jde do rána uchovat v lednici-chlorofyl by měl snad být nedotčen(nebo nějak oxiduje?),
s enzymy a radiovitalitou to bude oproti čerstvě natrhaným asi horší...Ale nouzově snad lze použít byliny natrhané předchozí den?
(...nebo je lepší místo natrhaných bylin skladovat do druhého dne spíše hotový zelený nápoj?)

Jitrocelové listy budou asi vhodnější ty úzké(kopinatý), nebo lze použít i ty široké oválné listy jiného druhu jitrocele?

Nakolik často je možno přidávat trochu mladých kopřiv nebo přesličky do zeleného nápoje?(je to stejné jako u pití čajů že přeslička a kopřiva a jiné byliny se nesmí moc dlouho pít?)

Jestliže nedoporučujete rebarboru, bude to asi podobné i se šťovíkem...proč ale Merlin píše že kdysi babičky doporučovaly žvýkat šťovík...na co je to dobré? (asi nutný odstup od vit.C nebo hořčíku a zásaditých minerálních směsí...kvůli možné tvorbě oxalátových kamínků...)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv črc 29, 2010 8:21 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Zajimalo by nas zda bylinky natrhane večer (nakrájené nebo vcelku) jde do rána uchovat v lednici-chlorofyl by měl snad být nedotčen(nebo nějak oxiduje?),
s enzymy a radiovitalitou to bude oproti čerstvě natrhaným asi horší...Ale nouzově snad lze použít byliny natrhané předchozí den?
(...nebo je lepší místo natrhaných bylin skladovat do druhého dne spíše hotový zelený nápoj?)

Jitrocelové listy budou asi vhodnější ty úzké(kopinatý), nebo lze použít i ty široké oválné listy jiného druhu jitrocele?

Nakolik často je možno přidávat trochu mladých kopřiv nebo přesličky do zeleného nápoje?(je to stejné jako u pití čajů že přeslička a kopřiva a jiné byliny se nesmí moc dlouho pít?)

Jestliže nedoporučujete rebarboru, bude to asi podobné i se šťovíkem...proč ale Merlin píše že kdysi babičky doporučovaly žvýkat šťovík...na co je to dobré? (asi nutný odstup od vit.C nebo hořčíku a zásaditých minerálních směsí...kvůli možné tvorbě oxalátových kamínků...)

V lednici určitě vydrží, ale ideální je ten postup, co popisuje Marco. Uchovávat déle zelený nápoj je nesmysl, ten se bez velkých změn nenechá uchovat. Jitrocel funguje ve všech variantách, čili je to vlastně jedno. Kopřivy dávám pouze na jaře, na pročištění krve a v průběhu léta je již nepoužívám, také u přesličky je nutné být opravdu opatrný, já osobně ji nepoužívám. Rebarbora i šťovík nejsou zase tak přínosné rostliny, aby je člověk užíval v nějaké pravidelném rozsahu. Já osobně se jim spíše vyhýbám, ale občas určitě neuškodí a kameny se zase nedají vytvořit za několik použití, to by jste se musel dost snažit a také docela dlouho.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát črc 30, 2010 11:41 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Děkuji pane Jardo i Marco... \":wink:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Sber bylin v mistech kam chodi psi
PříspěvekNapsal: sob črc 31, 2010 11:01 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Sber bylin v mistech kam chodi psi jiste nese sebou velké riziko nakažení parazity ve výkalech psů...
Pokud někdo důkladně omeje byliny v teplé vodě, a pravidelně se odčervuje...je v případě nouze na "čisté lokality" možný i takový sběr?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sber bylin v mistech kam chodi psi
PříspěvekNapsal: ned srp 01, 2010 7:45 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Sber bylin v mistech kam chodi psi jiste nese sebou velké riziko nakažení parazity ve výkalech psů...
Pokud někdo důkladně omeje byliny v teplé vodě, a pravidelně se odčervuje...je v případě nouze na "čisté lokality" možný i takový sběr?

Tak ideální to určitě není, ale ani na poli nemáte jistotu které zvířátko na to vykonalo svoji potřebu, čili riziko je zhruba stejné. Pokud to budete sbírat po dešti, tak je to asi jedno a zase bych se tím tak moc netrápil. Když se budete pravidelně odčervovat, není důvod se tím trápit a stejně se nakažení prakticky nedá vyhnout, na to vám bohatě stačí někomu, kdo má doma třeba psa, podat ruku a můžete být zamořen naprosto stejně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sber bylin v mistech kam chodi psi
PříspěvekNapsal: pát srp 20, 2010 11:46 pm 
Offline

Registrován: sob črc 10, 2010 9:15 am
Příspěvky: 97
Bolo by možné vyrobit zelený nápoj aj z bazy?
V minulosti to jedna naša známa vyrábala,no od zdravej potraviny to malo daleko, myslím, že tam bol pridaný aj cukor, no chutilo to výborne. Nie som si istý, ale myslím že sa to vyrábalo z kvetov. Napadlo mi to nejako rozumne skĺbit, aby to bolo chutné a zároven zdraviu prospešné.
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sber bylin v mistech kam chodi psi
PříspěvekNapsal: sob srp 21, 2010 7:51 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Mat1 píše:
Bolo by možné vyrobit zelený nápoj aj z bazy?
V minulosti to jedna naša známa vyrábala,no od zdravej potraviny to malo daleko, myslím, že tam bol pridaný aj cukor, no chutilo to výborne. Nie som si istý, ale myslím že sa to vyrábalo z kvetov. Napadlo mi to nejako rozumne skĺbit, aby to bolo chutné a zároven zdraviu prospešné.
Ďakujem

Tak zde opravdu netuším jak by se to chovalo, ale černý bez je dost projímavý, čili asi nic moc, patrně by to dost zrychlovalo střeva. Pokud vím, tak se běžně používá květ a sušené, nebo zavařené plody, ale listí s tím jsem se zatím nesetkal. Jinak dávkování musíte mít docela vychytané, jde o relativně silné účinky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned srp 22, 2010 7:17 am 
Offline

Registrován: pon črc 19, 2010 2:53 pm
Příspěvky: 61
U tohoto nápoje nevadí louhování v plastu? Ale určitě lze použít i skleněnou nádobu, že?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned srp 22, 2010 8:32 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Janka píše:
U tohoto nápoje nevadí louhování v plastu? Ale určitě lze použít i skleněnou nádobu, že?

Nevadí, ale sklo je samozřejmě lepší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sber bylin v mistech kam chodi psi
PříspěvekNapsal: ned srp 22, 2010 10:43 pm 
Offline

Registrován: sob črc 10, 2010 9:15 am
Příspěvky: 97
Jarda píše:
Tak zde opravdu netuším jak by se to chovalo, ale černý bez je dost projímavý, čili asi nic moc, patrně by to dost zrychlovalo střeva. Pokud vím, tak se běžně používá květ a sušené, nebo zavařené plody, ale listí s tím jsem se zatím nesetkal. Jinak dávkování musíte mít docela vychytané, jde o relativně silné účinky.

Hmm, no tak to si budem musiet (s prihliadnutím na akt. stav) nechat záist chut.
Škoda(nateraz).
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 346 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz