Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:48 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kokosový ořech (Raw kokos kusový)
PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2016 2:35 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát zář 16, 2016 5:55 pm
Příspěvky: 21
Hezký den,
nikde jsem zde nenarazil na zkušenosti s nákupem kokosového ořechu a dalších podrobností a informací.

[b:3901rupa][size=120:3901rupa]1] Nákup[/size:3901rupa][/b:3901rupa]
U kterého prodejce/dodavatele nakupujete (máte zkušenosti a můžete doporučit)?

Na CZ trhu lze zakoupit kokosový ořech v e-shopech s potravinami za cenu kolem 20 Kč za kus. Jedinou informaci, kterou zde prodejci uvádějí je země původu a hmotnost. Jaká je kvalita těchto ořechů? Má smysl uvažovat o nákupu právě zde?
-

Naposledy upravil Mattarello dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 8242
1479190973


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2016 4:45 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 17, 2014 9:54 pm
Příspěvky: 242
jedine co resim pri nakupu orechu je aby nebyl nikde na povrchu plesnivy a zatresu s nim abych slysel ze v nem zblunka a neni vyschly.. coz je pri nakupu pres eshop pomerne problem.
jsou v kvalite orechu nejake dulezite rozdily?

_________________
https://www.petr-langr.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv lis 10, 2016 1:15 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát zář 16, 2016 5:55 pm
Příspěvky: 21
Na zkoušku jsem provedl první objednávku.

#1 - datum doručení 10.11.2016
Počet kusů: 20+
Cena: 19,90 Kč za ks
E-shop: https://www.kolonial.cz/banany-exoticke ... ech-kusovy
Dodavatel: http://www.abasto.cz/
Původ: Pobřeží Slonoviny
Informace poskytnuté od dodavatele: Nákup na holandském trhu na konci října. Dodavatel odhaduje jejich sklizeň v průběhu letních měsíců. Přesnější termín nebyl sdělen.

Poznámky:
- Váha kokosů se pohybuje od 400g do 500g.
- Velikost a tvar: Kokosové ořechy jsou velikostně spíše menší velikosti. Tvarově se liší - některé mají tvar šišky a jiné zase koule.
- Obsah tekutiny uvnitř - protřepáním: ano, všechny kusy

Poznámky 2:
- Zatím jsem nalezl celkem 3 kusy (kulatý tvar), které šly poměrně jednoduše otevírat naťuknutím kladivem. Jejich barva se nijak zásadně neodlišovala, byly trochu tmavě hnědé.

Když jsem měl možnost porovnat tyto 3 kusy s jinými kusy (barva světle hnědá, nelze jednoduše otevírat, skořápku měly hodně pevnou), tak se tyto 3 kusy vyznačovaly horší chutí. Jejich chuť nebyla sladká. Tyto 3 kusy byly starší, což šlo poznat jak chuťově, tak i pomocí skořápky, kterou měly tenčí *.
Příloha:
Poznámka: Tvrdá skořápka vs tenká/křehká skořápka *.
skorapky.jpg
skorapky.jpg [ 78.89 KiB | Zobrazeno 26304 krát ]

Ostatní kokosy jsou barvy spíše světlé hnědé a nelze je jednoduše otevřít naťuknutím kladivem.
Příloha:
Poznámka: Porovnání velikostí a zbarvení.
porovnani-kokosu.jpg
porovnani-kokosu.jpg [ 392.88 KiB | Zobrazeno 26304 krát ]
Příloha:
Poznámka: Porovnání zbarvení.
porovnani-kokosu2.jpg
porovnani-kokosu2.jpg [ 413.03 KiB | Zobrazeno 26304 krát ]


Naposledy upravil Mattarello dne pon lis 14, 2016 2:05 pm, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned lis 13, 2016 7:23 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Mattarello píše:
Na zkoušku jsem provedl první objednávku.

#1 - datum doručení 10.11.2016
Počet kusů: 20+
E-shop: https://www.kolonial.cz/banany-exoticke ... ech-kusovy
Dodavatel: http://www.abasto.cz/
Původ: Pobřeží Slonoviny
Informace poskytnuté od dodavatele: Nákup na holandském trhu na konci října. Dodavatel odhaduje jejich sklizeň v průběhu letních měsíců. Přesnější termín nebyl sdělen.

Poznámky:
- Váha kokosů se pohybuje od 400g do 500g.
- Velikost a tvar: Kokosové ořechy jsou velikostně spíše menší velikosti. Tvarově se liší - některé mají tvar šišky a jiné zase koule.
- Obsah tekutiny uvnitř - protřepáním: ano, všechny kusy

Poznámky 2:
- Zatím jsem nalezl celkem 3 kusy (kulatý tvar), které šly poměrně jednoduše otevírat naťuknutím kladivem. Jejich barva se nijak zásadně neodlišovala, byly trochu tmavě hnědé.

Když jsem mel možnost porovnat tyto 3 kusy s jinými kusy (barva světle hnědě, nelze jednoduše otevírat, skořápku měl hodně pevnou), tak se tyto 3 kusy vyznačovaly horší chutí. Jejich chuť nebyla sladká. Tyto 3 kusy byly starší, což šlo poznat jak chuťově, tak i pomoci skořápky, kterou měly tenčí.

Ostatní kokosy jsou barvy spise světlé hnědé a nelze jednoduše otevřít naťuknutím kladivem.

Pokud jde o kvalitu dodávaných kokosových ořechů, ta se může značně lišit druh od druhu a také podle stáří, tedy těžko radit pokud produkt před nákupem nevidíte. Asi bych se za daných okolností soustředil pouze na cenu, kupoval jsem je i za 10,-Kč/kus a dobré. Každopádně rozbíjení kladivem není nic moc, to máte zadělanou celou kuchyň, nebo i půl baráku pokud se tvrdý ořech po větším úderu rozletí. Ideální je špičkou tvrdého nože prodloubat jeden z těch tří bodů na vrchlíku, nechat vytéci mléko a pak ho přeseknout mačetou, kterou ale nemá většina lidí jako vybavení kuchyně, nebo rozříznout ve svěráku pilkou. Já jsem si je zde řezal na pásové pile, ale tu asi bude mít doma ještě méně lidí než mačetu. Pokud ořech přeříznete na dvě poloviny, velice dobře se krátkým tvrdým nožem dají z těch skořápkových misek vyloupávat naříznuté výseče dužiny, jde to poměrně rychle.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát lis 18, 2016 4:08 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát zář 16, 2016 5:55 pm
Příspěvky: 21
Jarda píše:
Pokud jde o kvalitu dodávaných kokosových ořechů, ta se může značně lišit druh od druhu a také podle stáří, tedy těžko radit pokud produkt před nákupem nevidíte. Asi bych se za daných okolností soustředil pouze na cenu, kupoval jsem je i za 10,-Kč/kus a dobré. Každopádně rozbíjení kladivem není nic moc, to máte zadělanou celou kuchyň, nebo i půl baráku pokud se tvrdý ořech po větším úderu rozletí. Ideální je špičkou tvrdého nože prodloubat jeden z těch tří bodů na vrchlíku, nechat vytéci mléko a pak ho přeseknout mačetou, kterou ale nemá většina lidí jako vybavení kuchyně, nebo rozříznout ve svěráku pilkou. Já jsem si je zde řezal na pásové pile, ale tu asi bude mít doma ještě méně lidí než mačetu. Pokud ořech přeříznete na dvě poloviny, velice dobře se krátkým tvrdým nožem dají z těch skořápkových misek vyloupávat naříznuté výseče dužiny, jde to poměrně rychle.

Kokosový ořech za cenu 10,-Kč/kus aktuálně nelze zakoupit. Nicméně lze dohledat, že takto levné kokosy vždy prodávají ve slevě hypermarkety a supermarkety v období prosince. Důvodem takové nízké ceny může být několik. Ať už by šlo o "výprodej" starých/závadných kusů, moc lákově to nezní. Maximálně nízká cena, ale ta také bude vykompenzována kvalitou, jak to už u těchto hypermarketů bývá.

Po naříznutí menší rovné délky kokosové ořechu pilkou lze už poměrně jednoduše kladívkem rozťuknout zbývající část kokosu, která většinou už povolí. Jde to celkově rychle, zatím bez nějakého vážnějšího problému. V případě otevírání většího množství kokosů, by se nabízela vrtačka s pilovým kotoučem. Pak by už nebyl problém dostat kokos do ideálního stavu neporušeného vajíčka se slupkou.

Uvnitř kokosů nebývá nikdy mléko, ale pouze voda. Voda má sladkou chuť.

Co mě ale zklamalo je chuť bílé dužiny, kterou jsem očekával kokosově sladkou, zatím je to kombinace mírně sladké kokosové chuti, kde jsem vždy ale zaznamenal i mírně netypickou mýdlovou (zkaženou) chuť. A to u všech zatím zkonzumovaných kusů (u některých více a u některých méně). Bílou dužinu vždy rozkrojím na několik malých kousků. Vždy lze najít kousek, který má mírně zkaženou mýdlovou chuť.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte lis 29, 2016 9:52 pm 
Offline

Registrován: úte dub 05, 2016 9:54 pm
Příspěvky: 11
Dobrý den,

tady je odkaz na tip, jak snadno, rychle a bez použití síly otevřít kokosový ořech.
Můžu potvrdit, že to opravdu takto funguje \":-)\"

https://www.youtube.com/watch?v=KilhrrwFJh4


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte pro 20, 2016 9:37 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát zář 16, 2016 5:55 pm
Příspěvky: 21
Druhá objednávka potvrdila špatnou kvalitu kokosových ořechů, která se nacházela u první objednávky a celkovou situaci na českém trhu.
Na první pohled dodány spíše malé kusy, pár kusů bylo většího rozměru. Znovu se opakuje shnilá/plesnivá chuť, alespoň u kusů, které lze konzumovat. Celkem 15 kusů bylo po otevření kvůli plísním ihned k vyhození.


#2 - datum doručení 21.11.2016
Počet kusů: 24
Cena: 16,90 Kč za ks
E-shop: https://www.kosik.cz/produkt/24596-koko ... h-cca-400g
Dodavatel: http://www.ceroz.cz/
Původ: Pobřeží Slonoviny, Kostarika (V době nákupu udávána Kostarika)

Informace poskytnuté od dodavatele: "Vaše kokosy pocházejí z Pobřezí Slonoviny a vzhledem k místním
zvyklostem a obvyklému pracovnímu tempu jsou s v naprosté většině
ponechány spadnout. Nemůžeme mluvit o kokosových plantážích ale o
drobných pěstitelích někdy i o jednotlivých palmách . Bohužel nikde se
neeviduje datum slizně (spadnutí ořechu na zem). Odrůda existuje jediná
a to je Cocos Nucifera.

Ořechy jsou následně ručně očištěny a napytlovány po 50ti nebo 40ti
kusech a lodí dopraveny do Evropy. Cesta trvá cca 3 týdny. Zde si je
převezme – v našem případě – francouzský nebo holandský překupník."


Poznámky:
- Váha kokosů se pohybuje kolem 400g.
- Velikost a tvar: Dodány spíše menší kousky
- Obsah tekutiny uvnitř - protřepáním: ano, všechny kusy

- 15 shnilých/zkažených/plesnivých a závadných/nekonzumovatelných kokosových ořechů
- U zbylých kusů kokosových ořechů (9 kusů) jsem si všiml měkčí dužiny a v některých případech nalezl mírnou plesnivou/kyselou chuť.


Přílohy:
3.jpg
3.jpg [ 44.04 KiB | Zobrazeno 25917 krát ]
2.jpg
2.jpg [ 46.46 KiB | Zobrazeno 25917 krát ]
1.jpg
1.jpg [ 42.29 KiB | Zobrazeno 25917 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte pro 20, 2016 10:08 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát zář 16, 2016 5:55 pm
Příspěvky: 21
Zatím není na českém trhu prodejce, který by nabízel kvalitní dovozené kokosové ořechy vyznačující se opravdovou čerstvou chutí a vůní čerstvého kokosu.

Všichni prodejci zatím udávají pouze zemi původu a tím končí. Další důležité informace chybí. A pak to tak i vypadá.

Dokud se situace výrazně nezlepší, nemá žádnou cenu o nákupu na českém trhu uvažovat, snad jen kdyby neměl sloužit kokosový ořech ke konzumaci...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř pro 21, 2016 2:39 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
ash píše:
jedine co resim pri nakupu orechu je aby nebyl nikde na povrchu plesnivy a zatresu s nim abych slysel ze v nem zblunka a neni vyschly

nakupuji úúúplně stejně \":-)\"
bohužel tak třetinu pak vyhodím, protože je kokos uvnitř plesnivý
když chci mít jistotu (a takhle to dělám vůbec nejčastěji), koupím kokos strouhaný a namočím jej
naprostá špička kvalitou i chutí je samozřejmě bio raw, takže když si chci udělat fakt radost, nakupuju dle mne to nejlepší zde


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř pro 21, 2016 7:19 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 17, 2014 9:54 pm
Příspěvky: 242
Mattarello píše:
Zatím není na českém trhu prodejce, který by nabízel kvalitní dovozené kokosové ořechy vyznačující se opravdovou čerstvou chutí a vůní čerstvého kokosu.

Všichni prodejci zatím udávají pouze zemi původu a tím končí. Další důležité informace chybí. A pak to tak i vypadá.

Dokud se situace výrazně nezlepší, nemá žádnou cenu o nákupu na českém trhu uvažovat, snad jen kdyby neměl sloužit kokosový ořech ke konzumaci...

aktualne kupuji kokosy z lidlu. beru, jak jsem psal, ty tezke co zblunkaji. a zatim vsechny chutne, bez plisne se spoustu skvele stavy... \":-)\"

_________________
https://www.petr-langr.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř pro 21, 2016 9:15 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
ash píše:
aktualne kupuji kokosy z lidlu. beru, jak jsem psal, ty tezke co zblunkaji. a zatim vsechny chutne, bez plisne se spoustu skvele stavy... \":-)\"

Keď kokos váži tých 500g, z čoho značnú časť (väčšinu) tvorí dužina a vonkajší obal, tak...ako môže mať kopu šťavy ? ... \":o\" Či 2dcl šťavy je pre teba kopa ? Asi chytám za slovíčka, ale...

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř pro 21, 2016 9:28 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 17, 2014 9:54 pm
Příspěvky: 242
SemTamTuPrídem píše:
Keď kokos váži tých 500g, z čoho značnú časť (väčšinu) tvorí dužina a vonkajší obal, tak...ako môže mať kopu šťavy ? ... \":o\" Či 2dcl šťavy je pre teba kopa ? Asi chytám za slovíčka, ale...

pry lepsi lzicka medu nez kybl hoven.. ta stava mi chutna jeste vic nez med a v tom kokosu je tech lzicek stavy spousta. \":)\"
je to podobny jako s mnozstvim a kvalitou prispevku. \":wink:\"

_________________
https://www.petr-langr.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř pro 21, 2016 10:05 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
ash píše:
pry lepsi lzicka medu nez kybl hoven.. ta stava mi chutna jeste vic nez med a v tom kokosu je tech lzicek stavy spousta. \":)\"
je to podobny jako s mnozstvim a kvalitou prispevku. \":wink:\"

Myslíš, že koľko výživy má v sebe tá šťava ? ak tretinu z toho čo rovnaký diel nepasterizovaného mlieka od kráv pasúcich sa na lúke (o kefíre ani nehovorím...), tak veľa.... Ja konzumujem z kokosu len panenský kokosový olej. A viac než med mi chutí 81% čokoláda, tiež z Lidlu. Ale každý to má inak... Len neviem, koľko z toho stráviš z tej dužiny... Tuk z toho stráviš, ale či sa dostaneš aj k minerálom, to je už iná reč...
Kokosová voda (raz som mal) chutí podobne ako voda z namočených lúpaných slnečnicových semienok, do ktorej ešte pridáš trochu cukru.... Schválne si to skús... \":D\"
A tú dužinu aspoň fermentuješ ?

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv pro 22, 2016 10:44 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 17, 2014 9:54 pm
Příspěvky: 242
SemTamTuPrídem píše:
Myslíš, že koľko výživy má v sebe tá šťava ? ak tretinu z toho čo rovnaký diel nepasterizovaného mlieka od kráv pasúcich sa na lúke (o kefíre ani nehovorím...), tak veľa.... Ja konzumujem z kokosu len panenský kokosový olej. A viac než med mi chutí 81% čokoláda, tiež z Lidlu. Ale každý to má inak... Len neviem, koľko z toho stráviš z tej dužiny... Tuk z toho stráviš, ale či sa dostaneš aj k minerálom, to je už iná reč...
Kokosová voda (raz som mal) chutí podobne ako voda z namočených lúpaných slnečnicových semienok, do ktorej ešte pridáš trochu cukru.... Schválne si to skús... \":D\"
A tú dužinu aspoň fermentuješ ?

ne.

_________________
https://www.petr-langr.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát pro 23, 2016 3:14 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Tak to potom vstrebes z toho asi tolko zivin, ako z rohliku... Akurat bez lepku. Radsej 3 kocky horkej kvalitnej cokolady \":-)\" Nie RAW...

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz