Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:10 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 824 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned říj 25, 2020 5:05 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
A můžu vědět potenciální změny na chuti, či jak to poznám? nebo to mám zkoumat raději vědecky, přes nějaké měření minerálů, kolik to má bez použití RO, kolik s RO a po čase to ověřovat?
Vlastně v návodu je pro předfiltry 3-6 měsíců, pro membránu 1-5 let, tak to jsou v podstatě fakt široké záběry..

Můžu poprosit o vysvětlení, jak na oplach membrány? co to vlastně znamená? hehe.. nebo teda pokud vody teče více, když je ventil otevřený, tak to je tim, že to vytváří větší tlak? a když je to zavřené, tak ne? po zavření ventilu voda teče takřka v poměru 1:1

(zručný zrovna nejsem, chápu hehe)

+ Já jsem k tomu dostal i malé těsnění (jedno bylo do redukce, na kterou je napíchlá hadice od baterie a hadice pro vodu do RO a pak takovej jako zavírací ventil, ani jedno nemám/nevim, k čemu píchnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned říj 25, 2020 5:17 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
VitekH píše:
A můžu vědět potenciální změny na chuti, či jak to poznám? nebo to mám zkoumat raději vědecky, přes nějaké měření minerálů, kolik to má bez použití RO, kolik s RO a po čase to ověřovat?
Vlastně v návodu je pro předfiltry 3-6 měsíců, pro membránu 1-5 let, tak to jsou v podstatě fakt široké záběry..

Můžu poprosit o vysvětlení, jak na oplach membrány? co to vlastně znamená? hehe.. nebo teda pokud vody teče více, když je ventil otevřený, tak to je tim, že to vytváří větší tlak? a když je to zavřené, tak ne? po zavření ventilu voda teče takřka v poměru 1:1

(zručný zrovna nejsem, chápu hehe)

+ Já jsem k tomu dostal i malé těsnění (jedno bylo do redukce, na kterou je napíchlá hadice od baterie a hadice pro vodu do RO a pak takovej jako zavírací ventil, ani jedno nemám/nevim, k čemu píchnout.

Většinou se to neřeší prostě až voda bude protékat málo pak se membrána nebo filtry vymění jinak je otázkou zda je nutné se tím zabývat. Oplach membrány je vlastně propuštění vody před membránou čímž se intenzívně omyje náběhová strana membrány ale zase na druhou stranu proháníte mnohem více vody předfiltrem tedy prodlužujete životnost membrány a zkracujete životnost předfiltru. Odtok vody je dán průřezem trysky ventilu která se nedá uzavřít a je nastavena na konstantní průtok při určitém tlaku vody a není jak to ovlivnit. Na to co jste dostal navíc nedovedu odpovědět musel bych to vidět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned říj 25, 2020 8:36 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Ještě mě napadá, jak jsem viděl, že se nemají používat plastové láhve, či 3x po sobě pořádně v tom nechat reverzku, tak já jsem doteď používal filtr, který čistil vodu buď od nejhrubších nečistot, a teď mám pár měsíců filtr, který odstraňuje snad vše kromě minerálů - a používám, právě jak je výše řečeno jednu a tu samou pet láhev - tak to jsem dělal špatně? nebo ta voda není hladová, protože vždy měla nějaké minerály..

Jinako když tedy bych si raději pořizoval nějakou skleněnou, či plastovou - takové ty plastové na turistiku, tak to taky bude napytel? klasická bez BPA; nebo šlo o to BPA právě?

https://www.mall.cz/univerzalni-lahve-n ... NmEALw_wcB


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned říj 25, 2020 9:01 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
VitekH píše:
Ještě mě napadá, jak jsem viděl, že se nemají používat plastové láhve, či 3x po sobě pořádně v tom nechat reverzku, tak já jsem doteď používal filtr, který čistil vodu buď od nejhrubších nečistot, a teď mám pár měsíců filtr, který odstraňuje snad vše kromě minerálů - a používám, právě jak je výše řečeno jednu a tu samou pet láhev - tak to jsem dělal špatně? nebo ta voda není hladová, protože vždy měla nějaké minerály..

Jinako když tedy bych si raději pořizoval nějakou skleněnou, či plastovou - takové ty plastové na turistiku, tak to taky bude napytel? klasická bez BPA; nebo šlo o to BPA právě?

https://www.mall.cz/univerzalni-lahve-n ... NmEALw_wcB

Pokud nešlo o demineralizovanou vodu pak PET předpokládám nic uvolnit asi nedovede, nebo určitě nejde o zásadní problém, sklo je bez potíží a ty jiné plasty nedovedu posoudit je jich hodně druhů a každý se chová trochu jinak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: pon říj 26, 2020 9:45 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
technická - nerezový nádoby všechny zanechávej onen kovovej dojem, nebo některé ne? Všim jsem si, že termoska, co jsem koupil to dělá..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: úte říj 27, 2020 1:57 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
VitekH píše:
technická - nerezový nádoby všechny zanechávej onen kovovej dojem, nebo některé ne? Všim jsem si, že termoska, co jsem koupil to dělá..

Tak na to nedovedu odpovědět, ale nerezů je velké množství druhů které se poměrně zásadně liší složením tedy je možné že některý funguje správně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř lis 04, 2020 10:13 am 
Offline

Registrován: stř úno 24, 2016 4:46 pm
Příspěvky: 76
Tak mě byla doporučena do bytu tato osmoza https://www.filtracevody.cz/system-reve ... fro-5.html. Je to ok nebo je to zbytečné a mohla bych mít tu levnější? Zapojení zvládne hravě instalatér?
děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř lis 04, 2020 8:44 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
brandebura píše:
Tak mě byla doporučena do bytu tato osmoza https://www.filtracevody.cz/system-reve ... fro-5.html. Je to ok nebo je to zbytečné a mohla bych mít tu levnější? Zapojení zvládne hravě instalatér?
děkuji

Tak je otázkou jaké máte podmínky tedy kvalitu vody před filtrací a požadavky na uživatelský komfort třeba ten rezervoár. Já zde k naprosté spokojenosti provozuji osmózu za třetinu té ceny a nevidím v tom problém. Pochopitelně takové řešení nemá téměř žádný uživatelský komfort, ale funguje velice dobře již několik let. S tím zapojením zase dost záleží na vaší zručnosti a stavu instalace vodovodních rozvodů protože je tam potřeba mít danou odbočku pro vstupní vodu a to už si každý kutil zapojit nedovede, ale instalatér pochopitelně bez problémů ano.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: pon lis 09, 2020 10:26 am 
Offline

Registrován: stř úno 24, 2016 4:46 pm
Příspěvky: 76
Řeší osmoza mikroorganismy je schopná je z vody odstranit nebo pouze demineralizuje? díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: pon lis 09, 2020 1:54 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
brandebura píše:
Řeší osmoza mikroorganismy je schopná je z vody odstranit nebo pouze demineralizuje? díky

Odstraní vše včetně virů a dokonce i hormony.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř úno 17, 2021 12:05 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Jarda píše:
Tak vodivost je přímo spojena s nasycením roztoku souborem minerálních látek tedy čím méně těchto látek voda obsahuje tím se stává nevodivější. Dokonale čistá voda je prakticky nevodič.
(citace z května 2020)
Tak jsem předevčírem měnil předfiltry a jen jsem tak pro jistotu změřil zase TDS a naměřil jsem 30, je to už na RO docela dost? Vstupní voda teď měla 175, takže o trochu méně než jsem naměřil loni v květnu. Měl bych už vyměnit i membránu? Jsem si tak teď uvědomil, že vy sice pane Jardo měníte předfiltry až po roce, jenže máte studniční vodu bez chlóru. Já mám z řádu a ještě jak jsem psal v tom květnu, tak nám vodárna psala že během covid tragikomedie nám preventivně zvedli chlór na max. povolenou hodnotu. Takže mám podezření, že membrána je už poškozena chlórem, protože jsem uhlíkový filtr měl 11 měsíců stále stejný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř úno 17, 2021 2:59 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
(citace z května 2020)
Tak jsem předevčírem měnil předfiltry a jen jsem tak pro jistotu změřil zase TDS a naměřil jsem 30, je to už na RO docela dost? Vstupní voda teď měla 175, takže o trochu méně než jsem naměřil loni v květnu. Měl bych už vyměnit i membránu? Jsem si tak teď uvědomil, že vy sice pane Jardo měníte předfiltry až po roce, jenže máte studniční vodu bez chlóru. Já mám z řádu a ještě jak jsem psal v tom květnu, tak nám vodárna psala že během covid tragikomedie nám preventivně zvedli chlór na max. povolenou hodnotu. Takže mám podezření, že membrána je už poškozena chlórem, protože jsem uhlíkový filtr měl 11 měsíců stále stejný.

Tak záleží na co tu vodu chcete používat, ale pokud na pití a teče stále dobře asi bych ještě vydržel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: sob úno 27, 2021 5:14 pm 
Offline

Registrován: sob úno 27, 2021 4:53 pm
Příspěvky: 2
Zdravim,

nez nekdo zacnete dlouhodobe pit demineralizovanou vodu, dohledejte si vice zdroju na toto tema.

Probehly studie, zabyvajici se pitim demineralizovane vody. Absenci mineralu z vody si nase telo bohuzel nedokaze nahradit mineraly ze stravy a dlouhodobe piti demineralizovane ma negativni dopady.

Nechci zde dehonestovat reverzni osmosu, urcite ma v mnoha pripadech sve opodstatneni. Doporucuji zacit kvalitnim rozborem vody. At zjistite, zda ji vubec potrebujete. Po zvazeni, a pripadnem porizeni RO, za ucelem piti vyhradne takto upravene vody, bych rozhodne nevynechaval kvalitni remineralizacni blok.

Pekny den, TJ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: sob úno 27, 2021 5:38 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
tojo píše:
Zdravim,

nez nekdo zacnete dlouhodobe pit demineralizovanou vodu, dohledejte si vice zdroju na toto tema.

Probehly studie, zabyvajici se pitim demineralizovane vody. Absenci mineralu z vody si nase telo bohuzel nedokaze nahradit mineraly ze stravy a dlouhodobe piti demineralizovane ma negativni dopady.

Nechci zde dehonestovat reverzni osmosu, urcite ma v mnoha pripadech sve opodstatneni. Doporucuji zacit kvalitnim rozborem vody. At zjistite, zda ji vubec potrebujete. Po zvazeni, a pripadnem porizeni RO, za ucelem piti vyhradne takto upravene vody, bych rozhodne nevynechaval kvalitni remineralizacni blok.

Pekny den, TJ

Ono jde o to které studie jste dohledal a kdo a proč je vlastně zadal a dělal. Ještě lepší rozlišení poskytuje údaj kdo ty studie platil protože naprostá většina studií je na konkrétní objednávku a za něčí peníze a tomu pak plně odpovídá závěr studie který je znám již při zadání parametrů té konkrétní studie. Vlastní provedení je pak vlastně pouze cestou jak dokázat splnit uvedené zadání a zasloužit si další peníze v budoucnosti. Pokud by praxe ten uvedený závěr škodlivosti demineralizované vody potvrzovala tak asi proč ne ovšem zde praxe a to i dlouhodobá rozhodně není důvodem k důvěře v podobné studie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: úte bře 09, 2021 8:28 am 
Offline

Registrován: sob úno 27, 2021 4:53 pm
Příspěvky: 2
Opiram se zde o studie organizace WHO, jejichz vize doufam neni nutne rozebirat a uz vubec ne obhajovat. I tyto organizace se samozrejme mohou ve svych tvrzeni mylit, ale stava se to opravdu zridkakdy. Kdyz uz neco publikuji, jedna se o overene informace.

On je prave problem s Vami zminovanou dlouhodobou praxi piti demineralizovane vody v tom, ze clovek na sobe tyto problemy sam nezaznamena, pokud napr. pravidelne nedostava sve telo do maximalni zateze a nebo si nezajde na vysetreni (lepsi varianta).

Zdravy clovek ani po dlouhodobem piti demineralizovane nemusi mit razem zdravotni problemy, nicmene to ma prokazatelne negativni dopady.

Nebudu se ptat, o co se opirate, pri sdileni dojmu, ze naprosta vetsina studii je zkorumpovana a i kdyz mi prijde hloupe na to reagovat - dehonestovat praci jinych umi kazdy. Stejne tak, si kazdy umi udelat vlastni nazor.. a ja mohu jen doufat, ze to nebude na zaklade samozvanych odborniku z 80. let, tedy autoru knihy "Sokujici pravda o vode".

Loucim se, TJ

PS: Studie jsou bezne dohledatelne, ale pro jistotu https://www.who.int/water_sanitation_he ... chap12.pdf


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 824 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz