Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 3:19 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: NESÚŤAŽIVOSŤ
PříspěvekNapsal: sob kvě 13, 2017 11:04 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Ahojte.
Som totálne nesúťaživý.......
Keby som súťažil so 100 mužmi v nejakej disciplíne a vyhral by som, neprinieslo by mi to žiadnu radosť...
(na druhej strane keby som so 100 priemernými mužmi v niečom súťažil, ale skončil by som posledný, to by mi zas jedno nebolo...)
Kamoš mi povedal, že nie som "samec", keďže mi nezáleží na porovnávaní svojich síl alebo schopností s inými mužmi... Ten kamoš je súťaživý, a rád sa s inými porovnáva v rôznych veciach... Zároveň však ten kamoš mi tri roky (tak dlho ho poznám) hustí do hlavy, že nie som "v srdci", že som "v EGU", a že to nie je cesta, že mám cítiť a vnímať srdcom, atď.... ale on sám pritom je pritom viac "v EGU" než ja... \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\"
Veď EGO, to je porovnávanie sa s inými, a snaha o to medzi nimi vyniknúť, zúčasťňovať sa porovnávaní, súťaží (akýchkoľvek), aby si človek dokazoval, že je v nejakých (čím viac tým lepšie) veciach lepší než ostatní...

Zaujíma ma však kombinácia nesúťaživosti typu "Je mi fuk koľkí sú odo mňa lepší, stačí mi že nie som poslední..." s egozimom typu "Tolerancia je svinstvo, kompromis je svinstvo, ten kto niečo čo sa mu nepáči toleruje, alebo ten, kto robí kompromisy, ten proste vždy o niečo prichádza.....a keď musí niečo tolerovať alebo robiť kompromis, tak mu to vždy pridá na nespokojnosti, a nie na šťastí..."...
Ja som totiž taká kombinácia... Ale určite nie som sám...

A čo vy ? Aký máte vzťah ku súťaženiu ? Myslíte si, že to má veľkú spojitosť s EGOM (súťaživý typ = kŕmenie EGA) ?

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NESÚŤAŽIVOSŤ
PříspěvekNapsal: ned kvě 14, 2017 9:34 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
JIž asi 20 let nehraji žádné hry, ani stolní ani počítačové .... a snažím se neměřit svůj výkon téměř v žádné oblasti. Prostě mne nebaví vyhrávat (takže jsem špatný spoluhráč či protihráč), nebaví mne sám sebe šponoivat a kazit si radost z konaného díla.
Nejsi tedy sám!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NESÚŤAŽIVOSŤ
PříspěvekNapsal: stř kvě 31, 2017 9:34 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Mne tiez neprinasa radost vyhravat, kedysi aj ano, ale podla mna je to negativna vlastnost. Vsetky tie hry a sutaze, kde moze vyhrat len jeden, su podla mna negativne ovplyvnujuce spolocnost.
Hrat by sa malo preto, aby sa proste zahralo, bola dobra atmosfera. Idealne je, keby nikto nevyhral.
Napriklad, vzdy som mal rad zapasy ako futbal, ked sa nepocitali body. Proste sa len hralo, bola tam uzasna atmosfera. Cim viac je v hre, zacina to score, a moznostou vyhrat, tym horsie, vacsia rivalita. Najhorsie je to potom v profesionalnych sportoch. Ktorych oslavuju ludia ako hrdinov, pomaly. Na tom vidno, aka je tato spolocnost, ze oslavuje prave to zle, a tych najsutazivejsich ako hrdinov. Teda stelesnenie nevedomosti. Nielenze to nici planetu, ale ako sa deti programuju sutazivostou. Uz od zaciatku v taboroch, same skore, ked si upraces izbu, dostanes 10 budes lepsi, musis dosiahnut najlepsi VYSLEDOK. (Ti NAJlepsi dostanu tortu) Ale v sporte je to este horsie, vyhra len jeden team v tabore, ktory porazi tie ostatne. To je podla mna zle uz v zaklade. Cela tato spolocnost je oslavou nevedomosti, rozbijania, kde v kapitalizme to je dotiahnute do uplneho vrcholu, kedy su proti sebe este aj obcania, lebo penazi sa da pozicat obmedzene mnozstvo, takze jeden bere pracu druhemu, a snazi sa ho vysachovat tak, aby on mal co najvacsi zarobok. A to robia ludia aj firmy. V socializme, bol aspon spolocny jednotny duch, a bojovalo sa v podstate proti kapitlizmu. Ale aj tam bola ta sutazivost, a to bolo zle. Prave to som povazoval za zle, ze sa snazili dosiahnut normy ako 125%, a potom ich odmenovat, aby to vyzeralo lepsie nez kapitalizmus. Tato sutazivost bol jeden z dovodov, perco to krachlo, (dalsi bol samozrejme korupcia), pretoze sa casto vyrabalo nezmyselne, zbytocne, najdolezitejsie bolo vyzerat lepsie nez kapitalizmus. Keby sa socializmus nesnazil sutazit s kapitalizmom, ale isiel by si proste svojou najefektivnejsou cestou, teda tych tam vonku by ignoroval, tak by to bolo v mnohom lepsie, a efektivnejsie.

Nesutazivost teda vidim ako pozitivnu vlastost, kym sutazivost je fakt negativna, rozbijajuca kolektiv. A ked sa pozries, kapitalizmus je sutazivy uz v zaklade.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NESÚŤAŽIVOSŤ
PříspěvekNapsal: stř kvě 31, 2017 4:52 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Prásknu na sebe, že jsem byl nějaký čas učitelem. V podstatě jsem sám sabotoval známkování a poměřování dětí. Nějak jsem musel ten "systém" nakrmit, ale snažil jsem se spíše učit, než známkovat. Rozhodně jsem u dětí soutěživost a poměřování se netrpěl či nedoporučoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NESÚŤAŽIVOSŤ
PříspěvekNapsal: ned čer 25, 2017 4:13 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
SemTamTuPrídem píše:
Ahojte.
Som totálne nesúťaživý.......
Keby som súťažil so 100 mužmi v nejakej disciplíne a vyhral by som, neprinieslo by mi to žiadnu radosť...
(na druhej strane keby som so 100 priemernými mužmi v niečom súťažil, ale skončil by som posledný, to by mi zas jedno nebolo...)
Kamoš mi povedal, že nie som "samec", keďže mi nezáleží na porovnávaní svojich síl alebo schopností s inými mužmi... Ten kamoš je súťaživý, a rád sa s inými porovnáva v rôznych veciach... Zároveň však ten kamoš mi tri roky (tak dlho ho poznám) hustí do hlavy, že nie som "v srdci", že som "v EGU", a že to nie je cesta, že mám cítiť a vnímať srdcom, atď.... ale on sám pritom je pritom viac "v EGU" než ja... \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\"
Veď EGO, to je porovnávanie sa s inými, a snaha o to medzi nimi vyniknúť, zúčasťňovať sa porovnávaní, súťaží (akýchkoľvek), aby si človek dokazoval, že je v nejakých (čím viac tým lepšie) veciach lepší než ostatní...

Zaujíma ma však kombinácia nesúťaživosti typu "Je mi fuk koľkí sú odo mňa lepší, stačí mi že nie som poslední..." s egozimom typu "Tolerancia je svinstvo, kompromis je svinstvo, ten kto niečo čo sa mu nepáči toleruje, alebo ten, kto robí kompromisy, ten proste vždy o niečo prichádza.....a keď musí niečo tolerovať alebo robiť kompromis, tak mu to vždy pridá na nespokojnosti, a nie na šťastí..."...
Ja som totiž taká kombinácia... Ale určite nie som sám...

A čo vy ? Aký máte vzťah ku súťaženiu ? Myslíte si, že to má veľkú spojitosť s EGOM (súťaživý typ = kŕmenie EGA) ?

Tak soutěžit od dětského věku sám se sebou je blbost do nebe volající a to je přesně to na čem staví dnešní společnost. V konečném důsledku to povede k naprostému rozpadu společnosti, protože pro fungující společnost je potřeba sociální interakce, tedy vzájemná pomoc ne soutěžení. Jinak bych řekl že se hodnotíte špatně, podle mě máte soutěžení v sobě hluboko zakořeněné.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz