Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 10:23 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: sob zář 06, 2014 9:51 am 
Offline

Registrován: úte čer 18, 2013 9:11 am
Příspěvky: 23
Dobrý den,

omlouvám se jestli je to tu již někde rozebírané. Které běžné potraviny je lepší nejíst a proč? Nezajímají mě tolik ty potraviny (to bych odhadl také) ale hlavně proč, které látky jsou na nich špatné. Potraviny mám na mysli hlavně ty prefabrikované jako chleba, těstoviny, salám, tvrdý sýr, mléko,jogurt, knedlíky, amolety.. co je tedy v nich to čeho by se měl člověk vyvarovat a co to v našem těle dělá když to jíme furt.

děkuji

_________________
"stáváme se tím, na co myslíme"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: úte zář 09, 2014 8:47 am 
Offline

Registrován: stř črc 17, 2013 8:13 am
Příspěvky: 19
postcd píše:
Dobrý den,

omlouvám se jestli je to tu již někde rozebírané. Které běžné potraviny je lepší nejíst a proč? Nezajímají mě tolik ty potraviny (to bych odhadl také) ale hlavně proč, které látky jsou na nich špatné. Potraviny mám na mysli hlavně ty prefabrikované jako chleba, těstoviny, salám, tvrdý sýr, mléko,jogurt, knedlíky, amolety.. co je tedy v nich to čeho by se měl člověk vyvarovat a co to v našem těle dělá když to jíme furt.
děkuji

Tak tenhle dotaz bude rozhodně na dlouhou odpověď,která nejspíš stejně shrne to,co už se ve foru řešilo. Doporučuji požít lupu "hledat" a zadat tam jednotlivé názvy potravin,nebo si rovnou pročíst vlákno "potraviny jako jedy a leky" : viewforum.php?f=18

Neumím vyjmenovat jednotlivé škodlivé látky,ale myslím že jde hlavně o nepřirozenost potravin. Naše tělo to nestráví,lepek,mléko ho zahlení a je to živná půda pro různé kvašení atd. Pak člověk nemůže fungovat,jak by měl,protože v tom nahromaděném bordelu co si udělá ve střevech tělo nemůže najít,které ke správné funkci potřebuje. Naopak se musí vyčerpat odstraněním a vyrovnáním kyselého ph,což má své následky .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: ned zář 14, 2014 11:41 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
postcd píše:
Dobrý den,

omlouvám se jestli je to tu již někde rozebírané. Které běžné potraviny je lepší nejíst a proč? Nezajímají mě tolik ty potraviny (to bych odhadl také) ale hlavně proč, které látky jsou na nich špatné. Potraviny mám na mysli hlavně ty prefabrikované jako chleba, těstoviny, salám, tvrdý sýr, mléko,jogurt, knedlíky, amolety.. co je tedy v nich to čeho by se měl člověk vyvarovat a co to v našem těle dělá když to jíme furt.

děkuji

Jak vám píše člen Haiky, musel bych vám opsat podstatnou část některých vláken, na což čas bohužel nemám a vidím to i jako zbytečné, číst snad umíte, když jak vidno umíte psát. Nicméně udělám jakési shrnutí, což by vám mohlo napovědět. První a základní problém, je logika jin a jang, tedy naprostá většina uvedených potravin je pomocí chemikálií mimořádně silně vymezena na jednu, nebo druhou stranu, což způsobuje v těle nerovnováhu a z toho pramení nemoce. Druhý a stejně důležitý problém je nepřirozenost jednotlivých složek uvedených produktů. V mnoha směrech se šlechtěním a standardizací docílí prakticky jedovatého výsledku a i když vás ta potravina nezabije ihned, tak po nějaké době ano. Rozepíšu se pouze o jedné složce stravy i když majoritně zastoupené a tou je pšenice. Zde se stačí podívat co se na polích našich předků pěstovalo tak 50-100 let nazpět a kupodivu zjistíte, že by jste tu původní pšenici od té nynější ani nepoznal. Bohužel nejde pouze o vizuální rozdíl, ale o to větší je rozdíl v obsahu "živin", pokud vůbec toto pojmenování lze nyní použít. Já bych spíše než živin napsal, že rozdíl je ve skladbě chemikálií, které zrno obsahuje a speciálně radikální zvýšení obsahu lepku dává střevům, tedy imunitě, dobře na frak. Osobně nevidím nic špatného na opravdovém a nezpraseném chlebu, těstovinách, salámu, sýru, mléku,jogurtu a dalších uvedených potravinách, většina našich předků je jedla celý život a bez problémů, ale máte je kde koupit? Obávám že nikoliv, nebo není za co, kvalita je za dlouhé peníze a třeba pro mě je šunka jenom pršut, nikoliv chemický mix, který v kile bídného zasmrádlého masa udrží až litr vody s nádhernou růžovou barvou. Prostě vám řetězce nabízí standardizovanou kafilérní kvalitu za rozumnou cenu a mě to připomíná granule pro psy, kteří ve většině případů na tomto skvěle vyváženém žrádle chcípají na raka a jiné lidské problémy, které zvířata ve volné přírodě, nebo dokonce i v ZOO krmená normálně prostě nemají. Předpokládám, že to snad zní logicky a nehledejte co je tam špatně, to je skoro všechno, hledejte jak si zajistíte ty dobré zdroje živin, tam je cesta k plnému fyzickému a duševnímu zdraví a dlouhému kvalitnímu životu. Třetí a poslední důležitý bod je jídlo v klidu, ne v závodní kuchyni, kde se způsob stravování odvozuje od slova závodit a kdo to zblafne rychleji ten vyhraje. Většina lidí zde aplikuje stravovací styl Alá pelikán, prostě otevře vak, zasune rybu, zavře vak a je po jídle. Takto blbě můžete jíst sebelepší stravu a stejně vám bude škodit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: čtv říj 09, 2014 12:47 pm 
Offline

Registrován: stř zář 24, 2014 9:17 pm
Příspěvky: 6
Já se snažím jíst co nejvíc jídel doma připravovaných. Ideální by bylo z vlastnoručně vypěstovaných surovin, to je však nereálné.

_________________
I biblické jablko je ovoce.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte říj 14, 2014 4:34 pm 
Offline

Registrován: čtv říj 09, 2014 9:12 am
Příspěvky: 30
Nejhorší a nejškodlivější složka potravy je LEPEK. Kdo si chce udržet zdraví, měl by držet bezlepkovou dietu. Z důvodu hospodářských zájmů se o škodlivosti lepku moc nemluví, ale lepek je příčina nemocí jako například revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, deprese, panické úzkosti, rakovina tlustého střeva, Crohnova choroba atd. atd. atd. Všichni dobře víme, že kouření cigaret zkracuje život v průměru o 5 let, ale skoro nikdo neví, že lepek zkracuje život v průměru o 15 let !!! Ano, lepek je mnohem škodlivější, než kouření cigaret. Toto se netýká lepku z původních nešlechtěných druhů pšenice, ale lepku ze pšenice, která byla uměle vyšlechtěna v 50.letech a rozšířena do celého světa. Přesně z téhle uměle vyšlechtěné pšenice je dnes vyrobeno všechno pečivo kdekoliv na světě. Jen tak pro zajímavost, druhá nejhorší složka potravy je cukr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: čtv říj 16, 2014 8:09 am 
Offline

Registrován: stř čer 02, 2010 6:10 am
Příspěvky: 389
Pokud můžete,dejte sem vědecké studie které Vaše názory potvrdí-tj škodlivost lepku pro člověka bez celiakie a vliv lepku na Vámi jmenované nemoci,taky rozdíl ve škodlivosti lepku z původního obilí a moderního obilí.Nechci tady nějak lepek obhajovat ale ty nemoci co jste jmenovala jsou velmi vážné a ta doba života také a člověk v nouzi by se toho mohl chytit a slibovat si od vysazení lepku zázraky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: čtv říj 16, 2014 8:57 am 
Offline

Registrován: pon úno 10, 2014 7:37 pm
Příspěvky: 857
http://authoritynutrition.com/6-shockin ... en-is-bad/ \":mrgreen:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: ned říj 19, 2014 9:10 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
PetraMolkova píše:
Já se snažím jíst co nejvíc jídel doma připravovaných. Ideální by bylo z vlastnoručně vypěstovaných surovin, to je však nereálné.

To by šlo možná někde na vsi, ale i tak se samopěstitelství časově moc nezvládá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned říj 19, 2014 9:17 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
D. Valentová píše:
Nejhorší a nejškodlivější složka potravy je LEPEK. Kdo si chce udržet zdraví, měl by držet bezlepkovou dietu. Z důvodu hospodářských zájmů se o škodlivosti lepku moc nemluví, ale lepek je příčina nemocí jako například revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, deprese, panické úzkosti, rakovina tlustého střeva, Crohnova choroba atd. atd. atd. Všichni dobře víme, že kouření cigaret zkracuje život v průměru o 5 let, ale skoro nikdo neví, že lepek zkracuje život v průměru o 15 let !!! Ano, lepek je mnohem škodlivější, než kouření cigaret. Toto se netýká lepku z původních nešlechtěných druhů pšenice, ale lepku ze pšenice, která byla uměle vyšlechtěna v 50.letech a rozšířena do celého světa. Přesně z téhle uměle vyšlechtěné pšenice je dnes vyrobeno všechno pečivo kdekoliv na světě. Jen tak pro zajímavost, druhá nejhorší složka potravy je cukr.

Tak lepek je opravdu velice problematická složka stravy a z mého pohledu je třeba se mu maximálně vyhýbat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: pon kvě 25, 2015 12:50 pm 
Offline

Registrován: pát črc 06, 2012 8:29 pm
Příspěvky: 30
V dnešní MF Dnes je rozhovor s Tomášem Berdychem. Jedna otázka se týká bezlepkové stravy, tak jí tady uvádím. Redaktor: Dal jste se na bezlepkovou dietu. Prospívá vám tato změna?
Berdych: Nejsem na lepek extrémně alergický, ale ověřil jsem si, že když se mu vyhnu, je to hodně znát.
Při regeneraci, při spánku, při zažívání.
Z nejlepších hráčů tenisu na světě se v současné době bezlepkově stravují hned tři tenisti z první čtyřky světového žebříčku. Kromě Tomáše Berdycha je to ještě Andy Murray a světová jednička srb Novak Djokovič.
Ten změnil stravu v roce 2010 a dokonce o tom napsal knihu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: úte kvě 26, 2015 7:19 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
postcd píše:
Dobrý den,

omlouvám se jestli je to tu již někde rozebírané. Které běžné potraviny je lepší nejíst a proč? Nezajímají mě tolik ty potraviny (to bych odhadl také) ale hlavně proč, které látky jsou na nich špatné. Potraviny mám na mysli hlavně ty prefabrikované jako chleba, těstoviny, salám, tvrdý sýr, mléko,jogurt, knedlíky, amolety.. co je tedy v nich to čeho by se měl člověk vyvarovat a co to v našem těle dělá když to jíme furt.

děkuji

I když také nejím zde často kritizovaný lepek nebo třeba i cukr a prospívá mi to, najdu mnoho lidí, kterým ani jedno nevadí a naopak na něm prospívají.
Než se řídit obecnými doporučeními, které se každou chvíli mění a které každý expert může podat jinak, použil bych selský rozum a především - a to chci zdůraznit - citlivost ke svému tělu.

Je pro mě 1000x směrodatnější, co na potravinu říká moje tělo, jak reaguje trávení, co dané jídlo udělá s mojí psychikou a energií, v jakém jsem rozpoložení když jím, než co na to říkají experti.

Tím rozhodně nechci říci, že není ve nějaké rozumné míře dobré se bavit obecně o tom, jaké jídlo nám má spíš potenciál prospět a u které potraviny je větší pravděpodobnost, že nebude tolik prospěšná pro mnoho lidí.

Na druhou stranu mám ve své poradně poměrně hodně klientů, kteří se rozdělováním potravin na dobré a špatné zabývali tak důsledně, vytrvale a dlouho, že se dostali do takového psychického nastavení (pocity stresu, strachu, viny a úzkosti ohledně toho co jí), že jim ani "sebelepší" potravina nemůže prospět. A i při "dokonale dobré" stravě jsou ve výrazně horším fyzickém i emočním stavu než většina bůčkařů, pizzařů a fast -foodařů.
A do jisté míry jsem do tohoto stavu dospěl před lety i já.

Pro ukázku toho, co zmiňuji - nedávno klient, který přišel poprvé do mé poradny, odmítl hrnek zeleného čaje, na který měl možná docela chuť, protože si nebyl jistý jej schvaluje SCD dieta.
V jeho realitě tedy v tuto chvíli bylo něco jako:
zelený čaj nezapadá do SCD = není dobrý = je špatný = je "škodlivý".
V tu chvíli mě vyskočí červená kontrolka a vím, že už máme materiál k řešení.

Při dalším setkání již pil zelený čaj v pohodě a zašel si na dříve "zakázané" jídlo.
V tento moment již mohla být rovnice jiná:
zelený čaj= nemám ho v žádné škatulce = chutná mi = cítím se po něm OK = je "dobrý"

Nicméně důležité je, že samotná "dobrost" a "škodlivost" (všiměte si absurdnosti těchto termínů) zeleného čaje se během setkání nijak nezměnila. Nebyl to najednou objektivně jiný "lepší" zelený čaj. Změnil se jenom vnitřní postoj a přesvědčení člověka.


Tady dle mého náhledu stoprocentně platí že s láskou v pohodě snězený rohlík bude pro tělo mnohem prospěšnější, než ve strachu a stresu snězená brokolice.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: úte kvě 26, 2015 7:24 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
postcd píše:
Dobrý den,

omlouvám se jestli je to tu již někde rozebírané. Které běžné potraviny je lepší nejíst a proč? Nezajímají mě tolik ty potraviny (to bych odhadl také) ale hlavně proč, které látky jsou na nich špatné. Potraviny mám na mysli hlavně ty prefabrikované jako chleba, těstoviny, salám, tvrdý sýr, mléko,jogurt, knedlíky, amolety.. co je tedy v nich to čeho by se měl člověk vyvarovat a co to v našem těle dělá když to jíme furt.

děkuji

Teď jsem si všiml citátu ve Vašem podpisu: "Stáváme se tím, na co myslíme"

Myslím, že svým vlastním citátem jste si zcela odpověděl na vlastní otázku a kdybych si ho všiml dříve, mohl jsem čtenářům ušetřit jeden dlouhý text:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: stř kvě 27, 2015 3:01 pm 
Offline

Registrován: sob úno 22, 2014 4:41 pm
Příspěvky: 7
Sakul s tou stravou máš možná pravdu ale byla to jejich cesta a pokud je dovedla až do tvé ordinace byla správná ne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: stř kvě 27, 2015 9:38 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Lubuš píše:
Sakul s tou stravou máš možná pravdu ale byla to jejich cesta a pokud je dovedla až do tvé ordinace byla správná ne.

Ah, to já nevím, to je otázka přímo pro ty dané lidi, jen oni vědí, jestli je jejich cesta správná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: ned kvě 31, 2015 7:37 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
sakul píše:
I když také nejím zde často kritizovaný lepek nebo třeba i cukr a prospívá mi to, najdu mnoho lidí, kterým ani jedno nevadí a naopak na něm prospívají.
Než se řídit obecnými doporučeními, které se každou chvíli mění a které každý expert může podat jinak, použil bych selský rozum a především - a to chci zdůraznit - citlivost ke svému tělu.

Je pro mě 1000x směrodatnější, co na potravinu říká moje tělo, jak reaguje trávení, co dané jídlo udělá s mojí psychikou a energií, v jakém jsem rozpoložení když jím, než co na to říkají experti.

Tím rozhodně nechci říci, že není ve nějaké rozumné míře dobré se bavit obecně o tom, jaké jídlo nám má spíš potenciál prospět a u které potraviny je větší pravděpodobnost, že nebude tolik prospěšná pro mnoho lidí.

Na druhou stranu mám ve své poradně poměrně hodně klientů, kteří se rozdělováním potravin na dobré a špatné zabývali tak důsledně, vytrvale a dlouho, že se dostali do takového psychického nastavení (pocity stresu, strachu, viny a úzkosti ohledně toho co jí), že jim ani "sebelepší" potravina nemůže prospět. A i při "dokonale dobré" stravě jsou ve výrazně horším fyzickém i emočním stavu než většina bůčkařů, pizzařů a fast -foodařů.
A do jisté míry jsem do tohoto stavu dospěl před lety i já.

Pro ukázku toho, co zmiňuji - nedávno klient, který přišel poprvé do mé poradny, odmítl hrnek zeleného čaje, na který měl možná docela chuť, protože si nebyl jistý jej schvaluje SCD dieta.
V jeho realitě tedy v tuto chvíli bylo něco jako:
zelený čaj nezapadá do SCD = není dobrý = je špatný = je "škodlivý".
V tu chvíli mě vyskočí červená kontrolka a vím, že už máme materiál k řešení.

Při dalším setkání již pil zelený čaj v pohodě a zašel si na dříve "zakázané" jídlo.
V tento moment již mohla být rovnice jiná:
zelený čaj= nemám ho v žádné škatulce = chutná mi = cítím se po něm OK = je "dobrý"

Nicméně důležité je, že samotná "dobrost" a "škodlivost" (všiměte si absurdnosti těchto termínů) zeleného čaje se během setkání nijak nezměnila. Nebyl to najednou objektivně jiný "lepší" zelený čaj. Změnil se jenom vnitřní postoj a přesvědčení člověka.


Tady dle mého náhledu stoprocentně platí že s láskou v pohodě snězený rohlík bude pro tělo mnohem prospěšnější, než ve strachu a stresu snězená brokolice.

To máte plnou pravdu, pokud je člověk v pohodě, klidně může chroupat hřebíky a tráví je bez potíží, ale dnes je s velkým otazníkem kdo opravdu v pohodě je a kdo již není, což vidíme všude kolem sebe. Naprostá většina lidí tuto hektickou dobu nezvládá a o pohodě si mohou nechat jen zdát. Pak mají alespoň nějakou možnost něco začít chápat, že pokud někde uberou, mohou něco změnit a upravit stravu je již o změně myšlení, což člověka posouvá kupředu. Pochopitelně je lepší upravit celý přístup k životu najednou, ale tam to často není tak snadné, pokud člověk řeší dluhy, vztahy, práci a ještě sebe nemá mnohdy daleko do Bohnic.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz