Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv dub 18, 2024 8:00 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: ned srp 11, 2013 1:54 pm 
Offline

Registrován: sob bře 30, 2013 10:05 pm
Příspěvky: 34
Rád bych si ujasnil, jak vlastně probíhá trávení syrové zeleniny a ovoce.

Četl jsem, že syrová zelenina a ovoce obsahuje dotatek enzymů k tomu, aby potravina sama sebe strávila poté, co ji sním. Tím se tělo nemusí zatěžovat výrobou trávicích enzymů, místo toho produkuje běžné enzymy pro chod organistmu. Proto má člověk po jídle více energie a nemusí si jít lehnout na gauč, aby jídlo strávil.

Někde zde na fóru jsem ale četl, že konzumace syrové potravy zatěžuje slinivku, která ale právě produkuje trávicí enzymy. Neměla by být slinivka syrovou potravou spíše šetřena, když nemusí produkovat tolik trávicích enzymů?

Prosím někoho znalejšího o vysvětlení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: ned srp 11, 2013 2:17 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Je obrovskej rozdíl mezi ovocem a zeleninou. Ovoce obsahuje hodně kyselin a má křehkou strukturu, takže tělo už nemusí vytvářet žádnou další kyselinu. Zelenina kyseliny nemá a je navíc tvrdá(kromě třeba rajčat), takže by tělo mělo vytvořit kyselinu, ale přesto jí nevytvoří. Podle mě je to že zeleninu nerozpozná jako potravu. Takže by se zelenina měla buď jíst s nějakým jídlem nebo pít jako šťáva nebo aspoň nastrouhaná.
Ale kdo má trávení v pořádku, tak se vyrovná i se syrovou zeleninou v rozumným množství.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: ned srp 11, 2013 4:33 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Kachně píše:
Je obrovskej rozdíl mezi ovocem a zeleninou

.
no, on je rozdíl už i jen v ovoci a ovoci :-)
není marné zkouknout třeba toto video, kde to kamarádka Zuzka krapet popisuje


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: ned srp 11, 2013 5:00 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Jindra píše:
.
no, on je rozdíl už i jen v ovoci a ovoci \":-)\"

není marné zkouknout třeba toto video, kde to kamarádka Zuzka krapet popisuje

A jak souvisí obsah cukru s trávením ? Nijak. A banány maj víc než dvojnásobek cukru než většina ostatního ovoce, není to že by v jablku byla jenom fruktóza a v banánu jenom glukóza.

Banány:
Fruktosa FRUS g 4.3
Glukosa GLUS g 4.1
Sacharosa SUCS g 10.6

Jablka:
Fruktosa FRUS g 5.8
Glukosa GLUS g 2.6
Sacharosa SUCS g 2.5


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: ned srp 11, 2013 5:03 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
A jinak, kilo banánů bohatě pokryje denní potřebu hořčíku, zatímco jablek by bylo potřeba 7 kilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: pon srp 12, 2013 6:13 am 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
mnohi ludia s porusenym crevom, nevedia travit surovu zeleninu, odporucanie zeleninu kratko tepelne upravit je pre nich na mieste, kedze naco jest surovu, ked si z nej telo aj tak nic nedokaze vytiahnut...?
najprv treba crevo uzdravit.
co sa tyka enzymov z ovozelu, udajne aj tak nepreziju svoj pobyt v zaludku, prave vdaka HCl.

ak niekto na sebe testuje vitarianstvo a jeho stav sa po par mesiacoch zhorsi, treba vitariansku cestu velmi dobre zvazit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: pon srp 12, 2013 8:09 am 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
Zelenina obsahuje hodně vlákniny, a tu neumí trávit nikdo. Projde tělem nestrávená a to je její plus:-)

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: pon srp 12, 2013 2:47 pm 
Offline

Registrován: úte pro 06, 2011 4:30 pm
Příspěvky: 102
pve píše:
Rád bych si ujasnil, jak vlastně probíhá trávení syrové zeleniny a ovoce.

Četl jsem, že syrová zelenina a ovoce obsahuje dotatek enzymů k tomu, aby potravina sama sebe strávila poté, co ji sním. Tím se tělo nemusí zatěžovat výrobou trávicích enzymů, místo toho produkuje běžné enzymy pro chod organistmu. Proto má člověk po jídle více energie a nemusí si jít lehnout na gauč, aby jídlo strávil.

Někde zde na fóru jsem ale četl, že konzumace syrové potravy zatěžuje slinivku, která ale právě produkuje trávicí enzymy. Neměla by být slinivka syrovou potravou spíše šetřena, když nemusí produkovat tolik trávicích enzymů?

Prosím někoho znalejšího o vysvětlení.

To je takový mýtus. Syrová strava enzymy obsahuje, ale zcela jiné, než trávící. Rozdíl, mezi ovocem a zeleninou je taky ten, že se ovoce nabízí k sežrání a roznesení svojich semen. Kdežto zelenina se sežrání dost silně brání a mezi jejími enzymy se vyskytují i obranné, které mají za účel odradit zvíře či člověka od konzumace. Jedná se hlavně o požerové jedy a enzymy pro rozvracení trávení. Největší koncentrace těchto látek je ve slupce a pod slupkou (u listové zeleniny ve slabých částech). Tyto látky jsou většinou termolabilní (enzymy nepřežijou 45stC a většina požerových jedů 100sc C). To je taky důvod, proč je vařená zelenina pro většinu lidí stravitelnější. Bohužel se tepelnou úpravou zničí vše termolabilní, a tak už to není ono. U dost druhů zeleniny pomůže spaření povrchové vrstvy (rajčata, papriky..) a někde stačí oloupat (okurky, cukety, ředkvičky....). Taková zelenina je slušně stravitelná a obsahuje stále dost enzymů a jiných látek, které bychom podušením nebo vařením zničili.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: úte srp 13, 2013 9:32 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
OndraN píše:
To je takový mýtus. Syrová strava enzymy obsahuje, ale zcela jiné, než trávící.

toto mi přijde jako hodně ukvapená anebo přinejmenším "levná" odpověď.

Uživateli pve určitě doporučuji vyhledat nějakou odbornou literuturu na téma enzymů, mne osobně toto téma velmi baví studovat a mohu-li, doporučím například autora Howella, předního odborníka na enzymy, jeho knihu stáhnete z uloz.to zde


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: úte srp 13, 2013 11:20 am 
Offline

Registrován: úte pro 06, 2011 4:30 pm
Příspěvky: 102
Aby nedošlo k nedorozumění, já netvrdím, že enzymy ze stravy nepotřebujeme. Jsou velice důležité a jejich absence vede k závažným problémům. Ale neznám žádnou zeleninu, která by obsahovala trávící enzym, shodný s lidskými. Pokud nějaká taková zelenina existuje, tak ji tady uveď. Dále je prostě faktem, že hodně lidem dělá strávení zeleniny v syrovém stavu velké problémy a ve spařeném nebo vařeném stavu už ne. Kde je tedy zakopaný pes, když by to mělo být vlastně naopak? Nemyslím tím nic zlého ani nechci vyvolávat nějaký flame, ale kolik je autorů literatury, tolik je různých teorií a většinou si protiřečí. Pak nezbývá, než to otestovat na sobě a podle výsledků se zařídit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: pát srp 16, 2013 9:13 pm 
Offline

Registrován: pon čer 03, 2013 9:09 pm
Příspěvky: 58
K enzymům se vyjadřovat nebudu, ale problém s trávením syrového ovozelu podle mě spočívá ve špatném zažívání a zpomaleném střevu. Není divu, že to má spousta lidí, když většina žije na klasické rozmělněné stravě - tuhý ovozel se šlupkami potom musí být šok.

Ve svém okolí vím o pár lidech, co mají slinivku v háji, ale rozhodně to nejsou ti, co by se přecpávali syrovou zeleninou. Naopak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: pát srp 23, 2013 4:54 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv kvě 03, 2012 4:49 pm
Příspěvky: 87
No jo, jenze co s tim ? Jsem jeden z tech pripadu: zeleninu jim, dukladne kousu, ale jidlu trva treba 2 dny nez skrze me projde. Proste brutal dlouho a strevo je proste liny a nedari se mi to zrychlit...

Budu tedka zkouset s mixerem vsechno mixovat a brat k tomu enzymy, ale je to teda naprd.(doslova)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: pát srp 23, 2013 9:37 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
Tom Kořenek píše:
No jo, jenze co s tim ? Jsem jeden z tech pripadu: zeleninu jim, dukladne kousu, ale jidlu trva treba 2 dny nez skrze me projde. Proste brutal dlouho a strevo je proste liny a nedari se mi to zrychlit...

Budu tedka zkouset s mixerem vsechno mixovat a brat k tomu enzymy, ale je to teda naprd.(doslova)

Tak v tom NEPOKRACUJ..... Ked vidis, ako.to NEFUNGUJE....Ci sa silou mocou stavas posluhovacom EMOCIONALNEJ VIERY ???....Asi...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: sob srp 24, 2013 6:16 am 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
Tom Kořenek píše:
No jo, jenze co s tim ? Jsem jeden z tech pripadu: zeleninu jim, dukladne kousu, ale jidlu trva treba 2 dny nez skrze me projde. Proste brutal dlouho a strevo je proste liny a nedari se mi to zrychlit...

Budu tedka zkouset s mixerem vsechno mixovat a brat k tomu enzymy, ale je to teda naprd.(doslova)

Myslím, že by ti mohla pomôcť GAPS diéta, pozri sa po nej na nete a treba si ale prečítať knihu. Ja som na tom podobne ako ty, proste ani zmixovanim nespravis pre seba sur. zeleninu stravitelnou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trávení syrových potravin
PříspěvekNapsal: ned srp 25, 2013 12:32 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv kvě 03, 2012 4:49 pm
Příspěvky: 87
ovekyska píše:
Myslím, že by ti mohla pomôcť GAPS diéta, pozri sa po nej na nete a treba si ale prečítať knihu. Ja som na tom podobne ako ty, proste ani zmixovanim nespravis pre seba sur. zeleninu stravitelnou.

O GAPS diete uz vim celkem dlouho, ale v soucasne dobe fakt nemam duveru v jakekoliv maso. Vzhledem k tomu, ze nam sem prichazi jaro, tak chci zacit zarazovat sezoni ovoce a najet na stravovani podle Markuse v jeho knize HealYourself - tedy s mixerem, ale on nabada slozeni koktejlu cca 2/3 zelene listy a zbytek ovoce.
Jinak mam podezreni na to ze tukove stravovani je proste pomalejsi na traveni a jeste kdyz se to spoji se syrovou zeleninou. Zjistuju, ze ted uz pro me neni ani tak problem candida jako spis zacpa a hniti jidla.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz