Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 2:37 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zdraví versus civilizace
PříspěvekNapsal: pon kvě 11, 2015 10:58 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Jarda píše:
Já toto moc neřeším i když mám k dispozici zahrádku neuvěřitelných rozměrů 2500 m2, tak takové množství zeleniny a ovoce, se prostě doma vypěstovat nedá, naše tříčlenná rodina spotřebuje denně, cca 10 - 15 kg ovoce a zeleniny. Pouze to, co jíme v celku, kupujeme v nějaké kvalitě, která je z mého pohledu vyhovující a toho je menší část. U hlavního množství, které jde do odšťavovače, mám jediná dvě omezení, nesmí to být nahnilé, nebo plesnivé. Rozhodně neřeším nějaké vizuální vady a netypickou velikost, či tvar. Našel jsem si několik míst, kde jsou ochotni mi takovéto zboží dát stranou a cenu zpravidla určuji já, nebo moje manželka. Většinou se bohatě vejdeme do průměrné ceny 8,- Kč/kg a pokud z toho vyždímu v průměru 0,75 litru/kg, tak mě přijde stejný objem, jako je v PET lahvi, na cca 16,-Kč a to se mi nezdá špatná cena, za čerstvou 100% šťávu. Jako rodina ji vypijeme cca 6 - 8 litrů za den a v létě 10 - 12 litrů.

Zahrádka 2500 m2 je zhruba to, co přeplivnete, jde o vesnické minimum (mám to také) a skoro nic jiného než to, že je na tom dům a možná si malé dítě čutne do míče, provozovati nedá. Měli jsme ale období, kdy to skoro celé bylo pastvina a leccos to uživilo. Pak to zas skoro celé bylo plantáž a produkovalo to dosti lupení, plodů a hlíz.
Takto:
Při rozumném hospodaření a sofistikovaném osázení této plochy bylinami, dřevinami a jiným bejlým, jste soběstatční v koříncích, stvolech, listech, květech, hlízách i plodech. Masa si moc nedáte, neb výroba masa z trávy je silně neefektivní proces. Na druhou stranu, maso je tak levné, že si ho občas můžete dopřáti za nějaký výdělek spojený se zapojením se do "civilisace".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdraví versus civilizace
PříspěvekNapsal: ned kvě 31, 2015 3:31 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
petraukulele píše:
Já bych chtěla reagovat na celé toto téma.. co se týká civilizace a zdraví...když se na to podívám z pohledu zvýšené obezity.. nejen, že do sebe rveme čím dál větší srajdy, protože potraviny jsou čím dál více trvanlivější a čím to asi bude, tím, že je mutujeme, aby vydrželi... a druhá věc, ta naše lenost.. dřív lidé chodili, běhali, jezdili na kolech, teď bývá často náš pohyb jen pár kroků z domu do auta.. já třeba chodím do fitka, mám to tam ráda a naučila jsem se tam díky kondičákovi zase pořádně hýbat...ale kdybyste mě viděli dřív..děs...

Tak mnoho lidí pouze žere a čumí do bedny, občas dojdou k MUDr pro životodárné pilule a zase žerou a čumí do bedny.
Jejich úkoly na dnešek jde shrnout do třech bodů:
1)Vstát
2)Přežít
3)Vrátit se do postele


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdraví versus civilizace
PříspěvekNapsal: ned kvě 31, 2015 3:35 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
martina72 píše:
Zahrádka 2500 m2 je zhruba to, co přeplivnete, jde o vesnické minimum (mám to také) a skoro nic jiného než to, že je na tom dům a možná si malé dítě čutne do míče, provozovati nedá. Měli jsme ale období, kdy to skoro celé bylo pastvina a leccos to uživilo. Pak to zas skoro celé bylo plantáž a produkovalo to dosti lupení, plodů a hlíz.
Takto:
Při rozumném hospodaření a sofistikovaném osázení této plochy bylinami, dřevinami a jiným bejlým, jste soběstatční v koříncích, stvolech, listech, květech, hlízách i plodech. Masa si moc nedáte, neb výroba masa z trávy je silně neefektivní proces. Na druhou stranu, maso je tak levné, že si ho občas můžete dopřáti za nějaký výdělek spojený se zapojením se do "civilisace".

To máte pravdu, vesnice uvažuje v jiných mírách, ale já bydlím v centru města, tedy nikdo jiný tak velkou zahradu široko daleko nemá.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz