Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 1:34 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 662 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 45  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: pon srp 16, 2010 9:12 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Igor píše:
Jarda, chcem sa Vas opytat akym vypoctom ste dospel k obsahu 1,39 mg jodu v jednej kvapke, pri koncentracii Lugola podla ceskeho liekopisu. Aj na slovensku v lekarni miesaju v tomto pomere a takyto roztok som si zadovazil. Teraz studujem o pozadovanej koncentracii. Ked som si vsak spocital, ze v 100 ml roztoku je 1g jodu, vydelil to stomi aby som dostal obsah jodu na jeden ml a ten potom dvadsiatimi, co by mala byt velkost jednej kvapky, vysiel mi obsah jodu v jednej kvapke na 0,5 mg jodu. Ako sa to teda pocita?

To jste zapomněl na jodid draselný, který také samozřejmě obsahuje jód a ne zrovna málo, čili jej musíte také připočítat. Jodid draselný je KI, takže molekuly 1:1. Dá se tedy říci, že 2.5 gramu KI obsahuje cca 1.78 g jódu, protože jód je cca 2,5x těžší než draslík. Dohromady s volným jódem je to tedy 2,78 g suchého jódu ve 100 ml vody. Objem 100 ml je na metrické kapátko 2000 kapek, čili 2780 mg jódu vydělíte počtem 2000 kapek a vyjde vám 1,39 mg na kapku a tak jsem to psal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: pon srp 16, 2010 9:16 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
[quote="muflon":3h35euab]Dnes mi v lékárně ochotná mladá laborantka ukázala "knihu receptů" pro výrobu lékárenských roztoků...a mají tam JEN JEDEN NÁVOD NA VÝROBU..., TAK NEVÍM ZDA JINÉ LÉKÁRNY POUŽÍVAJÍ JEŠTĚ JINÉ RECEPTURY??

Pro jistotu jsem opsal tu jejich recepturu:
Iodum...............10,0g
Kalium iodatum...25,0g
Aqua(inj.)...........965g

Nic víc tam není v té knize co mi lékárnice ukázala....

Souhlasí to s následujícím citátem z wikipedie:

Lugolův roztok se skládá z 5 g jodu (I2) a 10 g jodidu draselného (KI) smíšených s 85 ml destilované vody. Vzniká hnědý roztok s celkovým obsahem jodu 130 mg/ml. [u:3h35euab][b:3h35euab][i:3h35euab]Český lékopis[/i:3h35euab] uvádí 10 g jodu, 25 g jodidu draselného a 965 g vody[/b:3h35euab][/u:3h35euab][2]. Jodid draselný umožňuje rozpuštění jodu ve vodě tím, že vznikají ionty I3-. [i:3h35euab][b:3h35euab]Nelze to zaměňovat s jednoduchými roztoky jodové tinktury, která vzniká rozpuštěním jodu v ethanolu. Lugolův roztok neobsahuje žádný alkohol.[/b:3h35euab][/i:3h35euab]


Naposledy upravil
janule007 dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: pon srp 16, 2010 9:30 pm 
Offline

Registrován: sob lis 14, 2009 10:07 pm
Příspěvky: 109
Nemáte, prosím, někdo tip na lékarnu v Praze, kde by mi namíchali Lugolův roztok? Zkoušela jsem již několik a bezúspěšně, v nejlepším vždy požadují recept od lékaře, který samozřejmě nemám. Děkuji moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: pon srp 16, 2010 9:42 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jarda píše:
Ano, jde o tu verzi, co uvádíte.

Takže cca3% Lugol je tedy ten co je k dostání v lékarnách v ČR...


Naposledy upravil muflon dne úte srp 17, 2010 9:13 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: pon srp 16, 2010 10:18 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř čer 16, 2010 11:44 pm
Příspěvky: 62
Bydliště: Banska Bystrica
Vdaka.
Moja lekarnicka to miesala podla jednej starej ceskej knihy, v ktorej vyslo mnoho receptur pre lekarnikov. Povedala, ze Lugol uz roky nerobili. Ja som sa jej zabudol opytat aku koncentraciu vlastne mam. Dnes som jej volal a ona povedala, ze Lugol je len jeden a ze je to povodna receptura, podla ktorej miesali vsetci, takze ten moj Lugol je 1% roztok (1g jodu + 2,5 g jodidu draselneho do 100ml vody). Lekarnici teda neuvazuju asi s obsahom jodu v jodide draselnom, kedze ho maju za 1% roztok jodu.

_________________
www.staudinger.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: úte srp 17, 2010 7:59 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Takže 1% Lugol je tedy ten co je k dostání v lékarnách v ČR...

To asi ne a dle mého názoru, pokud vycházím z reálného obsahu jódu, jde o roztok 2,78 % tní, tedy zhruba tříprocentní. Nic jiného se s tím vymyslet nedá, chemická logika je pouze jedna, ale to neznamená, že je stejná s lékárnickou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: úte srp 17, 2010 8:04 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Igor píše:
Vdaka.
Moja lekarnicka to miesala podla jednej starej ceskej knihy, v ktorej vyslo mnoho receptur pre lekarnikov. Povedala, ze Lugol uz roky nerobili. Ja som sa jej zabudol opytat aku koncentraciu vlastne mam. Dnes som jej volal a ona povedala, ze Lugol je len jeden a ze je to povodna receptura, podla ktorej miesali vsetci, takze ten moj Lugol je 1% roztok (1g jodu + 2,5 g jodidu draselneho do 100ml vody). Lekarnici teda neuvazuju asi s obsahom jodu v jodide draselnom, kedze ho maju za 1% roztok jodu.

Oni to opravdu běžně nedělají a je to zapomenuté tak 30-50 let, čili to znají pouze staří lékárníci. Chemicky to má skoro tři procenta, ale lékárnická logika může být jiná. Nicméně já bych procenta neřešil a počítal si pouze podle objemu jódu v kapce denní dávku čistého jódu, vlastně ani nic jiného nemá význam. Procenta jsou vám k nějakému výpočtu celkem zbytečná, zvláště takto nepřesně určená.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lugol 1L za 310kč (e-shop)
PříspěvekNapsal: úte srp 17, 2010 11:30 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Lugol 1L za 310kč (e-shop):
http://www.lekarnagalenica.cz/lekarnaga ... -roztok-1l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: stř srp 18, 2010 2:16 pm 
Offline

Registrován: sob lis 14, 2009 10:07 pm
Příspěvky: 109
Dobrý den, ráda bych si ověřila dávkování jódu. Jedná se Lugolův roztok o složení 1g jódu, 2,5g jodidu a 96,5g vody - tedy metrická kapka obsahuje 1,39mg jódu. Pokud se doporučuje v případě deficitů i 50mg denně (nebo více), znamená to, že bych toho roztoku měla užívat 36 metrických kapek denně, což jsou přibližně 2ml (20kapek by měl být 1ml) ? Děkuju moc.

Ještě bych se ráda zeptala na testování nedostatku jodu v těle. četla jsem zde, že se na hřbet ruku kápne kapka jódu a pozoruje se, do kdy se vstřebá. Mohu k tomu použít právě ten lugolův roztok, který má složení 1g jodu, 2,5g jodidu? Neni to moc slaba koncentrace? Nebo se na ruku musí kapat čistý jód? Děkuju moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: stř srp 18, 2010 8:18 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Inka píše:
Dobrý den, ráda bych si ověřila dávkování jódu. Jedná se Lugolův roztok o složení 1g jódu, 2,5g jodidu a 96,5g vody - tedy metrická kapka obsahuje 1,39mg jódu. Pokud se doporučuje v případě deficitů i 50mg denně (nebo více), znamená to, že bych toho roztoku měla užívat 36 metrických kapek denně, což jsou přibližně 2ml (20kapek by měl být 1ml) ? Děkuju moc.

Ještě bych se ráda zeptala na testování nedostatku jodu v těle. četla jsem zde, že se na hřbet ruku kápne kapka jódu a pozoruje se, do kdy se vstřebá. Mohu k tomu použít právě ten lugolův roztok, který má složení 1g jodu, 2,5g jodidu? Neni to moc slaba koncentrace? Nebo se na ruku musí kapat čistý jód? Děkuju moc.

To dávkování počítáte správně, ale zaokrouhlování zde moc vhodné není, opravdu kapky počítejte. Testovat na hřbetě ruky jsem zde nikdy nedoporučoval, test se provádí na vnitřní straně zápěstí a tak jsem ho zde již několikrát popisoval. Kape se ten Lugol a uvidíte jak dlouho je vidět, slabý určitě není, toho se bát nemusíte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: stř srp 18, 2010 8:38 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Fakt neviem, kde to vlastne žijem, so všetkým je tu u nás problém. Dnes som podnikla spanilú jazdu po bratislavských lekárňach čo mám cez polku mesta po ceste domov a k lugolovmu roztoku som sa nedostala. Mladé trepotalky tváriace sa ako lekárničky nevedeli ani jedna čo to je, ale ochotne sa išli opýtať do zákulisia, kde zrejme majú niekoho staršieho. Ale všetky prišli s tým, že na prípravu toho roztoku nemajú suroviny a ani jedna neprejavila ochotu ich zaobstarať. Ak niekto viete, ktorá bratislavská lekáreň je schopná to namiešať, dajte vedieť, nech ušetrím ani nie tak benzín, ale zbytočné emisie do ovzdušia pri ďalšej okružnej jazde po zvyšku lekární, kde som sa nedotefonovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: stř srp 18, 2010 9:08 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Sybilla píše:
Fakt neviem, kde to vlastne žijem, so všetkým je tu u nás problém. Dnes som podnikla spanilú jazdu po bratislavských lekárňach čo mám cez polku mesta po ceste domov a k lugolovmu roztoku som sa nedostala. Mladé trepotalky tváriace sa ako lekárničky nevedeli ani jedna čo to je, ale ochotne sa išli opýtať do zákulisia, kde zrejme majú niekoho staršieho. Ale všetky prišli s tým, že na prípravu toho roztoku nemajú suroviny a ani jedna neprejavila ochotu ich zaobstarať. Ak niekto viete, ktorá bratislavská lekáreň je schopná to namiešať, dajte vedieť, nech ušetrím ani nie tak benzín, ale zbytočné emisie do ovzdušia pri ďalšej okružnej jazde po zvyšku lekární, kde som sa nedotefonovala.

Pokud by se to jevilo jako naprosto nedostupné, což se nedomnívám, tak si můžete koupit suroviny a namíchat si to sama, ovšem jednodušší je to samozřejmě koupit hotové. Chce to narazit na staršího lékárníka a tam by neměl být problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jód
PříspěvekNapsal: stř srp 18, 2010 10:36 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř čer 16, 2010 11:44 pm
Příspěvky: 62
Bydliště: Banska Bystrica
Sybilla píše:
Fakt neviem, kde to vlastne žijem, so všetkým je tu u nás problém. Dnes som podnikla spanilú jazdu po bratislavských lekárňach čo mám cez polku mesta po ceste domov a k lugolovmu roztoku som sa nedostala. Mladé trepotalky tváriace sa ako lekárničky nevedeli ani jedna čo to je, ale ochotne sa išli opýtať do zákulisia, kde zrejme majú niekoho staršieho. Ale všetky prišli s tým, že na prípravu toho roztoku nemajú suroviny a ani jedna neprejavila ochotu ich zaobstarať. Ak niekto viete, ktorá bratislavská lekáreň je schopná to namiešať, dajte vedieť, nech ušetrím ani nie tak benzín, ale zbytočné emisie do ovzdušia pri ďalšej okružnej jazde po zvyšku lekární, kde som sa nedotefonovala.

Podobne skusenosti som mal aj ja u nas v Banskej Bystrici s HCl. Obisiel som asi polku lekarni, vsade ma odporucali na nemocnicnu lekaren, ze snad oni to budu mat. Nemocnicna lekaren sa tvarila ze snad aj HCl maju ale ze ju maju len pre seba. V nemocnici su dalsie tri lekarne a pri nemocnici aby toho nebolo malo este dve. Takze v okruhu 120m mame asi 6 lekarni. Ovsem ani v jednej som nepochodil. Potom som zasiel do jednej lekrarne v meste, ktora asi ako jedina predava aj homeopatika, ma teda trosku ine myslenie a pri opytani sa na HCl mi taka mlada lekarnicka povedala, ze kolko jej chcem. Ze sice nemaju ale ze objedna. Trvalo to dva tyzne ale HClka prisla. Ked mi volala, ze ju uz maju tak som sa jej telefonicky opytal aj na Lugol. Trosku bola zaskocena, povedala aby som chvilku pockal, ze Lugol uz roky nerobili ale ze sa mrkne na predpis, ci na to vsetko maju. Mali. Povedala ze ok, ze kolko toho chcem, ze to bude na druhy den. To je u mna lekaren ako ma byt. Az na to, ze oni povazuju Lugol za 1%tny, co Jarda uz vysvetlil ako to je.

_________________
www.staudinger.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: JAKÝ TEPLOMĚR JE PŘESNĚJŠÍ
PříspěvekNapsal: čtv srp 19, 2010 7:15 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[quote="muflon":dorrzk5s][quote="habana":dorrzk5s]
A chce to především přesný teploměr! Jinak ti je 10 minut k prdu. Ty [u:dorrzk5s]elektronický teploměry, co teď prodávaj maj sice přesnost asi tak 0,5stupně. Ale přesně na dvě věci jsou. Na nic a na ho..o.[/u:dorrzk5s]
Nemusíš měřit voběma, [u:dorrzk5s]stačí pětkrát za sebou tím elektronickým a uvidíš ty rozdíly... [/u:dorrzk5s]
\":shock:\" \":shock:\" \":shock:\"[/quote:dorrzk5s]
Máš pravdu že je tam rozdíl!!- zkoušel jsem se měřit oběma zároveň (v každé straně pod jazykem jiný teploměr)
a lišily se ten elektronický s tím rtuťovým....

Takže lepší jsou ty klasické rtuťové.. Klasika je holt klasika....jako ten Lugol...[/quote:dorrzk5s]
Kdo nemá doma rtuťový teploměr tak sežene kromě elektronického nikoli rtuťový(ty jsou už od EU zakázány), ale místo rtuťových se prodávají teď BEZRTUŤOVÉ TEPLOMĚRY:
http://www.lekarna.cz/teplomer-lekarsky ... o-classic/

Pak mají ještě jiné typy-možná ten za těch cca 90kč s GALIEM BUDE LEPŠÍ...!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kolik potřeba brát selenu
PříspěvekNapsal: čtv srp 19, 2010 8:32 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Už přes týden beru jód. Teplota se mi pořád nehýbe z 36,45(až 36,5)...mám nízký tlak po otci(nevím zda to taky může mít vliv...). Tak asi zvýším- místo dosavadní 1kapky Lugolu ve sklence vody spolu s 1k.3,5HCL ráno a večer, bych začal brát 5kapek Lugolu(nebo raději možná opatrně po jedné kapce zvyšovat a sledovat se?, někde sem čet že začínající dávka Lugolu je 5 kapek, ale to neuvažovali s kapkou 3,5HCL....

Kolik potřeba brát selenu- beru od swansonu selen 100mcgr. v jedné kapsli pokaždé když beru dávku jódu.
Mohl by jste pane Jardo říct při jakém počtu toho lékárenského Lugolu už bude vhodnější zvýšit selen z jedné kapsle na víc ? Děkuji

PS: Beru ještě občas Kelp od swansonu (1tbl.má 225mcgr iodine), možná bych mohl pokaždé s Lugolem vzít 1tbl. až do doby než se srovná teplota...a pro jistotu každý týden bych udělal ještě test se skvrnou...)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 662 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 45  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz