Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob zář 22, 2018 6:32 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vlaštovičník
PříspěvekNapsal: stř kvě 18, 2016 8:53 pm 

zdravím
narazil jsem na netu na tinktury z vlaštovičníku.z kolegou jsme si vylisovali cca 3l šťávy,nechali dle návodu 21 dní kvasit,posléze 3x filtrace,uživání 3 kapky ráno a 3 kapky večer.všude ale straší jeho jedovatostí,takže bych nerad do sebe cpal jed,je fakt že po žvýkání čerstvého lístku mi nic nebylo,kromě pálení v puse.
zdejší komunita je hodně zběhlá a zkušená a určitě mi dobře poradí.
díky Alien

Předmět příspěvku: Re: Vlaštovičník
PříspěvekNapsal: sob črc 02, 2016 10:27 am 
Administrátor
Administrátor

alien píše:
zdravím
narazil jsem na netu na tinktury z vlaštovičníku.z kolegou jsme si vylisovali cca 3l šťávy,nechali dle návodu 21 dní kvasit,posléze 3x filtrace,uživání 3 kapky ráno a 3 kapky večer.všude ale straší jeho jedovatostí,takže bych nerad do sebe cpal jed,je fakt že po žvýkání čerstvého lístku mi nic nebylo,kromě pálení v puse.
zdejší komunita je hodně zběhlá a zkušená a určitě mi dobře poradí.
díky Alien

Osobní zkušenost nemám, tedy jenom názor. Vlaštovičník je tradiční bylina, sice jedovatá, ale o to více významná léčivka. Na jedovatost čehokoliv se vždy je potřeba dívat nezaujatým pohledem, tedy chápat, že rozdíl mezi lékem a jedem je vždy pouze v dávkování. Pokud se podíváte do regálů v lékárně, tak většinou jde o prudké jedy a mnohem horší než vlaštovičník. Dokonce se dá tvrdit, že malé dávky jedů organizmus silně posilují a tradiční medicína těchto vlastností dříve hojně využívala. Takovým stěžejním jedem používaným k zlepšení zdraví byl a je arzén, ale pochopitelně nesmíte překročit meze horméze, tedy stav "mírné zátěže" a dostat se do otravy. U vlaštovičníku je to stejné prostě do meze horméze léčí a to velice dobře, dokonce i rakoviny, ale pak už může být problém. Na vašem místě bych šel do starých lékařských a bylinářských knih, tam ty meze vymezené budou, dříve to byl základ medicíny. Můj osobní názor je že to děláte dobře a patrně tam velké riziko není. Každopádně v syrovém stavu bych tuto rostlinu asi nezkoušel, je opravdu dost agresivní, například čerstvá šťáva dovede likvidovat i bradavice po pouhém potírání a bradavice jen tak něco zase nezlikviduje.

PříspěvekNapsal: sob dub 22, 2017 2:32 pm 

Ta jedovatost , je dost přeceňovaná, někdo asi nechce aby byly lidi zdravý, já osobně si odšťavňuji asi 30 cm vysoký keřík vlaštovičníku s pampeliškou ráno i večer a otravu jsem ani zdaleka nepocítil a piji to celí měsíc většinou na jaře.

Ale zase je pravda že jsem celkem trénovaný jedinec v podobných pokusech, spíš si myslím že to v těle rozpustí a vymlátí kde jaký sajrajt a pak muže být člověku dost zle.
Tak stoupat pomalu.

PříspěvekNapsal: ned čer 11, 2017 9:45 am 
Administrátor
Administrátor

Tony210 píše:
Ta jedovatost , je dost přeceňovaná, někdo asi nechce aby byly lidi zdravý, já osobně si odšťavňuji asi 30 cm vysoký keřík vlaštovičníku s pampeliškou ráno i večer a otravu jsem ani zdaleka nepocítil a piji to celí měsíc většinou na jaře.

Ale zase je pravda že jsem celkem trénovaný jedinec v podobných pokusech, spíš si myslím že to v těle rozpustí a vymlátí kde jaký sajrajt a pak muže být člověku dost zle.
Tak stoupat pomalu.

No tak to jste frajer, jedovatost bych viděl laicky i u nižších dávek, ale pokud to snesete, tak se to asi dá.

PříspěvekNapsal: ned čer 11, 2017 9:56 am 

Jelikož mám množství vlaštovičných rostlin na své zahradě, kamarád si při občasné návštěve vždy utrhne a žvýká. Prý je to silně hořké, skoro hnusné .... a jiné účinky nepozorujeme.

PříspěvekNapsal: ned čer 11, 2017 10:18 am 
Administrátor
Administrátor

ctihodnymuz píše:
Jelikož mám množství vlaštovičných rostlin na své zahradě, kamarád si při občasné návštěve vždy utrhne a žvýká. Prý je to silně hořké, skoro hnusné .... a jiné účinky nepozorujeme.

Musím vyzkoušet, mám toho také půl zahrady.

PříspěvekNapsal: pon čer 12, 2017 7:10 am 

Tak když si o Vlaštovičníku přečtete na Wikipedii, tak tam píšou, že jedovatost je v literatuře údajně přeceňovaná.

PříspěvekNapsal: stř čer 14, 2017 4:33 pm 

Výborný je do očí ale velký pozor na dávkování!!! Maria Triben doporučuje žlutou šťávou z čerstvě utrhnuté byliny nepatrně potřít prst, rozředit slinami a opatrně nanést do očních koutků.

PříspěvekNapsal: sob črc 22, 2017 12:06 pm 
Administrátor
Administrátor

Tony210 píše:
Tak když si o Vlaštovičníku přečtete na Wikipedii, tak tam píšou, že jedovatost je v literatuře údajně přeceňovaná.

Tak jistě, nicméně vyšší opatrnost v případě jedovatých bylin určitě neškodí.

PříspěvekNapsal: pon zář 18, 2017 5:22 pm 

To je s knihy, Sám sobě doktorem

Vlaštovičník – dar nebes

Vynikající léčivka s latinským názvem Chelidonium, což znamená dar nebes, má jednu mimořádnou vlastnost: rychle vyhledá kořen nemoci a pronikne k němu. Pokud šťávu nebo prášek z vlaštovičníku umístíte na biologicky aktivní bod, zpozorujete rychlý postup účinné látky ke zdroji nemoci a okamžitý účinek. Vlaštovičník působí podobně jako ženšen: celkově ozdravuje a omlazuje organizmus. Můžete užívat jeho šťávu, odvar, lihový extrakt i výluh.

Mast z prášku sušeného vlaštovičníku, lanolinu a vazelíny (prodávaná někde pod názvem Planlazan B) léčí počáteční stadium tuberkulózy, lupénku, rakovinu a tuberkulózu kůže, mozoly. Předpis na mast: 10 g vlaštovičníku, 10 g lanolinu, 10 g vazelíny, 10 kapek kyseliny karbolové 0,25 %.

Vlaštovičník má i protinádorové účinky. Výtažek z vlaštovičníku ve směsi s kopřivou a měsíčkem zahradním bráni šíření rakovinných metastáz. Jednu lžíci směsi (rovným dílem od každé byliny) zalijete sklenicí vařící vody a necháte louhovat v termosce přes noc. Scedíte a pijete půl sklenice nálevu ráno na lačný žaludek a druhou polovinu před večeří.
Při polypech hladkého střeva si před spaním uděláte mikroklyzmatem (balónek) s polovinou sklenice teplé vody, do které přidáte 5 až 7 kapek šťávy z vlaštovičníku. Šťávu si můžete připravit do zásoby na zimu. Opatrně ořezáváte stonky i s květenstvím (12–15 cm), semelete je na strojku a vymačkáte z nich šťávu. Můžete to zkusit i na odšťavovači. Na 1 litr šťávy přidáte půl litru žitné kořalky nebo čtvrt litru čistého lihu. Při nemocech žaludku pijete první den 1 lžičku 3král denně před jídlem, další dny 1 lžíci 3 krát denně před jídlem.

Vlaštovičník je jedovatý, zejména jeho kořen. Proto musíte dodržovat velkou opatrnost při jeho dávkování, případně se poradit s lékařem. Předávkování může vyvolat průjmy, zvracení a potíže s dechem.
Odvary a extrakty z vlaštovičníku, stejně jako z dalších „jedovatých“ bylin se užívají maximálně 1 měsíc a vždy po týdenní přestávce můžete opakovat dvě až tři kůry.

PříspěvekNapsal: ned zář 24, 2017 2:45 pm 
Administrátor
Administrátor

Tony210 píše:
To je s knihy, Sám sobě doktorem

Vlaštovičník – dar nebes

Vynikající léčivka s latinským názvem Chelidonium, což znamená dar nebes, má jednu mimořádnou vlastnost: rychle vyhledá kořen nemoci a pronikne k němu. Pokud šťávu nebo prášek z vlaštovičníku umístíte na biologicky aktivní bod, zpozorujete rychlý postup účinné látky ke zdroji nemoci a okamžitý účinek. Vlaštovičník působí podobně jako ženšen: celkově ozdravuje a omlazuje organizmus. Můžete užívat jeho šťávu, odvar, lihový extrakt i výluh.

Mast z prášku sušeného vlaštovičníku, lanolinu a vazelíny (prodávaná někde pod názvem Planlazan B) léčí počáteční stadium tuberkulózy, lupénku, rakovinu a tuberkulózu kůže, mozoly. Předpis na mast: 10 g vlaštovičníku, 10 g lanolinu, 10 g vazelíny, 10 kapek kyseliny karbolové 0,25 %.

Vlaštovičník má i protinádorové účinky. Výtažek z vlaštovičníku ve směsi s kopřivou a měsíčkem zahradním bráni šíření rakovinných metastáz. Jednu lžíci směsi (rovným dílem od každé byliny) zalijete sklenicí vařící vody a necháte louhovat v termosce přes noc. Scedíte a pijete půl sklenice nálevu ráno na lačný žaludek a druhou polovinu před večeří.
Při polypech hladkého střeva si před spaním uděláte mikroklyzmatem (balónek) s polovinou sklenice teplé vody, do které přidáte 5 až 7 kapek šťávy z vlaštovičníku. Šťávu si můžete připravit do zásoby na zimu. Opatrně ořezáváte stonky i s květenstvím (12–15 cm), semelete je na strojku a vymačkáte z nich šťávu. Můžete to zkusit i na odšťavovači. Na 1 litr šťávy přidáte půl litru žitné kořalky nebo čtvrt litru čistého lihu. Při nemocech žaludku pijete první den 1 lžičku 3král denně před jídlem, další dny 1 lžíci 3 krát denně před jídlem.

Vlaštovičník je jedovatý, zejména jeho kořen. Proto musíte dodržovat velkou opatrnost při jeho dávkování, případně se poradit s lékařem. Předávkování může vyvolat průjmy, zvracení a potíže s dechem.
Odvary a extrakty z vlaštovičníku, stejně jako z dalších „jedovatých“ bylin se užívají maximálně 1 měsíc a vždy po týdenní přestávce můžete opakovat dvě až tři kůry.

Cingroš je nezpochybnitelně výborný zdroj, ale i tak jak píše nakonec i on opatrnost je nutná.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]