Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:49 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: stř pro 28, 2011 2:28 pm 
Offline

Registrován: stř srp 10, 2011 10:53 am
Příspěvky: 24
V boji proti kvasinkám mě zachutnala červená řepa, kterou jsem v minulosti NIKDY nejedla, protože mě nechutnala. Dnes je po mrkvi moje nejoblíbenější.... vyzkoušejte také, možná někomu zachutná.
Červenou řepu nastrouhám na hrubším struhadle, dám na pár minut do napařovacího hrnce (kdo nemá, dá do kastrůlku "napařovák" na knedlíky,
má také jen malé otvory, kterými nastrouhaná řepa nepropadne a přikryje poklicí) . Na pánvičce zpěním na oleji (může být i kapka olivového pro chuť) nakrájenou cibuli (množství dle toho, jak ji máte rádi), přidám řepu a velmi krátce orestuji. Osolím a dochutím bylinka, pokaždé jinými např. bazalka, oregano apod., dle chuti každého, na povrchu posypu jemně nasekaným česnekem nebo dám česnek lehce orestovat s cibulí (ne dlouho, jinak zhořkne). Je to výborné studené jako salát, nebo přelité domácím kefírem.
Pokud ji chci jako hlavní jídlo, nakrájím na malé kostky dýni (jakoukoliv), ředkev a brambor a dám do napařovacího hrnce. Po změknutí přendám do kastrolu, osolím případně zakápnu trochou olivového nebo jiného panenského oleje pro lepší chuť. Někdy posypu svým kořením, které jsem si udělala ze sušeného pórku a rebarborové, celerové a petrželové natě. Můžeme přidat ještě zeleninový salát, nebo kvašenou zeleninu.
Takto upravená červená řepa i brambory s dýní a ředkví jsou mimořádně chutné.
Brambory budou sice chutnat i kvasinkám, (jak jsem se dozvěděla od pana Jardy), ale to ostatní bude pro nás.
Suroviny mám ještě z vlastních zdrojů, ale jsou běžně dostupné i v obchodech.
Přeji dobrou chuť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: pon led 23, 2012 9:23 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Je opravdu červená řepa vhodná při boji proti kandidě? Přijde mi, že je dost sladká tak nejspíš obsahuje hodně cukru. Ale taky mi chutná a v Lidlu prodávají pěstovanou u nás v ČR. Jen by mě zajímalo jak to skladují, když je pěstovaná u nás, znamená to, že ji mají od podzimu a pokaždé, když ji koupím tak je pěkná a doma mi za pár dní shnije nebo zplesniví. Nevíte co stím a jak to skladují?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: pon led 23, 2012 10:09 pm 
Offline

Registrován: pát zář 30, 2011 9:02 pm
Příspěvky: 129
Igi píše:
Je opravdu červená řepa vhodná při boji proti kandidě? Přijde mi, že je dost sladká tak nejspíš obsahuje hodně cukru. Ale taky mi chutná a v Lidlu prodávají pěstovanou u nás v ČR. Jen by mě zajímalo jak to skladují, když je pěstovaná u nás, znamená to, že ji mají od podzimu a pokaždé, když ji koupím tak je pěkná a doma mi za pár dní shnije nebo zplesniví. Nevíte co stím a jak to skladují?

Taky by mne zajímalo jak to, že je v superhypermarketech tolik zeleniny z české republiky, když se teď v zimě nedá sklízet skoro nic...

_________________
Čl. obětuje zdraví,aby vydělal peníze.Pak obětuje peníze,aby získal zpět zdraví.Je tak úzkostlivý ohledně budoucnosti,žesi neužívá přítomnost;následkem čehož nežije v přítomnosti,ani v budoucnosti;žije,jakoby neměl umřít a pak umírá,aniž kdy skutečně žil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: stř led 25, 2012 9:41 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Je opravdu červená řepa vhodná při boji proti kandidě? Přijde mi, že je dost sladká tak nejspíš obsahuje hodně cukru. Ale taky mi chutná a v Lidlu prodávají pěstovanou u nás v ČR. Jen by mě zajímalo jak to skladují, když je pěstovaná u nás, znamená to, že ji mají od podzimu a pokaždé, když ji koupím tak je pěkná a doma mi za pár dní shnije nebo zplesniví. Nevíte co stím a jak to skladují?

Na kandidu zrovna nejvhodnější není, má dost sacharidů a ohledně toho skladování, tak pouze v ledničce, jinak asi ne, ona je z velkoskladů, kde se udržují optimální podmínky a ty se doma zajistit nedají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: stř led 25, 2012 9:47 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Filip08 píše:
Taky by mne zajímalo jak to, že je v superhypermarketech tolik zeleniny z české republiky, když se teď v zimě nedá sklízet skoro nic...

Velkosklady mají zajištěnu optimální vlhkost a teplotu, což udrží zeleninu i ovoce ve skvělé formě až do jara, v tom není problém. Dříve naši předci měli sklípek se studánkou a jablka v květnu byla jako ze stromu utržená.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: pát led 27, 2012 9:12 pm 
Offline

Registrován: stř srp 10, 2011 10:53 am
Příspěvky: 24
Tak to asi připravuji kvasinkám dobrý oběd........a co když k ní dám kvašenou zeleninu? A co mrkev, ta je také sladká. Z mrkve a červené řepy dělám také šťávu.

S tím uskladňováním máte pravdu, já si jako dítě pamatuji, že jsme měli doma ve sklepě na ovoce v rohu vybetonovaný takový malý "bazének" ve kterém byla stále voda a určité druhy jablek jsme měli ještě v květnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: sob led 28, 2012 8:37 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
vlasta-110 píše:
Tak to asi připravuji kvasinkám dobrý oběd........a co když k ní dám kvašenou zeleninu? A co mrkev, ta je také sladká. Z mrkve a červené řepy dělám také šťávu.

S tím uskladňováním máte pravdu, já si jako dítě pamatuji, že jsme měli doma ve sklepě na ovoce v rohu vybetonovaný takový malý "bazének" ve kterém byla stále voda a určité druhy jablek jsme měli ještě v květnu.

To asi ano i když je to dost individuální a někdo takové kombinace snáší vyloženě dobře, nicméně lepší je nedráždit hada bosou nohou. Nějaké fungicidně působící potraviny to sice zachránit mohou, ale lepší je se na to nespoléhat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: ned led 29, 2012 8:05 pm 
Offline

Registrován: úte led 24, 2012 8:05 pm
Příspěvky: 44
to já mám červenou řepu taky rád, ale vždycky se mi po ní ihned zabarví moč a když snim hodně tak to už je opravdu jak kdybych močil krev a i když to vím, že to je z tý řepy, tak mě to natolik děsí, že jí radši nejim \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: pon led 30, 2012 11:27 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
roberts píše:
to já mám červenou řepu taky rád, ale vždycky se mi po ní ihned zabarví moč a když snim hodně tak to už je opravdu jak kdybych močil krev a i když to vím, že to je z tý řepy, tak mě to natolik děsí, že jí radši nejim \":)\"

To děláte chybu, ona ledviny vyčistí a to barvení zmizí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: úte led 31, 2012 12:02 am 
Offline

Registrován: úte led 24, 2012 8:05 pm
Příspěvky: 44
Ajurvéda radí použít červené řepy jako test trávicího systému/nebo jen střev?/. Když vyjde do 24 hodin, tak je vše ok(nejsem si jistý, četl jsem to už dávno). A potvrdil jsem si díky ní tvrzení, že pouze čistá voda jde rovnou do ledvin, všechny ostatní nápoje jdou nejdřív do střev.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: úte led 31, 2012 2:30 am 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
roberts píše:
Ajurvéda radí použít červené řepy jako test trávicího systému/nebo jen střev?/. Když vyjde do 24 hodin, tak je vše ok(nejsem si jistý, četl jsem to už dávno). A potvrdil jsem si díky ní tvrzení, že pouze čistá voda jde rovnou do ledvin, všechny ostatní nápoje jdou nejdřív do střev.

Někde jsem zde načetla, že moč má být po řepě čirá a stolice černo zelená - pak by mělo být vše OK, pokud je moč zabarvená, je problém s ledvinami ( propouštějí?), pokud je zabarvená stolice jinak než černo zeleně, jsou špatná játra ..... je tak???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: úte led 31, 2012 4:10 pm 
Offline

Registrován: úte led 24, 2012 8:05 pm
Příspěvky: 44
jani píše:
Někde jsem zde načetla, že moč má být po řepě čirá a stolice černo zelená - pak by mělo být vše OK, pokud je moč zabarvená, je problém s ledvinami ( propouštějí?), pokud je zabarvená stolice jinak než černo zeleně, jsou špatná játra ..... je tak???

Tak to nevim, zdá se mi to jako soubor smyšlenek. Stolice má být červená a moč nevím, ale asi je to taky normální, že je červená. O souvislosti s ledvinami nic nevím, taky by mě zajímaly nějaké ověřené poznatky, pokud někdo má.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: stř úno 01, 2012 10:58 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
roberts píše:
Tak to nevim, zdá se mi to jako soubor smyšlenek. Stolice má být červená a moč nevím, ale asi je to taky normální, že je červená. O souvislosti s ledvinami nic nevím, taky by mě zajímaly nějaké ověřené poznatky, pokud někdo má.

Tak to vyzkoušejte u naprosto zdravého dítěte a staršího nemocného člověka a uvidíte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: stř úno 01, 2012 11:15 am 
Offline

Registrován: úte led 24, 2012 8:05 pm
Příspěvky: 44
Takže pokud po snědení většího množství řepy mám červenou moč i stolici, tak jsem na tom špatně a znamená to, že mám něco s játrama a ledvinama?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výborná červená řepa
PříspěvekNapsal: stř úno 01, 2012 12:47 pm 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
Piju denně asi 250 ml štávy z červené řepy, moč je stále bezbarvá, ale na druhý den mám vždy dofialovovínova zbarvenou stolici, což se děje prakticky po jakémkoliv barevném jídle ( špenát, borůvky atd ) s játry problém nemám, každý měsíc chodím na jaterní testy, nyní dělám očistu ostr. kašičkou, kořen pampelišky a štáva z řepy. Je tedy skutečně směrodatným ukazatelem špatně fungujících jater změna barvy stolice, kam by se ten pigment poděl jinam, než vyloučením stolicí ???? Děkuji za odpověd.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz