Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je stř kvě 22, 2024 12:24 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: pát led 28, 2011 9:53 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Kometa píše:
Zvažuji o zakoupení parního hrnce - na vaření brambor a zeleniny co nemám ráda syrovou (brokolici, celer). Máte někdo zkušenosti? Myslím, že na vaření brambor by to bylo lepší než pečení v troubě - peče se třeba při 160, parní hrnec vaří při stovce, to by mělo být šetrnější.

Nechcela som už ďalšiu rárohu v kuchyni \":D\" t.j. ďalší spotrebič ako parný hrniec a tak všetku zeleninu, vrátane zemiakov, parím klasicky v hrnci s nerezovým "slniečkom" na knedlíky alebo napr. ryžu v sitku nad hrncom s variacou vodou. Takto to robím už roky a výsledok je vždy výborný. Zvláda to úplne bez problémov aj zemiaky a ak sa ponechajú vcelku nenakrájané, treba len primerane dlhšie pariť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: pát led 28, 2011 10:36 am 
Offline

Registrován: stř kvě 26, 2010 3:23 pm
Příspěvky: 16
Sybilla píše:
Nechcela som už ďalšiu rárohu v kuchyni \":D\" t.j. ďalší spotrebič ako parný hrniec a tak všetku zeleninu, vrátane zemiakov, parím klasicky v hrnci s nerezovým "slniečkom" na knedlíky alebo napr. ryžu v sitku nad hrncom s variacou vodou. Takto to robím už roky a výsledok je vždy výborný. Zvláda to úplne bez problémov aj zemiaky a ak sa ponechajú vcelku nenakrájané, treba len primerane dlhšie pariť.

Taky "pařím"na pařáčku na knedliky,je to výborné a myslím,že parní hrnec je zbytečné vyhazování peněz,sluníčko dle mého názoru udělá stejnou službu. \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: sob led 29, 2011 10:25 am 
Offline

Registrován: stř čer 02, 2010 6:10 am
Příspěvky: 389
Tak to já jsem udělal parní hrnec z papiňáku,taky pařáčkem na knedliky.Brambory napůl překrojené jsou za 14 minut,maso za 16(kuře,krůta),zelenina by mohla být odhadem za 5 minut.Nevím jestli je papiňák vhodný na přípravu stravy ale je hodně rychlý.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: sob led 29, 2011 10:52 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Pavel Veselý píše:
Tak to já jsem udělal parní hrnec z papiňáku,taky pařáčkem na knedliky.Brambory napůl překrojené jsou za 14 minut,maso za 16(kuře,krůta),zelenina by mohla být odhadem za 5 minut.Nevím jestli je papiňák vhodný na přípravu stravy ale je hodně rychlý.

Ta vhodnost je otázkou, je to určitě rychlejší, ale také se tam dociluje, vlivem vyššího tlaku, podstatně vyšších teplot, čili i méně šetrné. Ovšem pokud jde o enzymy, tak to stejně nepřežijí ani v jednom případě, protože i ta teplota běžného vaření v páře za normálního tlaku, je někde na polovině bodu varu a ta prostě vznikne při jakékoliv tepelné úpravě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: sob led 29, 2011 10:46 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Pařáky jsou drahé. Ale kolik brambor se vám vejde na pařáček? Obávám se, že ty kopce co jíme my \":oops:\" by se tam nevešly.

Ale zároveň se bojím, že při pečení v troubě, jak zde radí pan Jarda, vzniká akrylamid, cože je karcinogenní a neurotoxická látka, vznikající při tepelném zpracování škrobů nad 120st. celsia. Ovšem při 120 se obávám, že by člověk brambory spíš usušil než upekl.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: sob led 29, 2011 11:03 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Pařáky jsou drahé. Ale kolik brambor se vám vejde na pařáček? Obávám se, že ty kopce co jíme my \":oops:\" by se tam nevešly.

Ale zároveň se bojím, že při pečení v troubě, jak zde radí pan Jarda, vzniká akrylamid, cože je karcinogenní a neurotoxická látka, vznikající při tepelném zpracování škrobů nad 120st. celsia. Ovšem při 120 se obávám, že by člověk brambory spíš usušil než upekl.

No jo, ale já to tu neradím jako denní jídlo, pouze jako zpestření, protože většina lidí stále honí mlsnou a pár opečených brambor jednou za uherák nikomu neuškodí. Jak vidíte, tak i přesto, že jsem zde popsal jak konzumovat bramborové syrové jednohubky, každého spíše zaujala tato pečená varianta, není to divné?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: ned led 30, 2011 8:24 pm 
Offline

Registrován: čtv srp 12, 2010 8:54 pm
Příspěvky: 32
Chtěl bych se zeptat na pohanku. Objevil jsem ve skříni velkou zásobu zmíněné plodiny, ale je neloupaná. Vím, že doporučejete loupanou, ale vadí to nečemu? Hledal jsem návod jak ji oloupat - marně a do mlýna se mi s tím jedním kilem jezdit opravdu nechce:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: ned led 30, 2011 10:52 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
loeX píše:
Chtěl bych se zeptat na pohanku. Objevil jsem ve skříni velkou zásobu zmíněné plodiny, ale je neloupaná. Vím, že doporučejete loupanou, ale vadí to nečemu? Hledal jsem návod jak ji oloupat - marně a do mlýna se mi s tím jedním kilem jezdit opravdu nechce:)

Obávám se, že doma jde o těžko řešitelný úkol, ta černá slupka je velice tvrdá a bez jejího odstranění je potravina nepoužitelná. Dá se to sice vyzkoušet nějak odstranit, ale pochybuji, že to stojí za to blbnutí. Možná by se to dalo nějak pojezdit válečkem na nudle a pak vyfoukat plevy, ale naprosto netuším, zda je to dobrý nálad, nikdy jsem nic takového nezkoušel, já bych to hodil slepicím a raději si dal druhý den čerstvá vejce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: ned úno 06, 2011 8:32 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
loeX píše:
Chtěl bych se zeptat na pohanku. Objevil jsem ve skříni velkou zásobu zmíněné plodiny, ale je neloupaná. Vím, že doporučejete loupanou, ale vadí to nečemu? Hledal jsem návod jak ji oloupat - marně a do mlýna se mi s tím jedním kilem jezdit opravdu nechce:)

Neviem čo považuješ za "velkú zásobu", ale namiesto pracného vylupovania, by si z nej mohol spraviť pohankový vankúš/polštář. Budeš spať výborne, ako už dávno nie. Uvidíš. A na jedenie si kúp čerstvú, mechanicky nie termicky vylúpanú \":D\" .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: ned úno 06, 2011 9:31 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Já neloupanou pohanku klíčím. Je sice tvrdá, ale ne nepoživatelná


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: ned úno 06, 2011 9:54 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Ty šlupky podle mě nebudou dělat dobře sliznici trávicího traktu, jestli jsou tak tvrdé, jak se tu píše. Taky by mohly mít antinutriční vlastnosti, jako pšeničné otruby.
Ale šlo by to nechat vyklíčit a odšťavnit, pokud máte odšťavňovač.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 11:05 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Ty šlupky podle mě nebudou dělat dobře sliznici trávicího traktu, jestli jsou tak tvrdé, jak se tu píše. Taky by mohly mít antinutriční vlastnosti, jako pšeničné otruby.
Ale šlo by to nechat vyklíčit a odšťavnit, pokud máte odšťavňovač.

Máte pravdu, slupky dost dráždí sliznice zažívacího traktu, ale to odšťavnění není špatný nápad.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: úte úno 08, 2011 1:18 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Odšťavuji teď klíčenou pšenici, neb jí mám ještě asi 15 kilo a žádné jiné užití pro ní. K jídlu je tvrdší a méně chutná než pohanka. Ale žádná lahoda to není, má podobně nasládlou pachuť jako mladá kukuřice nebo lékořice. Ještě budu muset vykoumat, s čím to kombinovat, aby to bylo poživatelné.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: úte úno 08, 2011 1:29 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Odšťavuji teď klíčenou pšenici, neb jí mám ještě asi 15 kilo a žádné jiné užití pro ní. K jídlu je tvrdší a méně chutná než pohanka. Ale žádná lahoda to není, má podobně nasládlou pachuť jako mladá kukuřice nebo lékořice. Ještě budu muset vykoumat, s čím to kombinovat, aby to bylo poživatelné.

Tam je využitelnost dosti diskutabilní a může dost zahleňovat, čili opatrně vyzkoušet a pokud bude problém, tak raději nekonzumovat i když v naklíčeném stavu je docela zdravá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdravé vařené potraviny
PříspěvekNapsal: čtv úno 10, 2011 11:07 am 
Offline

Registrován: stř črc 14, 2010 4:02 pm
Příspěvky: 113
Chtěla bych se zeptat jaký máte názor na vařené kroupy - v zimě je docela často jíme s domácím kvašeným zelím nebo do nich mícháne vařené sušené houby - tzv. šumavský kuba.
Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz