Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:55 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 3:24 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
iceberg777 píše:
Mam v panelaku az 16-17C studenu vodu, studensiu odtial nedostanem, co je skoda, lebo aj toto je pre mna prilis tepla. Ale nestriedam teplotu vody, len pouzivam studenu, teplu nie.
Je pravda, ze takto sa sprchujem len rok cca, ale za ten cas som chory nebol. Okrem toho v zime pracujem v exterieri a mam len tricko kratke (neznasam dlhy rukav), a sveter a obcas plus mikinu. Teplota pod -5C dlho nebola v mojom okoli, zvacsa som takto 6-7hodin bez prestavky, pijem vodu okolo 0C, kedze je vonku tiez okolo 0C. Ale nepracujem takto kazdy den, skor 2-3x do tyzdna. Zahrievam sa fyzickou aktivitou. Telo ejdnoducho spaluje prijate kalorie.
Hladal som studie o prospesnosti otuzovania, nenasiel som, co mi dodava istotu, ze je to prospesne.
Farmamafia nebude hovorit ako zit zdravo, to da rozum. Stratili by klientov.
Endorfiny mi to pridava, posledny rok mam energie az az, chut do zivota vacsiu ako kedykolvek predtym. A to mam este amalgany, pozor na to, nemam velmi cas ich dat prec, je to aj dost drahe, studena voda je lacna.
Extremne ma tesi aj fakt, ze v panelaku je teplarenska mafia, ktorej nedam najest len tak zadarmo, kedze pouzivam minimum teplej vody (hrnce, spinave ruky a podobne). Tipujem to na usporu asi 3m3 50C vody rocne, co je tak 30eur albo 900CZK. za to si kupim 2kila p.a/GR kyseliny l-askorbovej co este viac zvysuje odolnost voci chladu.
Vyhodou je aj fakt, ze teraz je vonku -5 alebo -7, neviem, a nemam pocit chladu, je mi extremne prijemne, ale to si myslim ze je skor psychickeho charakteru ako fyzickeho - telo je len telo a vzdy bude len telo, nie stroj.
Po urcitom case (mozno ten rok, necely rok) som pokracoval v studenej sprche nie z dovodu uspory penazi, alebo "pisali ze je to zdrave", ale z dovodu, ze je to jednoducho prijemne, tesim sa na to, az sa niekedy pozabudnem v sprche a musim skoncit, lebo by som minul prilis vela studenej vody. A plati to aj pre hlavu, aj ked tam zas nie neobmedzene, skor len 30sekund, a potom prud vody na telo, potom spat nahlavu ked sa znovu mierne zahreje, zbytocne z toho boli lebka.
Za mna, moj nevedecky nazor, kratka studena sprcha (2-3min) je uplne ale uplne OK. Ved dam vediet za par dekad. Ak je to ale aj za mesiac-dva neznesitelne, asi by som s tym nepokracoval. Ale pozor, pisem o 16-17C vode, co nie je skutocne studena, aj ked sa tak javi, ak niekomu tecie 7-10C voda, tak je to uplne ine pre zaciatky.

Inspirativní zkušenosti i když je fakt že já zde mám studenou vodu ze studny tedy cca 7 stupňů a to je jiná liga do toho člověk zase tak snadno nevleze.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 7:00 pm 
Offline

Registrován: pon črc 24, 2017 8:35 am
Příspěvky: 17
Jardo, vnukli ste mi napad - ved mozem dat aspon 1.5L pet lahvinku do chladnicky a oblejem sa s tym v sprche, dosiahnem mozno aj 7C kym to na mna dopadne \":D\" A dam vediet. a ak nedam vediet, tak som asi dostal z toho infarkt.
Ono uz som rozmyslal ze by som si spravil slolnu kupel, tam by som sa asi mohol dostat az na -20C, a to znie super
ale to je potom cca 55C teplotny rozdiel, a neviem ci to nepopali kozu... to by asi nebolo potom najzdravsie \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 8:20 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
iceberg777 píše:
Jardo, vnukli ste mi napad - ved mozem dat aspon 1.5L pet lahvinku do chladnicky a oblejem sa s tym v sprche, dosiahnem mozno aj 7C kym to na mna dopadne \":D\" A dam vediet. a ak nedam vediet, tak som asi dostal z toho infarkt.
Ono uz som rozmyslal ze by som si spravil slolnu kupel, tam by som sa asi mohol dostat az na -20C, a to znie super
ale to je potom cca 55C teplotny rozdiel, a neviem ci to nepopali kozu... to by asi nebolo potom najzdravsie \":)\"

Tak to už neporadím takové zkušenosti nemám to jedině u mnichů v Tibetu, tam dělají závěrečnou zkoušku tak že na sobě v tom šíleném mrazu co tam panuje usuší mokré prostěradlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 9:20 pm 
Offline

Registrován: pon črc 24, 2017 8:35 am
Příspěvky: 17
wow, Tibet je level 99
ja som len level 1,5
tak som skusil 5C vodu (mrazak pomohol rychlejsie) v objeme 1,5l skusil vyliat na suchy trup.
hodnotim to nasobne studensie ako vodu 16C
dalo by sa to zniest, ale je to ina liga.
nasledne 16C voda chutila ako vlazna az tepla voda.
neskor asi po 10sekundach bola to klasicka 16C voda (pocit)
mozno to raz skusim naopak, ale ono je to dost subjektivne.
nepovazujem sa za profika, len laika, skor nadsenca.
ale sranda je, ze 10C urobi naozaj, naozaj velmi velmi vela, aspon pocitovo.
Nie nadarmo ma voda tepelnu vodivost cca 23x vyssiu ako vzduch \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 9:42 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
iceberg777 píše:
wow, Tibet je level 99
ja som len level 1,5
tak som skusil 5C vodu (mrazak pomohol rychlejsie) v objeme 1,5l skusil vyliat na suchy trup.
hodnotim to nasobne studensie ako vodu 16C
dalo by sa to zniest, ale je to ina liga.
nasledne 16C voda chutila ako vlazna az tepla voda.
neskor asi po 10sekundach bola to klasicka 16C voda (pocit)
mozno to raz skusim naopak, ale ono je to dost subjektivne.
nepovazujem sa za profika, len laika, skor nadsenca.
ale sranda je, ze 10C urobi naozaj, naozaj velmi velmi vela, aspon pocitovo.
Nie nadarmo ma voda tepelnu vodivost cca 23x vyssiu ako vzduch \":)\"

Tak jistě, pokud člověk spadne do studny neutopí se protože tam nejde plavat to není takový problém, ale zkolabuje na podchlazení. Mám tady známého který je špičkový otužilec a ve vodě kolem 7 stupňů uplave v Labi půl kilometru. Tvrdí že to je z jeho pohledu celkem teplé že jiná liga je plavat ve vodě kolem 1-2 stupňů, což zde pod jezem v zimním období také pravidelně dělá a čumí na něj jak na zjevení z mostu a z obou břehů spousta lidí. Přijede klidně v -10 stupních na kole jenom v plavkách, mnohdy si musí u břehu rozbíjet i led aby se vůbec k plavání dostal a po vykoupání bez utírání nasedne na kolo a jede zase v tom mrazu mokrý domů. Také tvrdí že netrénovaný člověk je schopen v takové vodě dát pár temp a je v háji, tedy těm z Titaniku to plavání dlouho nevydrželo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: čtv črc 30, 2020 2:13 pm 
Offline

Registrován: sob zář 01, 2018 11:00 pm
Příspěvky: 525
Ahojte. To otužovanie v sprche mi vtedy (rok 2018 tuším) vydržalo pár dní, potom som naň...zabudol....

Otázka.... Je na niečo prospešné sa po každom TEPLOM (nepíšem že horúcom, to nie) sprchovaní (v priemere 1x denne) osprchovať ešte studenou vodou (najstudenejšia aká v kúpeľni tečie) po dobu JEDNEJ MINÚTY ? ... Viem, nebude to "extra otužovanie", a bude to také "začiatočnícke", ale ostať pri tom DLHODOBO by predsa len mohlo mať aspoň malý benefit.... Či ?
Skrátka chcem byť denne len "líznutý" otužovaním sa formou tej JEDNOMINÚTOVEJ studenej sprchy po teplej sprche. DLHODOBO, prakticky celý život. Avšak s tým, že chcem, aby to malo aspoň maličký zdravotný benefit. Pri tej jednej minúte chcem ostať trvalo, skrátka necítim potrebu v otužovaní pokročiť na vyšší level.
Rovnako je to u mňa s cvičením tela. Nadobudol som nejaký "štandard" čo sa váh s ktorými cvičím týka (áno, silu mám veľmi malú, ale NIKDY mi nešlo o to byť silný), a nemienim ho posúvať.
Som názoru, že pokiaľ posúvanie limitov predstavuje pre telo nepríjemne šoky, alebo to telo znateľne vyčerpáva, či to spôsobuje stres typu "Dnes musím dvihnúť toľko a toľko, ak nie, zlyhal som...a nikam sa neposúvam....", tak je to kontraproduktívne a je to len "honenie ega".
Možno je zaujímavé byť otužilý natoľko aby človeku nebola vonku zima bez oblečenia ani v januári keď je sneh, ale myslím, že v živote sú O.M.N.O.H.O. dôležitejšie veci ktorým sa treba venovať (napríklad práca na ovládnutí strachu).

_________________
Od 13.8. 2020 tu uz nikdy nepridem (teste sa). Idem sa pokusit zachranit svoj zivot - psychika ma dava prilis dole.... Som sklamany ZO VSETKEHO, bohuzial.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: čtv črc 30, 2020 7:30 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Jednorazovy_Nick píše:
Ahojte. To otužovanie v sprche mi vtedy (rok 2018 tuším) vydržalo pár dní, potom som naň...zabudol....

Otázka.... Je na niečo prospešné sa po každom TEPLOM (nepíšem že horúcom, to nie) sprchovaní (v priemere 1x denne) osprchovať ešte studenou vodou (najstudenejšia aká v kúpeľni tečie) po dobu JEDNEJ MINÚTY ? ... Viem, nebude to "extra otužovanie", a bude to také "začiatočnícke", ale ostať pri tom DLHODOBO by predsa len mohlo mať aspoň malý benefit.... Či ?
Skrátka chcem byť denne len "líznutý" otužovaním sa formou tej JEDNOMINÚTOVEJ studenej sprchy po teplej sprche. DLHODOBO, prakticky celý život. Avšak s tým, že chcem, aby to malo aspoň maličký zdravotný benefit. Pri tej jednej minúte chcem ostať trvalo, skrátka necítim potrebu v otužovaní pokročiť na vyšší level.
Rovnako je to u mňa s cvičením tela. Nadobudol som nejaký "štandard" čo sa váh s ktorými cvičím týka (áno, silu mám veľmi malú, ale NIKDY mi nešlo o to byť silný), a nemienim ho posúvať.
Som názoru, že pokiaľ posúvanie limitov predstavuje pre telo nepríjemne šoky, alebo to telo znateľne vyčerpáva, či to spôsobuje stres typu "Dnes musím dvihnúť toľko a toľko, ak nie, zlyhal som...a nikam sa neposúvam....", tak je to kontraproduktívne a je to len "honenie ega".
Možno je zaujímavé byť otužilý natoľko aby človeku nebola vonku zima bez oblečenia ani v januári keď je sneh, ale myslím, že v živote sú O.M.N.O.H.O. dôležitejšie veci ktorým sa treba venovať (napríklad práca na ovládnutí strachu).

V letním období je to spíše výhoda než nevýhoda tedy určitě ano.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: čtv črc 30, 2020 10:37 pm 
Offline

Registrován: sob zář 01, 2018 11:00 pm
Příspěvky: 525
Jarda píše:
V letním období je to spíše výhoda než nevýhoda tedy určitě ano.

Čo vravíte na taký "otužovací protokol", pán Jarda ? 4x1 minúta......... 1 minúta teplá sprcha, 1 minúta studená sprcha, 1 minúta teplá sprcha, 1 minúta studená sprcha. Pred hodinou som to vyskúšal, zaujímavé, urobím si z toho zvyk.

_________________
Od 13.8. 2020 tu uz nikdy nepridem (teste sa). Idem sa pokusit zachranit svoj zivot - psychika ma dava prilis dole.... Som sklamany ZO VSETKEHO, bohuzial.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pát črc 31, 2020 7:00 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Jednorazovy_Nick píše:
Čo vravíte na taký "otužovací protokol", pán Jarda ? 4x1 minúta......... 1 minúta teplá sprcha, 1 minúta studená sprcha, 1 minúta teplá sprcha, 1 minúta studená sprcha. Pred hodinou som to vyskúšal, zaujímavé, urobím si z toho zvyk.

To jsou vlastně skotské střiky které se běžně v lázeňských procedurách používají https://www.rehabilitace.info/zdravotni ... ou-vhodne/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř led 27, 2021 3:25 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte pro 29, 2020 12:08 am
Příspěvky: 757
Fascinujúce, že bizarné články, ktorých hlavné zdelenie je padnuté na hlavu (sex spôsobuje rakovinu vlasov), majú jeden spoločný menovateľ - vždy sa jedná o nejakého zrejme filtívného profesora, samozrejme svetovo uznávaného vedca s ruským menom \":D\"

- "avšak narazil som na článok od Borisa Bolotova, v ktorom píše, že otužovanie ŠKODÍ"
- "v knize od Sergeje Nikitina se píše, že soustavné koupaní v ledové vodě , v těle, vyčerpává tvorbu endofrínů"

_________________
Fanatici všech zemí, vyližte si prdel!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř led 27, 2021 3:47 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte pro 29, 2020 12:08 am
Příspěvky: 757
K téme: Otužovanie je empiricky overená (tisíce rokov je dostatočný čas, myslím) preventívna metóda (dokonca aj proti Covid19) proti chorobám. Samozrejme je dôležitá primeranosť - obžerstvo, v tomto prípade skôr neprimeranosť je predsa smrteľný hriech, že.

Moje otužovanie začalo, keď sa mi zvýšila miera nádchy (vysmrkal som cca 10-15 látkových kapesníkov denne, kýchal som neustále, potil som sa). Vysvetľoval som si to vyššou mierou stresu. Okrem toho som trpel intoleranciou chladu, čo sa prejavovalo tak, že osprchovaný som prebehol po dlažbe, aby som sa obliekol. A po hodine som začal smrkať, kýchať. Vybehnúť do jesenného/zimného počasia na chvíľu von (vyniesť smeti ap.) oblečený ľahko bolo vyslovene zakázané - okamžite sa prejavili hore uvedené príznaky. Každý rok som musel kúriť viac, aby som bol "zdravý".

Jedného dňa som s kapesníkom v ruke kýchol na kotol, uvidel 23oC a povedal som si "A dosť, chce to zmenu". A začal som sa otužovať. Každú zimu som znížil teplotu v dome o jeden oC. Sprchoval som sa len v studenej vode (a skákal pri tom od zimy ako šimpanz, ochkal ako v erotickom filme \":)\" ). Veľmi mi pomohla sauna (v dome mám finskú parnú), čiže nahriať sa, potom sa osprchovať ľadovou vodou a okamžite utekať do sauny. Kto býva v dome vie, že na hornom poschodí je zvyčajne chladnejšie. Takže keď som kúril na 19oC, tak som mal hore len 18oC a ráno bolo aj 16oC. A vtedy som sa (paradoxne) cítil najvyspatejší, najviac oddýchnutý (potreba spánku ap.).

Môj organizmus si zrejme uvedomil, že ma zima nezabije a preprogramoval môj imunitný systém. Takže teraz môžem
- fungovať aj pri 18 oC (samozrejme musím byť adekvátne oblečený)
- sprchujem sa zásadne so studenou vodou (šetrím peniaze)
- keď v zime vybehnem vyniesť smeti iba v tričku, tak nedostanem okamžite zápal priedušiek
- v zime úplne bežne a často otvorím v kuchyni okno dokorán a pozerám iba vo svetri ako krásne sneží.

Momentálne mám métu fungovať pri počítači s 17oC v miestnosti a snívam o tom, že sa okúpem v jazere v zime. Dnes vykuklo Slniečko, tak som mal až 21oC a v tenkom svetri mi bolo vyslovene teplo. Chcem tým povedať, že sa mi otužovaním upravila hranica pocitu chladu.

Kriticky dôležité: postupoval som po krokoch, po malých dávkach a studená voda je mi aj dnes nepríjemná - ten pocit stále zostáva. Zmenila sa odolnosť tela, čo sa prejavilo odolnosťou duše (spojené nádoby).

Riešiť nejaké zázračné metódy, typu koľko litrov studenej vody mám na seba naliať a koľko ako studená má byť a či je lepšie, keď pri tom skáčem po jednej nohe alebo mávam ušami, je zbytočná prokrastinácia. Proste otočte kotútikom vody počas sprchovania na opačnú stranu. Tak jednoduché (a zároveň ťažké) to je \":D\".

_________________
Fanatici všech zemí, vyližte si prdel!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pát kvě 07, 2021 11:02 am 
Offline

Registrován: ned bře 22, 2020 2:28 pm
Příspěvky: 191
Jednorazovy_Nick píše:
Čo vravíte na taký "otužovací protokol", pán Jarda ? 4x1 minúta......... 1 minúta teplá sprcha, 1 minúta studená sprcha, 1 minúta teplá sprcha, 1 minúta studená sprcha. Pred hodinou som to vyskúšal, zaujímavé, urobím si z toho zvyk.

Střídání teploty vody je prý dobré hlavně proti křečovým žilám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř led 05, 2022 6:38 am 
Offline

Registrován: pon led 30, 2017 6:16 am
Příspěvky: 10
prave naopak, otuzovanie je velmi prospesne, mna inspitroval kolega, co sa otuzje s ladovymi medvedmi uz dlhodobo

ja sa otuzujem zatial iba v sprche, par mesiacov, ale efekt vidim.
od septembra som nebola chpra, pricom moje deti chore boli a vzdy som od nich ochorela

otuzovanie mi velmi pomohlo s mentalnym vykonom a sustredenostou, brutalne mi to premysla v praci \":-)\"

zaujimava je aj aktivacia hnedeho tuku, pisu o tom napriklad tu
https://temazdravie.sk/otuzovanie-a-vplyv-na-zdravie/

hnedy tuk dospeli ludia vdaka zapadnemu zivotnemu stylu uz nemaju, pricom je dolezity pre tvorbu tepla, clovek vie aj schudnut.
u mna vaha tiez klesla, ale neviem, ci koli hnedemu tuku, alebo zmene stravy, mnzo oboje


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz