Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:00 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon črc 22, 2013 6:57 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Laika píše:
prokera: hm, to by mohlo být.. Snažím se vždy do každého jídla dát co nejvíce druhů zeleniny a aby byl talíř rozmanitý, abych měla všechny vitamíny, minerály a živiny. Když si napařuji zeleninu, tak si napařuji třeba 5 druhů - od každého druhu zeleniny kousek, abych měla tu pestrost... Zkusím dělat jednodušší jídla. A jak třeba upravit ten dnešní jídelníček? Myslíš, že je moc překombinovaný?

Nejsem zde autorita, jen pozorovatel a "nijak zpupný názorovatel". Jídelníček se mi zdá skvělý, úplně se mi na to sbíhají sliny.
Holt ti to, co by sedlo jinému, nesedne.
Tož pozoruj sebe, své trávení a redukuj. Skonči u toho, co ti sedne. Neboj, ono se to v čase a místě bude měnit. Tělo si samo řekne.
Pro mne je makrobiotika, resp. to, co jest makrobiotikou inspirováno, nejbližší. Vždy mi to velmi vyhovělo.
Ale já su jiný než ty, tož je to na tobě.
Makrobiotika mi naučila citu, zjemnila chutě a vůně a schopnosti odmítnout nebo jíst to, na co nemám či mám chuť, bez ohledu na nějaký "systém".
A ještě, cokoliv, co ze zdravého těla odchází, osobní vůní či pachem z úst, hleny z nosu, kýcháním, zvracením, povrchem pokožky, močí a stolicí, plyny, je přesně to, co tělo nechce.
Tak proč mu to cpát?
Jiná věc je to, že jsi třeba nemocná. To prostě ale tady řešit nelze.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon črc 22, 2013 7:40 pm 
Offline

Registrován: pon čer 04, 2012 12:54 am
Příspěvky: 25
Zdravím Laiko,

chtěl jsem ti napsat něco podobného jako martina72. Používat selský rozum a né nějaké převzaté věci a pozorovat co to s tělem dělá. Docela by mě zajímalo, jak jste k takovému jídelníčku přišla. Narovinu vám říkám, že mě by takovéto stravování přizabilo.

Jinak podle mě je jakýkoli univarzální stravovací systém špatný systém a zrovna vůči makrobiotice jsem velmi skeptický. I vitariansví je pro mě špatný systém.

Kombinaci obilovina + ovoce jsem kdysi zkoušel a málem mi to urvalo pr...

Když opravdu chcete, dokážete nemožné. Mě se také zdálo nemožné vyřadit obiloviny z jídelníčku a myslel sem si, že asi časem chcípnu hlady a nakonec to byl ten zatraceně nejlepší nápad, který jsem kdy ve stravování udělal a rozhodně jsem ještě tady \":-)\".

Nebojte se změny, není to občas zrovna jednoduché, ale jakmile to odstartujete, tak ty cesty zanedlouho najdete. Budou to vaše cesty a ty jsou vždycky nejlepší.

Ještě bych dodal, že zde na stránkách najdete obrovské množství jednoduchých a funkčních informací, tak si je určitě prostudujte, stojí to za to.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 6:41 am 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 9:07 pm
Příspěvky: 28
Děkuji vám moc oboum. Ten jídelníček je z mé hlavy. Vařím to, co mě napadne... Podle vašich rad ale zkusím jednodušší stravování. Asi mám v těle moc bílkovin a sacharidů a tělo to nemůže strávit, protože bych řekla, že jím mnohem více než předtím a zeleninu mám skoro vždy smíchanou s luštěninou, takže si toho dám více, abych neměla jen suchou obilovinu. A když mám luštěninu na oběd i večeři a v takovém množství, tak je to asi hodně, že? No zkusím ubrat luštěniny i obiloviny a uvidíme, co to udělá.

Prohledávala jsem včera google a našla jsem spoustu těch samých problémů u veganů a vegetariánů, můžete mrknout:

Naposledy upravil
Laika dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 8

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 7:24 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř led 18, 2012 2:56 pm
Příspěvky: 279
Podle toho, co píšeš, si opravdu myslím, že je zakopaný pes právě v té tzv. pestrosti:(. Po tom všem dohromady bych měla zcela určitě problémy i já a asi téměř každý......není nad jednoduchost - jak jsem se přesvědčila;).

_________________
Příroda má vždy pravdu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 7:58 am 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 9:07 pm
Příspěvky: 28
Děkuji moc. A nemáš třeba nějakou radu, co s čím nekombinovat nebo nějaký ukázový jídelníček, který by pro mě byl ok?

A ještě jedna věc. Mám pěknou pleť, bez akné. Jen kolem očí mám maličké bílé pupínky (není to akné a nejsou to seškrábnout). Také již delší dobu mám kolem pusy a na bradě jinou barvu kůže - takovou tmavší žlutou. Co jsem zjišťovala, tak to asi souvisí nějak právě s těma střevama a pohl. orgány, že?

A co s tou menstruací? Nemáte někdo nějakou radu? Myslíte, že to může být také tou překombinovaností v jídle?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 9:31 am 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 3:24 pm
Příspěvky: 136
Bydliště: Slovensko
myslim, ze by si mala trosku pribrat, zvysist podiel tuku v tele... pise sa, ze normalne u zeny je 18 - 30 % a ty si daleko pod tym.... a mala by si pridat zdrave tuky asi (orechy, avokado, kokosovy olej...)... tak ako ti uz ktosi radil.... myslim, ze potom by sa mozno menzes znova nastartoval...

aj BMI mas pod hranicou normalu...

_________________
Zlavovy kod na iherb VGN243


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 9:50 am 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 9:07 pm
Příspěvky: 28
No právě. Přitom jím fakt velké porce, jak za 3 \":lol:\" Kdo mě neviděl, tak mi to vůbec nevěřil. I babička s dědou si mysleli, že jím maličké porce nebo držím nějakou dietu. Ale já jím fakt hodně a nepřibírám.. Oříšky moc nejím, to je pravda. Jím tedy hlavně hodně semínek (dýňová/slunečnicová/sezamová) opražených na suché pánvičce a zakapaných shoyu (sojovou omáčkou), to je dobrota. Tím si sypu vždy obilovinu nebo gomasiem (opražený a nadrcený sezam s troškou soli). Občas dávám obilovinu vařit spolu s mandlemi, lněnými semínky či jinými semínky. Mandle dávám třeba do dezertů. A ty oříšky jíst v jídle nebo mimo jídlo jako svačinku? O tom BMI vím, to mi říkala i doktorka, ale i když jím víc, tak prostě nepřibírám \":?\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 10:40 am 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Plynatost může být způsobená nadýmavým jídlem, se zdravím snad nic společného mít nemusí. Takže po fazolích, čerstvém chlebu, česneku, zelí a podobně prdí každej.
A co zkusit jíst nějakou dobu normálně ? Ono zdravý je skoro všechno, každý jen podle nějakého jiného stravovacího směru. Jen na škodlivosti bílého cukru se asi shodnou všichni.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 11:10 am 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 3:24 pm
Příspěvky: 136
Bydliště: Slovensko
ono je to mozno aj o tom, ze sice jes vela ale tvoje telo to nedokaze spravne vyuzit... neviem nie som odbornik, tiez sa len zorientuvavam.... oprazene oriesky ci inac tepelne spracovane alebo zapecene.... tak o tom som citala, ze je to uplne znehodnotenie tychto plodin.... a ze dokonca je to aj rakovinotvorne... lebo tie tuky v orechcoch su zoxidovane tym teplom.... bohuzial neviem teraz najst ten clanok... orechy su asi najlpesie zive - teda aktivovane - namocene cez noc vo vode...

_________________
Zlavovy kod na iherb VGN243


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 11:13 am 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 3:24 pm
Příspěvky: 136
Bydliště: Slovensko
sla som http://www.vladozlatos.com/blog/clanky- ... e-ale.html

_________________
Zlavovy kod na iherb VGN243


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 11:20 am 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
redbat píše:
ono je to mozno aj o tom, ze sice jes vela ale tvoje telo to nedokaze spravne vyuzit... neviem nie som odbornik, tiez sa len zorientuvavam.... oprazene oriesky ci inac tepelne spracovane alebo zapecene.... tak o tom som citala, ze je to uplne znehodnotenie tychto plodin.... a ze dokonca je to aj rakovinotvorne... lebo tie tuky v orechcoch su zoxidovane tym teplom.... bohuzial neviem teraz najst ten clanok... orechy su asi najlpesie zive - teda aktivovane - namocene cez noc vo vode...

Pražené oříšky jsou naprostým nesmyslem, jí snad ptáci a jiní ořechoaasemenožraví pražené věci?
Ořechy jíst syrové. Ovšem otázkou jest, jaké. U nás rostou běžně vlašské a lískové. Na zahradě je může mít každý. Nestačilo by to?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 11:29 am 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 3:24 pm
Příspěvky: 136
Bydliště: Slovensko
stacilo \":)\"

mozno este nejake tie olejnate semena ako lanove, konopne, slnecnicove ci tekvicove... tie su u nas tiez bezne dostupne \":)\"

_________________
Zlavovy kod na iherb VGN243


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 12:12 pm 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 9:07 pm
Příspěvky: 28
To jsem nevěděla, já je vždy tepelně upravuji tak, že je umyju pod tekoucí vodou a dám na suchou pánvičku a "vysuším je" až jsou trošku zlatavá. Vyzkouším ty aktivované semínka a oříšky. Miluji mandličky \":-)\" Takže je zařadím jako svačinku, a i další oříšky a semínka, jak jste tu psali. Máme zahrádku, kde máme vlašské ořechy, ale ty budou až na podzim. Zatím si musím vystačit s tím, co je \":)\"

No já mám plyny skoro po všem. A nemusí tam být zrovna ty plynotvorné potraviny. A po syrovém česneku zvracím. Dávala jsem ho do pomazánky a pak jsem celou noc zvracela a měla neskutečné bolesti břicha. A už se mi to stalo 2x. Nějak mi nesedí. Vařený mi asi nic nedělá, pokud není ve velkém množství, ale s česnekem jsem raději po mých zkušenostech teď už hodně opatrná.

To mě taky napadlo, že to mé tělo neumí využít. Ale takto jím už 5 let, tedy teď cca 2 roky úplně bez "úletů". A nikdy předtím jsem takové problémy neměla. A jedla jsem taky makrobioticky. Normálně už jíst nechci, nechutná mi to.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 12:27 pm 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 3:24 pm
Příspěvky: 136
Bydliště: Slovensko
kolegyna ma tiez problem s cesnakom... aj s takym spracovanym napr vo fasirkach z masa.... niekto radi vybrat ten stred cesnaku... klicok ci ako sa to vola... ten zevraj robi zle... neviem... osobne s tym nemam problem... a co medvedi cesnak? skuste si na jar nazbierat, zamrazit, alebo urobit nejaku stavu ci tinkturu... alebo nasusit (aj ked suseny uz vraj nema take ucinky)

k tym plynom.... tiez si myslim, ze to bude tou velkou kombinaciou potravy... napr ked som citala o tom kolaci a k tomu este surove ovocie, tak mi hned napadlo, ze tu moze byt problem... alebo... skuste si dat ten obed, ale uz nedavajte tu kyslu kapustu/zeli... len ryza a zelenina napriklad... ale uz nic viac... resp nejaky surovy salat k tomu... ale nie to kysle zeli...

ja som dnes mala rano teplu vodu s citronom a zazvorom.... na ranajky banany 5 ks (inac by som si asi urobila nejake smoothie alebo stavu z mrkvy repy atd. ale nemala som nakupene....) na obed som mala quinou s dusenou zeleninou.... a kedze toho bolo malo zajedam teraz susene lanove krekry... neco sladke... tak a uz cakam ako ma bude nafukovat z toho \":D\"

_________________
Zlavovy kod na iherb VGN243


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 23, 2013 12:52 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
S česnekem mám ty zkušenosti, že jsme ho dávali dětem vařený v podstatě odmalička, do zeleninových polívčiček, celé stroužky, měly ho moc rády. Dušený se také chová dobře, je to skoro to samé. Je slaďoučký a lahodný. Čerstvý (ostrý) začaly milovat později, spotřebujeme ho všichni opravdu hodně v obou podobách.
Já podvědomě (díky makrobiotickému a bezmasému období, kdy jsem taknějak IMHO zcitlivěl) česnek často kombinuji se zázvorem. Česnečku bych bez zázvoru nedělal vůbec. Zato do ní ale nedávám rostlinný olej, výhradně prasečí, doma škvařené, sádlo. To samé je, když dělám "čínu", což je u mne hafo zeleniny, nakrájené na roztodivné cafoury (IMHO i tvar tvoří pokrm a energii a nějak působí na trávení) a oříšky!!!!. Tam vždy dám hodně česneku a zázvor. Samozřejmě s rýží a jí se to hůlkama, do toho prostě něco kovového nepatří.
Hodně česneku dávám do pohanky, nějak mi to pasuje.
Česnek se dobře snoubí s majoránkou. S ní ale opatrně, je silná.
Česnek též velmi dobře funguje s rajčaty, jen to musí být ta, co ti na plném slunku vyrostou u domu, plně zralá, voňavá.
Česnek je dobrý do těstovin (obiloviny, že). Nejni nic lepšího než dobré spaghetti (asi je koupíš, ale budou stát dosti korun) jen s olivovým olejem a jemně restovaným česnekem a čerstvě namletým dobrým pepřem.
Česnek dosti dobře zvyšuje stravitelnost mléčných věcí (které mnoho účastníků fora odmítá). Ale tvarohové pomazánky s čerstvým česnekem a bílým (ne čerstvým, alespoň dva dny a ne v pytlíku!) pečivem jsou mazec.
Česnek značně zvýší stravitelnost tzv. tzatziky. Dobrý jogurt či řídký tvaroh, hafo česneku a bylinky. S dobrým domácím či prostě normálně pečeným chlebem či dva dny starým dobrým rohlíkem, a dobře vychlazené, neznám lepší jídlo!!!
Česnek je strašně dobrý na pečené skopové. A taky na obyčejné prasečí řízky v trojobalu či na kotlety, jen tak restované v rendlíku, podávané s mixedpickles (vše info pro masožrouty).
Ještě k masožroutům, nepodávejte k masu "přílohu" a hodně šetřete omáčkou. Maso je nejlepší se zeleninou a lupením. A oddělte ho od ostatního, alespoň půl hodiny, lepší je celý den či týden.
Česnek nepatří na ryby ani na ptáky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz