Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 1:41 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 171 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: stř bře 08, 2017 5:11 pm 
Offline

Registrován: úte úno 23, 2010 8:42 pm
Příspěvky: 147
Jako dítě jsem spala v celoročně nevytápěné místnosti, kde v zimě, když venku déle mrzlo, tak tam v pokoji bylo kolem nuly....
Ale chce to péřovou duchnu - nemyslím prošívanou deku, ale klasickou peřinu - to je takový ten "megaranec volně sedraného husího peří" v sypku, bez prošívání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: stř bře 08, 2017 5:27 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Mirabelka píše:
Jako dítě jsem spala v celoročně nevytápěné místnosti, kde v zimě, když venku déle mrzlo, tak tam v pokoji bylo kolem nuly....
Ale chce to péřovou duchnu - nemyslím prošívanou deku, ale klasickou peřinu - to je takový ten "megaranec volně sedraného husího peří" v sypku, bez prošívání.

Takovéto spaní je velmi zdravé a lidé si málo uvědomují, že si odchylkami od zmíněného dost komplikují život.
Jinak - prošívanou peřinu si musíte umět ušít - takovou, aby hřála a dalo se do ní zabalit, byla dost velká a teplá a přitom vláčná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: ned bře 12, 2017 10:32 pm 
Offline

Registrován: úte bře 05, 2013 8:33 am
Příspěvky: 112
foreteller píše:
Naozaj sa v zime da spat pri otvorenej vetracke. Samozrejme kurenie na noc vypnute. Sam to tak robím. Byvam v panelaku. Občas treba zavrieť,keď je pod cca -8. Minulý rok možno 10 noci.

Spaní v zimě při otevřeném okně se dá natrénovat, já sám zvládám teploty kolem nuly, ale někteří jedinci zvládají i 10 stupňů pod nulou. Víc vzduchu při spaní snižuje překyselení organismu, ke kterému dochází ve vydýchané místnosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: pon bře 13, 2017 12:08 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Willis píše:
Víc vzduchu při spaní snižuje překyselení organismu, ke kterému dochází ve vydýchané místnosti.

Dobre vediet.... Takze som si vypestoval dlhorocne dobry zvyk... Akurat...ja v zime pri otvorenej vetracke kurim.... Hlavne z dovodu, ze mam susedov aj nadomnou aj podomnou, a...chudaci oni, vyrazne by som znizoval efektivitu ich kurenia... Cerstvy vzduch pocas spanku im ale nedovolim mi vziat... \":D\"
Moj dedko, truhlik (inzinier, mnozstvo patentov) povedal ze preto malo vetra, lebo vonku je aj tak spinavy vzduch... Nechape ale, ze radsej spinavy sviezi, ako koncentrovany... \":D\"

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: sob bře 25, 2017 2:10 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Dariusz Matuszyński píše:
Zdravím všechny, pro ty kteří bydlí ve městě jako já, se buďto nevyhneme smradu a smogu při větrání v zimě, nebo koupi čističky vzduchu. Čističkek mi za posledních 10 let prošlo pod rukami mnoho. Dovoluji si tvrdit, že čističky bez pohyblivých částí jsou mnohdy vyhozené peníze. Průtok vzduchu je minimální. Víc škodlivého vzduchu vám protáhne dovnitř kolem dveří a oken, než zvládne čistička vyčistit a to nemluvě o cíleném větrání. Za mně mohu tedy doporučit jen čističku tak výkonnou aby alespoň 3x byla schopna přefiltrovat vzduch v celé místnosti za hodinu. Výkon čističek se udává v m3/h velikost vaší místnosti stačí vypočíst plocha x výška stropu, výsledek x 2 a máte požadovaný výkon čističky. Pro 25m2, výška stropu 2,5m potřebujete tedy čističku s 187,5 m3/h což je u čističek bez motoru nemyslitelné. Pokud chcete tedy mít opravdu čisto mohu doporučit řídit se tímto. Není pak problém si vyvětrat a za chvilku máte čerstvý a čistý vzduch. http://www.filtryostrava.cz/daikin-mc-70-l-cisticka-vzduchu tato čistička Daikin je velmi tichá vhodná i pro spánek. Nevýhodou jsou drahé filtry, které nelze vysát. Ekonomicky kvalitativně výkonově mohu doporučit jedině některou z čističek winix, dle velikosti prostor, kde chcete čističku umístit https://www.zonu.cz/winix/. Klasické HEPA filtry můžete během provozu občas vysát, některé i omýt vodou. Pokud budou dotazy rád na ně odpovím. Neexistuje v podstatě ideální čistička, vždy záleží na tom co chchete filtrovat, kde, jak a za kolik. Pokud by jste měli zájem mám měřič prašnosti na částice PM 0,5 až PM 10 tak bychom mohli vymyslet nějaký testík pokud by jste byli zvědaví na real fakta \":)\"

Jedna věc je znečištění vzduchu a jedna ticho, což u čističek s motorem není možno zajistit ani náhodou, nebo jinak, určitě ne dlouhodobě. Není přeci zase tak složité si poslechnout nový počítač a ten samý si poslechnout za dva roky, kdy už řve jako kráva protože se opotřebovala nějaká rotační součástka. Navíc jakákoliv taková záležitost v bytě produkuje elektro smog, který také napředstavuje zrovna ideální součást našich životů, tedy kompromis tam musí člověk volit tak jako tak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: sob říj 21, 2017 7:03 am 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
Ahojte.
Uvažujem o zvlhčovači vzduchu (nejakom okolo 100€, do spálne)...
Vyplatí sa, aj keď mám v podstate nonstop otvorenú vetračku - neunikne veľa vlhkosti vonku ? Zima sa blíži, a s ňou suchý panelákový vzduch...
Spím vždy so zatvorenými dverami - a zároveň s otvorenou vetračkou (ktorú mám otvorenú prakticky 24hod denne).
Pripájam k príspevku obrázok....
Zvlhčovač by bol umiestnený medzi mojou hlavou a stranou izby kde sú zavreté dvere.
Ďakujem za názory \":)\"

Příloha:
IZBA.jpg
IZBA.jpg [ 38.44 KiB | Zobrazeno 22479 krát ]

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: sob říj 21, 2017 12:53 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
JednorazovyNICK píše:
Ahojte.
Uvažujem o zvlhčovači vzduchu (nejakom okolo 100€, do spálne)...
Vyplatí sa, aj keď mám v podstate nonstop otvorenú vetračku - neunikne veľa vlhkosti vonku ? Zima sa blíži, a s ňou suchý panelákový vzduch...
Spím vždy so zatvorenými dverami - a zároveň s otvorenou vetračkou (ktorú mám otvorenú prakticky 24hod denne).
Pripájam k príspevku obrázok....
Zvlhčovač by bol umiestnený medzi mojou hlavou a stranou izby kde sú zavreté dvere.
Ďakujem za názory \":)\"

Co je složitého na tom dát si na stěnu malý vlhkoměr za pár korun a pracovat s nějakou jasně definovanou logikou. Možná že to řešíte zbytečně, pokud větráte nemusí být nutně vlhkost nijak extrémně nízko. Jinak to umístění je v pohodě, ovšem vyšší vlhkost nemusí mít jen výhody, také přispívá k růstu plísní na stěnách a to asi nechcete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: čtv říj 26, 2017 4:51 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
I v paneláku lze spát v zimě při otevřeném okně, případně v lodžii. Minimálně si lze v ložnici úplně vypnout topení (a moc tam necourat teplo odjinad. Proč se zavírat v bytě, kde pak uměle zvlhčuji vzduch (který je stejně zničený podstatou - materiálem - domu ... a tím, že se topí)?
A jarda má pravdu, zvlhčovačka by nesměla být s elektromotorkem, jinak se zblázníte hlukem (což v paneláku stejně asi nastává, taknějak obecně, nemůžete vypnout celý dům).
V noci má být co největší tma a absolutní ticho a vypnutá elektrika a proudící voda. Vše ostatní je prostě odchylka od ideálu a tedy zhoršení prostředí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: sob říj 28, 2017 1:30 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
ctihodnymuz píše:
I v paneláku lze spát v zimě při otevřeném okně, případně v lodžii. Minimálně si lze v ložnici úplně vypnout topení (a moc tam necourat teplo odjinad. Proč se zavírat v bytě, kde pak uměle zvlhčuji vzduch (který je stejně zničený podstatou - materiálem - domu ... a tím, že se topí)?
A jarda má pravdu, zvlhčovačka by nesměla být s elektromotorkem, jinak se zblázníte hlukem (což v paneláku stejně asi nastává, taknějak obecně, nemůžete vypnout celý dům).
V noci má být co největší tma a absolutní ticho a vypnutá elektrika a proudící voda. Vše ostatní je prostě odchylka od ideálu a tedy zhoršení prostředí.

Lidé už ani neví co je přirozené. Jak moc je vše kolem nás nepřirozené, tak mají zásadně špatně posunuté parametry vnímání. Už pouhé umístění člověka do přirozeného prostředí, tedy ticha, většinu lidí tak rozhodí že to považují za nenormální. Z logiky věci se člověk velice rychle léčí i pouze pobytem ve tmě a tichu už jen proto že mozek prostě nemusí zpracovávat to obrovské množství informací. Není tedy nutno plýtvat drahocennou energií na kraviny (například sledování vyváženého zpravodajství naší veřejně povinně sponzorované ČT) a tělo tu ušetřenou energii použije smysluplně k vlastní regeneraci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Čistý vzduch
PříspěvekNapsal: pát čer 22, 2018 10:22 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 14, 2010 9:09 pm
Příspěvky: 49
Dobrý den pane Jaroslave,

když kdysi hráli písničku o vzduchu v plechovkách, tak jsem se smála. Teď přemýšlím, jak řešit situaci a
už se směju poněkud méně... Bydlíme v paneláku. Nastěhovali se různí noví lidé a ti dávají na balkóny schnout prádlo skoro denně. Silná vůně aviváže překoná i několik pater (my jsme až nahoře) a dýchat tuto směs celou noc je v různě silných koncentracích stresující. A jsme zvyklí mít otevřený balkón na spaní po celý rok.
Různé čističky a pračky vzduchu jak jsem vystudovala jsou nezdravé. Napadlo mě vymyslet nějaký filtr, který bychom si přidělali na nos a dýchali bychom přes něj, ale neumím si představit nic konkrétního.
Taky jsem koukala na ionizátor, ale pořád mi prostě chybí ten proud čerstvého vzduchu, který se asi těžko něčím dá nahradit. Zajímá mě, jestli byste měl nějaké řešení. Přestěhovat pokoj ale nemůžeme, to jen pro doplnění. Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistý vzduch
PříspěvekNapsal: pát čer 22, 2018 11:38 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Pavlína píše:
Dobrý den pane Jaroslave,

když kdysi hráli písničku o vzduchu v plechovkách, tak jsem se smála. Teď přemýšlím, jak řešit situaci a
už se směju poněkud méně... Bydlíme v paneláku. Nastěhovali se různí noví lidé a ti dávají na balkóny schnout prádlo skoro denně. Silná vůně aviváže překoná i několik pater (my jsme až nahoře) a dýchat tuto směs celou noc je v různě silných koncentracích stresující. A jsme zvyklí mít otevřený balkón na spaní po celý rok.
Různé čističky a pračky vzduchu jak jsem vystudovala jsou nezdravé. Napadlo mě vymyslet nějaký filtr, který bychom si přidělali na nos a dýchali bychom přes něj, ale neumím si představit nic konkrétního.
Taky jsem koukala na ionizátor, ale pořád mi prostě chybí ten proud čerstvého vzduchu, který se asi těžko něčím dá nahradit. Zajímá mě, jestli byste měl nějaké řešení. Přestěhovat pokoj ale nemůžeme, to jen pro doplnění. Děkuji.

Na to se obávám že řešení není, protože i případné čištění bez ohledu na cenu nepočítá s tím že otevřete okna a to co proudí budete čistit. Asi by pomohla nějaká na míru dělaná forma rekuperace vzduchu s vestavěnou čističkou, ale vůbec netuším zda se něco takového vůbec vyrábí a jak by to případně bylo drahé. Další věc je jak by takové zařízení vypadalo, protože namontovat nějaké potrubí do svařovny, nebo do bytu je dosti podstatný rozdíl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: pát čer 22, 2018 1:28 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 14, 2010 9:09 pm
Příspěvky: 49
Děkuji, je mi jasné, že zde se dá těžko radit...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistý vzduch
PříspěvekNapsal: pon čer 25, 2018 6:49 am 
Offline

Registrován: úte úno 27, 2018 4:34 pm
Příspěvky: 123
Pavlína píše:
Dobrý den pane Jaroslave,

když kdysi hráli písničku o vzduchu v plechovkách, tak jsem se smála. Teď přemýšlím, jak řešit situaci a
už se směju poněkud méně... Bydlíme v paneláku. Nastěhovali se různí noví lidé a ti dávají na balkóny schnout prádlo skoro denně. Silná vůně aviváže překoná i několik pater (my jsme až nahoře) a dýchat tuto směs celou noc je v různě silných koncentracích stresující. A jsme zvyklí mít otevřený balkón na spaní po celý rok.
Různé čističky a pračky vzduchu jak jsem vystudovala jsou nezdravé. Napadlo mě vymyslet nějaký filtr, který bychom si přidělali na nos a dýchali bychom přes něj, ale neumím si představit nic konkrétního.
Taky jsem koukala na ionizátor, ale pořád mi prostě chybí ten proud čerstvého vzduchu, který se asi těžko něčím dá nahradit. Zajímá mě, jestli byste měl nějaké řešení. Přestěhovat pokoj ale nemůžeme, to jen pro doplnění. Děkuji.

Važ si toho, že sousedé "obtěžují" jen vůní aviváže. Stává se taky, že na balkonech v panelácích chodí sousedé kouřit jednu cigaretu za druhou a to je potom horor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: úte čer 26, 2018 3:35 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 14, 2010 9:09 pm
Příspěvky: 49
Kamarádka mi řekla, že u ní v paneláku kouří marjánku, což je prý sladká a podivná vůně. Cigarety se u nás taky kouří, ale ne v tak velké míře. Ta aviváž voní (smrdí) daleko déle než cigareta.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzduch
PříspěvekNapsal: úte čer 26, 2018 7:34 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Pavlína píše:
Kamarádka mi řekla, že u ní v paneláku kouří marjánku, což je prý sladká a podivná vůně. Cigarety se u nás taky kouří, ale ne v tak velké míře. Ta aviváž voní (smrdí) daleko déle než cigareta.

V Čecháchc ser ona rostlina tradičně slove tráva a něvoní podivně, anobrž velmi, velmi, lahodně. Je to jedna z nejzdravějších a z nejužitečnějších rostlin a její vůně by měla být pro okolní partaje požehnání.
Jiná věc jset ta, že čistý, absolutně čist, vzduch provoněný všemi vůněmi louky a lesa a zurčících potoků a kvetoucích šmejdů, míšených zahnívanícími byvšími krásami, jest nade vše. kdo má něco jiného, holt to má horší.
A jest na každém, kde bydlí a co dýchá.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 171 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz