Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte dub 23, 2024 3:54 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 865 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 58  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: stř srp 18, 2010 11:33 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Krátky záznam v lekárskom zázname "Štítna žľaza: malá struna" ak dobre rozumiem znamená, že začína chýbať jód?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: čtv srp 19, 2010 7:24 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Sybilla píše:
Krátky záznam v lekárskom zázname "Štítna žľaza: malá struna" ak dobre rozumiem znamená, že začína chýbať jód?

Pokud se týká strumy a jódu, jde opravdu v naprosté většině případů o nedostatek jódu, protože štítná žláza pak je nucena vychytávat i to málo, co člověk přijímá a dost se tedy zvětšuje. Nicméně tento stav si lze snadno ověřit náměrem ranních teplot pod jazykem, případně vstřebáváním jódové skvrny na vnitřní straně zápěstí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: pát srp 20, 2010 8:05 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Čo by ste povedali na takýto prípravok?
http://www.jodplus.cz/index.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: pát srp 20, 2010 2:20 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Sybilla píše:
Čo by ste povedali na takýto prípravok?
http://www.jodplus.cz/index.htm

Klidně ano, ale užívání Lugolova roztoku by patrně bylo rychlejší a levnější. Jednoznačně se to dá odvodit od ranních teplot pod jazykem a není problém touto cestou celý proces doplnění jódu kontrolovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: čtv srp 26, 2010 8:05 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Neviem, či som ten pokus spravila dobre. Lugolov roztok som iba jednoducho namazala na vnútornú stranu zápästia a urobila machuľu, ako to najlepšie šlo. Zdalo sa mi, že mám vidiny, ako mi machuľa mizne pred očami. Asi to vidiny neboli, lebo po 50-tich minútach už ju nevidím. To znamená nedostatok jódu. Dosť veľký? Cez hľadač som pozerala, čo sa tu popísalo o užívaní Lugolu, ale som na rozpakoch. O percentách a zložení je toho dosť, ale akosi som si nie istá, ako pressne začať dávkovať, najlepšie na kvapky bežne dostupného kvapátka a aký presne by bol ďalší postup navyšovania. Nie som moc dobrý matematik \":D\" a veľmi by mi pomohol presný návod, hoci asi sa to nebude dať zovšeobecniť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: pát srp 27, 2010 8:35 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Sybilla píše:
Neviem, či som ten pokus spravila dobre. Lugolov roztok som iba jednoducho namazala na vnútornú stranu zápästia a urobila machuľu, ako to najlepšie šlo. Zdalo sa mi, že mám vidiny, ako mi machuľa mizne pred očami. Asi to vidiny neboli, lebo po 50-tich minútach už ju nevidím. To znamená nedostatok jódu. Dosť veľký? Cez hľadač som pozerala, čo sa tu popísalo o užívaní Lugolu, ale som na rozpakoch. O percentách a zložení je toho dosť, ale akosi som si nie istá, ako pressne začať dávkovať, najlepšie na kvapky bežne dostupného kvapátka a aký presne by bol ďalší postup navyšovania. Nie som moc dobrý matematik \":D\" a veľmi by mi pomohol presný návod, hoci asi sa to nebude dať zovšeobecniť.

Za těchto podmínek jde patrně o kritický nedostatek, což je samozřejmě alarmující, ale na ostatní informace potřebuji minimálně vědět jaký máte Lugol. V lékárnách běžně dělají dvě verze a vše jsem zde již několikrát popsal, včetně dávkování, tak to nějak upřesněte z čeho to vlastně máte vyrobené, vždy jde o jód, jodid draselný a vodu, ale záleží kolik čeho. Jinak moje návody jsou stavěné na metrické kapátko, tedy 20 kapek na 1 ccm, což není problém zkontrolovat třeba nakapáním vody do injekční stříkačky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: pát srp 27, 2010 11:22 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Jarda píše:
Za těchto podmínek jde patrně o kritický nedostatek, což je samozřejmě alarmující, ale na ostatní informace potřebuji minimálně vědět jaký máte Lugol. V lékárnách běžně dělají dvě verze a vše jsem zde již několikrát popsal, včetně dávkování, tak to nějak upřesněte z čeho to vlastně máte vyrobené, vždy jde o jód, jodid draselný a vodu, ale záleží kolik čeho. Jinak moje návody jsou stavěné na metrické kapátko, tedy 20 kapek na 1 ccm, což není problém zkontrolovat třeba nakapáním vody do injekční stříkačky.

V lekárni mi povedali, že miešali takto: 10g jód, 24g calium jodatum a 965g aqua. Rozpis je na 1 liter. Takže ja, ako nanič matematik si myslím, že je to 1%-ný roztok. Začala by som teda 5 kvapkami? Nemám striekačku a chcem začať hneď, než ju zoženiem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: pát srp 27, 2010 5:11 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Sybilla píše:
V lekárni mi povedali, že miešali takto: 10g jód, 24g calium jodatum a 965g aqua. Rozpis je na 1 liter. Takže ja, ako nanič matematik si myslím, že je to 1%-ný roztok. Začala by som teda 5 kvapkami? Nemám striekačku a chcem začať hneď, než ju zoženiem.

Tento roztok má 1,39 mg jódu v metrické kapce a na srovnání velkého deficitu můžete postupně podle snášenlivosti vystoupat na denní dávku 80-100 mg, ovšem je potřeba stoupat pomalu a současně dodávat párový minerál selen, tak 300-400 mcg selenu na 40-50 kapek tohoto Lugolu. Během toho stoupání může štítná žláza dost blbnout, není na takové porce zvyklá a klidně se i nafoukne, ale postupně se srovná. Stoupejte tedy pomalu a vždy si ráno měřte teplotu v ústech pro kontrolu případného předávkování. Nicméně vše jsem zde již popisoval, tak to prohledejte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: ned srp 29, 2010 6:45 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Pre istotu som test s lugolovou machuľou zopakovala. Ako mi prvý krát zmizla takmer do hodiny, tak včera jej to trvalo od 7,30 asi do 13,00. Dnes som zase namazala ráno o 7,30 a ešte teraz o 18,45 je viditeľná, málo, ale viditeľná. Tak som si nie istá o aký veľký nedostatok by sa vlastne jednalo, lebo keby machuľa mizla hneď na prvý krát ako dnes, tak by som žila v blahej nádeji, že mi nič nechýba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: pon srp 30, 2010 2:31 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Sybilla píše:
Pre istotu som test s lugolovou machuľou zopakovala. Ako mi prvý krát zmizla takmer do hodiny, tak včera jej to trvalo od 7,30 asi do 13,00. Dnes som zase namazala ráno o 7,30 a ešte teraz o 18,45 je viditeľná, málo, ale viditeľná. Tak som si nie istá o aký veľký nedostatok by sa vlastne jednalo, lebo keby machuľa mizla hneď na prvý krát ako dnes, tak by som žila v blahej nádeji, že mi nič nechýba.

Většinou je potřeba kombinace obou kontrolních metod, tedy jak teplota do 36,6°C, tak skvrna která se zcela ztratí do 8 hodin, pokud vyjde test v obou případech do těchto hodnot, tak jednoznačně dodávat, pokud pouze jeden údaj je také do těchto hodnot tak zase dodávat a teprve při dosažení vyšší teploty než 36,6°C a delšího času mizení skvrny, než 8 hodin přestat dodávat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: pát lis 12, 2010 12:51 pm 
Offline

Registrován: sob lis 14, 2009 10:07 pm
Příspěvky: 109
Dobrý den, mám sníženou funkci šťítné žlázy (snížený hormon T3). Vím, že musím doplňovat jód, selen a pročiš'tovat. Také jsem se ale dočetla, že neagtivně funkci šťítné žlázy ovlivňují strumigeny, které ztežují v těle využití jódu. Strumigeny jsou obsaženy především v zelí, květáku, brokolici, kapustě. Jak moc je nutné tuto zeleninu omzeit? Zajímalo by mě také, zda jsou strumigeny ve stejné míře obsaženy i v kysaném zelí - pickles? Děkuji moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza - hyperfunkce
PříspěvekNapsal: pát lis 12, 2010 4:38 pm 
Offline

Registrován: stř kvě 20, 2009 4:06 pm
Příspěvky: 21
Bydliště: Olomouc
Pane Jardo, mám dotaz. Lze nějak zjistit hyperfunkce štítné žlázy - teplota pod jazykem atd. ? Zajímám se o to, protože mám nějaké problémy,které by s tím eventuelně mohly souviset( hodně zvýšená potivost, nesnášenlivost tepla, nervová podrážděnost, nesoustředěnost, hubenost). Naproti tomu mám dost často studené končetiny. Byl jsem na Salvii u paní Bláhové,v srpnu, ta na štítné žláze nic nenašla,( naopak u hypofýzy jsem se nestačil divit- trichomonáda, borrelie + i nějaké škrkavky a tas. dětská..) Pomohl by Lugol? Asi bude jednodušší ho koupit a vyzkoušet, jak jsem na tom s jódem.. Mnohokrát děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: pát lis 12, 2010 8:49 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Inka píše:
Dobrý den, mám sníženou funkci šťítné žlázy (snížený hormon T3). Vím, že musím doplňovat jód, selen a pročiš'tovat. Také jsem se ale dočetla, že neagtivně funkci šťítné žlázy ovlivňují strumigeny, které ztežují v těle využití jódu. Strumigeny jsou obsaženy především v zelí, květáku, brokolici, kapustě. Jak moc je nutné tuto zeleninu omzeit? Zajímalo by mě také, zda jsou strumigeny ve stejné míře obsaženy i v kysaném zelí - pickles? Děkuji moc.

Tak strumigeny určitě vstřebávání jódu omezují, ale tím bych se v případě dodávání lugolova roztoku asi nezabýval, protože tam jde o tak hrubé dávkování, že je nemožné aby to nějak výrazně terapii ovlivňovalo. Bavíme se o dávkách vyšších o dva řády, než je běžná denní dávka, čili to asi zelí opravdu neodbourá, ani kdyby jste jedla pouze zelí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza - hyperfunkce
PříspěvekNapsal: pát lis 12, 2010 8:54 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Mikeš píše:
Pane Jardo, mám dotaz. Lze nějak zjistit hyperfunkce štítné žlázy - teplota pod jazykem atd. ? Zajímám se o to, protože mám nějaké problémy,které by s tím eventuelně mohly souviset( hodně zvýšená potivost, nesnášenlivost tepla, nervová podrážděnost, nesoustředěnost, hubenost). Naproti tomu mám dost často studené končetiny. Byl jsem na Salvii u paní Bláhové,v srpnu, ta na štítné žláze nic nenašla,( naopak u hypofýzy jsem se nestačil divit- trichomonáda, borrelie + i nějaké škrkavky a tas. dětská..) Pomohl by Lugol? Asi bude jednodušší ho koupit a vyzkoušet, jak jsem na tom s jódem.. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Teplota bude vyšší, ovšem v takovémto případě bych opravdu vycházel z té skvrny na zápěstí a pokud zmizí, tak dodávat jód bez ohledu na teplotu, protože tu může ovlivňovat více tělesných pochodů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
PříspěvekNapsal: ned pro 05, 2010 10:39 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
V pondelok idem na CT. V rámci prípravy asi dostanem do žily nejaký roztok, ktorého súčasťou bude aj jód, ako so pozerala na nete. Obávam sa, aby so mnou nešvihlo, neviem či som spravila správne ale radšej som lugolov roztok vysadila.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 865 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 58  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz