Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát dub 19, 2024 1:19 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Klíčky
PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2010 10:22 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Zopár typov na využitie klíčkov. Ingrediencie sa dajú meniť podľa chuti, zamieňať podľa zásad správnej kombinácie potravín a sezónnej ponuky.

Čistiaci nápoj z vojteškových klíčkov
2 pokrájané banány, 3 dl pomerančovej šťavy, 2-3 dl vojteškových klíčkov (trochu odobrať na ozdobu), 1 malý strúžok cesnaku.
Všetky suroviny dôkladne zmixujeme v mixéri a dáme do ľadničky. Po vychladení vlejeme nápoj do pohárov a ozdobíme malou hŕstkou vojtěškových klíčkov, podáváme
Klíčkový salát
1/2 hlávky ľadového šalátu, 1/3 pórku, 1 hlávka čínskej kapusty/zelí, 2 rajčiny, kúsok uhorky, 1-2 dl hlivy (nemusí byť), 1 červená paprika, 2 dl naklíčených malých bielych fazulí, 2 dl vojtěškových klíčkov, 1 lyžica akéhokoľvek podľa chuti za studena lysovaného panenského oleja, soľ.
Kapustu/zelí, rajčiny a uhorku nakrájame na menšie kúsky, pórik na kolieska. Zmiešame s klíčkami a hríbami, osolíme a pokvapkáme olejem.
Marhuľové/Meruňkové pyré s naklíčeným žitom
200 g zrelých (alebo sušených namočených) marhúľ, 100 g naklíčeného žita, mandlové lupienky
Marhule rozmixujeme a zmiešame s naklíčenými zrnkami žita. Podáváme v pudinkových pohároch a husto posypeme mandlovými lupienkami.
„Zelené pohladenie“
2 postrúhané jablká, 1 dl klíčkov vojtešky, 1/2 dl pšeničnej trávy nastrihanej na kúsky, 2 lyžice žeruchových/řeřichových klíčkov, 2 lyžice slnečnicových klíčkov, 2 lyžice naklíčenej pšenice špaldy, 1 lyžica sezamového semienka nahrubo namletého, šťava z 1 pomeranča, 1 biely jogurt.
Všetky prísady zmiešame v miske a podáváme na raňajky. Pokrm by nám mal dodať silu a vitalitu na celý deň!
Naklíčená špalda s ovocím
100 g naklíčených zŕn špaldy, 1 banán, 1 broskyňa, 1 kiwi, 50 g hrozienok, citrónová šťava, skorica
Ovocie nakrájame na drobné kúsky, pokvapkáme citrónovou šťavou, pridáme hrozienka, naklíčené zrná špaldy a posypeme škoricou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2010 6:57 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Tie "dezerty" mi vôbec nepripadajú dobre stráviteľné..... či sa mýlim, pán Jarda ? Napíšte prosím svoj názor, aby sa niekto nedivil, keď mu bude zle tráviť zmes ovocia, orieškov a obilnín ( i keď po procese klíčenia, ale predsa len... ).
Ďakujem.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2010 9:10 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
Tie "dezerty" mi vôbec nepripadajú dobre stráviteľné..... či sa mýlim, pán Jarda ? Napíšte prosím svoj názor, aby sa niekto nedivil, keď mu bude zle tráviť zmes ovocia, orieškov a obilnín ( i keď po procese klíčenia, ale predsa len... ).
Ďakujem.

Obilniny v klíčené podobě zase tak závadné nejsou a v rozumném množství se jedná o celkem dobře stravitelnou potravinu. Pro tepelně upravené varianty to ovšem již neplatí a mají samá negativa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: úte lis 02, 2010 4:21 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 3:00 pm
Příspěvky: 13
Bydliště: Lužany u Přeštic
Dobrý den, ráda bych zkusila klíčky, nemáte někdo osvědčený způsob jejich získávání podomácku? Zkoušela jsem si naklíčit pšenici v plastové misce(vaničce) s trochou vody, ale sotva vylezly klíčky, chytilo mi to plíseň. Když jsem to zkoušela v teplejším prostředí, zase dost vysychala voda. Není na to nějaký porichtung? díky, Lucka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: úte lis 02, 2010 6:43 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Nykša píše:
Dobrý den, ráda bych zkusila klíčky, nemáte někdo osvědčený způsob jejich získávání podomácku? Zkoušela jsem si naklíčit pšenici v plastové misce(vaničce) s trochou vody, ale sotva vylezly klíčky, chytilo mi to plíseň. Když jsem to zkoušela v teplejším prostředí, zase dost vysychala voda. Není na to nějaký porichtung? díky, Lucka

Existuje poměrně pohodlné řešení v podobě klíčících misek - 3 na sobě s otvory, vodu nalejete jen do té horní a ona postupně proteče až do poslední misky. Kromě zalití nepotřbují klíčky už tedy nic. Cena cca 300-350, Kč dají se sehnat na internetu nebo v prodejnách zdravé výživy. Používám je k mé spokojenosti už roky a nikdy mi nic neplesnivělo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: úte lis 02, 2010 9:08 pm 
Offline

Registrován: stř črc 08, 2009 8:50 pm
Příspěvky: 142
Nykša píše:
Dobrý den, ráda bych zkusila klíčky, nemáte někdo osvědčený způsob jejich získávání podomácku? Zkoušela jsem si naklíčit pšenici v plastové misce(vaničce) s trochou vody, ale sotva vylezly klíčky, chytilo mi to plíseň. Když jsem to zkoušela v teplejším prostředí, zase dost vysychala voda. Není na to nějaký porichtung? díky, Lucka

Jarda - (náš administrátor) má geniální způsob výroby klíčků a tady na foru to někde popisuje.
Stačí na to jedna sklenice. Do rána namočíš semínka, ráno scedíš a propláchneš, druhý den propláchneš a podle potřeby zopakuješ.....Dělám to podle něj přes rok a spokojenost na stoprocent.
Mám taky klíčící misky, dlouho jsem je sháněl a už dlouho je neužívám. Jednou tam něco zplesniví a je to na nic. \":?\"

Jinak pšenice není moc vhodná kvůlivá kysání i plísni. Vhodnější je třeba čočka a pohanka, klíčím i vojtěžku, i když je drobná, dražší, a je to obtížnější.

_________________
Chceš-li vědět, co je nového, podívej se do starých knih.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: úte lis 02, 2010 9:24 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
milda píše:
Jarda - (náš administrátor) má geniální způsob výroby klíčků a tady na foru to někde popisuje.
Stačí na to jedna sklenice. Do rána namočíš semínka, ráno scedíš a propláchneš, druhý den propláchneš a podle potřeby zopakuješ.....Dělám to podle něj přes rok a spokojenost na stoprocent.
Mám taky klíčící misky, dlouho jsem je sháněl a už dlouho je neužívám. Jednou tam něco zplesniví a je to na nic. \":?\"

Jinak pšenice není moc vhodná kvůlivá kysání i plísni. Vhodnější je třeba čočka a pohanka, klíčím i vojtěžku, i když je drobná, dražší, a je to obtížnější.

Vojtěšku v miskách klíčím i na zelený nápoj, za 3-4 dny mám hustý trávník, který ani nejde spořádat. Výhoda misek je že mají široké a ploché dno, semínka se pěkně rozprostřou a mohou pohodlně růst do výšky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: úte lis 02, 2010 9:45 pm 
Offline

Registrován: stř črc 08, 2009 8:50 pm
Příspěvky: 142
sakul píše:
Vojtěšku v miskách klíčím i na zelený nápoj, za 3-4 dny mám hustý trávník, který ani nejde spořádat. Výhoda misek je že mají široké a ploché dno, semínka se pěkně rozprostřou a mohou pohodlně růst do výšky.

Jaký máš klíčicí misky? Já mám výrobek, který před lety vyráběla n.p. Tesla někde na Moravě \":D\" těžko jsem je sháněl a tenkrát to byl evergrün \":lol:\"
Ale byly tam soustředný drážky a v těch se po čase usazovala nečistota a začalo to tam plesnivět... \":?\"

_________________
Chceš-li vědět, co je nového, podívej se do starých knih.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: úte lis 02, 2010 10:05 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Nykša píše:
Dobrý den, ráda bych zkusila klíčky, nemáte někdo osvědčený způsob jejich získávání podomácku? Zkoušela jsem si naklíčit pšenici v plastové misce(vaničce) s trochou vody, ale sotva vylezly klíčky, chytilo mi to plíseň. Když jsem to zkoušela v teplejším prostředí, zase dost vysychala voda. Není na to nějaký porichtung? díky, Lucka

Postup i vybavení, používám opravdu to nejjednodušší, co se použít dá. Vezmu běžnou zavařovací sklenici, se šroubovacím víčkem, do ní dám cca 50 ml suchých semen a jako když se točí pivo, takzvaně po skle, propláchnu vodou. To, co vyplave, stejně nemá klíčivost, tak to sliji a propláchnu stejným způsobem tolikrát, až nic nevyplave. Veškerá propláchnutá semena musí ležet na dně a vody je nad nimi minimálně 2x tolik co semen. Sklenici dám na kuchyňskou linku a položím na ní víčko tak, že ho otáčím proti směru utahování co nejdále, aby se vytvořila mezera a dovnitř mohl vzduch. Nechám takto přes noc, ráno sliji vodu, opět propláchnu a znovu sliji, nechám dost vykapat a semena sklepnu na dno do rovnoměrné vrstvy. Přiklopím víčkem, stejně jak jsem popisoval a toto opakuji každý večer a ráno. Cca po 3 – 6 dnech, jsou klíčky dost dlouhé, pak je naposledy propláchnu, okapu a dám do lednice. Zde vydrží, opět lehce přiklopené víčkem, mnoho dní a je potřeba je propláchnout tak 1x za dva dny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: ned lis 07, 2010 7:01 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 3:00 pm
Příspěvky: 13
Bydliště: Lužany u Přeštic
Všem Vám děkuji za rady. Ty klíčící misky, Sakul(e), máte na mysli tuty? http://www.eko-produkty.cz/detail/biomiska-naklicovaci-misky--1/ Jdu to hned zkusit z tou sklenicí, sklenic mám doma dost \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: úte lis 09, 2010 11:23 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Nykša píše:
Všem Vám děkuji za rady. Ty klíčící misky, Sakul(e), máte na mysli tuty? http://www.eko-produkty.cz/detail/biomiska-naklicovaci-misky--1/ Jdu to hned zkusit z tou sklenicí, sklenic mám doma dost \":-)\"

Ano, pokud mohu soudit podle toho špatného obrázku tak to jsou ony. Já s nimi mám opravdu minimum práce. Jediné co udělám že do misek jednou denně naliju vodu. Ta sama proteče 3 miskama až dolů a usadí se v dolní nádobě. Lze takto snadno naklíčit pro několik rodin. Pro sebe využiji max. jednu misku ze tří, ale pokud chcete například zelený nápoj, naházíte vojtěšku do všech tří a za pár dní máte nápoje pro dva lidi. Navíc mi tam ještě nikdy nic neplesnivělo, jsou tam docela šikovně řešeny i průduchy, pro mě tedy hodně muziky za málo peněz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: stř lis 10, 2010 9:17 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
sakul píše:
...Já s nimi mám opravdu minimum práce. Jediné co udělám že do misek jednou denně naliju vodu. Ta sama proteče 3 miskama až dolů a usadí se v dolní nádobě...

Já bych z misek zase tak nechrochtal. Je potřeba si uvědomit, že během rozpuku semen se uvolňují nejrůznější látky jako inhibitory klíčení apod. které normálně veme půda. Tím jak voda pořád cirkuluje se látky neodplaví dokud vodu nevyměním. Osobně jsem misky taky chtěl, ale jestli 1x/den měním vodu ve skleněném truhlíku anebo budu čarovat s miskama vyjde na stejno takže veškerá úspora času žádná. Misky se navíc určitě umývají hůř pokud v nich něco chytí plíseň, tak nevím jestli je to fakt taková výhra za ty prachy...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: čtv lis 11, 2010 10:27 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Host píše:
Já bych z misek zase tak nechrochtal. Je potřeba si uvědomit, že během rozpuku semen se uvolňují nejrůznější látky jako inhibitory klíčení apod. které normálně veme půda. Tím jak voda pořád cirkuluje se látky neodplaví dokud vodu nevyměním. Osobně jsem misky taky chtěl, ale jestli 1x/den měním vodu ve skleněném truhlíku anebo budu čarovat s miskama vyjde na stejno takže veškerá úspora času žádná. Misky se navíc určitě umývají hůř pokud v nich něco chytí plíseň, tak nevím jestli je to fakt taková výhra za ty prachy...

Jasně, každému vyhovuje něco jiného. Já popisuji svoji zkušenost a za 4 roky používání bych si misky pořídil znovu, pokud bych o ty stávající přišel. Tedy já bych řekl že za ty prachy kurňa dobrá investice. Nemám moc zařízení v domácnosti o kterých bych mohl říci to samé ....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: stř pro 01, 2010 5:03 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 04, 2010 12:30 pm
Příspěvky: 350
ake by mali byt klicky dlhe - velke? naklicujem sosovicu. uz je tam 3 dni a pekne rastie \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčky
PříspěvekNapsal: stř pro 01, 2010 8:38 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Martina46 píše:
ake by mali byt klicky dlhe - velke? naklicujem sosovicu. uz je tam 3 dni a pekne rastie \":)\"

Ono je to celkem jedno, dost záleží jak vám budou chutnat, protože chuť se délkou klíčků dost mění a také u různých plodin budete mít jinou správně chutnou délku. Třeba čočka dle mojí chuti tak 1-2 cm.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz