Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 4:08 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: sob kvě 16, 2020 1:12 pm 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
Xion: nekonzumujete žiadne mlieko ani mliečne výrobky?
Ono to ide iba tak v malom, zohnať si kozičku(dve) po dobrej dojke s vyrovnanou krivkou a kvalitnom capovi s dobrym genetickým predpokladom pre dojivosť. A pokiaľ si vystačíte s málom mlieka tak tak vám možno stačí tú kozičku pripustiť len raz za život. Ale ono je to tak že po prvom pôrode je ešte dojivosť nižšia a na tretej laktácii to býva cca vrchol ktorý pokračuje nejaké roky (takže ideál aby mala za sebou dva pôrody než prestanete pripúšťať a kozička vám môže dávať mlieko aj nejakých 10 rokov, v závislosti od opatery ale už taká napr . 12 ročná koza môže mať tak vydreté stoličky že nebude môcť poriadne požuť seno, takže v zimnom období už by neprežila a treba jej ukončiť trápenie.
Podľa mňa sme podobní šimpanzom, čo sa týka tráviaceho systému a tí sú síce prevažne na ovocí , zelenom a pod.ale jedia aj hmyz a občas ulovia aj nejaké zviera, a nemyslím že je to z rozmaru ale preto že to potrebujú. Ja som skúšala aj neživočíšne stravovanie ale nešlo to, potrebujem občas aj živočíšne potraviny. priorita je pre mňa aby kým žijú sa mali dobre, aby netrpeli samotou a keď už musí capko odísť tak aby ten odchod bol v pokoji a bez trápenia. V živočíšnej ríši všežravce proste jedia to čo potrebujú, na čo bol ich tráviaci system stvoreny. Inak by neprezili. lenže ked je zviera v prírode ulovené ako korisť tak je to nejaké krátke trápenie ktorému predchádzal normálny život, ale vo veľkochovoch je to celkom iné, celý život má to zviera poznačený.

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: sob kvě 16, 2020 4:01 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Moonika- niesom vegan, tiez na tom neviem vydrzat dlhodobo, tak zatial som dal take vegetarianstvo blizsie k veganstvu, teda pomerne malo vajec, a mliecne vyrobky sa snazim obmedzit tak, aby to nebolo akoze nahradit vsetko maso a vajcia, co som kedysi davno jedol. Teda snazim sa nacerpat valnu cast bielkovin z rastlin. Co sa vsak tyka tukov, tak tam mam za to, ze maslo je jeden z najzdravsich tukov, a momentalne to riesim tak. Aj telo si ho same pyta, ked uz som pritom jem v priemere 40g masla denne. Prave preto ma trapi, ako znizit eticke zalezitosti ohladne produkcie mliecnych vyrobkov, ci sa to nejak da. Nema to vsak prioritu, mam to v "todo" uz snad 10 rokov poslednych, ale tato tema ma podnietila, ci sa nedozviem nieco nove. Kedze nemam sa tym cas zaoberat, a nemam odkial brat informacie z netu sa zhanaju pomerne tazko, tak som to cele roky neriesil. Snazim sa navrhnut system, podla ktoreho by sa to dalo produkovat aj polnohospodarsky ,a pritom to nebyt stratove, cize ako riesenie pre eko-spolocnost. Samozrejme, zaujima ma tak trochu, ako by som to choval sam, ci by som sa mohol vyhnut cyklickemu oplodnovaniu, ale na to este nemam podmienky, aby som choval vlastne kozy. Do buducna ale mozno budem chciet kravu, pre niekolko ludi, povedzme 10 ludi by mohlo "sharovat" jednu kravu, v eko-komunite. Takze zaujima ma to uz tak dopredu a zo zaujimavosti. Primarne ma zaujimaju ale kravy, nie kozy, pretoze kravy su efektivnejsie na produkciu mlieka, ked budem navrhovat sebestacnu eko-spolocnost zijucu v komunite, tak tieto informacie chcem mat aspon priblizne nastudovane, ako to je. Niekedy v dalekej buducnosti ak sa podari, rozmyslam odijst zo spolocnosti, teda produkovat si sam, stravovat sa hlavne z vlastneho, a zit z mala penazi, ktore ziskam produkciou s dvora. Momentalne to ale nieje mozne.
Preto ma zaujima tematika etickeho ziskavania mlieka, skusit to navrhnut pre ludi tak, aby ludia, ktorych to trapi, mohli kupovat take mliecne vyrobky, ktore by boli vyprodukovane eticky (bez cyklickeho oplodnovania krav, branim im mladat, a zabijanim samcov na maso / krav v dochodku)

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: sob kvě 16, 2020 4:15 pm 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
Aj ja som maslomil \":)\" Pre takých je super jerseyka (krava) to plemeno máva vysoký obsah tuku v mlieku. Ono to by to už ke´d tak chcelo kravku(plemeno) ktorá vyrába mlieko s väčším podielom betakazeínu(to by mohlo byt aj to plemeno jersey)
https://www.bayern-genetik.sk/a2-mlieko/ (ten obsahuje kozie mlieko)
Tak nech vám to raz vyjde:)

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Naposledy upravil Moonika dne sob kvě 16, 2020 4:16 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: sob kvě 16, 2020 4:15 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Xion píše:
Toto je domestikovany dobytok, vo volnej prirode by neprezil, musel by zdivociet. Teda pokial nechas stado len tak, vykapalo by, nasli by ich vlci alebo nejaky predator. Pokial by nemali predatorov, tak by neprezili zase zimu. Keby boli v pasme kde nieje zima, a nemaju tam predatorov, tak by asi pomreli na choroby, kedze su preslachteni na neprirodzene mnozstva mlieka. V stade by prezili proste tie kravy, ktorym sa nezapali vemeno, a maju menej mlieka, casom by to stado po par generaciach asi zdivocelo, a kravam by sa uz nezapalovalo vemeno, keby mlada nevycicalo vsetko a asi by aj prestali produkovat take velke mnozstva mlieka. Ale rozhodne by to stado trpelo, aj keby nahodou prezilo, viac nez domestifikovane, tie zvierata proste niesu do volnej prirody a su zavisle od opateri a ochrany cloveka.

no tak nějak to muselo vydržet do doby, než se o ně člověk začal starat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: sob kvě 16, 2020 7:24 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Moonika píše:
Aj ja som maslomil \":)\" Pre takých je super jerseyka (krava) to plemeno máva vysoký obsah tuku v mlieku. Ono to by to už ke´d tak chcelo kravku(plemeno) ktorá vyrába mlieko s väčším podielom betakazeínu(to by mohlo byt aj to plemeno jersey)
https://www.bayern-genetik.sk/a2-mlieko/ (ten obsahuje kozie mlieko)
Tak nech vám to raz vyjde:)

JJ, o Jersey plemene viem, a presne tie som mal pripravene chovat, keby som sa raz k tomu dostal. Zaroven sa nadprodukcia preda lahsie, kedze ide na trhu mliecnych vyrobkov o luxusny tovar. V najhorsom staci zrazit cenu, a vsetci, ktory Jersey mlieko poznaju, urcite uprednostia to pred obycajnym. Ked som ale raz pisal do farmy, ktora predavala Jersey mlieko na slovensku predosle roky, a to za cenu cca 2 eura za liter (co je 2,5x drahsie nez vacsinou mlieko byva), tak mi povedali, ze su stratovy, ze bez dotacii by to neuzivili (co ma zaujalo, lebo za 2 eura/liter by malo ist produkciu Jersey krav uzivit, zase 2x menej efektivne od velkych dojnic nebudu snad, ale odvtedy som to neriesil. Myslim ze firma bola Nobili, take sklenene flasky Jersey mlieko sa objavili v obchodoch, tescu, kauflande, ale uz som ich nevidel nejaky cas, ci to nezabalili)

Zaroven vyhovuje, ze je to mensie plemeno, co pre jednotlivcov, rodinky alebo mensie skupiny ludi bude len plus.
Aj tak diky za tip.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz