Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv dub 18, 2024 5:44 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: čtv lis 05, 2009 1:10 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Tak ma zaujalo, aka strava sa doporucuje na oslabenu slinivku, respektive po zachvate/zapale. Surova strava ze vraj nie prve dni, takisto nie surove stavy. Aky postup doporucujete Vy? Tiez zacat kratkou hladovkou a potom zacat napriklad odvarom s ovsenych vlociek, alebo sa da zacat aj surovou stravou, a je mozne dosiahnut lepsie vysledky, ako s odvarom.
Konkretny clanok je tu: http://www.varimezdrave.cz/prubeh-zanet ... valescence

Samozrejme, z dlhodobeho hladiska, si myslim, je lepsie prejst na surovu stravu, kedy sa vacsina organov vie pekne zregenerovat a dat dohromady, skor mam na mysli prve dni. Samozrejme, predpokladajme, ze clovek je klasicky varak, vsak na akej inej strave sa moze dopracovat k slinivkovemu zachvatu alebo oslabenej slinivke. \":-)\"

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: čtv lis 05, 2009 9:53 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Tak ma zaujalo, aka strava sa doporucuje na oslabenu slinivku, respektive po zachvate/zapale. Surova strava ze vraj nie prve dni, takisto nie surove stavy. Aky postup doporucujete Vy? Tiez zacat kratkou hladovkou a potom zacat napriklad odvarom s ovsenych vlociek, alebo sa da zacat aj surovou stravou, a je mozne dosiahnut lepsie vysledky, ako s odvarom.
Konkretny clanok je tu: http://www.varimezdrave.cz/prubeh-zanet ... valescence

Samozrejme, z dlhodobeho hladiska, si myslim, je lepsie prejst na surovu stravu, kedy sa vacsina organov vie pekne zregenerovat a dat dohromady, skor mam na mysli prve dni. Samozrejme, predpokladajme, ze clovek je klasicky varak, vsak na akej inej strave sa moze dopracovat k slinivkovemu zachvatu alebo oslabenej slinivke. \":-)\"

Slinivka se do problémů dostane, jak správně říkáte, především vařenou a velmi nezdravou tučnou stravou. Opatření pro odlehčení jsou tedy jednoznačně zcela opačná, to znamená strava by měla být v první fázi zcela bez tuku a šlemovitá z důvodu lehkého trávení. Z tohoto pohledu bych asi přes noc namočil bezpluchý oves a ráno ho rozmixoval na řídkou kaši, případně lehce převařil. Po nějaké době z větší části syrová, nebo zcela syrová a měla by se v podstatě maximálně vyhýbat jakémukoliv tuku. Jediný přípustný tuk, který bych asi viděl vhodný, by bylo velmi rozumné množství nějakého oleje s vysokým objemem Omega 3 mastných kyselin, které tlumí zánětlivé procesy. Zároveň s tím bych patrně volil jako vhodnou cestu doplnit pankreatické enzymy, konkrétně v tomto případě formou Pankreolanu, který normálně koupíte v lékárně. Po jídle se dávají cca 2 tablety, při použití něčeho mastnějšího se dají aplikovat až 4 tablety. Je to postup, který vede k relativně rychlé regeneraci pankreatických funkcí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 26, 2010 12:14 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jarda píše:
Slinivka se do problémů dostane, jak správně říkáte, především vařenou a velmi nezdravou tučnou stravou. Opatření pro odlehčení jsou tedy jednoznačně zcela opačná...

Pribuzny pred lety vyoperovan zlucnik, silne problemy se slinivkou(ale strava v restauracich mu chutna a kupodivu nedela travici problemy narozdil od 2x ohrivane stravy doma...).

Dale rozdrcena 1 plotynka, v mladi tezsi uraz nohy, nyni se sroubem v těle po zlomeni krcku, je po operaci odumreleho nervu patere kdy hrozilo ze jedna noha bude nepohybliva, nyni chodi kohouti chuzi(nemuze zvednout nart chodidla, jezdi na rotopedu a chodi na stepperu).Presto neustale velke bolesti obou nohou-jak te se sroubem zafixovanym krckem a nepohyblivym nartem, tak druhe nohy ktera utrpela v mladi vetsi uraz.

Nizky tlak(velmi kafuje...). Jelikoz potize se zuby, neji syrovou stravu, obcas kiwi a mekke ovoce.Ji hodne chleba s maslem.Zacali jsme pect domaci chleb a hodlame zkusit i kvaskovy...
Pankreolan obcas bere, zvazujeme zaradit HCL a stridat s betain-pepsinem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 26, 2010 8:55 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Pribuzny pred lety vyoperovan zlucnik, silne problemy se slinivkou(ale strava v restauracich mu chutna a kupodivu nedela travici problemy narozdil od 2x ohrivane stravy doma...).

Dale rozdrcena 1 plotynka, v mladi tezsi uraz nohy, nyni se sroubem v těle po zlomeni krcku, je po operaci odumreleho nervu patere kdy hrozilo ze jedna noha bude nepohybliva, nyni chodi kohouti chuzi(nemuze zvednout nart chodidla, jezdi na rotopedu a chodi na stepperu).Presto neustale velke bolesti obou nohou-jak te se sroubem zafixovanym krckem a nepohyblivym nartem, tak druhe nohy ktera utrpela v mladi vetsi uraz.

Nizky tlak(velmi kafuje...). Jelikoz potize se zuby, neji syrovou stravu, obcas kiwi a mekke ovoce.Ji hodne chleba s maslem.Zacali jsme pect domaci chleb a hodlame zkusit i kvaskovy...
Pankreolan obcas bere, zvazujeme zaradit HCL a stridat s betain-pepsinem.

S chlebem a máslem se zlepšení konat nebude, to jsou přesně ty potraviny, které problém vyvolávají a je nutné je zcela vyřadit. Můžete vyzkoušet pečené brambory, vařené fazole a veškeré bezlepkové obiloviny, tuky pouze kvalitní a s převahou omega 3 mastných kyselin. Pankreolan a HCL je v pořádku, tím se nic zkazit nedá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 26, 2010 11:02 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jarda píše:
S chlebem a máslem se zlepšení konat nebude, to jsou přesně ty potraviny, které problém vyvolávají a je nutné je zcela vyřadit. Můžete vyzkoušet pečené brambory, vařené fazole a veškeré bezlepkové obiloviny, tuky pouze kvalitní a s převahou omega 3 mastných kyselin. Pankreolan a HCL je v pořádku, tím se nic zkazit nedá.

Pecene brambory nejspis nasucho treba v troube na plechu nebo zapekane v remosce...(mozno pect na oliv.oleji?).
Jak by snasel kokosovy tuk?
Fazole asi nejlepe varit se saturejkou nebo majorankou ci tymianem kvuli lepsi stravitelnosti?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 26, 2010 2:05 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 18, 2010 12:38 pm
Příspěvky: 319
muflon píše:
Pecene brambory nejspis nasucho treba v troube na plechu nebo zapekane v remosce...(mozno pect na oliv.oleji?).
Jak by snasel kokosovy tuk?
Fazole asi nejlepe varit se saturejkou nebo majorankou ci tymianem kvuli lepsi stravitelnosti?

Bolo to tu už viac krát písane. Zemiaky rozkrojiť na polky alebo štvrťky a dať piecť na suchý plech šupkou dolu. Až keď sa upečú, tak potom je ich možné potrieť olejom. Osobne si namiešam takú olejovo-cesnakovo-bylinkovú-zmes, do ktorej potom ty zemiaky namačujem a popíjam ku tomu domáci kefír 0,5 - 1 liter. Kadí sa to úplne super \":lol:\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 26, 2010 4:32 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Pecene brambory nejspis nasucho treba v troube na plechu nebo zapekane v remosce...(mozno pect na oliv.oleji?).
Jak by snasel kokosovy tuk?
Fazole asi nejlepe varit se saturejkou nebo majorankou ci tymianem kvuli lepsi stravitelnosti?

Brambory nasucho pečené, nic na oleji. Kokosový tuk není zdrojem omega 3 mastných kyselin. Fazole uvařit po 12 hodinovém máčení ve dvou vodách, kdy v první se vaří cca 5 minut a v druhé je dovaříte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: sob úno 19, 2011 1:13 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Chtěla bych se zeptat na problém, který se možná týká slinivky, možná ne.
Jde o to, že když třeba sním velkou porci vařené brokolice, jáhel a fazolí, je mi trošku těžko, ale cítím se fajn. To samé po velké porci syrové zeleniny nebo i tuků. Syrové ovoce také bez problému, pokud je nalačno.
Ale - stačí sníst malou čokoládovou tyčinku, něco, v čem je sacharóza, a za čas příjde hrozná slabost, není mi dobře, hlava mi nemyslí a jsem příšerně vyčerpaná. Jasně, řešením je ovládnout své chutě a tyhle prohřešky si prostě nedopřávat. Ale zajímá mě, o čem to ukazuje. Dříve jsem jedla sladké běžně a takhle hrozně mi po něm nebylo. Pracuje slinivka moc nebo málo? Že by byl problém v produkci inzulínu? Na sonu vypadala dobře, žádný zánět tam neni, ale je to zvláštní. Jsou lidi, co se sladkostma živí od rána do večera a jsou ok a mně pár bonbónů naseká takovou paseku.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: sob úno 19, 2011 2:28 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Chtěla bych se zeptat na problém, který se možná týká slinivky, možná ne.
Jde o to, že když třeba sním velkou porci vařené brokolice, jáhel a fazolí, je mi trošku těžko, ale cítím se fajn. To samé po velké porci syrové zeleniny nebo i tuků. Syrové ovoce také bez problému, pokud je nalačno.
Ale - stačí sníst malou čokoládovou tyčinku, něco, v čem je sacharóza, a za čas příjde hrozná slabost, není mi dobře, hlava mi nemyslí a jsem příšerně vyčerpaná. Jasně, řešením je ovládnout své chutě a tyhle prohřešky si prostě nedopřávat. Ale zajímá mě, o čem to ukazuje. Dříve jsem jedla sladké běžně a takhle hrozně mi po něm nebylo. Pracuje slinivka moc nebo málo? Že by byl problém v produkci inzulínu? Na sonu vypadala dobře, žádný zánět tam neni, ale je to zvláštní. Jsou lidi, co se sladkostma živí od rána do večera a jsou ok a mně pár bonbónů naseká takovou paseku.

Potraviny, které popisujete se docela těžko tráví, čili tam je to normální, navíc velké porce asi nadělají problémy každému. Ovšem cukr to je jiná kapitola, může vám chybět třeba chrom, nebo vanad, což prakticky vylučuje tvorbu enzymů nutných na zpracování cukru a pak se zvednou krevní cukry, což způsobí velkou únavu. Tam to pak ovšem není problém přímo ve slinivce, ale špatně fungují Langerhansovy ostrůvky na slinivce, což může zhoršovat tvorbu inzulínu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: úte bře 29, 2011 7:55 pm 
Offline

Registrován: úte led 12, 2010 8:11 pm
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha 5-Smichov
Zdravim Jardo a gratuluju k rozchozeni fora. \":-)\"
3 nebo 4 roky se vydatne o svoje telo staram,pustuji, bylinkarim, nejim bile jedy (zcela mimoradne), hodne ovozel,pestra byt obcas varena strava-tak 4x do tydne, maso vyjimecne, kefiruju s houbickama apod blbinky.
Tak jak postupne odpadavaji jednotlive problemy, nemuzu hnout s jednim a sice velice pomaly metabolismus.
Jako male dite jsem kojena nebyla, nutili me jist i kdyz jsem nechtela a mela odpor(s budikem jsem travila u jidla i nekolik hodin), na maso nejsem,ale za to jsem byvala moukova (kynuta peciva),tucne nesnasim,smazene jsme nikdy nejedla. Sono slinivky pred 2 roky bylo ok. Nedavno jsem byla na mereni,kde pani na Oberonu zjistila,ze mam velice malo Bromelainu-tr.enzymu. Koupila jsme tedy jak Bromelain,tak Pangrol a zkousela co to udela.Byla jsem hoodne prekvapena. Po jidle ,ktere jsem snedla s Pangrolem jsem citila lehkost,priliv energie a za pomerne kratkou dobu jsem vubec nevedela,ze jsem jedla(zatim to testuju ,enzymy uzivam jen do jidla,ktere je varene,do syroveho jsem to zatim nezkousela)normalne by me to tam lezelo dost dlouho. Uz nejakou dobu premyslim jak rozchodit moje traveni vcetne strev,domnivam se vsak,ze ma slinivka a vse s travenim spolecne je nejak poskozeno uz od detstvi. Pokud si dobre pamatuju,tak jestlize male dite zacne v kojeneckem veku dostavat pro nej neprimerenou stravu,tak k poskozeni dojde. Je nejaky zpusob jak toto zjistit a pripadne telo znovu naucit travit? Co jsem se docetla udajne se clovek rodi s dopredu danou zasobou enzymu a pak finito.
Pokud bych mela i malo HCl,tak tam lze telo nejak primet tvorit jeji mnozstvi vice? Pusty i dlouhe (nad 20 dni) toto nevyresily,naopak se telo srovnalo a vyzaduje jeste mene potravy. Staci me snist "jednu" mrkev denne a jsem "prezrana".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: úte bře 29, 2011 9:40 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Maria píše:
Zdravim Jardo a gratuluju k rozchozeni fora. \":-)\"
3 nebo 4 roky se vydatne o svoje telo staram,pustuji, bylinkarim, nejim bile jedy (zcela mimoradne), hodne ovozel,pestra byt obcas varena strava-tak 4x do tydne, maso vyjimecne, kefiruju s houbickama apod blbinky.
Tak jak postupne odpadavaji jednotlive problemy, nemuzu hnout s jednim a sice velice pomaly metabolismus.
Jako male dite jsem kojena nebyla, nutili me jist i kdyz jsem nechtela a mela odpor(s budikem jsem travila u jidla i nekolik hodin), na maso nejsem,ale za to jsem byvala moukova (kynuta peciva),tucne nesnasim,smazene jsme nikdy nejedla. Sono slinivky pred 2 roky bylo ok. Nedavno jsem byla na mereni,kde pani na Oberonu zjistila,ze mam velice malo Bromelainu-tr.enzymu. Koupila jsme tedy jak Bromelain,tak Pangrol a zkousela co to udela.Byla jsem hoodne prekvapena. Po jidle ,ktere jsem snedla s Pangrolem jsem citila lehkost,priliv energie a za pomerne kratkou dobu jsem vubec nevedela,ze jsem jedla(zatim to testuju ,enzymy uzivam jen do jidla,ktere je varene,do syroveho jsem to zatim nezkousela)normalne by me to tam lezelo dost dlouho. Uz nejakou dobu premyslim jak rozchodit moje traveni vcetne strev,domnivam se vsak,ze ma slinivka a vse s travenim spolecne je nejak poskozeno uz od detstvi. Pokud si dobre pamatuju,tak jestlize male dite zacne v kojeneckem veku dostavat pro nej neprimerenou stravu,tak k poskozeni dojde. Je nejaky zpusob jak toto zjistit a pripadne telo znovu naucit travit? Co jsem se docetla udajne se clovek rodi s dopredu danou zasobou enzymu a pak finito.
Pokud bych mela i malo HCl,tak tam lze telo nejak primet tvorit jeji mnozstvi vice? Pusty i dlouhe (nad 20 dni) toto nevyresily,naopak se telo srovnalo a vyzaduje jeste mene potravy. Staci me snist "jednu" mrkev denne a jsem "prezrana".

Pomalý metabolizmus může klidně záviset na štítné žláze a mnoha dalších faktorech, nicméně ke slinivce. Zda je tvorba enzymů daná, nebo nikoliv na to je napsáno mnoho textu a osobně bych si dovolil pochybovat, že náš konstruktér byl takový nedouk, aby neumožnil vlastní stálou tvorbu enzymů. Já bych si dovolil tvrdit, že problém enzymů je v naprostém nedostatku stavebního materiálu enzymů a to ve stopových prvcích, především těch kovových. Domnívám se, že celý problém vyvolává potrava chudá na tyto látky a po jejich dodání a správné kyselosti v žaludku se zase normálně tvoří. Jako vhodné opatření vidím vlasovou analýzu, která vám odpoví na stav jednotlivých potřebných látek a samozřejmě dorovnat kyselinu v žaludku. Ta se většinou po nějaké době dodávání porovná do normálu a vlastní tvorba se nahodí, čímž se i zvýší využitelnost některých látek ze stravy, ale další budete muset stejně dodat, protože se v dnešní ničemné stravě prakticky nevyskytují.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: úte bře 29, 2011 10:16 pm 
Offline

Registrován: úte led 12, 2010 8:11 pm
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha 5-Smichov
Jardo diky za odpoved a samozrejme gratulace byla minena k nahozeni a ne rozhozeni fora. Holt uz je vecer a ta soustredenost sla uz asi spat. \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: stř bře 30, 2011 9:29 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Maria píše:
Jardo diky za odpoved a samozrejme gratulace byla minena k nahozeni a ne rozhozeni fora. Holt uz je vecer a ta soustredenost sla uz asi spat. \":-)\"

To je dobré, já jsem to pochopil správně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: ned dub 03, 2011 9:41 pm 
Offline

Registrován: pát dub 16, 2010 9:48 pm
Příspěvky: 49
zdravym vas ktore potraviny by podporili slezinu popripade ju precistit? popripade ake doplnky vitaminov a mineralov vdaka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strava na slinivku
PříspěvekNapsal: ned dub 03, 2011 10:39 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
cimo píše:
zdravym vas ktore potraviny by podporili slezinu popripade ju precistit? popripade ake doplnky vitaminov a mineralov vdaka

Vhodné jsou suché potraviny, třeba zásadité bezlepkové proso, které neprodukuje žádný hlen, také sladké brambory, jamy a dýně, kořenová zelenina pastinák, mrkev, bílá řepa a zahřívající koření skořice, muškátový oříšek, zázvor, kardamon a ženšen, jenž má mimořádné léčivé působení na slezinu. Vhodné jsou i celer, kopr, vojtěška, křen, dýně, houby, černé fazole, ledvinové fazole, kukuřice, vlašské ořechy, pistácie, citrony, hořčice, petržel, cibule, česnek, cayenský pepř, majoránka, muškátový oříšek. Jak petržel, tak celer jsou vynikající potraviny, které působí proti hromadění vody. Dále je vhodný řepík lékařský, ten se již ve středověku používal k léčbě jater a sleziny.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz