Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 7:31 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vláknina
PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2010 10:41 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
O vláknine a jej dôležitosti pre náš tráviaci trakt je tu písané v rôznych vláknach. Bolo by snáď dobré zjednotiť informácie na jedno miesto. Ako úplne základná informácia, je celkom dobrá tu:
http://www.zdravie.sk/sz/content/675-42 ... y-a-i.html
Treba sa potom celkom hore v úvode prekliknúť na ďalšie kapitoly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VLÁKNINA
PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2010 8:31 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Sybilla píše:
O vláknine a jej dôležitosti pre náš tráviaci trakt je tu písané v rôznych vláknach. Bolo by snáď dobré zjednotiť informácie na jedno miesto. Ako úplne základná informácia, je celkom dobrá tu:
http://www.zdravie.sk/sz/content/675-42 ... y-a-i.html
Treba sa potom celkom hore v úvode prekliknúť na ďalšie kapitoly.

Vláknina je určitě velice důležitá, ale všeho s mírou, protože při jejím přebytku také nic nefunguje a navíc vás poměrně dobře může zbavovat minerálů, čili i zde se nejedná pouze o prospěšný element v naší stravě a jako vše může i škodit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VLÁKNINA
PříspěvekNapsal: ned říj 31, 2010 10:07 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Docela by mě zajímalo jaký je vhodný horní příjem vlákniny. Vypočítal jsem si totiž, že sním denně víc než 50g. Většinou se doporučuje 20g až 30g...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VLÁKNINA
PříspěvekNapsal: pon lis 01, 2010 8:39 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
ravima píše:
Docela by mě zajímalo jaký je vhodný horní příjem vlákniny. Vypočítal jsem si totiž, že sním denně víc než 50g. Většinou se doporučuje 20g až 30g...

Já bych se nezaměřoval na nějaká konkrétní čísla, protože výsledný efekt je závislý na více faktorech, tedy jak na typu vlákniny, protože některá vláknina střeva vyloženě dráždí a jiná ne, tak na typu uživatele. Jako rozumný test objemu vlákniny ve stravě, musíte mít dobrou defekaci, kdy stolice je sice formovaná, ale není tuhá a je jak já říkám samovyklouzávací, což zajišťuje i obsah tuku ve stravě, ne pouze vláknina.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vláknina
PříspěvekNapsal: pát led 06, 2012 2:14 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 23, 2011 12:42 pm
Příspěvky: 150
Bydliště: slovensko-zlate moravce
ako doporucujete doplnovat vlakninu ? jeden clen fota mi poradil psyllium cize indicka vlaknina , aky mate nazor na to ? \":)\" a alebo poznate ine lahko dostuplne zdroje ako doplnit vlakninu ? \":)\" dakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vláknina
PříspěvekNapsal: pát led 06, 2012 5:20 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 23, 2011 12:42 pm
Příspěvky: 150
Bydliště: slovensko-zlate moravce
a co si myslite o tomto " Pri nadmernej dlhodobej konzumácie vlákniny treba organizmus zásobovať zvýšeným množstvom potrebných minerálnych látok. Vláknina totiž minerály viaže a neumožňuje im vstrebanie a využitie organizmom. "


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vláknina
PříspěvekNapsal: sob led 07, 2012 9:33 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
borisek píše:
ako doporucujete doplnovat vlakninu ? jeden clen fota mi poradil psyllium cize indicka vlaknina , aky mate nazor na to ? \":)\" a alebo poznate ine lahko dostuplne zdroje ako doplnit vlakninu ? \":)\" dakujem

Tak je to dobrá forma i když při správné stravě není třeba nic takového používat. Jinak výborný prostředek je Lepicol, který volně koupíte v lékárně a již jsem o něm zde dost psal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vláknina
PříspěvekNapsal: sob led 07, 2012 9:35 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
borisek píše:
a co si myslite o tomto " Pri nadmernej dlhodobej konzumácie vlákniny treba organizmus zásobovať zvýšeným množstvom potrebných minerálnych látok. Vláknina totiž minerály viaže a neumožňuje im vstrebanie a využitie organizmom. "

To je také pravda i když ono je otázkou, co je nadměrá dávka vlákniny, přírodní národy jedí vysoce vláknitou stravu a naopak se u nic choroby zrovna noc nevyskytují.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz