Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:36 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: úte čer 02, 2015 3:31 pm 
Offline

Registrován: pon úno 10, 2014 7:37 pm
Příspěvky: 857
Eva Moučková, Praktické rady známé léčitelky
https://www.youtube.com/watch?v=soY6RV3-mLY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: čtv čer 04, 2015 3:12 pm 
Offline

Registrován: úte bře 10, 2015 6:07 pm
Příspěvky: 78
sakul píše:
I když také nejím zde často kritizovaný lepek nebo třeba i cukr a prospívá mi to, najdu mnoho lidí, kterým ani jedno nevadí a naopak na něm prospívají.
Než se řídit obecnými doporučeními, které se každou chvíli mění a které každý expert může podat jinak, použil bych selský rozum a především - a to chci zdůraznit - citlivost ke svému tělu.

Je pro mě 1000x směrodatnější, co na potravinu říká moje tělo, jak reaguje trávení, co dané jídlo udělá s mojí psychikou a energií, v jakém jsem rozpoložení když jím, než co na to říkají experti.

Tím rozhodně nechci říci, že není ve nějaké rozumné míře dobré se bavit obecně o tom, jaké jídlo nám má spíš potenciál prospět a u které potraviny je větší pravděpodobnost, že nebude tolik prospěšná pro mnoho lidí.

Na druhou stranu mám ve své poradně poměrně hodně klientů, kteří se rozdělováním potravin na dobré a špatné zabývali tak důsledně, vytrvale a dlouho, že se dostali do takového psychického nastavení (pocity stresu, strachu, viny a úzkosti ohledně toho co jí), že jim ani "sebelepší" potravina nemůže prospět. A i při "dokonale dobré" stravě jsou ve výrazně horším fyzickém i emočním stavu než většina bůčkařů, pizzařů a fast -foodařů.
A do jisté míry jsem do tohoto stavu dospěl před lety i já.

Pro ukázku toho, co zmiňuji - nedávno klient, který přišel poprvé do mé poradny, odmítl hrnek zeleného čaje, na který měl možná docela chuť, protože si nebyl jistý jej schvaluje SCD dieta.
V jeho realitě tedy v tuto chvíli bylo něco jako:
zelený čaj nezapadá do SCD = není dobrý = je špatný = je "škodlivý".
V tu chvíli mě vyskočí červená kontrolka a vím, že už máme materiál k řešení.

Při dalším setkání již pil zelený čaj v pohodě a zašel si na dříve "zakázané" jídlo.
V tento moment již mohla být rovnice jiná:
zelený čaj= nemám ho v žádné škatulce = chutná mi = cítím se po něm OK = je "dobrý"

Nicméně důležité je, že samotná "dobrost" a "škodlivost" (všiměte si absurdnosti těchto termínů) zeleného čaje se během setkání nijak nezměnila. Nebyl to najednou objektivně jiný "lepší" zelený čaj. Změnil se jenom vnitřní postoj a přesvědčení člověka.


Tady dle mého náhledu stoprocentně platí že s láskou v pohodě snězený rohlík bude pro tělo mnohem prospěšnější, než ve strachu a stresu snězená brokolice.

Úplně přesně!!
Jako že v tenise je in bezlepková dieta, to bych viděl jako placebo efekt - když to drží Djoko, tak to dám taky a budu válet jako on (konkrétně u Berdycha se mi nezdá, že by se nějak zvednul...). Ten, kdo tady straší lepkem, by měl předložit statistiky. V Itálii by musela být největší nemocnost a úmrtnost na ty choroby, co uvádíte, neboť v semolině je lepku daleko nejvíc a Italové jí spořádají v těstovinách fakt kvanta. Taky italští a španělští cyklisté jsou vyhlášení pastažrouti a přesto ve svém sportu tvrdí muziku...
Neznamená to ale, že dnešní šlechtěná a zmutovaná pšenice a pečivo je OK, to nezpochybňuji!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: čtv čer 04, 2015 3:58 pm 
Offline

Registrován: úte bře 05, 2013 8:33 am
Příspěvky: 112
Jonis, z Tvého příspěvku je patrné, že sám sebe pokládáš za nejchytřejšího člověka na této planetě. \":-)\" Tvoje hloupé argumenty mě však o Tvé inteligenci nepřesvědčily. Trochu se zamysli na tím, než nás tady začneš všechny poučovat a vnucovat nám svoji neomylnou "pravdu."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Které potraviny nejíst a proč?
PříspěvekNapsal: ned čer 21, 2015 11:38 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Jonys píše:
Úplně přesně!!
Jako že v tenise je in bezlepková dieta, to bych viděl jako placebo efekt - když to drží Djoko, tak to dám taky a budu válet jako on (konkrétně u Berdycha se mi nezdá, že by se nějak zvednul...). Ten, kdo tady straší lepkem, by měl předložit statistiky. V Itálii by musela být největší nemocnost a úmrtnost na ty choroby, co uvádíte, neboť v semolině je lepku daleko nejvíc a Italové jí spořádají v těstovinách fakt kvanta. Taky italští a španělští cyklisté jsou vyhlášení pastažrouti a přesto ve svém sportu tvrdí muziku...
Neznamená to ale, že dnešní šlechtěná a zmutovaná pšenice a pečivo je OK, to nezpochybňuji!

Tak zrovna Ital i Španěl si potrpí na dobré žrádlo a pochybuji, že vrcholové sportovce někdo krmí nějakým šmejdem jako je to obvyklé v našich hypersupermarketech. Tím netvrdím že obilí je pro člověka vhodné a navíc pro ně hraje nezanedbatelný fakt, že tělo pod vysokou námahou pálí i sajrajt mnohem dokonaleji než v klidu. Vždy je potřeba srovnávat srovnatelné, tedy Lojza který čumí na kanapi do bedny 8 hodin denně a k tomu tlačí pizzu, nebo špagety určitě nejde srovnat se špičkovým dříčem v čele cyklistického peletonu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz