Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát dub 19, 2024 9:44 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 106 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: čtv říj 25, 2012 10:42 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
muflon píše:
Jak se dá dělat draselný a vápenatý askorbát, lze to z vit.C a chloridu draselného taky 1:1 (pro zásaditý výstup) ?
A s čím smíchat vit.C pro získání askorbátu vápenatého (nejsem chemik)... \":|\"

PS: neuvažujete pane Jardo zařadit do své nabídky minerálů, přidat k prodeji také některé askorbáty ? Děkuji.

Tak jse našel z receptů Prima nápadů, kde pan Jarda píše:

Existuje přitom více druhů askorbátu. Nejméně vhodný, ovšem nejsnáze dostupný je askorbát sodný. Naproti tomu pro většinu lidí bývá nejvhodnější askorbát vápenatý, protože nám zpravidla chybí dostatek vápníku. Osoby s vysokým tlakem by zase měli dát přednost askorbátu draselnému, což je vitamin C s hydrouhličitanem draselným, který pomůže odbourat například otoky a únavu. U všech askorbátů přitom platí, co už bylo zmíněno výše – že je potřeba doplnit je o bioflavonidy kvůli prodloužení účinku. Lze přitom jednotlivé druhy střídat, nesmějí se ale míchat!
http://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi ... minu-c.htm

Takže koukám askorbát nevznikne s chloridem minerálu, ale s jeho hydrouhličitanem...
- v jakým poměru se míchá vit.C s hydrouhličitanem draselným, nebo vápenatým, aby to dalo zásaditý účinek v těle ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: úte lis 06, 2012 12:04 am 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
Ředí, prosím, askorbát sodný nějak výrazně krev? Děkuji předem za odpověd´.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: stř lis 21, 2012 2:03 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Jak se dá dělat draselný a vápenatý askorbát, lze to z vit.C a chloridu draselného taky 1:1 (pro zásaditý výstup) ?
A s čím smíchat vit.C pro získání askorbátu vápenatého (nejsem chemik)... \":|\"

PS: neuvažujete pane Jardo zařadit do své nabídky minerálů, přidat také některé askorbáty ? Děkuji.

To není složité, jako mícháte hydrogenuhličitan sodný, tedy jedlou sodu s céčkem pro získání askorbátu sodného, tak musíte smíchat hydrogenuhličitan draselný, nebo vápenatý s céčkem pro získání požadované sloučeniny, nicméně obě suroviny se již shánějí docela obtížně a ani neuvažuji o jejich dodávání, jde o dost málo obrátkové zboží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: stř lis 21, 2012 2:05 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
jani píše:
Ředí, prosím, askorbát sodný nějak výrazně krev? Děkuji předem za odpověd´.

Céčko ji ředí, ale sodík vlastně zahušťuje, čili účinky se patrně dost vyrovnávají, nikdy jsem to detailně nezkoumal, ale určitě ji ředí askorbát draselný a to dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: čtv bře 14, 2013 9:42 pm 
Offline

Registrován: čtv pro 06, 2012 10:23 am
Příspěvky: 16
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je možné smíchat kys.askorbovou se sodou v poměru 1:2?Jaké by to mělo účinky kromě toho, že by to bylo velmi zásadité? Jak jsem zde vyčetla, tak v poměru 1:1 nebo 2:1 je to v pohodě a dokonce zdravé, tím že se škodlivé účinky sody ztrácejí. Jak by to však bylo v poměru, jaký jsem zmínila a popř. lze to užívat dlouhodobě?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: stř bře 20, 2013 11:04 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
kalinka píše:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je možné smíchat kys.askorbovou se sodou v poměru 1:2?Jaké by to mělo účinky kromě toho, že by to bylo velmi zásadité? Jak jsem zde vyčetla, tak v poměru 1:1 nebo 2:1 je to v pohodě a dokonce zdravé, tím že se škodlivé účinky sody ztrácejí. Jak by to však bylo v poměru, jaký jsem zmínila a popř. lze to užívat dlouhodobě?

Tak asi v tom nebude velký problém, ale zřejmě vám to vyžene pH moc vysoko k čemuž není rozumný důvod, tím hodně trpí ledviny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: čtv bře 21, 2013 1:39 pm 
Offline

Registrován: čtv pro 06, 2012 10:23 am
Příspěvky: 16
Děkuji moc za odpověď, já jsem to spíše chtěla řešit proto, jelikož se mi poslední dobou nedaří udržet Ph přes den aspoń jednou nad 7. I když se snažím živou stravou..Spíše jsme se bála,aby každodenní užívání sody (i když už to není soda, ale kationty?) nějak neškodilo žaludku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: ned dub 21, 2013 1:01 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
kalinka píše:
Děkuji moc za odpověď, já jsem to spíše chtěla řešit proto, jelikož se mi poslední dobou nedaří udržet Ph přes den aspoń jednou nad 7. I když se snažím živou stravou..Spíše jsme se bála,aby každodenní užívání sody (i když už to není soda, ale kationty?) nějak neškodilo žaludku.

Toho bych se zase tolik nebál, organizmus má docela solidní regulační možnosti, pokud nejde o megadávky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: čtv črc 18, 2013 12:04 am 
Offline

Registrován: čtv kvě 16, 2013 9:59 pm
Příspěvky: 183
ale například ten askorbát vápenatý tak tam není vitamin C vázaný na flavoidy ne? Takže užívaní samostatně je nesmysl. Má se to tedy přidávat do ovocných a zeleninových šťáv?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: pon črc 22, 2013 9:26 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř led 18, 2012 2:56 pm
Příspěvky: 279
Mám dotaz - na cesty jsem si smíchala céčko a sodu, ale přímo V PRÁŠKU - abych ušetřila místo. Směs zřejmě i v pevném stavu zreagovala, zežloutla a když ji rozpustím ve vodě, tak v ní kyselost vůbec necítím - spíš jen lehce sodu. Má zkrátka jinou chuť, než askorbát vyrobený standardním postupem. Chci se zeptat, zda má taková směs stejný účinek jako askorbát, popř. zda není škodlivá (ale to nepředpokládám). Děkuji za odpovědi všem:).

_________________
Příroda má vždy pravdu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: pon srp 05, 2013 9:47 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Jantar píše:
ale například ten askorbát vápenatý tak tam není vitamin C vázaný na flavoidy ne? Takže užívaní samostatně je nesmysl. Má se to tedy přidávat do ovocných a zeleninových šťáv?

Ale není, je to stejné jako když používáte čistý vitamín C prostě se v organizmu udrží kratší dobu, to je jediná výhoda té vazby. Jinak přidáním do šťáv rozhodně nic nepokazíte, ale nutné to není.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: pon srp 05, 2013 9:49 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
prokera píše:
Mám dotaz - na cesty jsem si smíchala céčko a sodu, ale přímo V PRÁŠKU - abych ušetřila místo. Směs zřejmě i v pevném stavu zreagovala, zežloutla a když ji rozpustím ve vodě, tak v ní kyselost vůbec necítím - spíš jen lehce sodu. Má zkrátka jinou chuť, než askorbát vyrobený standardním postupem. Chci se zeptat, zda má taková směs stejný účinek jako askorbát, popř. zda není škodlivá (ale to nepředpokládám). Děkuji za odpovědi všem:).

Také se mě to kdysi povedlo a z hlediska užívání v tom není problém, ovšem ono to většinou i ztvrdne a blbě se s tím pracuje, tak jsem zbytek nakonec vyhodil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: úte srp 06, 2013 6:55 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř led 18, 2012 2:56 pm
Příspěvky: 279
Jarda píše:
Také se mě to kdysi povedlo a z hlediska užívání v tom není problém, ovšem ono to většinou i ztvrdne a blbě se s tím pracuje, tak jsem zbytek nakonec vyhodil.

Děkuji za odpověď pane Jardo:), já to zkusím využívat.

_________________
Příroda má vždy pravdu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: pát srp 09, 2013 11:57 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
prokera píše:
Mám dotaz - na cesty jsem si smíchala céčko a sodu, ale přímo V PRÁŠKU - abych ušetřila místo. Směs zřejmě i v pevném stavu zreagovala, zežloutla a když ji rozpustím ve vodě, tak v ní kyselost vůbec necítím - spíš jen lehce sodu. Má zkrátka jinou chuť, než askorbát vyrobený standardním postupem. Chci se zeptat, zda má taková směs stejný účinek jako askorbát, popř. zda není škodlivá (ale to nepředpokládám). Děkuji za odpovědi všem:).

stejně jak Jarda soudím, že to vadit nebude. stejné složení totiž i měl nápoj v prášku, který jsem jako malý běžně před čtyřiceti lety kupoval, možná znáte, byla to Šuměnka, lidově "šumák", to bylo chutné a asi tedy i zdravější pití :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Askorbat sodny
PříspěvekNapsal: sob srp 10, 2013 1:31 am 
Offline

Registrován: úte dub 05, 2011 12:38 pm
Příspěvky: 31
prokera píše:
Mám dotaz - na cesty jsem si smíchala céčko a sodu, ale přímo V PRÁŠKU - abych ušetřila místo. Směs zřejmě i v pevném stavu zreagovala, zežloutla a když ji rozpustím ve vodě, tak v ní kyselost vůbec necítím - spíš jen lehce sodu. Má zkrátka jinou chuť, než askorbát vyrobený standardním postupem. Chci se zeptat, zda má taková směs stejný účinek jako askorbát, popř. zda není škodlivá (ale to nepředpokládám). Děkuji za odpovědi všem:).

Tak jak tomu rozumím já, pokud je to pro tělo potřebné, je to neškodné a tělo to zpracuje a má z toho užitek, ať je to cokoliv. Pokud to tělo nepotřebuje, je to pro tělo odpad a tělo to musí vyloučit, čili škodlivé, ať je to cokoliv.

Žlutý askorbát sodný je ve skutečnosti dehydroaskorbát sodný, čili již oxidovaný vitamín C + sodík. Proto bych jej bral pouze v případě, kdy by mi přímo hrozil skorbut (kurděje) a neměl jsem přístup k askorbátu. Ledviny dokážou zpracovat dehydroaskorbát na askorbát zpět, ale již jen částečně a dělají to pouze při nedostatku askorbátu a s výdajem energie.

Za předpokladu, že sytíte tělo askorbátem, je dehydroaskorbát nepotřebný, tudíž odpad a škodlivý.
Za předpokladu, že nesytíte tělo askorbátem, je dehydroaskorbát potřebný, tudíž prospěšný.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 106 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz