Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 9:06 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 445 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: čtv lis 22, 2018 7:51 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
krasnagadgetka píše:
Co se týká toho špenátu, moje uvažování mi v tomhle logické přijde! Vy mi napíšete, ať si k masu, které obsahuje železo přidám třeba špenát. Já se dočetla, že zrovna špenát je šťavelan, kterej omezí vstřebávání železa. Takže co? Teď mi napíšete, ať si dám jiné lupení. Tak jaké lupení obsahuje železo a né kyselinu šťavelovou? Nebo šťavelany nesnižují vstřebávání železa? Přesně nevim, co Vám na tomhle vadí, že jste to nevěděl? Nebo že to není pravda??? Takže když si dělám špenát v odšťavňovači, tak do sebe železo nedostanu z toho důvodu, že je to šťavelan? Opravdu mě to zajímá a nechápu proč Vám vadí, že to řeším do detailů.

Zeptám se jinak. Je v nějakém případě HCL nevhodné užívat? Pomůže hcl trávení, když je nedostatek způsoben stresem? Je zdravější užívat betain hcl nebo hcl?
Děkuji.

Napsal jsem vám myslím naprosto jasně větu, "Jinak pokud jde o přisvojování železa ze stravy vždy je potřeba současně dávat železo hemové-živočišné a nehemové-rostlinné, třeba steak s hromadou zeleného lupení-třeba špenát a nepít na to ani kafe ani čaj, oboje vstřebávání blokuje". Pokud si ji přečtete je tam uvedeno třeba špenát, tedy platí to pro jakékoliv zelené listy a ne kvůli šťavelanům ty vůbec neřeším, ale kvůli chlorofilu, který velice silně upravuje krev. Můžete si o tom něco přečíst zde https://www.magazinzdravi.cz/zazracny-chlorofyl a pokud vám vadí zrovna špenát dejte si jiné listí. Vy si pochopitelně místo toho aby jste libovolnou zeleň nasadila zjistíte že špenát má také šťavelany a raději nebudete brát nic zeleného, tak tímto postupem asi hladinu železa snadno opravíte nebo se mýlím. HCl je nevhodné užívat pouze při evidentním přebytku HCl v žaludku a to je velice atypický stav, většinou je HCl nedostatek a přebytek jiných organických kyselin. Nedostatek HCl je prakticky vždy způsoben stresem, respektive rozhozením hladin kortizolu, což v konečném v důsledku vypíná tvorbu HCl. Brát betain nebo HCl je skoro jedno, ale je tam velký cenový rozdíl tedy většinou lidé berou HCl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: čtv lis 22, 2018 3:13 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
krasnagadgetka píše:
Co se týká toho špenátu, moje uvažování mi v tomhle logické přijde! Vy mi napíšete, ať si k masu, které obsahuje železo přidám třeba špenát. Já se dočetla, že zrovna špenát je šťavelan, kterej omezí vstřebávání železa. Takže co? Teď mi napíšete, ať si dám jiné lupení. Tak jaké lupení obsahuje železo a né kyselinu šťavelovou? Nebo šťavelany nesnižují vstřebávání železa? Přesně nevim, co Vám na tomhle vadí, že jste to nevěděl? Nebo že to není pravda??? Takže když si dělám špenát v odšťavňovači, tak do sebe železo nedostanu z toho důvodu, že je to šťavelan? Opravdu mě to zajímá a nechápu proč Vám vadí, že to řeším do detailů.

Zeptám se jinak. Je v nějakém případě HCL nevhodné užívat? Pomůže hcl trávení, když je nedostatek způsoben stresem? Je zdravější užívat betain hcl nebo hcl?
Děkuji.

Ikdyž něco "blokuje vstřebávání", tak to většinou znamená, že v nějaké studii se jim ukázalo, že oproti optimálnímu stavu je vstřebávání sníženo třeba o třetinu, ne že se nic nevstřebává. Jednak všechno souvisí se vším a proto vždy něco není optimální, navíc výzkumy si každých pár let odporují ve svých závěrech. Proto je celkem racionální držet toho, jak se stravovali naši předci v minulých tisíciletích - ti jedli co jim pod ruku přišlo a tělo si z toho všeho vyzobalo co potřebovalo.

Například když chci doplnit zinek i měď a přitom se tyto dva prvky navzájem blokují, tak je sice úplně nejlepší lepší jíst zinek a měď odděleně, ale kdy budete jíst v nějakém rozumném poměru zinek společně s mědí, tak se téměř určitě nějaký zinek i nějaká měď vstřebají.

Podobně nelze říct, zda je lepší jíst zeleninu syrovou (něco se v syrovém stavu hůře vstřebává) nebo dušenou (některé vitamíny teplo zničí) - podstatné je jíst zeleninu a stravovat se celkově pestře a tělo si z toho vybere. Vůbec nejlepší je hodně se hýbat (vytrvalostní pohyb, třeba běh nebo chůze), protože to vám umožní hodně jíst a to zase rozhýbá metabolismus.
-----
Edit: Pro jistotu upřesňuji, že metabolismus rozhýbá pohyb, ne cpaní se jídlem.


Naposledy upravil pefi dne čtv lis 22, 2018 5:50 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: čtv lis 22, 2018 3:22 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 24, 2016 10:48 pm
Příspěvky: 407
pefi píše:
Ikdyž něco "blokuje vstřebávání", tak to většinou znamená, že v nějaké studii se jim ukázalo, že oproti optimálnímu stavu je vstřebávání sníženo třeba o třetinu, ne že se nic nevstřebává. Jednak všechno souvisí se vším a proto vždy něco není optimální, navíc výzkumy si každých pár let odporují ve svých závěrech. Proto je celkem racionální držet toho, jak se stravovali naši předci v minulých tisíciletích - ti jedli co jim pod ruku přišlo a tělo si z toho všeho vyzobalo co potřebovalo.

Například když chci doplnit zinek i měď a přitom se tyto dva prvky navzájem blokují, tak je sice úplně nejlepší lepší jíst zinek a měď odděleně, ale kdy budete jíst v nějakém rozumném poměru zinek společně s mědí, tak se téměř určitě nějaký zinek i nějaká měď vstřebají.

Podobně nelze říct, zda je lepší jíst zeleninu syrovou (něco se v syrovém stavu hůře vstřebává) nebo dušenou (některé vitamíny teplo zničí) - podstatné je jíst zeleninu a stravovat se celkově pestře a tělo si z toho vybere. Vůbec nejlepší je hodně se hýbat (vytrvalostní pohyb, třeba běh nebo chůze), protože to vám umožní hodně jíst a to zase rozhýbá metabolismus.

Aha moc děkuji \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 3:41 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 24, 2016 10:48 pm
Příspěvky: 407
Prosím Vás, čím je způsobena nervozita, kterou trpím? Jistě může být více důvodů, můžete mi některé uvést?
Moc děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 5:56 pm 
Offline

Registrován: úte bře 18, 2014 11:54 am
Příspěvky: 325
krasnagadgetka píše:
Prosím Vás, čím je způsobena nervozita, kterou trpím? Jistě může být více důvodů, můžete mi některé uvést?
Moc děkuji.

Jedna z možností je alergie na lepek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: pát led 25, 2019 11:58 am 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
krasnagadgetka píše:
Prosím Vás, čím je způsobena nervozita, kterou trpím? Jistě může být více důvodů, můžete mi některé uvést?
Moc děkuji.

Zkuste si udělat tento test:
http://www.antianxietyfoodsolution.com/ ... lution.pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: pon led 28, 2019 1:44 pm 
Offline

Registrován: stř zář 14, 2016 2:47 pm
Příspěvky: 23
Zdravím \":-)\". Otázka: čím odbourat stres a celkový pocti napětí, který pramení z neustálého koloběhu negativních až katastrofických myšlenek? Obavy z budoucnosti, strachy z nemocí, jeden problém se vyřeší, do hlavy okamžitě najede další - a horší. Téměř neustálý tok negativních myšlenek. Je to neuvěřitelně vyčerpávající. Díky za jakoukoli radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: pon led 28, 2019 3:18 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
jednoslunicko píše:
Zdravím \":-)\". Otázka: čím odbourat stres a celkový pocti napětí, který pramení z neustálého koloběhu negativních až katastrofických myšlenek? Obavy z budoucnosti, strachy z nemocí, jeden problém se vyřeší, do hlavy okamžitě najede další - a horší. Téměř neustálý tok negativních myšlenek. Je to neuvěřitelně vyčerpávající. Díky za jakoukoli radu.

Takový stav může vyvolávat obrovské množství faktorů, tedy odhadnout co vám na to zabere je opravdu těžké. Pro první nástřel bych vyzkoušel některá béčka z hormonů maká progesteron a pregnenolon z bylin schizandra čínská, konopí a L-theanin, pochopitelně dodržování biorytmů a stav parasympatiku. Asi bych vyzkoušel více spát a celkově se soustředit na ten parasympatický stav, případně přidal i něco dalšího.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: pon led 28, 2019 4:07 pm 
Offline

Registrován: stř zář 14, 2016 2:47 pm
Příspěvky: 23
Jarda píše:
Takový stav může vyvolávat obrovské množství faktorů, tedy odhadnout co vám na to zabere je opravdu těžké. Pro první nástřel bych vyzkoušel některá béčka z hormonů maká progesteron a pregnenolon z bylin schizandra čínská, konopí a L-theanin, pochopitelně dodržování biorytmů a stav parasympatiku. Asi bych vyzkoušel více spát a celkově se soustředit na ten parasympatický stav, případně přidal i něco dalšího.

Já mám právě problém se stavem parasympatiku. Nějak jsem naučená hledat ve všem problém - zřejmě mám pocit, že takto nejlépe problémům předejdu. Prostě pocit, že potřebuju mít vše pod kontrolou. Ono je to získané životem, protože co si člověk nepohlídá, to se dost často mírně řečeno nepovede. Nějaká cesta z toho ven ... Má někdo tip na dobrou knížku nebo něco?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: pon led 28, 2019 6:47 pm 
Offline

Registrován: úte lis 06, 2018 9:22 pm
Příspěvky: 78
jednoslunicko píše:
Já mám právě problém se stavem parasympatiku. Nějak jsem naučená hledat ve všem problém - zřejmě mám pocit, že takto nejlépe problémům předejdu. Prostě pocit, že potřebuju mít vše pod kontrolou. Ono je to získané životem, protože co si člověk nepohlídá, to se dost často mírně řečeno nepovede. Nějaká cesta z toho ven ... Má někdo tip na dobrou knížku nebo něco?

Prostě musíš změnit svoje myšlení. Takové to umělé vytváření problémů je pro psychiku hrozná věc. Je dobré, že si to uvědomuješ, takže teď zbývá začit tohle svoje patologické myšlení kontrolovat a bude to v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: pon led 28, 2019 10:17 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
jednoslunicko píše:
Já mám právě problém se stavem parasympatiku. Nějak jsem naučená hledat ve všem problém - zřejmě mám pocit, že takto nejlépe problémům předejdu. Prostě pocit, že potřebuju mít vše pod kontrolou. Ono je to získané životem, protože co si člověk nepohlídá, to se dost často mírně řečeno nepovede. Nějaká cesta z toho ven ... Má někdo tip na dobrou knížku nebo něco?

Tak ono je hlídat a hlídat v tom je velký rozdíl, který u někoho má tento stav až patologické rozměry. Každopádně z toho vede cesta pouze celkovým zklidněním organizmu a povznesením se nad problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: pon led 28, 2019 10:28 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
jednoslunicko píše:
Zdravím \":-)\". Otázka: čím odbourat stres a celkový pocti napětí, který pramení z neustálého koloběhu negativních až katastrofických myšlenek? Obavy z budoucnosti, strachy z nemocí, jeden problém se vyřeší, do hlavy okamžitě najede další - a horší. Téměř neustálý tok negativních myšlenek. Je to neuvěřitelně vyčerpávající. Díky za jakoukoli radu.

Upřímně - podobná perverze se docela snadno vyléčí nějakou katastrofou. Živelnou pohromou, zraněním, úmrtím, nevyléčitelnou nemocí, velkým fysickým utrpením (námahou), přepracováním, velkou starostí o někoho blízkého. První signální soustava, pud přežití, vám pak nedovolí se zabývat, s prominutím, kravinami. Či jednotlivosti zveličovat.
Protože vám žádné terapeuticky fungující katastrofy nepřeju, radím si zmíněné naprojektovat, prožít v mysli, v rovině analýzy sebe sama a svého chování. Chce to myslet s nadhledem. Hodně pomáhá úvaha typu - co bude za rok touhle dobou? Co se bude dít tak zásadního, když teď ...? Většinou to tady a teď, to pro vás strašlivánsky důležité, jeví se s tímto nadhledem plytké a směšné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: pon led 28, 2019 11:23 pm 
Offline

Registrován: úte bře 18, 2014 11:54 am
Příspěvky: 325
jednoslunicko píše:
Já mám právě problém se stavem parasympatiku. Nějak jsem naučená hledat ve všem problém - zřejmě mám pocit, že takto nejlépe problémům předejdu. Prostě pocit, že potřebuju mít vše pod kontrolou. Ono je to získané životem, protože co si člověk nepohlídá, to se dost často mírně řečeno nepovede. Nějaká cesta z toho ven ... Má někdo tip na dobrou knížku nebo něco?

To co popisujete je mi hodne blizke. Kdo nezažil tezko pochopi. Ja se domnivam, ze z toho muze byt cesta pres zdravou stravu, jako prvni bod. Serotonin, hormon klidu, vznika hlavne ve strevech. Pokud je v nich bordel a zanet, nevznika serotoninu dostatek a clovek je rozhozeny. Soucasne s jidlem je treba zapracovat na psychice. Jak ale zmenit pocit prilisne zodpovednosti a naucit se hazet veci za hlavu, to nevim. To je vec vychovy v detstvi. Tohle se jen tak nezmeni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: úte led 29, 2019 8:38 am 
Offline

Registrován: stř zář 14, 2016 2:47 pm
Příspěvky: 23
Každopádně děkuju za debatu. Ten "přehnaný pocit zodpovědnosti" mi zarezonoval. Ono co se stane, když se občas něco nepodaří - k životu to patří je potřeba to brát jako hotovou věc. Na což mi navazuje možná až perfekcionismus? A dále obrátit se do minulosti - kolikrát se mi stalo opravu něco závažného, co nemělo řešení? Asi ani nestalo. Každopádně dík za nasměrování. A určitě bude fajn, když jsem kdokoli napíše nějaký praktický typ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stres a duševní vyčerpání
PříspěvekNapsal: úte led 29, 2019 10:44 am 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
jednoslunicko píše:
Každopádně děkuju za debatu. Ten "přehnaný pocit zodpovědnosti" mi zarezonoval. Ono co se stane, když se občas něco nepodaří - k životu to patří je potřeba to brát jako hotovou věc. Na což mi navazuje možná až perfekcionismus? A dále obrátit se do minulosti - kolikrát se mi stalo opravu něco závažného, co nemělo řešení? Asi ani nestalo. Každopádně dík za nasměrování. A určitě bude fajn, když jsem kdokoli napíše nějaký praktický typ.

Jednou jsem někde četla,že za války nějaký doktor radil vojákům na frontě aby si jódem na noc dělali jodovou mřížku na paty.Snadněji tak snášeli stresové útrapy války.Nemám to vyzkoušené,ale prý to funguje i proti rýmě.Asi by mohla stačit jodová tinktura.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 445 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 30  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz