Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 9:10 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: úte kvě 04, 2010 2:29 pm 
Offline

Registrován: pát dub 30, 2010 5:51 pm
Příspěvky: 2
Uznávám, že velká spousta lidí (i já se k nim dříve řadil) si doma na běžné bázi připravuje (a teď bych použil Vaše slova) jakýsi "škodlivý výluh" v domnění, že se jedná o kvalitní nápoj, avšak ve skutečnosti se v podstatě jedná o nedobře připravenou a nekvalitní, mnohdy i přestárlou a zcela zvětralou, pytlíkovou náhražku čaje. Tato substance však mnohdy nemá nic společného s opravdovým čajem a proto bych ji tak snad ani nenazýval.
Chci také říci, že Vaše stránky se mi svým ztvárněním docela líbí a vypadají relativně důvěryhodně (jinak bych snad ani nereagoval) a jako takové by si určitě zasloužily zmírnění Vašeho striktního tvrzení o čaji jako o "velmi neprospěšném nápoji", jelikož také záleží na jeho kvalitě a způsobu přípravy, kdy se při dodržení jistých zásad může jednat o nápoj zařaditelný alespoň v minoritním množství do denního pitného režimu. Ale toto už samozřejmě ponechám na Vás jako správci těchto stránek. \":)\"

S pozdravem,
Jarda02


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: úte kvě 04, 2010 6:46 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
jarda02 píše:
Uznávám, že velká spousta lidí (i já se k nim dříve řadil) si doma na běžné bázi připravuje (a teď bych použil Vaše slova) jakýsi "škodlivý výluh" v domnění, že se jedná o kvalitní nápoj, avšak ve skutečnosti se v podstatě jedná o nedobře připravenou a nekvalitní, mnohdy i přestárlou a zcela zvětralou, pytlíkovou náhražku čaje. Tato substance však mnohdy nemá nic společného s opravdovým čajem a proto bych ji tak snad ani nenazýval.
Chci také říci, že Vaše stránky se mi svým ztvárněním docela líbí a vypadají relativně důvěryhodně (jinak bych snad ani nereagoval) a jako takové by si určitě zasloužily zmírnění Vašeho striktního tvrzení o čaji jako o "velmi neprospěšném nápoji", jelikož také záleží na jeho kvalitě a způsobu přípravy, kdy se při dodržení jistých zásad může jednat o nápoj zařaditelný alespoň v minoritním množství do denního pitného režimu. Ale toto už samozřejmě ponechám na Vás jako správci těchto stránek. \":)\"

S pozdravem,
Jarda02

Děkuji za uznání mé piplavé práce, to se nestává zase tak často a od oponenta to je poprvé, což potěší dvakrát. Pokud se týká mého zmírnění striktního tvrzení o škodlivosti čajů, tak je otázkou, zda se oba bavíme o téže věci. Já čaje neodsuzuji ani tak pro kvalitu, či konkrétní druh čaje, proti tomu toho zase tak moc nemám a proti zelenému čaji již vůbec ne, ale pro aplikaci destrukturalizované vody, která se není schopna vázat do buněk a velice snižuje energetiku těla, což považuji za zásadně špatné. Je otázkou, kolik lidí by bylo ochotno čaj uvařit, pak zmrazit a zase rozmrazit, čímž by se strukturální mřížka obnovila a energeticky by tento čaj člověku neškodil. Také je diskutabilní jak by tento čaj chutnal těm fajnšmekrům, kteří ho opravdu dělají poctivě a vychutnávají si právě ty jemné detaily, které by takto asi přišly vniveč. Já kupodivu dost často nemocným určité čaje doporučuji, ale nejde o běžné druhy, ani o standardní způsob přípravy a ty považuji za jednoznačně prospěšné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: pát kvě 21, 2010 1:46 am 
Offline

Registrován: úte kvě 18, 2010 1:45 am
Příspěvky: 38
jardo, nějak se nedokážu vyrovnat s informaci, že přelití bylinek horkou vodou je neúčinné. Já si neosobuju právo na kandidaturu baba bylinářka, ale v mém životě už mi párkrát bylinky /myslím klasicky uvařený čaj/pomohly. Můžete říci "víra TVÁ TĚ UZDRAVILA". Ale někdy frungovaly i proti mé vůli a z neznalosti. Jeden naprosto evidentní případ z poslední doby. Při Breusově dietě se pije šalvějový čaj. No tak jsem ho pila a asi po 2 týdnech jsem celá překvapená zjistila, že se přestávám potit. Protože mám nadváhu a jsem v letech, tak to pocení u mě nastavá poměrně rychle a upřímně ho nesnáším. Takže pro mě pozitivní zjištění a ještě jsem z toho /já blbka/ měla radost. Až po ukončení diety jsem náhodou zjistila, že šalvěj má mimo jiné i tyhle účinky. Jéžiši, co mám dělat, když některé byliny se musí dokonce vařit. I lapacho. Co s tím?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: pát kvě 21, 2010 8:11 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
ajrin píše:
jardo, nějak se nedokážu vyrovnat s informaci, že přelití bylinek horkou vodou je neúčinné. Já si neosobuju právo na kandidaturu baba bylinářka, ale v mém životě už mi párkrát bylinky /myslím klasicky uvařený čaj/pomohly. Můžete říci "víra TVÁ TĚ UZDRAVILA". Ale někdy frungovaly i proti mé vůli a z neznalosti. Jeden naprosto evidentní případ z poslední doby. Při Breusově dietě se pije šalvějový čaj. No tak jsem ho pila a asi po 2 týdnech jsem celá překvapená zjistila, že se přestávám potit. Protože mám nadváhu a jsem v letech, tak to pocení u mě nastavá poměrně rychle a upřímně ho nesnáším. Takže pro mě pozitivní zjištění a ještě jsem z toho /já blbka/ měla radost. Až po ukončení diety jsem náhodou zjistila, že šalvěj má mimo jiné i tyhle účinky. Jéžiši, co mám dělat, když některé byliny se musí dokonce vařit. I lapacho. Co s tím?

Já nikde netvrdím, že používání normálně vyrobených čajů je neúčinné, ale tvrdím, že to organizmus energeticky vyčerpává, pokud použijete převařenou-destrukturalizovanou vodu. Jak to řešit zde také píšu a není to takový problém, čaj se dá zmrazit, pak se rozmrazí a použije, případně se vyrobí koncentrovanější čaj, nechá trochu zchladnout, tak na 50-60 °C a potom se v něm rozpustí větší množství kostek ledu, čímž se krystalická mřížka celkem snadno obnoví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: pát kvě 21, 2010 10:16 am 
Offline

Registrován: úte kvě 18, 2010 1:45 am
Příspěvky: 38
Takže příklad, jestliže chci 1/2 l čaje, uvařím 2dcl a 3 dcl dodám v kostkách ledu. Je to O.K. nebo je třeba rozdíl ještě zvětšit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: pát kvě 21, 2010 11:39 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
ajrin píše:
Takže příklad, jestliže chci 1/2 l čaje, uvařím 2dcl a 3 dcl dodám v kostkách ledu. Je to O.K. nebo je třeba rozdíl ještě zvětšit?

To ani nemusí být tak velký poměr, bohatě stačí stejným dílem, nebo dokonce může být ledu i méně, velice to záleží na teplotě vody do které ten led házíte a výsledný produkt by měl mít zhruba pokojovou teplotu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: čtv čer 24, 2010 2:39 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř dub 28, 2010 9:48 am
Příspěvky: 439
Zkouším dělat maceráty. Připravuju si bylinkový proti kandidě od Popova. 12 hodin se mi zdálo málo, bylo to slabé. Teď si ho připravím večer a piju druhý den odpoledne, když přijdu z práce. Má tahle procedura nějaké limity, aby se to nelouhovalo zase příliš dlouho?

Jinak musím uznat, že čaj je výborný, takový svěží a lahodný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: čtv čer 24, 2010 9:36 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Beladona píše:
Zkouším dělat maceráty. Připravuju si bylinkový proti kandidě od Popova. 12 hodin se mi zdálo málo, bylo to slabé. Teď si ho připravím večer a piju druhý den odpoledne, když přijdu z práce. Má tahle procedura nějaké limity, aby se to nelouhovalo zase příliš dlouho?

Jinak musím uznat, že čaj je výborný, takový svěží a lahodný.

Domnívám se, že ne, ale zase příliš dlouhá doba by teoreticky mohla namnožit ve výluhu nějaké breberky. U čaje proti kvasinkám je to asi blbost, ale u jiných čajů se mě to zase tak nepravděpodobné nezdá. Ta doba bude asi bez problémů do 24 hodin, ale delší doba se mě již moc bezpečná nezdá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: úte srp 31, 2010 9:06 pm 
Offline

Registrován: čtv srp 12, 2010 8:54 pm
Příspěvky: 32
Měl bych ještě dotaz k této problematice:

1. od jaké teploty vody se dá hovořit o destrukturalizaci? Preferuji také jako jarda02 čaje zelené, u nichž vodu nepřevářím, takže kromě kofeinu na závadu občas uplně nebudou

2. právě jsem si natrhal na zahrádce čerstvou meduňku zalil převařenou vodou a takto to velmi často navečer piji - jedná se tedy z dlouhodobého hlediska o špatný návyk? nepřehluší radiovitalita čerstvě utržené byliny negativní vlastnosti převařené vody?

3.závislost na teplé vodě - to musím uznat, že určitě funguje:) můžete prosím osvětlit mechanismus vzniku a postup na převyknutí? Asi zřejmě popíjet vodu ledovou že?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: úte srp 31, 2010 9:18 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
loeX píše:
Měl bych ještě dotaz k této problematice:

1. od jaké teploty vody se dá hovořit o destrukturalizaci? Preferuji také jako jarda02 čaje zelené, u nichž vodu nepřevářím, takže kromě kofeinu na závadu občas uplně nebudou

2. právě jsem si natrhal na zahrádce čerstvou meduňku zalil převařenou vodou a takto to velmi často navečer piji - jedná se tedy z dlouhodobého hlediska o špatný návyk? nepřehluší radiovitalita čerstvě utržené byliny negativní vlastnosti převařené vody?

3.závislost na teplé vodě - to musím uznat, že určitě funguje:) můžete prosím osvětlit mechanismus vzniku a postup na převyknutí? Asi zřejmě popíjet vodu ledovou že?

1.52 °C
2.Ano, není to dle mého názoru vhodné, daleko lepší je dlouhodobá macerace ve studené vodě.
3.Opravdu je potřeba pozvolna najíždět na velice studenou vodu, optimálně s ledovou tříští, ale zpočátku tak maximálně 0,5 dcl na jeden pokus.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: stř zář 01, 2010 11:03 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Pane Jardo, vy mě utrápíte - jídlo studený a málo vydatný, voda ledová - jak mam přežít zimu?

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: čtv zář 02, 2010 8:15 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Pane Jardo, vy mě utrápíte - jídlo studený a málo vydatný, voda ledová - jak mam přežít zimu?

Tak to řešte jako naši předci, většina roku na této syrové stravě a na zimu přiložit trochu jitrnic ze zabijaček a vydatnější jídlo sice plné kyselin, ale s dostatkem energie a kvanta kysaného zelí se syrovou kořenovou zeleninou a saláty pickles. Také v tomto období jedli husy, kachny a jinou pernatou zvířenu, ryby a mnoho dalších jídel, které v létě nejedli ani náhodou, protože to nemělo žádnou logiku. Tam jim bohatě stačilo vypít domácí černé pivo s rozklepnutým žloutkem ze syrového vejce, kus chleba se sádlem a cibulí a celý den tvrdě makat. Není to sice ideál, ale tělo se nesmí znásilňovat v žádném směru, trochu si nastudujte jin a jang z čehož pochopíte, že v zimním období se dá docela dost přiložit a záleží na každém jednotlivci jak se k tomu postaví. Většinou stačí zařadit třeba jáhly, které jsou silně jang a funguje to i bez těch jitrnic, ale každému dle jeho gusta.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: ned led 30, 2011 8:38 pm 
Offline

Registrován: stř zář 08, 2010 7:35 pm
Příspěvky: 187
Bydliště: Slovensko- Prešov
Dobrý deň, ak pijem čaj a zamrazím a rozmrazím alebo tam pridám zopár kociek ľadu tak bude už kryštalická mriežka obnovená. Dá sa to isté urobiť aj s polievkou, že tam pridám zopár kociek ľadu a mriežka sa obnoví? Inak už to sem nepatrí ale môjmu kamarátovi hrozne smrdí z úst a ja mu chcem pomôcť a ako tak pozerám na stránky tak som sa dozvedel, že teplé jedlá spôsobujú natiahnutie žalúdku a a tam už sa už netrávi ale hnije alebo kysne a z toho ten zápach. On miluje polievky samozrejme teplé tak ma napadlo či to nieje z tých polievok. Ak sa poruší kryštalická mriežka vody tak potom tá voda v tele sedimentuje? Nezvykol si na tú prevarenú vodu už náš organizmus za niekoľko rokov?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: ned led 30, 2011 10:23 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
hammel píše:
Dobrý deň, ak pijem čaj a zamrazím a rozmrazím alebo tam pridám zopár kociek ľadu tak bude už kryštalická mriežka obnovená. Dá sa to isté urobiť aj s polievkou, že tam pridám zopár kociek ľadu a mriežka sa obnoví? Inak už to sem nepatrí ale môjmu kamarátovi hrozne smrdí z úst a ja mu chcem pomôcť a ako tak pozerám na stránky tak som sa dozvedel, že teplé jedlá spôsobujú natiahnutie žalúdku a a tam už sa už netrávi ale hnije alebo kysne a z toho ten zápach. On miluje polievky samozrejme teplé tak ma napadlo či to nieje z tých polievok. Ak sa poruší kryštalická mriežka vody tak potom tá voda v tele sedimentuje? Nezvykol si na tú prevarenú vodu už náš organizmus za niekoľko rokov?

Co funguje u vody, to nefunguje u polévky a jiných řídkých jídel, nemůžete obnovovat krystalickou mřížku v nějakém roztoku, jde to pouze u vody. Zápach z úst je většinou od špatného žaludku a ten je špatný z polévek, nicméně na to je dobrá očista žaludku a ne zmrazování polévek, ty by jíst prostě neměl. Ta voda nesedimentuje, sedimentují minerály a voda se nedostane do buněk, což velice škodí a tělo značně strádá. To není o zvyku, prostě ji geneticky neumíme, náš dávný předek se k převařené vodě dostat nemohl a za několik století geny nepředěláte, na to je potřeba delší doba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čaje a maceráty
PříspěvekNapsal: stř bře 09, 2011 12:44 pm 
Offline

Registrován: stř bře 09, 2011 12:28 pm
Příspěvky: 4
Dobrý den pane Jardo,

chtěl bych se Vás zeptat na to, jestli lze pro maceráty používat jak čerstvé, tak i sušené ovoce a zajímal by mě tip na nějaký lahodný macerát - jaké suroviny používáte?

Děkuji moc


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz