Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát dub 19, 2024 5:41 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: stř říj 27, 2021 1:46 pm 
Offline

Registrován: ned pro 08, 2019 9:08 pm
Příspěvky: 4
Názor výrobce saun s karbonovími zářiči s nízkým EMF ( je to pravda nebo reklamní tah?)
Karbonové zářiče mají navíc také k vysoké úrovni vyzařování nebezpečných EMF a ELF, ve víc než v 95 % případů je toto vyzařování až 20× vyšší než udává norma.
ELF (extrémně nízké frekvence) označuje intenzity elektrického pole o frekvenci s rozsahem 3-30 Hz. EMF (elektromagnetická pole) jsou energetické vlny o frekvenci nižší než 300 Hz, nebo cyklů za vteřinu. Tento parametr se uvádí v jednotkách miliGauss (mG) a za bezpečný limit se považuje hodnota 3 mG a menší. Některé z nekvalitních infrasaun nabízených na trhu mají tuto hodnotu dokonce až 20× vyšší.

Při pravidelném používání infrasauny s vysokými hodnotami ELF a EMF se začne objevovat malátnost a bolesti hlavy. Ty může doprovázet také zvracení. Dětem a těhotným může pobyt v takovéto infrasauně způsobovat žaludeční potíže.

hodnoty běžných infrasaun za (30tis):
Typ topidla Hodnota EMF IR-A IR-B IR-C Vlnová délka Hloubka proniknutí do kůže
Karbonová 30-80 mGS 0% 0% 100% 5.6-15 µm 2 mm
Keramická 30-80 mGS 0% 0% 100% 5.6-15 µm 2 mm
Red-Light 30-80 mGS 0% 10% 90% 5.6-15 µm 3-5 mm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: stř říj 27, 2021 9:33 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Tom123 píše:
Názor výrobce saun s karbonovími zářiči s nízkým EMF ( je to pravda nebo reklamní tah?)
Karbonové zářiče mají navíc také k vysoké úrovni vyzařování nebezpečných EMF a ELF, ve víc než v 95 % případů je toto vyzařování až 20× vyšší než udává norma.
ELF (extrémně nízké frekvence) označuje intenzity elektrického pole o frekvenci s rozsahem 3-30 Hz. EMF (elektromagnetická pole) jsou energetické vlny o frekvenci nižší než 300 Hz, nebo cyklů za vteřinu. Tento parametr se uvádí v jednotkách miliGauss (mG) a za bezpečný limit se považuje hodnota 3 mG a menší. Některé z nekvalitních infrasaun nabízených na trhu mají tuto hodnotu dokonce až 20× vyšší.

Při pravidelném používání infrasauny s vysokými hodnotami ELF a EMF se začne objevovat malátnost a bolesti hlavy. Ty může doprovázet také zvracení. Dětem a těhotným může pobyt v takovéto infrasauně způsobovat žaludeční potíže.

hodnoty běžných infrasaun za (30tis):
Typ topidla Hodnota EMF IR-A IR-B IR-C Vlnová délka Hloubka proniknutí do kůže
Karbonová 30-80 mGS 0% 0% 100% 5.6-15 µm 2 mm
Keramická 30-80 mGS 0% 0% 100% 5.6-15 µm 2 mm
Red-Light 30-80 mGS 0% 10% 90% 5.6-15 µm 3-5 mm

Na to nedovedu odpovědět, ale předpokládám že v zápalu konkurenčního boje na sebe oponenti plivou s gustem jedovaté sliny a nenechají na soupeřích niť suchou. Spíše bych tedy viděl rozumné se poohlédnout po nějakém nezávislém testu pokud něco takového vůbec existuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: pát říj 29, 2021 10:55 am 
Offline

Registrován: ned pro 08, 2019 9:08 pm
Příspěvky: 4
Stránky , které říkají že EMF je běžné

Statistika domácností a životního prostředí
Jak tedy vypadají měření u vás doma? Zde je několik běžných domácích zařízení a EMF, která produkují.

5-100 mG ~ Počítače, iPady a iPody
160-200 mG ~ Fluorescenční světla
1-700 mG ~ Elektrický vysoušeč vlasů
22-39 mg ~ Elektrická přikrývka
200-400 mG ~ Elektrické holicí strojky
10-80 mG ~ Televize
.8-50 mG ~ Pračka
16-56 mG ~ Dokovací stanice pro přenosné hudební zařízení
20-200 mG ~ Elektrický dosah
100-300 mG ~ Mikrovlnné trouby
200-800 mG ~ Vysavač
6-100 mG ~ Přímo pod/nadzemní elektrické vedení
1-10 mG ~ Inkubátor pro kojence v nemocnicích
20-30 mG ~ Infračervená sauna

https://www.familypoolfun.com/blog/unde ... emf-output

a stránky jak je EMF nebezpečné (tendenční možná vytržené z kontextu ale kdo ví)
https://www.infraredsauna.co.uk/why-cho ... red-saunas
https://www.hightechhealth.com/dangers- ... red-sauna/

možná si koupit měřák a změřit si to


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: pát říj 29, 2021 4:47 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Tom123 píše:
Stránky , které říkají že EMF je běžné

Statistika domácností a životního prostředí
Jak tedy vypadají měření u vás doma? Zde je několik běžných domácích zařízení a EMF, která produkují.

5-100 mG ~ Počítače, iPady a iPody
160-200 mG ~ Fluorescenční světla
1-700 mG ~ Elektrický vysoušeč vlasů
22-39 mg ~ Elektrická přikrývka
200-400 mG ~ Elektrické holicí strojky
10-80 mG ~ Televize
.8-50 mG ~ Pračka
16-56 mG ~ Dokovací stanice pro přenosné hudební zařízení
20-200 mG ~ Elektrický dosah
100-300 mG ~ Mikrovlnné trouby
200-800 mG ~ Vysavač
6-100 mG ~ Přímo pod/nadzemní elektrické vedení
1-10 mG ~ Inkubátor pro kojence v nemocnicích
20-30 mG ~ Infračervená sauna

https://www.familypoolfun.com/blog/unde ... emf-output

a stránky jak je EMF nebezpečné (tendenční možná vytržené z kontextu ale kdo ví)
https://www.infraredsauna.co.uk/why-cho ... red-saunas
https://www.hightechhealth.com/dangers- ... red-sauna/

možná si koupit měřák a změřit si to

Sice nyní nedovedu relevantně vyhodnotit uvedené informace, ale je potřeba si uvědomit že veškeré zmíněné zdroje EMF jsou v dnešní době normální součást našich životů a bez nich by došlo k významnému kroku zpět. I když možná se to chystá, nakonec situace kolem energií není rozhodně růžová a je klidně možné že již letošní zimu si vyzkoušíme ve větším rozsahu jaké to bylo ve středověku bez plynu, elektřiny a uvedených zařízení protože nic z toho bez elektřiny respektive dostupných energií stejně fungovat nebude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: úte lis 16, 2021 10:21 pm 
Offline

Registrován: ned pro 08, 2019 9:08 pm
Příspěvky: 4
https://www.hightechhealth.com/2018/05/ ... a-dangers/
Tak ty infrasauny asi nebudou úplně bezpečné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: stř lis 17, 2021 11:10 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Tom123 píše:
https://www.hightechhealth.com/2018/05/08/near-infrared-sauna-dangers/
Tak ty infrasauny asi nebudou úplně bezpečné.

Pokud na to půjdete podobnou logikou která je použita v článku pak musíte logicky dojít k závěru že je životu nebezpečné spát v posteli protože v posteli umírá naprosto majoritní procento lidské populace. To je pochopitelně blbost která vás asi od spaní v posteli neodradí zrovna tak vás patrně nic neodradí od přecházení silnice kde opět objektivně umírá ne zrovna nepodstatné množství lidí ročně po střetu s autem a asi dál budete svítit zářivkou i když opět jde o silně diskutabilní počínání podložené množstvím studií. Z mého pohledu je vždy potřeba zvážit přínosy a negativa kdy konkrétně v tomto případě vidím riziko hodně nízko nastavené a rozhodně ne život ohrožující.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: úte zář 05, 2023 1:01 pm 
Offline

Registrován: ned pro 08, 2019 9:08 pm
Příspěvky: 4
Chci napsat pár zkušeností se saunou s karbonovími zářiči. Tak po 20 min večerního sounování v infrasauně jsem zažil 2x ztrátu krátkodobé paměti. Bylo to velice nepříjemné nepamatovat si co jsem ten den dělal. Přisuzuju to tomu EMF záření. To mě vyburcovalo a koupil jsem si na to i měřák.Abych se bezpečně saunoval musel bych být úplně na okraji lavice, což je značně nepohodlné. Nakonec to dělám tak, že vyhřeji infrasaunu, pak ji vypnu a potím se jen před čevenými žárovkami. V tomto módu jsem ztrátu krádkodobé paměti nikdy nezažil a potím se dostatečně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: ned zář 10, 2023 8:09 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Tom123 píše:
Chci napsat pár zkušeností se saunou s karbonovími zářiči. Tak po 20 min večerního sounování v infrasauně jsem zažil 2x ztrátu krátkodobé paměti. Bylo to velice nepříjemné nepamatovat si co jsem ten den dělal. Přisuzuju to tomu EMF záření. To mě vyburcovalo a koupil jsem si na to i měřák.Abych se bezpečně saunoval musel bych být úplně na okraji lavice, což je značně nepohodlné. Nakonec to dělám tak, že vyhřeji infrasaunu, pak ji vypnu a potím se jen před čevenými žárovkami. V tomto módu jsem ztrátu krádkodobé paměti nikdy nezažil a potím se dostatečně.

Zajímavá zkušenost a myslím že určitě hodně nepříjemná. Každopádně si dovolím tvrdit že jde o hodně atypickou reakci organizmu o které slyším poprvé jinak jsem se s něčím podobným u klientů nikdy nesetkal. Nicméně mohu i z vlastní zkušenosti potvrdit že saunování v červeném světle je neporovnatelně komfortnější než saunování při vyzařování karbonových panelů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: pát bře 29, 2024 12:08 pm 
Offline

Registrován: pát bře 29, 2024 10:53 am
Příspěvky: 16
Za posledné 4 roky som vyskúšal všetko možné aj nemožné. Suplementy. Vitamíny. Lekárske prehliadky (všetko v norme, stanovenej na chorej populácii). Nič mi nepomohlo viac ako sauna. Upokojuje moje nervy (znižuje kortizol), v ten večer spím ako mimino, na druhý deň sa cítim úžasne. Mnísi sa riadia podľa starej tradície Ora et Labora (modli sa a pracuj), ktorú som doplnil o "et Sauna". :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: ned dub 07, 2024 2:23 pm 
Offline

Registrován: pát bře 29, 2024 10:53 am
Příspěvky: 16
Doplním, že na saunovanie používam tento prístroj - je to de facto "drahšia" rýchlovarná kanvica :), ktorá vyrába paru. Existujú aj profesionálne verzie do verejných parných saun s ventilmi na vstupnú a odpadnú vodu, tento Gerät má najnižší výkon (kvôli spotrebe energie) a vodu musím dolievať ručne. Zvolil som tento spôsob saunovania, pretože som zvyknutý na parnú saunu a nestačí mi, keď sa iba potím - potrebujem aj cítiť teplo. Mal som už pripravený materiál na "infračervenú" saunu, stačilo kúpiť žiarovky. Dokonca som aj premýšľal, že investujem do drahých panelov, lenže v tomto prípade treba riešiť EMF. Nakoniec som teda zvolil klasickú vodnú paru (cca 40 oC), ktorá ma prehreje dostatočne. Priznám sa, že v saune v dome som vôbec nepremýšľal nad EMF, pričom aj klasické kachle na elektriku (v mojom prípade dokonca 3 fázy) musia tiež produkovať nejaké EMF. A podľa mňa benefity prevýšili teoretické problémy s EMF, ak som nejaké absorboval (cca 1 m). Žiarovku som mal pri hlave (cca 30 cm) a svetlo som mával zapnuté (možno bola tienená, neviem posúdiť). Nechcem robiť reklamu pro bono, preto nepíšem konkrétny produkt, ale možno sa niekto inšpiruje.


Přílohy:
sauna.jpg
sauna.jpg [ 32.71 KiB | Zobrazeno 142 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: pon dub 08, 2024 7:33 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
tine píše:
Doplním, že na saunovanie používam tento prístroj - je to de facto "drahšia" rýchlovarná kanvica :), ktorá vyrába paru. Existujú aj profesionálne verzie do verejných parných saun s ventilmi na vstupnú a odpadnú vodu, tento Gerät má najnižší výkon (kvôli spotrebe energie) a vodu musím dolievať ručne. Zvolil som tento spôsob saunovania, pretože som zvyknutý na parnú saunu a nestačí mi, keď sa iba potím - potrebujem aj cítiť teplo. Mal som už pripravený materiál na "infračervenú" saunu, stačilo kúpiť žiarovky. Dokonca som aj premýšľal, že investujem do drahých panelov, lenže v tomto prípade treba riešiť EMF. Nakoniec som teda zvolil klasickú vodnú paru (cca 40 oC), ktorá ma prehreje dostatočne. Priznám sa, že v saune v dome som vôbec nepremýšľal nad EMF, pričom aj klasické kachle na elektriku (v mojom prípade dokonca 3 fázy) musia tiež produkovať nejaké EMF. A podľa mňa benefity prevýšili teoretické problémy s EMF, ak som nejaké absorboval (cca 1 m). Žiarovku som mal pri hlave (cca 30 cm) a svetlo som mával zapnuté (možno bola tienená, neviem posúdiť). Nechcem robiť reklamu pro bono, preto nepíšem konkrétny produkt, ale možno sa niekto inšpiruje.

Zajímavé, toto řešení jsem zatím neviděl akorát mě není jasné jak to sunování praktikujete protože tu páru musíte někde udržet tedy předpokládám že máte nějakou skříň, nebo malou komoru kde to používáte. Docela by mě zajímalo jako je to navlhnutím stěn, předpokládám že pára se ihned natáhne v zásadě do čehokoliv nasákavého a tím může vznikat docela zásadní problém. Pokud máte vyzkoušené nějaké fungující praktické řešení určitě by bylo dobré se o něj podělit, třeba některé členy inspirujete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: úte dub 09, 2024 1:06 pm 
Offline

Registrován: pát bře 29, 2024 10:53 am
Příspěvky: 16
Áno, potrebujete k tomu aj nejakú "truhlu", ktorá zabraňuje, aby sa para rozptýlila (a teda ochladila). S vlhkosťou je samozrejme vždy problém (pleseň), takže je nutný dôraz na čistotu a hygienu. Na druhej strane sa jedná iba o liter (max. 1,5 L) vody, pričom väčšina sa kondenzuje na tele a voda stečie na uterák. Nedá sa to porovnať s klasickou saunou, kde som bežne na lávové kamene lial kýbel vody (4-5 L). Na čistenie stien, podlahy som používal Savo, ktoré som nechal dôkladne odpariť. Látky teraz preperem.

Momentálne experimentujem a improvizujem so starým stolom z IKEI :D, okolo ktorého poukladám plátené obrusy (cca 2x2 m). To stačí, aby para neunikla a nerozptýlila sa v miestnosti. Predávajú aj hotové "stany" z plastu alebo dreva (viď. obrázky), ale vyrobiť jednoduchú krabicu (1,3x1,3x1,5 m) z hranolov a tatranského profilu dokáže podľa mňa aj menej zručný človek. Netreba to izolovať, tak ako v prípade klasickej sauny, pretože para má max. 40 oC a v miestnosti je min 20 oC ( = malý gradient). Mnohí si robia malé krabice (0,75x0,75m), že im hlava trčí vonku a nahrievajú iba telo (viď. obrázok dolu) - nie som fanúšik tohto prístupu, pretože tým, že dýchate teplý vzduch, nahrievate (a čistíte) pľúca a priedušky. Dokonca som na to používal aj vonnú esenciu - vyskúšal som rôzne, ale najviac sa mi osvedčil klasický-dobrý eukalyptus.


Přílohy:
stan.png
stan.png [ 231.28 KiB | Zobrazeno 100 krát ]
truhla.png
truhla.png [ 305.19 KiB | Zobrazeno 100 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: úte dub 09, 2024 3:14 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
tine píše:
Áno, potrebujete k tomu aj nejakú "truhlu", ktorá zabraňuje, aby sa para rozptýlila (a teda ochladila). S vlhkosťou je samozrejme vždy problém (pleseň), takže je nutný dôraz na čistotu a hygienu. Na druhej strane sa jedná iba o liter (max. 1,5 L) vody, pričom väčšina sa kondenzuje na tele a voda stečie na uterák. Nedá sa to porovnať s klasickou saunou, kde som bežne na lávové kamene lial kýbel vody (4-5 L). Na čistenie stien, podlahy som používal Savo, ktoré som nechal dôkladne odpariť. Látky teraz preperem.

Momentálne experimentujem a improvizujem so starým stolom z IKEI :D, okolo ktorého poukladám plátené obrusy (cca 2x2 m). To stačí, aby para neunikla a nerozptýlila sa v miestnosti. Predávajú aj hotové "stany" z plastu alebo dreva (viď. obrázky), ale vyrobiť jednoduchú krabicu (1,3x1,3x1,5 m) z hranolov a tatranského profilu dokáže podľa mňa aj menej zručný človek. Netreba to izolovať, tak ako v prípade klasickej sauny, pretože para má max. 40 oC a v miestnosti je min 20 oC ( = malý gradient). Mnohí si robia malé krabice (0,75x0,75m), že im hlava trčí vonku a nahrievajú iba telo (viď. obrázok dolu) - nie som fanúšik tohto prístupu, pretože tým, že dýchate teplý vzduch, nahrievate (a čistíte) pľúca a priedušky. Dokonca som na to používal aj vonnú esenciu - vyskúšal som rôzne, ale najviac sa mi osvedčil klasický-dobrý eukalyptus.

Docela zajímavé informace které mohou být pro některé členy celkem inspirativní. Sám jsem parní saunu zkoušel asi jednou a nebylo to špatné, ale doma nic takooého nemám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: stř dub 10, 2024 11:53 am 
Offline

Registrován: ned zář 18, 2011 1:23 pm
Příspěvky: 46
Dovoluji si nabídnout podobné řešení - sprchovou kabinku se sedačkou. Sám jsem si ji spáchal za sprchového koutu š. 90 cm tedy opatřil deklem z 2-komůrkového makrolonu, do rohu připevnil z nerezového u-profilu boční vedení ( 2x ) a fertig.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sauna
PříspěvekNapsal: stř dub 10, 2024 1:11 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
jojoba píše:
Dovoluji si nabídnout podobné řešení - sprchovou kabinku se sedačkou. Sám jsem si ji spáchal za sprchového koutu š. 90 cm tedy opatřil deklem z 2-komůrkového makrolonu, do rohu připevnil z nerezového u-profilu boční vedení ( 2x ) a fertig.

To bych viděl jako dobrý nápad možná by neškodilo hodit sem pár fotek pokud vám nebude vadit že se vám tím leze do soukromí. Takové variantě pára určitě vadit nemůže tedy by šlo o relativně spolehlivé a elegantní řešení.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz