Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 3:51 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: úte lis 21, 2017 6:50 pm 
Offline

Registrován: úte lis 21, 2017 6:43 pm
Příspěvky: 1
Co se vaření týče, tak chvilku trvá, než si na indukční desku zvyknete. Já mám taky jednu a trochu mi to trvalo. Když to srovnáte s plynem, tak vám všechno bude mnohem déle trvat a když ji rozehřejete moc, tak ji jen tak nevypnete. Na druhou stranu se prohřívá pozvolna a jen málokdy se vám stane, že se vám něco spálí. Je to něco jinýho a člověk se s tím musí naučit, ale pak je to celkem fajn. Hlavně tím, že nepotřebujete celý velký sporák. \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: pon dub 02, 2018 4:57 am 
Offline

Registrován: pon dub 02, 2018 4:54 am
Příspěvky: 1
Dobrý den, my v našem novémbytě s manželem používáme indukční sporák a nemůžeme si ho vynachválit, z nějakého důvodu nám jídlo z něj chutná více, a je pro mě příjemnější na něm vařit, než na obyčejném plynovém sporáku..\":)\" Takže já ho můžu jen doporučit..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: pon dub 02, 2018 9:55 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
MichaelaJemna píše:
Dobrý den, my v našem novémbytě s manželem používáme indukční sporák a nemůžeme si ho vynachválit, z nějakého důvodu nám jídlo z něj chutná více, a je pro mě příjemnější na něm vařit, než na obyčejném plynovém sporáku..\":)\" Takže já ho můžu jen doporučit..

Tak plyn je "studený" zdroj tepla a to se přenáší i do potravin tedy to co píšete zní logicky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: pon dub 02, 2018 6:20 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Radka55 píše:
Co se vaření týče, tak chvilku trvá, než si na indukční desku zvyknete. Já mám taky jednu a trochu mi to trvalo. Když to srovnáte s plynem, tak vám všechno bude mnohem déle trvat a když ji rozehřejete moc, tak ji jen tak nevypnete. Na druhou stranu se prohřívá pozvolna a jen málokdy se vám stane, že se vám něco spálí. Je to něco jinýho a člověk se s tím musí naučit, ale pak je to celkem fajn. Hlavně tím, že nepotřebujete celý velký sporák. \":)\"

Počkejte, nepletete si to? Indukční sporák funguje většinou extrémně rychle (těžko se na něj zvyká), setrvačnost má doslova nulovou (z principu věci), deska je přece ohřívána pouze a jen a jen teplem hrnce (a jeho obsahu), z hrnce do desky. Deska sama žádné teplo neprodukuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: pon dub 02, 2018 6:50 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 17, 2014 9:54 pm
Příspěvky: 242
rad bych se pletl ale obavam se ze MichaelaJemna a Radka55 jsou ucty jen pro prispevky s reklamnim sdelenim... viz odkazy jak je vlozili. kdyz tak me opravte... \":|\"

_________________
https://www.petr-langr.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: úte úno 26, 2019 4:18 pm 
Offline

Registrován: ned zář 04, 2011 11:06 am
Příspěvky: 8
Hezký den, ráda bych oživila toto téma. Máte už prosím někdo zkušenosti s tím, zda má indukce negativní vliv na připravované potraviny? Děkuji, Klára


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: úte úno 26, 2019 6:30 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Běžný člověk žádnou zkušenost mít nemůže, i kdyby na tom vařil sto let. To byste buď musela být extrémně senzidebilní (zaprvé) a též extrémně pokorná a nedosebezahleděná, projekcevlastníchnesmyslůneschopná, nebo byste musela mít dost silné technické znalosti a možnost zkoumat struktury a změny potravin, ty čistě chemické, resp. fysikální.
princip ohřevu je jasný, důsledky na potraviny nejasné. Mokré potraviny (a to jsou skoro všechny) se nějak budou v magnetickém poli chovat, reagovat. Ale většina účinku zářiče jest směrována ku nádobí. ostatně, jakýkoliv elektrický spotřebič, vařič, vám prostě vodu, vodu v jídle, jídlo, změní. A udělá to jinak nežli oheň nebo sluníčko. To se nedá nic dělat.
Jinak, člověk se liší od zvířat (a hlavně od šutrů) tím, že má schopnost nadvlády duše nad tělem. Jste to tedy hlavně vy, kdo ovlivňuje chod svého těla, nikoliv potraviny či způsob jejich přípravy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: úte úno 26, 2019 10:52 pm 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
[quote="dfgfh":2aznxczx]Hezký den, ráda bych oživila toto téma. Máte už prosím někdo zkušenosti s tím, zda má indukce negativní vliv na připravované potraviny? Děkuji, Klára[/quote:2aznxczx]
Vařením na plynovém sporáku se do těla dostane klidnější energie.Elektrická energie je velmi chaotická.Úplně nejlepší jsou kamna v nichž se topí dřevem.Jak výborně chutnaly bramborové placky u babičky na plotně


Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
2aznxczx


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2019 11:09 am 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
ZDENINA píše:
Elektrická energie je velmi chaotická.

Teplo je chaotický pohyb částic takže vyčítat elektřině chaotičnost mi přijde poněkud mimo. Podobně, oproti přirozeným zdrojům zdroji tepla (plamen, slunce), které jsou dokonale chaotické a náhodné, by měl autor oné knihy vyčítat mikrovlnce nepřirozenou uspořádanost kmitů a ne že mikrovlnka mění molekulátrní strukturu. Molekula vody vibruje několika způsoby a ještě k tomu může rotovat. Mikrovlnka zřejmě podporuje rotační pohyb, rotující molekuly naráží do okolních molekul a to způsobuje šíření tepla v potravině.

Nevím nic o vlivu zdroje tepla na kvalitu a chuť pokrmu. Připouštím, že tam rozdíly být mohou. Ale zrovna to, co autor knihy zdrojům tepla vyčítá, má tak špatně, až bych řekl, že jsou to bláboly. Já mikrovlnce vyčítám hlavně nerovnoměrný ohřev jídla.

V knize o jídle pro děti by autor místo blábolů měl u mikrovlnky upozornit, že jídlo ohřáté v mikrovlnce se musí promíchat a nebo nechat chvíli odstát, protože pokrm okřátý v mikrovlnce může být na jednom místě ledový a na jiném vřelý. Hlavní zdroj nebezpečí je, že může dojít k popálení dítěte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2019 12:27 pm 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
pefi píše:
Teplo je chaotický pohyb částic takže vyčítat elektřině chaotičnost mi přijde poněkud mimo. Podobně, oproti přirozeným zdrojům zdroji tepla (plamen, slunce), které jsou dokonale chaotické a náhodné, by měl autor oné knihy vyčítat mikrovlnce nepřirozenou uspořádanost kmitů a ne že mikrovlnka mění molekulátrní strukturu. Molekula vody vibruje několika způsoby a ještě k tomu může rotovat. Mikrovlnka zřejmě podporuje rotační pohyb, rotující molekuly naráží do okolních molekul a to způsobuje šíření tepla v potravině.

Nevím nic o vlivu zdroje tepla na kvalitu a chuť pokrmu. Připouštím, že tam rozdíly být mohou. Ale zrovna to, co autor knihy zdrojům tepla vyčítá, má tak špatně, až bych řekl, že jsou to bláboly. Já mikrovlnce vyčítám hlavně nerovnoměrný ohřev jídla.

V knize o jídle pro děti by autor místo blábolů měl u mikrovlnky upozornit, že jídlo ohřáté v mikrovlnce se musí promíchat a nebo nechat chvíli odstát, protože pokrm okřátý v mikrovlnce může být na jednom místě ledový a na jiném vřelý. Hlavní zdroj nebezpečí je, že může dojít k popálení dítěte.

Ve skutečnosti jsem o tomto problémů četla někde jinde a tenhle odkaz jsem tam dala,aby to nevypadalo,že si vymýšlím,ale v podstatě je ten problém tam vysvětlen stejně.Nedoporučuje se dělat odvary bylin na elektrice.Nálevy tak moc nevadí.Světoví kuchaři většinou vaří na plynu.Možná by k tomuto problému mohla něco říct kvantová fyzika.Já sama si myslím,že jídlo na plynu a ohni je kvalitnější,ale je to moje domněnka a vůbec se nesnažím někoho přesvědčit.Prostě to tak cítím,třeba jsem senzidebilní jak by řekl Ctihodný muž.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2019 1:47 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Já vám to nevyčítám, vyčítám to autorce knihy. Nemám problém připustit téměř cokoliv včetně toho, že vaření na elektrice degraduje kvalitu pokrmu, ale pokud se někdo pokusí v knize zdůvodnit proč tomu tak je, tak by to neměly být takové nesmysly.

Je naprosto v pořádku věřit tomu, že jídlo uvařené na plynu je lepší, než na elektrice. Já netvrdím, že to tak není. Nevím o tom nic a proto nemám názor. Blbé ale je, pokud si někdo z prstu vycucá zdůvodnění hodné afrického šamana a dá ho do knihy, kde to pak lidé opisují jeden od druhého v bláhové víře, že původní autor to měl něčím podložené.

Podobně se takto člověk může všude možně dočíst, že cumlání oleje (oil pulling) nějakou ayuverdskou magií vytahuje toxiny z těla, což racionálně založené jedince tak akorát odradí od vyzkoušení techniky, která funguje a má naprosto rozumné a zcela nemagické vysvětlení.

Kuchaři prý vaří na elektrice proto, že plamen má vysokou teplotu a dobře (rychle) teplo předává nádobě, ve které se vaří. Některé kuchařské postupy se na elektrice realzovat prý nedají, protože změny teploty na elektrice probíhají pomaleji, než když máte k dispozici plamen. Indukce se tomu prý pouze blíží, ale není to prý ono.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2019 2:10 pm 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
Knížku jsem nečetla,jen jsem použila z ní tuhle informaci.Stím plynem to asi tak opravdu bude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2019 5:40 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 17, 2014 9:54 pm
Příspěvky: 242
z hlediska technologie vareni urcite vede plyn.. staci se podivat po kuchynich na cem realne kuchari vari...
z hlediska sobestacnosti vedou velky kamna s peci na pevna paliva. (navic jidlo z takove pece proste chutna lepe...)
z hlediska meho bych byl opatrny na vsechny novinky obecne, novinkou myslim vsechno co neni osvedcene po generace. \</div

_________________
https://www.petr-langr.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2019 10:20 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
ZDENINA píše:
V Možná by k tomuto problému mohla něco říct kvantová fyzika ... jak by řekl Ctihodný muž.

ctihodnymuz si nemyslí, že kvantová fysika má nějaký nárok tyto věci řešit a vyřešit. ctihodnymuz to má, čirou náhodou, vystudováno. Kvantová fysika se nezabývá realitou, formuluje pouze modely. Můžete obdržet třeba deset model, nazájem si protiřečících, vámi zkoumané věci. Dokážete si pak vybrat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukční sporák
PříspěvekNapsal: čtv úno 28, 2019 7:15 am 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
ctihodnymuz píše:
ctihodnymuz si nemyslí, že kvantová fysika má nějaký nárok tyto věci řešit a vyřešit. ctihodnymuz to má, čirou náhodou, vystudováno. Kvantová fysika se nezabývá realitou, formuluje pouze modely. Můžete obdržet třeba deset model, nazájem si protiřečících, vámi zkoumané věci. Dokážete si pak vybrat?

To se odvíjí od naší úrovně poznání.Zkrátka některé věci ještě nedokážeme s jistotou dokázat a je nutno spekulovat.Proto dám na pocit(instinkt, vnuknutí) a ten mi říká,že normální oheň je v tomto případě nejlepší,ale to samozřejmě neznamená,že to musí fungovat ve všech případech a že mám absolutní pravdu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz