Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát dub 19, 2024 11:45 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2493 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 ... 167  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: sob led 09, 2016 2:36 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon bře 05, 2012 8:31 am
Příspěvky: 47
ta "cibulova sanka" by me take zajimala. Teoreticky by nikde nemel byt problem, pokud se nahradi voda za vyvar z cibule, kdyz dodrzi clovek davkovani soli...Muze to snad necemu vadit ?

_________________
Ničeho nelitovat, to je počátek vší moudrosti. / Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte. / Ať máš vždy vítr v zádech, slunce ve tváři a ať Tě tvůj osud zavane až ke hvězdám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: sob led 09, 2016 6:11 pm 
Offline

Registrován: pon bře 25, 2013 4:14 pm
Příspěvky: 126
Já jsem jednou dělal vývar z pórku, jinak vše podle postupu a vše proběhlo ok. Ale vrátil jsem se ke "klasice" je to přeci jenom méně pracnější.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: sob led 09, 2016 7:20 pm 
Offline

Registrován: úte čer 11, 2013 11:31 am
Příspěvky: 72
Zkusil jste někdo po šance místo rýže rozvařenou mrkev s maslem? Jsem na SCD takže mi ta rýže moc nesedí do diety.

Jinak díky za zdejší návody a reakce. Sankhu podle nich provádim bez problémů \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: sob led 16, 2016 7:23 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
[quote="Jurgen":3u48jzvh]V knize ŠATKARMY je popsáno, že po provedení šanky je možné taky vyčistit ihned

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: sob led 16, 2016 7:24 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Fcrean píše:
Dobrý večer
Jsem již 1rok vitarián. V současné době zhruba 1měsíc přeskakuji mezi vitariánstvím a mono frutariánstvim. Od nového roku bych rád začal s pustovaním http://www.pust.cz/frame.php?load=startovani. Tento přechod bych rád podpořil provedením SP.
Vzhledem k tomu bych se Vás chtěl zeptat, zdali je možné zaměnit heřmánkový čaj a vařenou bílou rýži s máslem po skončení procedůry za něco vhodnějšího pro mé stravovací návyky?
Předem děkuji

Tak asi ano, někdo dává banány s oliváčem, ale já doporučuji se držet původního návodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: sob led 16, 2016 7:31 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
wlashack píše:
Dobrý den,
shanku podle vašeho návodu dělám už pár let, ale vždy to pro mě bylo dost o překonávání odporu k pití silně slané vody. Hlavně se ale často okamžitě dostavovaly i bolesti hlavy, malátnost. Tak jsem pátral a přemýšlel, až jsem narazil na zmínku o použití cibulového vývaru. Recept jsem ale nikde nenašel, tak jsem zaexperimentoval. Zkusil jsem pít cibulový vývar, osolený asi polovičním množstvím soli. Zajímalo mě, co to udělá, protože jsem si nebyl jistý, zda uváděné množství soli je nutné k tomu, aby "šla voda do střev".
Po několika dobrých zkušenostech s "mojí" upravenou verzí jsem se rozhodl podělit. Začal jsem tomu říkat "Shanka s lidskou tváří", právě proto, že to je v podstatě příjemné popíjení slanějšího vývaru, bez točení hlavy, dávení a podobných příznaků, které jsem dřív prožíval. Díky tomu tuhle shanku dělám často, stala se z toho příjemná součást mého životního stylu. Můj recept je tento:

1,5 kg cibule
5-6 l vody
2 lžíce soli

Dám vařit vodu.
Cibuli oloupu, nakrájím třeba na čtvrtky.
Nasypu cibuli do vody, vařím cca 45 minut.
Cedníkem vytahám cibuli z vody, osolím, promíchám.

Vše ostatní je stejné jako ve vašem návodu.
Vyvařenou cibuli si schovám a zvykl jsem si ji zužitkovat: buď další den navařím hrnec čočky, husté polívky anebo guláše (houbový, sojový...). Přijde mi to po očistě i jako vhodné jídlo, tak mi vůbec neva, že pak jím tři dny čočku/polívku/guláš.

Třeba to někomu pomůže. Uvítám i případné názory. Sám vlastně nevím, jestli sůl ve vodě/vývaru je pouze k zajištění, aby "to teklo do správného potrubí", anebo má to velké množství soli udávané v původní verzi očisty i čisticí význam (a je tedy tahle vysoká koncentrace považována za nutnou, aby to čistilo). Na to jsem bohužel nikde nenašel odpověď. Pouze mám vyzkoušeno, že u "mé verze" probíhá vše úplně stejně jako u té původní. Aspoň navenek.

Tak já tam nevidím problém a myslím že pro dost lidí to bude přínosná zkušenost. Sůl pouze obrací osmózu střeva a to samé dělá i vývar z cibulovitých rostlin, tedy třeba i pórek, který jsem zde již zmiňoval. U některých lidí by tam sůl nemusela být vůbec a stačilo by i rychlé pití vlažné vody, která také projímá, ale teplá, nebo studená neprojímá. Čištění tady nezávisí na dávce soli, ale na kompletním a co nejdokonalejším vypláchnutí střeva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: sob led 16, 2016 7:36 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
karamelka píše:
zkusila jsem odlehčenou variantu. pilo se mi to líp, ale večer jsem dostala teplotu 38,6, po acylpyriku který nezabral, v půlnoci 39,7+třesavka, , pomohly mi trochu studené zábaly. ještě dneska se dávám dohromady. nevím co bylo špatně.
je to moje druhá očista, ta první byla ok.

V postupu bych ani problém nehledal, spíše v tom nynějším uchrchlaném období mohlo být tělo již trochu načnuté a procedura ho dorazila, to se občas stane, ale i rychle odezní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: sob led 16, 2016 7:44 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Bones píše:
ta "cibulova sanka" by me take zajimala. Teoreticky by nikde nemel byt problem, pokud se nahradi voda za vyvar z cibule, kdyz dodrzi clovek davkovani soli...Muze to snad necemu vadit ?

Není se čeho bát, již jsem zde ty vývary cibulovitých rostlin zmiňoval vícekrát.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: sob led 16, 2016 7:46 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
jimikluk píše:
Zkusil jste někdo po šance místo rýže rozvařenou mrkev s maslem? Jsem na SCD takže mi ta rýže moc nesedí do diety.

Jinak díky za zdejší návody a reakce. Sankhu podle nich provádim bez problémů \":)\"

Podle mě v to nebude problém, některé návody zmiňují dobře uvařenou čočku s mrkví, tedy ani samotná mrkev s máslem problém nebude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: čtv úno 04, 2016 1:08 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 04, 2016 12:48 pm
Příspěvky: 1
Dobrý den,
je pro mě Sankhapraksalana vhodná jestliže trpím nepravidelným průjmem? (řekněme 2x ne,1x ano)
Děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: čtv úno 04, 2016 10:42 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 04, 2016 10:36 pm
Příspěvky: 1
Dobrý den,
chci se zeptat, jak se projeví když se toho másla při prvním jídle sní násobně více než je psáno - např (300 - 400) g? Může to nějak více prospět nebo to může naopak kompletně zničit efekt celé očisty?
Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: ned úno 07, 2016 5:28 pm 
Offline

Registrován: ned úno 07, 2016 4:58 pm
Příspěvky: 1
Dobrý den, dnes jsem poprvé podstoupila sankhapraksalanu. Asi jsem to neudělala ke konci naprosto poctivě a celkově to nebylo úplně ukázkové, ale na druhou stranu myslím, že na první pokus celkem podařené. Chtěla bych znát prosím Váš názor.
Ráno jsem vypila na lačno 1 litr čisté studené vody a už to mě prohnalo, průjem byl nažloutlý s kousky nestráveného jídla aspoň myslím (takovou stolici mívám ve většině případů stále v poslední době, co se snažím omezit maso a bílé jedy). Napila jsem se tedy ještě trochu vody a po půl hodině jsem vypila první 1,5 l slané vody. Když se asi 15 min. nic nedělo, začala jsem pít další 1,5 l slané vody a po pár locích se dostavil další mohutný průjem a bez přestání to pokračovalo a rychle se změnilo v zakalenou vodu s oranžovými a žlutými kousky a také s černým "smetím". Hodně dlouho ze mě furt teklo tohlea už mi to bylo opravdu nepříjemné. Pořád jsem po locích pila ten druhý 1,5 litr a když už jsem jej měla skoro dopitý, tak už tekla jen čístá voda. Už jsem se chystala vypít heřmánkový čaj, když v tom jsem dostala křeče a znovu voda byla zakalená s kousky a smetím...tak jsem začala pít třetí 1,5 l slané vody a furt nechtěla téct uplně čistá voda...když jsem ale byla tak v půlce toho 1,5 l, tak už jsem fakt nemohla (konečník mi úplně rozežírala sůl) , tak jsem to utla tím heřmánkovým čajem. Jsem trochu překvapená z toho, že ze mě vůbec nešly žádné tuhé kaly...dělala jsem něco špatně? Nebo to mám jakože tak čisté střevo? \":D\"
Budu ráda za Váš názor...děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: pon úno 08, 2016 10:31 am 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Ej, ale som truľo........
Odkajživa robím shankapraksalanu tak, že na 1 liter vody použijem 1 kopcovitú ČAJOVÚ lyžičku himalájskej soli........
Podľa Jardovho návodu sa ale má dávať 1 POLIEVLKOVÁ lyžica soli na 1,5L vody, čo je oveľa viac soli.
Shankapraksalana mi vždy fungovala, hoci si zďaleka nemyslím, že pri vypití 8 litrov slanej vody zo mňa tých 8 litrov aj vyšlo......Skôr to vidím na 4-5 litrov.....Tie zvyšné 3-4 litre sa vstrebali ??? ... Nikdy mi pri pití slanej vody (1 čajová lyžička hiimalájskej soli na 1 liter vody) nebolo zle, aj keď vypijem za 75 miút 8 litrov takej vody.
Keby som pridal soľ podľa správneho návodu (tak ako uvádza Jarda), prebehne očista LEPŠIE ?

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: množství vypité vody
PříspěvekNapsal: pon úno 15, 2016 7:25 am 
Offline

Registrován: pon úno 15, 2016 7:08 am
Příspěvky: 3
ahoj \":-)\" chtěla bych se zeptat na množství vypité vody nutné k vytvoření sifonuefekt. jsem drobné postavy, velmi štíhlé a litr a půl se do mne prostě nevejde. dnes dělám očistu podruhé.... \":-)\" a z minulé zkušenosti vím, že prostě nad litr se mi tekutina vrací ven. takže k dotazu. je litr a půl nutný nebo lze toto množství upravit dle tělesných proporcí?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sankhapraksalana
PříspěvekNapsal: ned úno 21, 2016 2:20 pm 
Offline

Registrován: úte zář 25, 2012 9:55 am
Příspěvky: 166
Chtela bych se podelit o svou zkusenost a znat vas nazor-
po xte jaterni ociste jsem jako temer vzdy hned rano misto druhych dvou davek epsomsky najela na sanku-nejdriv voda na zavodneni,potom slana-ta prochazela velmi pomalu a mela jsem bolesti,kruceni a nadymani ve strevech-to jsem nikdy nemela.Ale zdarilo se.Sla ze me cista voda,dokonce prosel i hermanek,coz se mi stava zridka,vetsinou ho telo vstreba.
Po prvnim jidle-ryze a maslo,najednou znovu nuceni na stolici-a vysly ze me jeste asi dve lzice jaterniho bordelu-blaticko a kaminky-to se mi jeste nikdy nestalo!
Tak jsem jeste udelala rychly klystyr jen na vyprazdneni-a zase hneda voda a kaminky!
Jeste ted odpoledne se necitim moc dobre-jindy bych uz byla venku se psem,dnes jsem slaba a unavena bez radosti z ocisty.
Nerozumim tomu-streva by po sance mela zustat temer cista-tohle se mi opravdu nezda!-Co vy na to?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2493 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 ... 167  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz