Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 12:18 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob říj 31, 2015 9:51 am 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Ahojte.
Fermentoval/kvasil niekto z vás orechy či olejnanaté semená v slanej vode, pri vyššej než izbovej teplote ?
Ja som včerajška na dnes kvasil v jogurtovači mandle so slnečnicovými semenami nejakých 12 hodín v slanej vode, pri teplote okolo 40 stupňov, a ráno to bolo poriadne cítiť, pripomínalo to arómu droždia... Poriadne som to opláchol a budem to jesť.
Pri takej teplote (ktorá ale ešte nezabýja enzýmy) sa rýchlejšie a kvalitnejšie odstráni/deaktivuje inhibítor trypsínu, fytáty, atď....
Spomínané mandle a slnečnice som predtým nenakličoval, z dôvodu, že to boli tie mandle z balenia, ktoré neboli práve najkrajšie (zlomená časť pri klíčku a podobne), a slnečnice, hoci boli "bio", boli maličké, škaredé, tiež nie práve "celistvé", ale kooopa polámaných, takže by sa to nakličovať nedalo.
Takto fermentovať (asi by ale stačilo 6 hodín v 40 stupňovej slanej vode, aby to nebolo tak "cítiť"...) by bolo samozrejme najlepšie naklíčené orechy, olejnaté semená, ale musia byť pred klíčením v celistvom stave - neporušené. Naklíčené a následne fermentované v sebe rozvinú ten úplne najväčší potenciál..... totálne neporovnateľný s nenaklíčenými a nefermentovanými orechami, olejnatými semenami (slnečnica, sézam...)...

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob říj 31, 2015 11:50 am 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
Při kvašení se mohou pomnožit plísně!!! Doporučuji konzumovat ořechy a semena spolu s enzymovým doplňkem obsahujícím fytázu, která fytáty deaktivuje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob říj 31, 2015 12:15 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Ates píše:
Při kvašení se mohou pomnožit plísně!!! Doporučuji konzumovat ořechy a semena spolu s enzymovým doplňkem obsahujícím fytázu, která fytáty deaktivuje.

Plesne sa môžu pomnožiť pri kvasení, pri fermentovaní (tak aspoň píšeš)....... Potom aj pri jogurtovaní môže zapliesnieť mlieko ??. ... \":roll:\" .... Tiež je to totiž kvasenie niečoho, čo obsahuje enzýmy....... TO NIE JE LEN O FYTÁTOCH, to je o inhibítore tripsýnu, a na to proste treba orechy a semená NAMÁČAŤ, naličovať, fermentovať....... Nebuďme "cukríkoví"...... a radšej sa starajme o to, aby nám možná mikropleseň vzniknutá pri kvasení (v stopových množstvách) neuškodila asi tak, ako neuškodí žiadnym iným živočíchom žijúcim vo voľnej prírode...
Mimochodom, myslím, že pri kvasení v soľnom náleve pleseň len tak ľahko šancu nedostane.... Kvasil som mix 70g (spolu) slnečnicových semienok a mandlí v 700ml vody pri teplote 39-40 stupňov 12 hodín, a bolo to rozmiešané s 3/4 čajovej lyžičky himalájskej soli... ... Práve k tomu pričuchávam (už som zjedol polku), vonia to trochu ako syr... \":D\"
Kúpil som si tyčový mixér na to, aby som si podobné veci mixoval na kašu, ale....akosi sa mi to nechce robiť, lebo mám veľký pôžitok z chrumkania... \":D\"
Edit : fermentácia orechov a olejnatých semien asi nemá prebiehať v uzavretej nádobe, ako fermentácia mlieka s jogurtovou kultúrou.... \":D\" ... A asi to bola chyba ktorú som urobil...

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon lis 02, 2015 8:54 pm 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
STTP tak si mi nasadil chrobáka do hlavy a uvažujem nad fermentovaním orechov, tak som gúglila a našla http://www.opravdovezdravi.cz/zakysane-orechy/ a oni to "očkujú", aj ty to tak nejak robíš?

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon lis 02, 2015 11:26 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Moonika píše:
STTP tak si mi nasadil chrobáka do hlavy a uvažujem nad fermentovaním orechov, tak som gúglila a našla http://www.opravdovezdravi.cz/zakysane-orechy/ a oni to "očkujú", aj ty to tak nejak robíš?

Ďakujem pekne, Moonika \":D\" \":D\" \":D\" .........Super, videl som to len po anglicky na youtube (zlý zvuk, dialekt, nerozumel som poriadne...), som rád, že je to aj v češtine. Zajtra si idem po 2 litre kravského domáceho mlieka na jogurt, vyskúšam teda ten recept na zakysané orechy/semená \":-)\"........... Práve namáčam slnečnice, zaujímalo by ma, či to bude fungovať aj s bryndzou.... Ráno by som slnečnice (samozrejme lúpané) zlial, dal do mixéra, pridal trochu vody a bryndzu (nejakých 50g bryndze, ohrial tak na 35 stupňov (aby som neprepásol teplotu...), dal do tenšou vrstvou obväzu "vystúženého" jogurtovača (kým ešte nebudem jogurtovať mlieko jogurtovou kultúrou, to až večer), a robilo by sa to od rána, aspoň tých 6 hodín...Malo by sa viac, ale ja to chcem už zajtra zjesť \":D\"...a neskôr ako o 13-14-tej nechcem jesť svoje posledné (druhé) jedlo. Prvým budú vajíčka z voľného výbehu, bielka uvarené, žĺtka surové + nepasterizované maslo. \":)\"
Díky pekne ešte raz za ten odkaz na tú stránku, pre ten recept \":)\" ... Ja rád niečo tvorím, a kuchyňa + veci okolo jedla sú asi jedinou vecou, ktorú tvoriť môžem \":D\" ...A keď to má ešte prospievať zdraviu... \"8)\"

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte lis 03, 2015 12:26 am 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
No ja neviem či očkovať bryndzou je dobrý nápad:) neviem ako to je u nej s baktériami, ak prevládajú mezofilné tak by sa to nemalo robiť v jogurtovači ale pri nižších teplotách, myslím že mezofilné neprežívajú nad 37 stupňov. To skôr zaočkovať to štipkou jogurtovej kultúry. Ja to plánujem zakysávať pri izbovej teplote.

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte lis 03, 2015 9:15 am 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Moonika píše:
No ja neviem či očkovať bryndzou je dobrý nápad:) neviem ako to je u nej s baktériami, ak prevládajú mezofilné tak by sa to nemalo robiť v jogurtovači ale pri nižších teplotách, myslím že mezofilné neprežívajú nad 37 stupňov. To skôr zaočkovať to štipkou jogurtovej kultúry. Ja to plánujem zakysávať pri izbovej teplote.

\":roll:\" ... mám ja rozum ? Veď včera som si bol kúpiť jogurtovú kultúru v prášku...prečo som ju nepoužil ??? \":lol:\" .... Inak, tiež som o tom rozmýšľal (o tej teplote), tak som na nádobku v ktorej je "kaša" z rozmixovaných namočených slnečníc, trochy vody a bryndze, nedal viečko, a jogurtovač som neuzavrel - nechal som ho pootvorený trošku... Keď tam bude 35 stupňov, tak veľa... =) Ale vždy lepšie ako možno zhruba 20 stupňov, ktorých môžem mať teraz doma...

edit : už je to hotové, zjedol som to, chutilo to super, trošičku nakyslo (čiže mliečne kvasenie fungovalo) čo je fajn \":)\"
Mlieko bude až zajtra (hotový jogurt, lebo ho chcem nechať po urobení ešte odležať v chladničke, až v piatok \":(\" ...), skúsim si teraz urobiť "zakysaný kokos"... Nie za pomoci bryndze, ale tej bulharskej kultúry v prášku... Aby som to jedol už zajtra...tak sa do toho pustím, rád to nechám pokvasiť/zakysať aj 22 hodín...

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte lis 03, 2015 5:29 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Práve sa mi "zakysáva" bio mletý kokos, rozmiešaný s vodou, trochou panenského kokosového tuku a bulharskou jogurtovou kultúrou, všetko v jogurtovači, bude to trvať asi 20 hodín...... Zaujímalo by ma, čím to dochutiť, keďže by som si to rád trochu osladil...... Môže byť medom (s enzýmami, cukornatelý) ? Alebo skôr javorovým sirupom (kvalitným) ?... Čo poradíte ? Maliny si nechávam do mliečneho jogurtu, a na ten sa popravde teším viac než na kokosový (aj keď sa veľmi teším aj naň \":wink:\" ), lebo som proste skôr na živočíšne produkty.... \"8)\" .... No chcem pravidelne jedávať aj orechy/semená, upravené kvasením \":D\"

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte lis 03, 2015 6:37 pm 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
SemTamTuPrídem píše:
Práve sa mi "zakysáva" bio mletý kokos, rozmiešaný s vodou, trochou panenského kokosového tuku a bulharskou jogurtovou kultúrou, všetko v jogurtovači, bude to trvať asi 20 hodín...... Zaujímalo by ma, čím to dochutiť, keďže by som si to rád trochu osladil...... Môže byť medom (s enzýmami, cukornatelý) ? Alebo skôr javorovým sirupom (kvalitným) ?... Čo poradíte ? Maliny si nechávam do mliečneho jogurtu, a na ten sa popravde teším viac než na kokosový (aj keď sa veľmi teším aj naň \":wink:\" ), lebo som proste skôr na živočíšne produkty.... \"8)\" .... No chcem pravidelne jedávať aj orechy/semená, upravené kvasením \":D\"

Som zvedavá ako to bude chutiť, neviem si to predstaviť... škoda že sa chuť nedá sprostredkovať:) 20 h sa mi zdá veľa , ale za pokus to stojí. Ja nesladím(iba ovocím) ale určite to s medom bude dobré. Raz som u kamošky chutnala fermentovanú ovsenú "kašu" a bola výborná , kyselkavá, v zahraničí tomu vravia oatghurt, asi ho skúsim , aj kvôli betaglukánom o.i. http://www.earthsprout.com/?p=4708

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte lis 03, 2015 7:16 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Moonika píše:
Som zvedavá ako to bude chutiť, neviem si to predstaviť... škoda že sa chuť nedá sprostredkovať:) 20 h sa mi zdá veľa , ale za pokus to stojí. Ja nesladím(iba ovocím) ale určite to s medom bude dobré. Raz som u kamošky chutnala fermentovanú ovsenú "kašu" a bola výborná , kyselkavá, v zahraničí tomu vravia oatghurt, asi ho skúsim , aj kvôli betaglukánom o.i. http://www.earthsprout.com/?p=4708

Hmmmmm.... Keď som správne pochopil, tú fermentovaná ovsenná kaša sa konzumuje surová ? ... Robí sa z ovsenných klíčkov, alebo z len namočeného (potom zliata voda) ovsa ? ... Ja si robievam "pšenovú fermentovanú kašu", pomeliem pšeno v mlynčeku na mak, ale neurobí mi z toho "že úplne hladkú" múku, ale len múku.... Kvasím to v čistej vode (pomer 1:2 ... pšeno:voda) aj 5-6 dní (mám to z jednej knihy, kde žiaľ chýbajú recepty na kvasenie semien a orechov... \":roll:\" ), krásne to vonia ešte pred varením.... Ale nevarené to proste nie je kaša, pšeno neobsahuje prakticky žiaden lepok a tuk, takže po rozmiešaní aj po 6 dňoch kvasenia "pšenová múka" spadne na dno sklenenej nádoby, a dokonca si predstav, treba to variť dlhšie než 5 minút, aby prakticky netrebalo kusať.........A TO SOM TO MLEL.....
V najbližších dňoch si urobím "zvkasený slnečnicový syr" z jogurtovej kultúry (hoci vidíš, tu by sa asi mohla využiť kultúra na výrobu syrov... či ani nie ? Tá asi tak dobre nerozloží živiny na aminokyseliny...), ale najprv tú lúpanú slnečnicu naklíčim.......... Prečo nespojiť dve techniky - klíčenie a kvasenie dohromady ? U slnečnice (keď sú kvalitné semienka) sa to krásne dá.... Aj u mandlí (ktoré klíčia nepatrne).... U obilnín či strukovín by som sa toho bál, v prípade, že by som to mal zjesť surové..... Možno také mliečne kvasenie zabije prípadné plesne, ktoré inak zabije var (teda dúfam...) klíčkov (mungo, šošovica, atď...)...lenže potom pomrú aj enzýmy a laktobcily.....a to ja nechcem....Ja práveže kvasím (s výnimkou pšena) práve preto, aby som jedol niečo surové, a zároveň plné laktobacilov, a "predtrávené"... Viem, že vykvasené, či naklíčené+vykvasené "semená" (akékoľvek) sa lepšie strávia aj po uvarení, než keby boli varené bez takýchto úprav, ale v prvom rade mi ide o to šetriť svoje telesné enzýmy.... \":)\"

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte lis 03, 2015 11:09 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Práve som odmeral teplotu 6-7 hodín kvaseného (bulharská jogurtová kultúra) "jogurtu" v zložení strúhaný kokos, voda, panenský kokosový tuk, jogurtová kultúra......... Podľa toho ako rýchlo na digitálnom teplomere (na meranie ľudskej teploty, na kuchynský teraz nemám VYHRADENÉ penaize \":lol:\" ) vyskočila teplota, tipujem to kľudne na 45 a nožno aj 47 stupňov, vôbec nepomáha zložený obväz medzi nádobkou a dnom jogurtovača ako "čiastočný izolant" teploty \":!:\" \":!:\" .... Ono to nezahubí tie kultúry, lebo tento jednoduchý jogurtovač (Ariete Yogurella 621) je celkom chváelný v diskusiách, čiže jogurty ROBÍ.... Len, zistil som z jednej diskusie, že v takom prípade (pri mnou uvádzanej teplote) ZBYTOČNE budem niečo (mliečny jogurt, kokosový jogurt, kvasenie orechov) jogurtovať 20-24 hodín.... To skôr bude už na škodu, a to z dôvodu, že pri tak vysokej teplote bude stčiť oveľa menej hodín, a to asi 8-10....na čisto "dozretý" jogurt živočíšny, či rastlinný...

Tu uvádzam trošičku z diskusie, z ktorej som "dostal rozum".... : "....Proto existují dva odlišné způsoby výroby jogurtů – 1. rychlý = teplota 42 – 45 °C, vyšší očkovací dávka, kratší doba (několik hodin) – 2. pomalý (zejména na rozmíchávané ochucené jogurty) = teplota i 30 °C, nižší očkovací dávka, dlouhá doba zrání (až 19 hod)...."

Dotyčný tam ešte spomína, že každá z týchto dvoch (teoreticky) možností má svoje plusy a mínusy.
Logicky som došiel k tomu, prečo jogurtovače (aspoň asi väčšina z nich) používajú skôr vyššiu teplotu (teda nie pod 42 stupňov) na výrobu jogurtov.....NO PREDSA PRETO, ABY MOLHLI OPRÁVNENE NAPÍSAŤ V POPISE, že s konkrétnym jogurtovačom budete mať jogurt rýchlejšie hotový, než u konkurencie (jogurtovač, ktorý používa nižšie teplot na výrobu jogurtu, okolo 38-40 stupňov - ale nemám skúsenosť s takým)...
A čo to pre mňa znamená ? Používať svoj jogurtovač budem aj naďalej, ale dobu prevádzky skrátim o polovicu, a tak budem zároveň dúfať, že jogurtovač bude fungovať dva krát dlhšie... \":D\" \":D\" \":D\"

Ešte som zabudol napísať........ Jeden pán na svojom blogu písal o tom, že aby sme odstránili z mlieka pri jogurtovaní čo najviac laktózy (v podstate úplne všetkú), treba jogurtovať 24 hodín.......... Ten pán ale používa ako jogurtovač práve ten môj - Ariete Jogurella 621........ Ja som jogurtoval v ňom 20-22 hodín, mliečny jogurt bol FAJN, chutil mi veľmi...... ŠKODA, ŽE MI NEMÁ KTO ZMERAŤ, KOĽKO LAKTÓZY OSTANE V JOGURTE PO 8-12 HODINÁCH JOGURTOVANIA V MOJOM JOGURTOVAČI, A PO 20-24 HODINÁCH, BEZ TOHO, aby som za to zaplatil peknýýýý balík....... A to sme si na začiatku 20. storočia my ľudia mysleli, že v roku 2000 bude stačiť lúsknuť prstom, a z mlieka sa za stane jogurt... \":D\" \":D\" \":D\"

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř lis 04, 2015 2:19 pm 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
SemTamTuPrídem píše:

Tu uvádzam trošičku z diskusie, z ktorej som "dostal rozum".... : "....Proto existují dva odlišné způsoby výroby jogurtů – 1. rychlý = teplota 42 – 45 °C, vyšší očkovací dávka, kratší doba (několik hodin) – 2. pomalý (zejména na rozmíchávané ochucené jogurty) = teplota i 30 °C, nižší očkovací dávka, dlouhá doba zrání (až 19 hod)...."

Dotyčný tam ešte spomína, že každá z týchto dvoch (teoreticky) možností má svoje plusy a mínusy.
Logicky som došiel k tomu, prečo jogurtovače (aspoň asi väčšina z nich) používajú skôr vyššiu teplotu (teda nie pod 42 stupňov) na výrobu jogurtov.....NO PREDSA PRETO, ABY MOLHLI OPRÁVNENE NAPÍSAŤ V POPISE, že s konkrétnym jogurtovačom budete mať jogurt rýchlejšie hotový, než u konkurencie (jogurtovač, ktorý používa nižšie teplot na výrobu jogurtu, okolo 38-40 stupňov - ale nemám skúsenosť s takým)...
A čo to pre mňa znamená ? Používať svoj jogurtovač budem aj naďalej, ale dobu prevádzky skrátim o polovicu, a tak budem zároveň dúfať, že jogurtovač bude fungovať dva krát dlhšie... \":D\" \":D\" \":D\"


Myslím že toto som ti písala už vyššie, že tých 20h môže byť v prípade že jogurtuješ "pod perinou"... Oni si na tých jogurtovačoch môžu uvádzať čo chcú, aj tak je každé mlieko aj kultúra iná a človek si to musí sám vydumať...ja som sa ustálila na 9h. Tiež je rozdiel či kultivuješ priamo z práškovej kultúry alebo z preočkovaného jogurtu, pamätám sa že na jednej stránke, možno to bola stránka bulgaricus.cz písali že ak sa robí už z preočkovaného jogurtu tak sa môže výrazne skrátiť doba kultivácie...sám posúdiš podľa kyslosti čo ti vyhovuje, čím kyslejšie tým menej laktózy

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř lis 04, 2015 2:56 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Moonika píše:
Myslím že toto som ti písala už vyššie, že tých 20h môže byť v prípade že jogurtuješ "pod perinou"... Oni si na tých jogurtovačoch môžu uvádzať čo chcú, aj tak je každé mlieko aj kultúra iná a človek si to musí sám vydumať...ja som sa ustálila na 9h. Tiež je rozdiel či kultivuješ priamo z práškovej kultúry alebo z preočkovaného jogurtu, pamätám sa že na jednej stránke, možno to bola stránka bulgaricus.cz písali že ak sa robí už z preočkovaného jogurtu tak sa môže výrazne skrátiť doba kultivácie...sám posúdiš podľa kyslosti čo ti vyhovuje, čím kyslejšie tým menej laktózy

O.k. \":)\" .... Inak ten "kokosový jogurt"...Robil som ho zo 100g strúhaného kokosu (ale nebola to múčka), potom pridal aj ten med, asi 12g ...a jednu mrazenú (predtým ju rozdrtil) kocku ananásovej šťavy, asi 18g a nechal ešte asi 7 hodín "dôjsť" v chladničke.... Neviem prečo som čakal že bude kokos "rozložený" na úplnú rozplývajúcu sa kašu...čakal som nereálne... \":D\" ... Chutilo to celkom dobre, no viem si predstaviť aj lepšiu chuť, KEBY SOM TO JEDOL S KAKAOM, a dosladil (lebo med by sa potom už nehodil...) javorovým sirupom.... Len po kakau by sa mi mohla zhoršiť pleť, takže...skôr asi karob...ktorý mi ale chutí menej... \"8)\"
Rozmýšľam o tom, že druhé jedlo môjho dňa (z dvoch jedál, jedno je vždy živočíšne, kvalitné mäso, tuk vždy surový, a často už aj mäso surové, vajíčka mi extra nechutia...) budú tvoriť naklíčené strukoviny a obilniny (alebo aj vykvasené, ale proste vždy varené, lebo strukoviny a obilniny vždy aj varím...) už len minimálne...... Väčšinou to bude práve to "raw" - a to zakysané orechy a semená, resp. "orechový či semiačkový jogurt", pričom keď ho budem robiť zo slnečníc alebo madlní, tak tie pred "zkvašovaním" ešte naklíčim, prečo to nevyužiť...... To asi 3 krát týždenne.... Dva krát týždenne jogurt čisto mliečny napr. s černicami (to je 2x 1 liter mlieka... \":D\" ), a dva krát týždenne uvarené naklíčené strukoviny (mungo, šošovica), alebo kvasené pšeno (mňamka, hoci má asi menej vitamínov než naklíčené strukoviny, a celkom iste aj menej bielkovín)....
Chcem to mať proste pestré a zdravé zároveň....

edit : možno by bolo lepšie miesto vody použiť na výrobu "kokosového jogurtu" mlieko... Len som ho nemal k dispozícii....

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob lis 14, 2015 9:30 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
SemTamTuPrídem píše:
Ahojte.
Fermentoval/kvasil niekto z vás orechy či olejnanaté semená v slanej vode, pri vyššej než izbovej teplote ?
Ja som včerajška na dnes kvasil v jogurtovači mandle so slnečnicovými semenami nejakých 12 hodín v slanej vode, pri teplote okolo 40 stupňov, a ráno to bolo poriadne cítiť, pripomínalo to arómu droždia... Poriadne som to opláchol a budem to jesť.
Pri takej teplote (ktorá ale ešte nezabýja enzýmy) sa rýchlejšie a kvalitnejšie odstráni/deaktivuje inhibítor trypsínu, fytáty, atď....
Spomínané mandle a slnečnice som predtým nenakličoval, z dôvodu, že to boli tie mandle z balenia, ktoré neboli práve najkrajšie (zlomená časť pri klíčku a podobne), a slnečnice, hoci boli "bio", boli maličké, škaredé, tiež nie práve "celistvé", ale kooopa polámaných, takže by sa to nakličovať nedalo.
Takto fermentovať (asi by ale stačilo 6 hodín v 40 stupňovej slanej vode, aby to nebolo tak "cítiť"...) by bolo samozrejme najlepšie naklíčené orechy, olejnaté semená, ale musia byť pred klíčením v celistvom stave - neporušené. Naklíčené a následne fermentované v sebe rozvinú ten úplne najväčší potenciál..... totálne neporovnateľný s nenaklíčenými a nefermentovanými orechami, olejnatými semenami (slnečnica, sézam...)...

Tak z hlediska probiotik a dalších nutrientů jde o výborný postup, ale dával bych si pozor na poměry omega mastných kyselin. Naprostá většina ořechů a semen obsahuje velké množství PUFA a to ještě navíc ve variantě omega 6, tedy vysoce prozánětlivé, například zrovna slunečnice.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob lis 14, 2015 9:32 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Moonika píše:
STTP tak si mi nasadil chrobáka do hlavy a uvažujem nad fermentovaním orechov, tak som gúglila a našla http://www.opravdovezdravi.cz/zakysane-orechy/ a oni to "očkujú", aj ty to tak nejak robíš?

Opravdu inspirativní a jednoduché.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz