Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:24 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: stř dub 04, 2012 10:28 pm 
Offline

Registrován: úte dub 03, 2012 5:11 pm
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Zdravim všechny lidi co berou zdraví do vlastních rukou \":)\"
Začal jsem se stravou založenou na ovoci, zelenině, luštěninách, semínkách a oříšcích. Chtěl bych požádat zde zkušené (případně i majitele fora, pokud si najde čas) na doporučení jídelníčku pro začátek. Nemám ještě dokonalé znalosti, tak nechi abych tělu nečeho zásadního nedodával a škodil si tak... ale zároveň nechci čekat týdny či měsíce a jíst nekvalitní stravu, než začnu plně rozumět této zdravější stravě.
Zatim vypada muj jidelnicek takhle:
Snídaně: jablko, banan a pomeranc
Svačina: banan a jablko
Svačina: troška mandli
Oběd: fazolky asi hrst, naklicene lusteniny asi hrst, kus zeli či salátu, rajče, olivy, sezamove seminka na posypani a olivovy olej na zaliti
Svačina: hrst cherry rajčat
Svačina: banán
Večeře: Nakrájený kousek celeru a okurky, tři mrkve, římský salát, kousek manga
Další potraviny, které střídám (kedluben, cibule, česnek, paprika, petržel, grep, jahody, boruvky, kiwi, hrušky, zázvor, citron, červená řepa, ořechy vlašske, pistaciove, liskove, seminka lnene, dynove, slunecnicove)
Přijímám dost kalorií? Nechybí mi něco zásadního?


Dál bych měl pár otázek pro mě na vyjasnění...
Proteiny - Aminokyseliny - nemám úplně jasno, jak lze porovnat bílkoviny získnané například z luštěnin a ty získané z živočisných zdrojů (maso, vejce, mléčné výrobky); slyšel jsem, že luštěniny nemají plnou škálu aminokyselin a proto nejsou plnohodnotnou bílkovinou... mají aspn ty esenciální? A související otázka, jak tedy získávat kvalitní bílkoviny a plnou škálu aminokyselin bez masa, vajec, mléčných výrobků).

Jogurty - probiotické kultury - Čím je nahrazováno záskávání probiotických kultur pro správnou funkci střev konzumace jogurtů, kefíru atd? Nebo se o toto při mé nové stravě nemusím vůbec starat a vláknina z ovoce a zeleniny postačí?

Ještě bych měl dotaz na určité projevy mého těla na novou stravu. Mám poměrně zvýšenou plynatost, což jsem čekal, že bude spíš opak... dělám něco špatně? Nebo to časem přestane?

Zvlášť večer před spaním mám nepříjemné svírání břicha... byl jsem zvyklý jíst na noc cottage sýr, který uvolňuje energii pomalu díky kaseinu... a zelenina, co večer sním ve mě zmizí hned a žaludek se brzo začne ozývat... co s tím mám dělat? I z mého jídelníčku a množství svačin vidíte, že mám rychlý metabolismus a potřebuju jíst mnohokrát denně, jinak mám hlad a svírá mě břicho... Pokud byste mi v tomto mohli poradit, jaké složení večeře by mi třeba mohlo pomoci, ocenil bych to.

Ještě by mě zajímala jedna věc... autor stránek píše, že při této stravě se člověk navrátí do váhy svých 18 et... což u mě bylo asi 68 kilo... což je na mých 193cm celkem podvýživa... momentálně mám okolo 74kg... a chtěl bych mít blíže k 80kg... pro svůj dobrý pocit, vzhled a tak nějak zdravou váhu

Poslední dotaz bych měl k sezonnosti ovoce a zeleniny... Jak je to s nesezonnimi potravinami? Když jsem si například dnes koupil čerstve fazolove lusky... udajne na ne neni sezona mi rekla kamaradka (ja v tom mam nulovy prehled)... je to chyba? z jakeho duvodu? jsou pestovene jinde za jinych podminek? geneticky upravene?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: stř dub 04, 2012 10:34 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Pro začátek bude dobré vyškrtat více jak polovinu chodů které tam máte. Vypadá to spíše že Vám ujel ctrl+c a ctrl+v a nakopíroval vám tam obrovské množství svačin.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: stř dub 04, 2012 10:44 pm 
Offline

Registrován: ned kvě 29, 2011 9:32 pm
Příspěvky: 182
Dejte si pozor na tu plynatost. To bych řešil nejdříve. Dlouhodobě to je cesta do pekel.

Bílkoviny nejlépe z oříšků a semínek. Konopné semínko je zřejmě nejlepší. Jogurty při takovéto stravě nejsou potřeba, přesně tak jak píšete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: stř dub 04, 2012 10:57 pm 
Offline

Registrován: úte dub 03, 2012 5:11 pm
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
sakul: \":)\" bohužel klavesy ctrl c stejně jako v mi fungují správně \":)\" zatím nevím, jak složit jídelníček tak, abych neměl tak často hlad, až svírání břicha... pokud mi poradíte, jak na to, budu rád
smajliss: Jakým způsobem si na to dát pozor? Nevím právě z čeho ta plynatost je... Jinak děkuji za tip, konopné semínko jsem ještě neměl, vyzkouším. Jinak semínka a ořechy jím, takže snad by bílkoviny měly bát pokryty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: stř dub 04, 2012 11:03 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
1) pokus se snížit počet jídel na tři (zvětšením porcí / postupným zmenšováním porcí a následnou redukcí jejich počtu se zvětšením porcí - žaludek si časem zvykne, když to zvládneš ve svý hlavě)
2) pokud budeš mít pestrou rostlinnou stravu, tak v ní přijmeš všechny potřebný aminokyseliny
3) probiotika: pickles, kysané zelí, kurungovity kutušova
4) váha v 18 letech je čistě orientační a nezohleďjuje spoustu faktorů
5) sezónností potravin bych se teď netrápil, akorát bych u sezónních vybíral pěstované ČR

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: čtv dub 05, 2012 4:08 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 13, 2010 3:12 pm
Příspěvky: 134
ja by som to spravil asi takto:
Snidane: - nic
svacinka: - nic
Obed: dajme tomu nejaka fazula s chilli a maskom, zo zemiakmi na mexicky sposob, hlavne vela chili \":lol:\"
olovrant: dve hrste dynovych semiacok
vecera: 2 jablka

Jes prilis vela krat denne a prilis kombinujes, napr taky pomaranc a banan a jablko, potom cez den fazulu a neviem co este , s toho by prdel aj dedek korenar.
Ale jasny priklad disbakteriozy. Bezne by clvoek nemal prdet skoro z nicoho co zje v rozumnom mnozstve.
Probiotika su len vyhodene peniaze, staci sa dobre vyMMS2kovat, laktobacily zacnu ficat aj s obycajnej kapusty alebo jablka, ako sa to deje pri pickles. Tam sa tiez nedodavaju ziadle startujuce laktobacily a aj tak tam su. Staci kapsuta, trochu mrkvy a kusok jablka a pickles zacne kvasit.
Jes prilis malo bielkovin na spustenie produkcie hcl. Na tvorbu hcl treba zjes daco bielkovinove +tuk. Hcl totiz oddeluje tuky od bielkovin. Okrem ineho.
Skor by som zamenil na tvojom mieste ovocie za zeleninu. Ak to sladke z ovocia totoiz nespotrebujes ako energiu tak sa to dakde prejavi.
A cim je clvoek viac tucny, myslim tuk, nie svaly, tymje natom horsie. Cim menej tuku si clvoek skladuje natele, tym lepsie. Clvoek vydrzi bez jedla vela vela dni, cize sa netreba bat prestat jest a sledovat telo. A neladovat sa velkrat denne bars cim, aj kvazi zdravym jedlom, akokeby si mal umret \":)\" Zle zakorenene zlozvyky jest pravidelne x krat denne...Netreba pocuvat prvy hlad, telo si vyraba enzymy aj na pretravenie uz davno zjedeneho jedla a netreba mu este nakladat, myslim tym v obdobi ked cches vziat zdravie do svojich ruk. Neskor to urcite pojde lepsie.

_________________
We`re not in Wonderland anymore, Alice


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: čtv dub 05, 2012 8:05 am 
Offline

Registrován: úte dub 03, 2012 5:11 pm
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Xeelee: díky za rady
Alex: podle ceho poznas ze jde o disbakteriozu? Je tady nejaky clanek jak na to? ve vyhledavaci jsem nic nenasel
A mohl bys mi vysvetlit prosim nejake pojmy? Nevim co je hcl... a jake bilkoviny mam jist, aby jich mel dostatek? (luštěniny? semínka? ořechy?)
Jinak diky moc za postrehy, budu se snazit zredukovat pocet jidel i kdyz je to tezke s mym docasnym zpusobem jidla... nesnim najednou tolik, abych zachoval prisun kalorii... ale zkusim to


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: čtv dub 05, 2012 10:11 am 
Offline

Registrován: ned kvě 29, 2011 9:32 pm
Příspěvky: 182
Callas píše:
sakul: \":)\" bohužel klavesy ctrl c stejně jako v mi fungují správně \":)\" zatím nevím, jak složit jídelníček tak, abych neměl tak často hlad, až svírání břicha... pokud mi poradíte, jak na to, budu rád
smajliss: Jakým způsobem si na to dát pozor? Nevím právě z čeho ta plynatost je... Jinak děkuji za tip, konopné semínko jsem ještě neměl, vyzkouším. Jinak semínka a ořechy jím, takže snad by bílkoviny měly bát pokryty.

Většinou je to ze špatného kombinování potravin, candidy nebo přebytku bílkovin. Chce si to trochu i nastudovat teorii, například z nějaké knížky (třeba Cingroš - Sám sobě doktorem je dobrá knížka pro začátečníky). Ty bílkoviny zase tolik řešit nemusíte, pokud nejste návštěvník fitness centra nebo zedník.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: čtv dub 05, 2012 10:15 am 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
smajliss píše:
Většinou je to ze špatného kombinování potravin. Chce se si to trochu i nastudovat teorii, například z nějaké knížky. Ty bílkoviny zase tolik řešit nemusíte, pokud nejste návštěvník fitness centra nebo zedník.

Bílkoviny potřebuje každý člověk.

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: čtv dub 05, 2012 10:20 am 
Offline

Registrován: ned kvě 29, 2011 9:32 pm
Příspěvky: 182
Však já mu je nezakazuju, jen říkám, že je nemusí řešit, protože pokud není fyzicky aktivní, tak jich nepotřebuje velké množství.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: čtv dub 05, 2012 10:42 am 
Offline

Registrován: ned kvě 29, 2011 9:32 pm
Příspěvky: 182
Callas píše:
Zvlášť večer před spaním mám nepříjemné svírání břicha... byl jsem zvyklý jíst na noc cottage sýr, který uvolňuje energii pomalu díky kaseinu... a zelenina, co večer sním ve mě zmizí hned a žaludek se brzo začne ozývat... co s tím mám dělat? I z mého jídelníčku a množství svačin vidíte, že mám rychlý metabolismus a potřebuju jíst mnohokrát denně, jinak mám hlad a svírá mě břicho... Pokud byste mi v tomto mohli poradit, jaké složení večeře by mi třeba mohlo pomoci, ocenil bych to.

Zkuste saláty s kvalitním olivovým olejem. Olej to trávení zpomalí. A nejlepší je na jídlo nemyslet. Já třeba když celý den sedím doma a jenom myslím na to, co dneska sežeru, tak toho sním více, než když celý den lítám pryč a nemám vůbec na jídlo čas. Například včera jsem snědl ráno 4 jablka a další jídlo jsem měl až v 16:00. Po celý den jsem neměl žádnou potřebu jíst i když jsem byl aktivní a "spaloval kalorie".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: čtv dub 05, 2012 10:19 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Callas píše:
Zdravim všechny lidi co berou zdraví do vlastních rukou \":)\"
Začal jsem se stravou založenou na ovoci, zelenině, luštěninách, semínkách a oříšcích. Chtěl bych požádat zde zkušené (případně i majitele fora, pokud si najde čas) na doporučení jídelníčku pro začátek. Nemám ještě dokonalé znalosti, tak nechi abych tělu nečeho zásadního nedodával a škodil si tak... ale zároveň nechci čekat týdny či měsíce a jíst nekvalitní stravu, než začnu plně rozumět této zdravější stravě.
Zatim vypada muj jidelnicek takhle:
Snídaně: jablko, banan a pomeranc
Svačina: banan a jablko
Svačina: troška mandli
Oběd: fazolky asi hrst, naklicene lusteniny asi hrst, kus zeli či salátu, rajče, olivy, sezamove seminka na posypani a olivovy olej na zaliti
Svačina: hrst cherry rajčat
Svačina: banán
Večeře: Nakrájený kousek celeru a okurky, tři mrkve, římský salát, kousek manga
Další potraviny, které střídám (kedluben, cibule, česnek, paprika, petržel, grep, jahody, boruvky, kiwi, hrušky, zázvor, citron, červená řepa, ořechy vlašske, pistaciove, liskove, seminka lnene, dynove, slunecnicove)
Přijímám dost kalorií? Nechybí mi něco zásadního?


Dál bych měl pár otázek pro mě na vyjasnění...
Proteiny - Aminokyseliny - nemám úplně jasno, jak lze porovnat bílkoviny získnané například z luštěnin a ty získané z živočisných zdrojů (maso, vejce, mléčné výrobky); slyšel jsem, že luštěniny nemají plnou škálu aminokyselin a proto nejsou plnohodnotnou bílkovinou... mají aspn ty esenciální? A související otázka, jak tedy získávat kvalitní bílkoviny a plnou škálu aminokyselin bez masa, vajec, mléčných výrobků).

Jogurty - probiotické kultury - Čím je nahrazováno záskávání probiotických kultur pro správnou funkci střev konzumace jogurtů, kefíru atd? Nebo se o toto při mé nové stravě nemusím vůbec starat a vláknina z ovoce a zeleniny postačí?

Ještě bych měl dotaz na určité projevy mého těla na novou stravu. Mám poměrně zvýšenou plynatost, což jsem čekal, že bude spíš opak... dělám něco špatně? Nebo to časem přestane?

Zvlášť večer před spaním mám nepříjemné svírání břicha... byl jsem zvyklý jíst na noc cottage sýr, který uvolňuje energii pomalu díky kaseinu... a zelenina, co večer sním ve mě zmizí hned a žaludek se brzo začne ozývat... co s tím mám dělat? I z mého jídelníčku a množství svačin vidíte, že mám rychlý metabolismus a potřebuju jíst mnohokrát denně, jinak mám hlad a svírá mě břicho... Pokud byste mi v tomto mohli poradit, jaké složení večeře by mi třeba mohlo pomoci, ocenil bych to.

Ještě by mě zajímala jedna věc... autor stránek píše, že při této stravě se člověk navrátí do váhy svých 18 et... což u mě bylo asi 68 kilo... což je na mých 193cm celkem podvýživa... momentálně mám okolo 74kg... a chtěl bych mít blíže k 80kg... pro svůj dobrý pocit, vzhled a tak nějak zdravou váhu

Poslední dotaz bych měl k sezonnosti ovoce a zeleniny... Jak je to s nesezonnimi potravinami? Když jsem si například dnes koupil čerstve fazolove lusky... udajne na ne neni sezona mi rekla kamaradka (ja v tom mam nulovy prehled)... je to chyba? z jakeho duvodu? jsou pestovene jinde za jinych podminek? geneticky upravene?

Rad se vám dostalo celkem dost a dobrých, tedy nepřejídat se a pak řešit kvasinky, což vidím jako základ problémů, které popisujete. Nastudujte si vlákno o kandidě a o HCl v žaludku, proveďte si testy a uvidíte s čím máte tu čest.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: pát dub 06, 2012 1:58 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Callas píše:
Nevim co je hcl...

Ještě doplním, že HCl v žaludku je kyselina chlorovodíková, pokud v tom máš pořád zmatek.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: sob dub 14, 2012 12:04 am 
Offline

Registrován: úte dub 03, 2012 5:11 pm
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Děkuji moc za rady... problemy s plynatosti uz se zlepsily (sice nevymizela uplne, ale je to dost lepsi). Poridil jsem si odstavnovac a jsem nadseny z cerstvych stav, spousta energie a mam i hlad menekrat za den, coz je pro me novinka.
Jenom se mi stava, ze kdyz jsou ve stave i jablka, tak mam nekdy ztizene dychani a vykaslavam neco... a obcas i kycham... asi alergie na jablka bych rekl... ale driv jsem ji nikdy nepozoroval... mozna tim, ze jich ted jim podstatne vice... omezim je a az se procisti streva, tak se to snad zlepsi...
Nejvetsi radost mam ale z toho, ze asi po trech mesicich, co se lecim s bolesti v krku (mel jsem chemoterapeutika i antibiotika... ktere vzdy v konecnem dusledku jen zhorsily stav), tak konecne bolest v krku a unava ustoupila... a to az po nasazeni noveho stravovaciho rezimu. Timto chci podekovat autorovi a prispivatelum fora, ze me inspirovali a ja se diky tomu konecne dolecil.

Mel bych jeste jeden dotaz, mam obavu ze s touhle stravou prijdu o vahu a svalovou hmotu... protoze jeste nemam podchycene, jak do sebe dostat dost bilkovin... Poradili byste mi nejaky vzorec, kolik gramu bilkovin na svou vahu bych mel prijmout, abych si zachoval vahu a svalovou hmotu? A pripadne kolik v klidovy den a kolik v den kdy sportuju (plavani, badminton, brusle, posilovna)?
A jakym zpusobem je idealni bilkoviny prijimat? Krom lustenin a seminek je jeste nejaka vhodna podoba jak je prijimat? Libil se mi zde zminovany recept rozetrit cesnek do syroveho vejce pockat a pak ho vypit... ale v zajmu ocisty strev, bych asi vejce ted nemel...
Dekuji za tipy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Beru zdraví do vlastních rukou
PříspěvekNapsal: sob dub 14, 2012 12:26 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
[quote="Callas":11mf2uql]Děkuji moc za rady... problemy s plynatosti uz se zlepsily (sice nevymizela uplne, ale je to dost lepsi). Poridil jsem si odstavnovac a jsem nadseny z cerstvych stav, spousta energie a mam i hlad menekrat za den, coz je pro me novinka.
Jenom se mi stava, ze kdyz jsou ve stave i jablka, tak mam nekdy ztizene dychani a vykaslavam neco... a obcas i kycham... asi alergie na jablka bych rekl... ale driv jsem ji nikdy nepozoroval... mozna tim, ze jich ted jim podstatne vice... omezim je a az se procisti streva, tak se to snad zlepsi...
Nejvetsi radost mam ale z toho, ze asi po trech mesicich, co se lecim s bolesti v krku (mel jsem chemoterapeutika i antibiotika... ktere vzdy v konecnem dusledku jen zhorsily stav), tak konecne bolest v krku a unava ustoupila... a to az po nasazeni noveho stravovaciho rezimu. Timto chci podekovat autorovi a prispivatelum fora, ze me inspirovali a ja se diky tomu konecne dolecil.

Mel bych jeste jeden dotaz, mam obavu ze s touhle stravou prijdu o vahu a svalovou hmotu... protoze jeste nemam podchycene, jak do sebe dostat dost bilkovin... Poradili byste mi nejaky vzorec, kolik gramu bilkovin na svou vahu bych mel prijmout, abych si zachoval vahu a svalovou hmotu? A pripadne kolik v klidovy den a kolik v den kdy sportuju (plavani, badminton, brusle, posilovna)?
A jakym zpusobem je idealni bilkoviny prijimat? Krom lustenin a seminek je jeste nejaka vhodna podoba jak je prijimat? Libil se mi zde zminovany recept rozetrit cesnek do syroveho vejce pockat a pak ho vypit... ale v zajmu ocisty strev, bych asi vejce ted nemel...
Dekuji za tipy[/quote:11mf2uql]
Jsme rádi, že máš radost \</div

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz