Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte bře 19, 2024 7:38 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: čtv srp 30, 2012 3:40 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
    PRAVIDELNÁ ÚSTNÍ HYGIENA (vyberte si co se vám hodí):
  • 1) odstranění povlaku na jazyku: polévkovou lžící nebo škrabkou na jazyk [0]
  • 2a) vyčištění ústní dutiny solí: naberte na prst trochu (ne moc jemné) soli a s krystalky prstem vyčistěte zuby, dásně a prostor pod jazykem [0]
  • 2b) vyčištění zubů: důkladně mechanicky vyčistěte zuby od zbytků potravy a případných povlaků [10]
    zubní pasta: smíchejte mletou skořici s himalájskou solí (od obojeho cca 120 ml), přidejte 10 kapek hřebíčkového oleje a dostatek kokosového oleje
    prášek na čištění zubů: 50 g sušených lístků šalvěje rozetřít s 50 g mořské soli na prášek, namočit kartáček [8]
  • 2c) vyčištění ústní dutiny řapíkatým celerem: žvýkání vlákniny čistí dásně, odstraňuje plak, éterické oleje dezinfikují ústní dutinu [1, 3]
  • 3) dezinfekce ústní dutiny: slanou vodou, řapíkatým celerem, žvýkáním máty, kokosovým olejem, bylinným odvarem (šalvěj, řepík, heřmánek, máta) [4, 13] *
  • 4) dezinfekce ústní dutiny: stévie (Sladík) obsahuje steviosid (ničí bakterie způsobující zubní kaz, plak a paradentózu) 5]
  • 5) remineralizace: xylitol remineralizuje zubní sklovinu i kosti (nechat lžičku Xylitolu rozpustit na jazyku a minutu ponechat v ústech nebo jím nahradit cukry ve stravě) ** [2]
  • alkalizace ústní dutiny po jídle: xylitol, rozžvýkat kousek syrové brambory, nebo zázvoru (ten po jídle výborně ladí trávení)
  • svěží dech: žvýkat čerstvou petržel / mátu / meduňku (máta i bělí zuby) [4]
  • příjemný dech: rozžvýkat kmín nebo kávu [4]
  • pokud máte chrup ve špatném stavu, tak rozhodně používejte zubní niť
  • alternativy: peroxid vodíku (1× týdně dle návodu, doplněk, prevence), prášek UNINIVERSALstein [12]
  • nechte si vyměnit amalgámové plomby

* Zakoupit se dají různé esenciálne oleje na bázi nimby, hřebíčku, skořice, oregána, tea tree, kardamonu, máty… a přírodní solné pasty.
** S xylitolem je vhodné začít opatrně. Pro domácí zvířata (psi, králíci, kozy) je nebezpečný.

    PROBLÉMY:
  • zánět dásní: přikládat na ně fík máčený v mléce, kloktat slanou nebo citronovou vodu [4]
  • paradontóza: potírat dásně nálevem z kořene kostivalu [4]
  • bolest zubů a zánět dásní: žvýkat hřebíček (obsahuje protizánětlivé a bolest mírnící éterické oleje) [4]
  • bolest zubů: vyplachování úst urinou [11]
  • afty: žvýkání hřebíčku, odvary ze šalvěje a řepíku [4]
  • zubní kámen: žvýkat čerstvou mátu (éterické oleje působí antibakteriálně a brání jeho vzniku) [4]
  • prevence před nachlazením a zánětem dásní: ráno vykloktat šalvějovým odvarem [4]
  • zubní kaz: pít bramborovou šťávu a syrové brambory se slupkou (obsahuje fosfor) [6]
  • regenerace zubů: kostival
  • prevence vzniku zubních kazů: kokosový olej [14, 15]
  • Na stav chrupu má zásadní vliv strava [7, 9]

[0] http://www.opravdovezdravi.cz/2011/10/4 ... ntra-jogy/
[1] http://www.fiftyfifty.cz/Celer-neni-jen ... 239160.php
[2] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14700079
[3] http://www.jajsem.com/5-top-potravin-pr ... sich-zubu/
[4] http://therealtrue22.blog.cz/1203/boles ... anet-dasni
[5] http://is.muni.cz/th/176841/lf_b_b1/Bc_sladidla_IS.txt
[6] http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?p=2362#p2362
[7] http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?p=3380#p3380
[8] Berndt Riegr: Lži o prostředcích proti bolesti – Pohádka o všemocné tabletce
[9] http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?p=73301#p73301
[10] http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?p=73688#p73688
[11] http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?p=84332#p84332
[12] http://www.universalstein.com/svenska/page04.html
[13] http://www.topky.sk/cl/13/1322857/Nove- ... -zubny-kaz
[14] http://www.naturalnews.com/037089_cocon ... decay.html
[15] http://www.naturalnews.com/036028_cocon ... tions.html

Já si ráno odstraňuju povlak z jazyka, čistím si dásně a prostor pod jazykem solí, důkladně odstraním kartáčkem mechanický nečistoty, vypláchnu si ústa solí, vodou a pak si dám řapíkatej celer. Nosím u sebe trošku kmínu. Máta mi tu roste v květináči, ale ještě sem ji nevyzkoušel. Doma si řapíkatej celer dávám i po jídle. Budu si muset vyrobit tu skořicovou pastu s kokosákem. [aktualizováno]

Jak se o ústní dutinu staráte vy a co si o těch informacích myslíte?

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Naposledy upravil Xeelee dne pát zář 07, 2012 3:01 am, celkově upraveno 11

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: čtv srp 30, 2012 5:56 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Väčšina tých informácií je totálne nepraktická, pretože je náročná na prípravu - bylinné odvary a nejaký stopkatý celer, žuvanie čerstvej medovky, klinčekov, ktoré vôbec nemusím mať po ruke, neviem teda, či ich niekto drží vo svojej kúpelni, to by som využila skôr počas dňa, kedy občas pochrúmem zeler a pár klinčekov. Chýba tam veľmi zásadný bod - umývanie medzizubných priestorov.

Ja používam tento postup:

Vypláchnem si ústa najskôr slanou vodou, potom si vyčistím poriadne jazyk.
Na ústnu hygienu sú úplne najlepšie esenciálne oleje na báze nimby, klinčeka, škorice, oregána, tea tree, kardamónu, mäty....

Napr. tento produkt:
http://www.iherb.com/North-American-Her ... 0-ml/14855

Ja mám túto jednu fľašku už druhý rok, pretože je to silné a stačí 1 kvapka a nosím ju všade so sebou.

Ešte výborné sú soľná pasta od Weledy - na SK drogérie DM.

Najskôr umyjem zuby a potom prejdem na medzizubné priestory - tu používam dentálnu niť na predné zuby, kde sú úzke priestory a medzizubné kefky na stoličkové priestory.

Ak sa nevyčistia dôkladne medzizubné priestory, zhnitá potrava tam zostáva, spôsobuje množenie baktérií, ústny zápach, krvácanie ďasien a vytváranie kazov. Inak si to môžete veľmi jednoducho overiť tým, že ak si kúpite tie medzzubné kefky a použijete ich prvý krát, vychádza zo zubov neskutočný hnilobný zápach.

Ak mám ešte chuť a čas, tak si zuby "doleštím" tou soľnou pastou od weledy alebo namočím jednoducho kefku do sódy bikarbóny.

Nakoniec si ústa vypláchnem zase silným roztokom slanej vody, do ktorého som pridala 1 kvapku toho esenciálneho zubného oleja - takže mám aj svieži dych.

Ešte veľmi dobrý krok pre tých, ktorý majú odhalené krčky, je použiť jednozväzkovú zubnú kefku a tieto priestory medzi ďasnami a krčkami dôkladne vyčistiť.

Alfa omega pri hygiene zubov je dôkladné mechanické vyčistenie od všetkých povlakov a zvyškov potravy. Aj keby som nepoužila zubnú pastu a ten olej, ale len dajme tomu soľ na vyplachovanie, namáčanie zubnej kefky, tak to stačí, ale musím vyčistiť naozaj všetko, hlavne priestory medzi zubami.

Ak si takto umyjete zuby, stačí vám umývať len večer, pretože z úst ráno moc nepáchne, ak teda nemá človek nejaký fyzický zdravotný problém - max. ja si ráno vypláchnem zuby s tou slanou vodou+ten olej.

U nás je všetky tie kefky napr. od firmy curaprox dostať bežne v hocijakej lekárni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: čtv srp 30, 2012 12:10 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
bludicka píše:
Väčšina tých informácií je totálne nepraktická, pretože je náročná na prípravu - bylinné odvary a nejaký stopkatý celer, žuvanie čerstvej medovky, klinčekov, ktoré vôbec nemusím mať po ruke, neviem teda, či ich niekto drží vo svojej kúpelni, to by som využila skôr počas dňa, kedy občas pochrúmem zeler a pár klinčekov. Chýba tam veľmi zásadný bod - umývanie medzizubných priestorov.

Ja používam tento postup:

Vypláchnem si ústa najskôr slanou vodou, potom si vyčistím poriadne jazyk.
Na ústnu hygienu sú úplne najlepšie esenciálne oleje na báze nimby, klinčeka, škorice, oregána, tea tree, kardamónu, mäty....

Napr. tento produkt:
http://www.iherb.com/North-American-Her ... 0-ml/14855

Ja mám túto jednu fľašku už druhý rok, pretože je to silné a stačí 1 kvapka a nosím ju všade so sebou.

Ešte výborné sú soľná pasta od Weledy - na SK drogérie DM.

Najskôr umyjem zuby a potom prejdem na medzizubné priestory - tu používam dentálnu niť na predné zuby, kde sú úzke priestory a medzizubné kefky na stoličkové priestory.

Ak sa nevyčistia dôkladne medzizubné priestory, zhnitá potrava tam zostáva, spôsobuje množenie baktérií, ústny zápach, krvácanie ďasien a vytváranie kazov. Inak si to môžete veľmi jednoducho overiť tým, že ak si kúpite tie medzzubné kefky a použijete ich prvý krát, vychádza zo zubov neskutočný hnilobný zápach.

Ak mám ešte chuť a čas, tak si zuby "doleštím" tou soľnou pastou od weledy alebo namočím jednoducho kefku do sódy bikarbóny.

Nakoniec si ústa vypláchnem zase silným roztokom slanej vody, do ktorého som pridala 1 kvapku toho esenciálneho zubného oleja - takže mám aj svieži dych.

Ešte veľmi dobrý krok pre tých, ktorý majú odhalené krčky, je použiť jednozväzkovú zubnú kefku a tieto priestory medzi ďasnami a krčkami dôkladne vyčistiť.

Alfa omega pri hygiene zubov je dôkladné mechanické vyčistenie od všetkých povlakov a zvyškov potravy. Aj keby som nepoužila zubnú pastu a ten olej, ale len dajme tomu soľ na vyplachovanie, namáčanie zubnej kefky, tak to stačí, ale musím vyčistiť naozaj všetko, hlavne priestory medzi zubami.

Ak si takto umyjete zuby, stačí vám umývať len večer, pretože z úst ráno moc nepáchne, ak teda nemá človek nejaký fyzický zdravotný problém - max. ja si ráno vypláchnem zuby s tou slanou vodou+ten olej.

U nás je všetky tie kefky napr. od firmy curaprox dostať bežne v hocijakej lekárni.

TAk se mi zdá, že snad na všechno musíte mít odpověď, že vy víte jak na to lépe \":lol:\" ale neberte si to osobně. Zas na druhou stranu je pravda, že se vyznáte.. No já si čistím zuby jen kartáčkem a zubní pastou(pastu bych vyměnil za něco vhodnějšího ale co?) jen večer a jsem v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: čtv srp 30, 2012 12:28 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Donedávna som si čistila zuby asi ako každý iný, ale začali sa mi kaziť zuby múdrosti a pri dôkladnejšom pohľade na moje zuby som zistila pár malých kazíkov, tak preto som urobila upgrade. Najviac mi ale pomohli tie medzizubné kefky, prestali mi úplne krvácať ďasná.

A vyznám sa v zdravotnej tematike preto, pretože som bola dlho vážne chorá a štandardné riešenia mojich zdravotných problémov nefungovali. A keď je človek nefunkčný, tak väčšinou potom všetku energiu venuje na to, aby funkčný znovu bol. Všetko, čo píšem som jednoducho riešila sama na sebe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: čtv srp 30, 2012 2:10 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
Na vitastrave sa mi zacali hodne kaziť zuby a robiť zubny povlak, riešim najmä medzizubne priestory, čiže zubná niť po každom jedle + aspoň poriadne vyplachnut ústa, ak nie je možnosť čistiť zuby. ináč cistim iba čistou kefkou a večer aj zubnou pastou.
moje kazenie pripisujem najmä ovociu a tomu, že oveľa dlhšie prezuvam.
Jeden tip tu padol a to je alkalizovat ústnu dutinu kúskom surového zemiaku po jedle.
a občas pomôže zuvacka ako prva pomoc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: čtv srp 30, 2012 6:25 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
bludicka píše:
Väčšina tých informácií je totálne nepraktická, pretože je náročná na prípravu - bylinné odvary a nejaký stopkatý celer, žuvanie čerstvej medovky, klinčekov, ktoré vôbec nemusím mať po ruke, neviem teda, či ich niekto drží vo svojej kúpelni, to by som využila skôr počas dňa, kedy občas pochrúmem zeler a pár klinčekov. Chýba tam veľmi zásadný bod - umývanie medzizubných priestorov.
bludicko, tyhle reakce už mě opravdu začínaj štvát. Něco ti nevyhovuje, přijde ti to nepraktický, časově náročný nebo špatně dostupný, tak to prostě zkritizuješ a odsoudíš. Tvoje neschopnost podívat se na něco z jinýho než tvýho pohledu je fascinující.

Lžíce a sůl je v koupelně a čerstvé bylinky, řapíkatý celer i kmín mám doma. Kde je problém? Výroba bylinných odvarů mi taky přijde zbytečná, ale je to možnost, která někomu může vyhovovat. Proč ji teda nezmínit? Zkus se nad svým přístupem trošku zamyslet. Třeba pro mě sou tvoje rady z finančních důvodů naprosto nerealizovatelný a myslím, že i kdybych na to měl, tak zůstanu u tohodle.
bludicka píše:
Ak sa nevyčistia dôkladne medzizubné priestory, zhnitá potrava tam zostáva, spôsobuje množenie baktérií, ústny zápach, krvácanie ďasien a vytváranie kazov. Inak si to môžete veľmi jednoducho overiť tým, že ak si kúpite tie medzzubné kefky a použijete ich prvý krát, vychádza zo zubov neskutočný hnilobný zápach.
Já používám zubní niť jednou za uherskej rok a i když sem někdy nárazově třeba i měsíc hygienu opravdu těžce zanednával, tak mám zuby pořád ve výborném stavu. To jen pro představu. Ne každý je na tom tak špatně jako ty. Při prvním použití zubní nitě se rozhodně žádnej hnilobnej zápach nekonal.
ovekyska píše:
Jeden tip tu padol a to je alkalizovat ústnu dutinu kúskom surového zemiaku po jedle.
a občas pomôže zuvacka ako prva pomoc.
Nějaká alternativa k syrovým bramborám by nebyla? \":)\" Běžně prodávaný žvejky sou strašnej chemickej sajrajt. To bych do pusy nedal.

Doplněno: zubní niť, alkalizace bramborou a zmínka o možnosti koupě esenciálních olejů a solných past

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: čtv srp 30, 2012 7:08 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Ja neviem, čo je takého finančne náročného na soli, sóde bikarbóne a zubnej niti - ak nemám aj peniaze na dajme tomu na tie medzizubné kefky. Človek nepotrebuje ani žiadnu zubnú pastu.

Možno tie informácie niekedy naozaj podávam dosť blbo, tak sa ospravedlňujem, ale Xeelee, u Teba som si všimla, že Ťa už pomaly začína iritovať každý môj príspevok, riešiš v nich doslova nepodstatné detaily, len aby si niečo za každú cenu spochybnil... v čom to asi bude? Ak to bude len v mojom podávaní informácií, tak ok, to beriem na seba a skúsim sa polepšíť, ale nebude v tom trošku aj to, že stačí, aby niekto vedel trochu viac a už aj to môže niekedy vadiť.

Tá zubná hygiena, čo som popísala - ok, nemusí každému vyhovovať je dosť časovo náročná, ja mám problémy vôbec večer sa prinútiť použíť tú niť a tie medzizubné kefky, takže používať k tomu ešte ďalšie kroky typu čerstvé bylinkové odvary sa mi už zdá moc a hlavne keď z toho nie je až taký veľký efekt ako dajme tomu z tej dentálnej nite. A takisto som uviedla, že používať cez deň ten celer, občas tie klinčeky je ok, ale tak na noc sa mi to nezdá úplne postačujúca hygiena.

Čítala som, že fruitariáni majú vraj najviac zubných kazov, asi to je jednak tým ovocím a cukrami v ňom a jednak tam písali, že živá strava plná enzýmov a cukrov škodí zubom ešte viac ako dajme tomu tá mŕtva varená strava.

Vraj na zuby, na akúsi dezinfekciu je fajn použiť aj koloidné striebro, výťažok z grepového semena - ale slaná voda je samozrejme bezkonkurenčne najlacnejiša, po ruke a efektívna. A tá šalvia - odvar z nej je veľmi dobrý na zubné afty a zápalové procesy, ja som používala kedysi šalviový sprej s alkoholom, podobne aj repík - asi dve najlepšie bylinky na takéto problémy.

Možno je aj fajn, keď človek zje ovocie, niečo kyslé, čo môže poškodiť sklovinu ako napr. kyselina askorbová vo vode, následne vypláchnuť ústa poriadne vodou, aby tie cukry a kyseliny ďalej nepoškodzovali zuby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: čtv srp 30, 2012 7:30 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
bludicka píše:
Ja neviem, čo je takého finančne náročného na soli, sóde bikarbóne a zubnej niti - ak nemám aj peniaze na dajme tomu na tie medzizubné kefky. Človek nepotrebuje ani žiadnu zubnú pastu.
Nic. Sůl používám, proti jedlý sodě sem nic neměl (IMHO ale není potřeba) a psal sem, že zubní niť mám a jednou za čas ji použiju. Stejně tak sem psal, že považuju bylinný odvary za zbytečný a náročný na přípravu a že sem je vyjmenoval jen pro úplnost. Dost lidí tady na fóru určitě dá přednost něčemu co si může doma vyrobit zadarmo než kupovaným výrobkům. Nechápu, proč se pořád argumentačně držíš hlavně jich. Jasně, nejsou tak účinný, ale lidem s dobrými zuby budou bohatě stačit. Kdyby sis příspěvek přečetla pozornějc, tak nemusela odpověď vyznít tak útočně.
bludicka píše:
Možno tie informácie niekedy naozaj podávam dosť blbo, tak sa ospravedlňujem, ale Xeelee, u Teba som si všimla, že Ťa už pomaly začína iritovať každý môj príspevok, riešiš v nich doslova nepodstatné detaily, len aby si niečo za každú cenu spochybnil... v čom to asi bude? Ak to bude len v mojom podávaní informácií, tak ok, to beriem na seba a skúsim sa polepšíť, ale nebude v tom trošku aj to, že stačí, aby niekto vedel trochu viac a už aj to môže niekedy vadiť.
Vybavuju si jednu takovou situaci a to mi při psaní nedošlo, že ses jen nepřesně vyjádřila. Jinak se prostě jen snažím argumentovat u věcí, který mi nepřijdou jako detaily. Jestli ti to tak připadá, tak mi napiš konkrétní příklady a zkusím s tím něco udělat.
bludicka píše:
A takisto som uviedla, že používať cez deň ten celer, občas tie klinčeky je ok, ale tak na noc sa mi to nezdá úplne postačujúca hygiena.
Pro tebe asi ne, pro spoustu ostatních jo.

EDIT: Přidal sem do problémů afty.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: sob zář 01, 2012 1:54 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Neviem o čom sa tu priete. Keď sem niekto vloží svoj názor neznamená to ešte, že niekoho spochybňuje, ale že sem dáva svoju osobnú skúsenosť. Prečítam si, a keď mi rada vyhovuje budem ju aplikovať, keď z nejakého ddôvodu nie, tak ju nepoužijem. Preto sem chodíme, poučiť sa.
K tým medzizubným kefkám. Kto nemá v poriadku skrátene povedané trávenie, mal by ich používať. Pri nedobrom trávení sa začne v medzerách zubov usadzovať zubný kameň či človek chce alebo nie a no napr. zubná niť nestačí. Tiež odporúčam investovať do medzizubných kefiek, oplatí sa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: sob zář 01, 2012 6:44 pm 
Offline

Registrován: pon dub 16, 2012 7:35 pm
Příspěvky: 115
Z nabídky zboží: sekce "zdravá sladidla":
"...
Stévie sladká -Sladík jako přírodní ústní voda - obsahuje látku steviosid - má vlastnost, snižovat v ústní dutině bakterie způsobující zubní kaz, plak a paradentózu

Xylitol je vynikající prostředek pro boj se zubním kazem. Mnoho studií prokázalo, že xylitol remineralizuje zubní sklovinu a dokonce i kosti samotné. Zubní kaz je důsledkem reakce mezi bakteriemi a cukry z potravy. Díky tomu vznikají kyseliny odvápňující zubní sklovinu - zubní kaz. V případě nahrazení cukru xylitolem se tento mechanismus zastavuje a je dokonce nahrazen remineralizačním procesem a zubní tkáň se "hojí". Pokud chceme využít tohoto blahodárného účinku na zubní sklovinu, stačí lžičku (cca 3g) rozpustit na jazyku a uchovávat v ústech asi minutu. Můžeme si xylitol dát například do zubní pasty, nicméně nejjednodušší způsob je úplně nahradit xylitolem řepný cukr a sladit s ním teplé i studené nápoje. Díky tomu jsou zuby s xylitolem v neustálém kontaktu a bakterie způsobující zubní kaz a povlak bez cukrů hynou. Neschopnost baktérií vytvářet kyselinu v přítomnosti xylitolu znamená, že hladina pH v ústech neklesá, což zabraňuje ztrátě minerálních látek ze zubů.

    S xylitolem je vhodné začít opatrně.
    Pro domácí zvířata (psy,králíky,kozy) je xylitol nebezpečný
..."


Jako poslední bod večerní zubní hygieny si v ústech nechám rozplynout pár zrnek Xylitolu (množství asi jako když navlhčeným konečkem prstu sáhnete do cukřenky). Ráno se mi jazyk zdá méně povleklý než když to neudělám.
Zkusil jste to také někdo? Zajímal by mě váš názor.

_________________
Ani v česneku není dost česneku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: sob zář 01, 2012 10:33 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Amy píše:
Z nabídky zboží: sekce "zdravá sladidla":
"...
Stévie sladká -Sladík jako přírodní ústní voda - obsahuje látku steviosid - má vlastnost, snižovat v ústní dutině bakterie způsobující zubní kaz, plak a paradentózu

Xylitol je vynikající prostředek pro boj se zubním kazem. Mnoho studií prokázalo, že xylitol remineralizuje zubní sklovinu a dokonce i kosti samotné. Zubní kaz je důsledkem reakce mezi bakteriemi a cukry z potravy. Díky tomu vznikají kyseliny odvápňující zubní sklovinu - zubní kaz. V případě nahrazení cukru xylitolem se tento mechanismus zastavuje a je dokonce nahrazen remineralizačním procesem a zubní tkáň se "hojí". Pokud chceme využít tohoto blahodárného účinku na zubní sklovinu, stačí lžičku (cca 3g) rozpustit na jazyku a uchovávat v ústech asi minutu. Můžeme si xylitol dát například do zubní pasty, nicméně nejjednodušší způsob je úplně nahradit xylitolem řepný cukr a sladit s ním teplé i studené nápoje. Díky tomu jsou zuby s xylitolem v neustálém kontaktu a bakterie způsobující zubní kaz a povlak bez cukrů hynou. Neschopnost baktérií vytvářet kyselinu v přítomnosti xylitolu znamená, že hladina pH v ústech neklesá, což zabraňuje ztrátě minerálních látek ze zubů.

    S xylitolem je vhodné začít opatrně.
    Pro domácí zvířata (psy,králíky,kozy) je xylitol nebezpečný
..."


Jako poslední bod večerní zubní hygieny si v ústech nechám rozplynout pár zrnek Xylitolu (množství asi jako když navlhčeným konečkem prstu sáhnete do cukřenky). Ráno se mi jazyk zdá méně povleklý než když to neudělám.
Zkusil jste to také někdo? Zajímal by mě váš názor.

Doplněno, díky. To s večerním xylitolem se mi nezdá. On má i antibakteriální účinky? Na to bude spíš stévie nebo řapíkatej celer, ne?

Něco k remineralizaci: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14700079

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: sob zář 01, 2012 10:59 pm 
Offline

Registrován: pát dub 06, 2012 12:38 pm
Příspěvky: 76
Bydliště: Košice SR
ovekyska píše:
Na vitastrave sa mi zacali hodne kaziť zuby a robiť zubny povlak, riešim najmä medzizubne priestory, čiže zubná niť po každom jedle + aspoň poriadne vyplachnut ústa, ak nie je možnosť čistiť zuby. ináč cistim iba čistou kefkou a večer aj zubnou pastou.
moje kazenie pripisujem najmä ovociu a tomu, že oveľa dlhšie prezuvam.
Jeden tip tu padol a to je alkalizovat ústnu dutinu kúskom surového zemiaku po jedle.
a občas pomôže zuvacka ako prva pomoc.

Je to u mna naopak, ja odkedy jem len zeleninu a ovocie tak nemam žiadny povlak ale hladke zuby- úplne hladučke. Aj ma to prekvapilo, ale potešilo. Použivam curaprox kefku a kokosovy olej a niekedy sodu alebo peroxid z lekarne. Cez den mam poruke v malom ozdobnom puzdierku klinčeky. Ďalší krok ku večernej hygiene je pre mna zohnat lagunu modry šíp. Nuž všetko mam z tohoto fora takže asi žiadna novinka. Len to potvrdzuje,že vaše názory a skúsenosti sú pre mna dôležitá studnica vedomostí a možností. Nuž a ked sa hašteríte tak ma to núti ostražitejšie si prečítať príspevky odznova \":D\" .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: sob zář 01, 2012 11:15 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Renka píše:
Je to u mna naopak, ja odkedy jem len zeleninu a ovocie tak nemam žiadny povlak ale hladke zuby- úplne hladučke. Aj ma to prekvapilo, ale potešilo. Použivam curaprox kefku a kokosovy olej a niekedy sodu alebo peroxid z lekarne. Cez den mam poruke v malom ozdobnom puzdierku klinčeky.
Taky už dávno nemám na zubech žádnej povlak a zmizel i z jazyka. Kokosovej olej mi na ústní hygienu nepřijde nejvhodnější. Nemám potřebu mít po hygieně mastnou ústní dutinu a před jídlem mi to nedává smysl. BTW tobě nevadí žvýkat hřebíček nebo k tomu máš nějakej důvod? Kmín mi přijde mnohem vhodnější. Znal sem ale holčinu, která ho ani nemůže strčit do pusy. Měla nějakou alergii, dávivý reflexy či co.

Aktuální verze pravidelný ústní hygieny (doplněno o pár bodů a zdroje):
Citace:
    PRAVIDELNÁ ÚSTNÍ HYGIENA (vyberte si co se vám hodí):
  • 1) odstranění povlaku na jazyku: polévkovou lžící nebo škrabkou na jazyk [0]
  • 2a) vyčištění ústní dutiny solí: naberte na prst trochu (ne moc jemné) soli a s krystalky prstem vyčistěte zuby, dásně a prostor pod jazykem [0]
  • 2b) vyčištění zubů: důkladně mechanicky vyčistěte zuby od zbytků potravy a případných povlaků
  • 2c) vyčištění ústní dutiny řapíkatým celerem: žvýkání vlákniny čistí dásně, odstraňuje plak, éterické oleje dezinfikují ústní dutinu [1, 3]
  • 3) dezinfekce ústní dutiny: slanou vodou, řapíkatým celerem, žvýkáním máty, bylinným odvarem (šalvěj, řepík, heřmánek, máta) [4] *
  • 4) dezinfekce ústní dutiny: stévie (Sladík) obsahuje steviosid (ničí bakterie způsobující zubní kaz, plak a paradentózu) 5]
  • 5) remineralizace: xylitol remineralizuje zubní sklovinu i kosti (nechat lžičku Xylitolu rozpustit na jazyku a minutu ponechat v ústech nebo jím nahradit cukry ve stravě) ** [2]
  • alkalizace ústní dutiny po jídle: rozžvýkejte kousek syrové brambory [ovekyska]
  • svěží dech: žvýkat čerstvou petržel / mátu / meduňku (máta i bělí zuby) [4]
  • příjemný dech: rozžvýkat kmín nebo kávu [4]
  • pokud máte chrup ve špatném stavu, tak rozhodně používejte zubní niť

* Zakoupit se dají různé esenciálne oleje na bázi nimby, hřebíčku, skořice, oregána, tea tree, kardamonu, máty… a přírodní solné pasty.
** S xylitolem je vhodné začít opatrně. Pro domácí zvířata (psi, králíci, kozy) je nebezpečný.

[0] http://www.opravdovezdravi.cz/2011/10/4 ... ntra-jogy/
[1] http://www.fiftyfifty.cz/Celer-neni-jen ... 239160.php
[2] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14700079
[3] http://www.jajsem.com/5-top-potravin-pr ... sich-zubu/
[4] http://therealtrue22.blog.cz/1203/boles ... anet-dasni
[5] http://is.muni.cz/th/176841/lf_b_b1/Bc_sladidla_IS.txt
EDIT: Upraven popis mý ústní hygieny v prvním příspěvku.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: ned zář 02, 2012 2:25 am 
Offline

Registrován: pon pro 26, 2011 12:15 am
Příspěvky: 124
Bydliště: Košice
ja tiez odkedy jem prevazne zeleninu a ovocie mam cisty jazyk. V minulosti som mala dost zubneho kamena a ked mi ho zubar daval dole, tak som videla vsetky hviezdicky \":)\". Teraz si tak raz- dvakrat do roka zajdem k zubnej hygienicke a je to parada. Prvykrat ked som bola u nej tak sa zo mna valil doslova kamenolom - mala som aj paradentozu, krv mi tiez tiekla ale nebolelo to. Dalsie ocisty uz boli v pohode a zubky krasne az som mala pocit ze mam v ustach prievan \":)\". Teraz si cistim zuby jedlou sodou, semtam kokosovym olejom, alebo si 2-3 minutky vyplachujem urinou a som zatial spokojna.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústní hygiena
PříspěvekNapsal: ned zář 02, 2012 7:30 am 
Offline

Registrován: pon dub 16, 2012 7:35 pm
Příspěvky: 115
Xeelee píše:
Doplněno, díky. To s večerním xylitolem se mi nezdá. On má i antibakteriální účinky? Na to bude spíš stévie nebo řapíkatej celer, ne?

Možná tím, že pomáhá udržet správné pH v ústech, znepříjemní životní prostředí baktériím. Statisticky se zatím nejednalo o významný počet pozorování. Je možné, že došlo pouze ke šťastné konstalaci a jazyk by byl méně povleklý a pocit v ústní dutině dobrý tak jako tak. Zase na druhou stranu, všimla jsem si toho...

_________________
Ani v česneku není dost česneku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz