Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát dub 19, 2024 2:52 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: pát bře 26, 2010 9:29 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Sóju jsem koupila jednou a ani psí to nechtěli. Nakonec to zbaštily pipky. Ty jsou vděčnými zbytkaři. \":D\"
Ještě se optám, co by se tak dalo použít občas v kuchyni jako teplejší a přitom ne úplně nezdravé a nepoživatelné.

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: pát bře 26, 2010 9:54 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Veverka píše:
Sóju jsem koupila jednou a ani psí to nechtěli. Nakonec to zbaštily pipky. Ty jsou vděčnými zbytkaři. \":D\"
Ještě se optám, co by se tak dalo použít občas v kuchyni jako teplejší a přitom ne úplně nezdravé a nepoživatelné.

Z tepelně upravených potravin jsou vhodné brambory, jako pečenky, na sucho v troubě, vařené fazole, případně čočka a dále jáhly, kukuřice, amarant, quinoa. Důležité je ke všemu kvantum syrového salátu, nebo vhodnou kombinaci s ovocem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: pát bře 26, 2010 10:18 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Jarda píše:
Z tepelně upravených potravin jsou vhodné brambory, jako pečenky, na sucho v troubě, vařené fazole, případně čočka a dále jáhly, kukuřice, amarant, quinoa. Důležité je ke všemu kvantum syrového salátu, nebo vhodnou kombinaci s ovocem.

Díky fozulky budou zítra. Čočku také občas uvařím. Brambory milujeme všichni a když jsou pak dělané v popelu po ohni, no to je k užrání. Přes zimu halt v peci. \":)\" Jáhly a kukuřici baštíme taky aj na sladko. Zeleninové saláty máme rádi všici. To problém nejni. Dělám je denně a nikdá nezbývá. \":D\" Amarant mám doma také , ale moc o něj nestojí. Se zeleninou vůbec. Ještě do ovocného salátu. Merlík přidávám k zelenině. Ten je prima pro vysoký obsah všeho co potřebujeme. I děti chtějí salát z něj před zkouškami či písemkami, že je to nastrtuje a lépe jim to myslí.

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ovesne vlocky + pukance + chleba
PříspěvekNapsal: pon říj 24, 2011 9:39 pm 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 8:45 pm
Příspěvky: 60
dobry vecer pane Jardo, mam 4-letou dceru, ktera ji denne k snidani ovesnou kasi (varenou ve vode), dnes jsem se docetla, ze to rozhodne neni nejlepsi napad. Vyradim to z jidelnicku, ale cim to nahradit ? Pohanku ani jahly nechce. Poradite nejakou alternativu ? Ma taky rada jahlove pukance, ktere take nedoporucujete (tam jsem to tusila, ale byla jsem rada, ze neji bonbony, zmrzliny a kolace jako jeji vrstevnici). Chleba mame svatecne a to s mede a maslem. Co by byla nejlepsi varianta pro ten med ? Na co ho mazat ? Take ji strasne chutna namocene (12 hodin) mandle, denne jich sni asi 20 gramu, neni to pro ni moc ? Jime to teprve tyden. Opet jsem rada, ze neji ty blbosti z cukraren, ten tlak je totiz obrovsky. Celit nekolikrat denne otazkem proc nejime sladkosti je docela obtizne...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ovesne vlocky + pukance + chleba
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 8:49 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
[quote="zvanc":2cnwrurk]dobry vecer pane Jardo, mam 4-letou dceru, ktera ji denne k snidani ovesnou kasi (varenou ve vode), dnes jsem se docetla, ze to rozhodne neni nejlepsi napad. Vyradim to z jidelnicku, ale cim to nahradit ? Pohanku ani jahly nechce. Poradite nejakou alternativu ? Ma taky rada jahlove pukance, ktere take nedoporucujete (tam jsem to tusila, ale byla jsem rada, ze neji bonbony, zmrzliny a kolace jako jeji vrstevnici). Chleba mame svatecne a to s mede a maslem. Co by byla nejlepsi varianta pro ten med ? Na co ho mazat ? Take ji strasne chutna namocene (12 hodin) mandle, denne jich sni asi 20 gramu, neni to pro ni moc ? Jime to teprve tyden. Opet jsem rada, ze neji ty blbosti z cukraren, ten tlak je totiz obrovsky. Celit nekolikrat denne otazkem proc nejime sladkosti je docela obtizne...[/quote:2cnwrurk]
Ono ty uvedené obiloviny teoreticky používat jde, ale prostě jinak, čili vyzkoušejte vafle vyrobené z napůl smíchané jemné mouky z pohanky a jáhel. Mouku pouze zalijete vodou, přidáte trochu sladíku a skořici a na lehce vymaštěné formě zlehka upečete. Chutnají jako sušenky a většinou neškodí, klidně na ně můžete dát i to máslo. Med se dá nahradit těžko, ale sladidla jako sladík, nebo xylitol nijak neškodí, kvasinky nekrmí a naopak zdraví prospívají, najdete je třeba zde,

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: pon bře 21, 2016 4:09 pm 
Offline

Registrován: pon bře 21, 2016 4:02 pm
Příspěvky: 8
Dobrý den pane Jardo, mám pár dotazů. Proč se musí jáhly a rýže vařit? nestačí je přes noc namočit a ráno nebo k obědu jen rozmixovat, přidat trošku skořice, vody a pak konzumovat? Dále.. jaké maximální množství naklíčených luštěnin (čočka,hrách,soja,mungo) konzumovat v jedné porci? Sním klidně i celou misku klíčků, a nezdá se mi, že by to nějak negativně ovlivňovalo organismus a tráví se to v pohodě. Ke všemu jím hodně zeleniny, a dávám si velký pozor, abych nekombinoval škrobovou zeleninu s neškrobovým pokrmem. Proč doporučujete brambory péct? (jistě že je to ta nejvhodnější varianta, a občas si je sám upeču a sním i se slupkou, je to mňamka!) Při pečení, se ale přece cukr v bramborách mění na škrob, který tělo dost blbě tráví. Díky za odpověď \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2016 6:30 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Jirux píše:
Dobrý den pane Jardo, mám pár dotazů. Proč se musí jáhly a rýže vařit? nestačí je přes noc namočit a ráno nebo k obědu jen rozmixovat, přidat trošku skořice, vody a pak konzumovat? Dále.. jaké maximální množství naklíčených luštěnin (čočka,hrách,soja,mungo) konzumovat v jedné porci? Sním klidně i celou misku klíčků, a nezdá se mi, že by to nějak negativně ovlivňovalo organismus a tráví se to v pohodě. Ke všemu jím hodně zeleniny, a dávám si velký pozor, abych nekombinoval škrobovou zeleninu s neškrobovým pokrmem. Proč doporučujete brambory péct? (jistě že je to ta nejvhodnější varianta, a občas si je sám upeču a sním i se slupkou, je to mňamka!) Při pečení, se ale přece cukr v bramborách mění na škrob, který tělo dost blbě tráví. Díky za odpověď \":-)\"

Tak i to namočení stačí, ale běžný mixér na to většinou nestačí, třeba rýže vodu prakticky nenabírá, je stále tvrdá jako broky a rozmixovat ji na nějakou rozumnou konzistenci je dost obtížné i na vysoko obrátkových mixérech. Klíčky se obecně doporučují konzumovat v množství několika polévkových lžic, ale pokud vám nedělají problémy, tak proč se omezovat. Pečený brambor je za prvé velice chutný a pak hlavní důvod je že vařením se vyluhuje obrovské množství živin do vody, která se následně vylije. Další nezanedbatelnou výhodou je jejich rezistentní škrob vzniklý po vychladnutí v lednici, na něm dobře žijí střevní bakterie, ale musí se minimálně do druhého dne vychladit a pak zahřát pouze na nízkou teplotu před konzumací.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: stř dub 27, 2016 8:17 pm 
Offline

Registrován: pon bře 21, 2016 4:02 pm
Příspěvky: 8
A co říkáte na kombinaci různých škrobových potravin? Např. luštěnina + rýže, luštěnina + jiná luštěnina, brambory + luštěnina/rýže... atd, těchto kombinací lze vytvořit nepřeberné množství. Ale jak to ve skutečnosti je? Nemlátí se při trávení jako je to u bílkovin? (z důvodu rozdílné skladby bílkoviny, které potřebují odlišné vnitřní prostředí v žaludku a při trávení?) Je to tak i se škroby? Měl bych tudíž konzumovat jen jeden druh, a nebo se všechny škroby tráví při stejném prostředí? Další věc, k čemu kombinovat máslo? Kombinuji ho např. k naklíčeným semenům a oříškům + olivový olej, nebo si ho dám pokud mě honí "mlsná" po kefíru. Jaký máte na toto názor? Chtěl bych potraviny kombinovat co nejlépe. Díky za odpověď Jardo \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: stř dub 27, 2016 9:41 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Odvážím se něco podotknout. Při vzpomínce na naše markobiotické období, kdy jsme doma vyzkoušeli doslova kdeco a výsledkem bylo neskutečné zvýšení citlivosti těla a jazýčku na chutě potravin a jejich kombinace, jakžto i cit pro to, co je v čase a místě dobré a co ne (bráno zcela individuálně, jasně), bych řekl, že jakékoliv kombinace jsou poněkud .... zbytečné. Proč byste vlastně měl tělo zatěžovat matláním věcí dohromady? Indové třeba čočku s rýží jedí, jasně, ale jenom jako lahůdku, mlsek, není to zrovna denní menáž, grunt, na kterém závisí přežití. Mi to třeba nejenže nechutná, ale se i všechno v těle bouří, je to zcela pochybené, ideově i jinak, i chemicky i fysikálně, hormonálně, enzymaticky ... Jeví se to jako blbost. Stejně tak vám dopadnou i jiné kombinace. Přemýšlejte, vžijte se do věci, zkoušejte, vciťte se do těla, pozorujte se. Nejde o to, zda to přežijete, ale o to, zda to je fajn, zda to je blahodárné. Chcete přece jíst to nejlepší, co vůbec je pro vaše tělo možné, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: ned kvě 29, 2016 10:34 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Jirux píše:
A co říkáte na kombinaci různých škrobových potravin? Např. luštěnina + rýže, luštěnina + jiná luštěnina, brambory + luštěnina/rýže... atd, těchto kombinací lze vytvořit nepřeberné množství. Ale jak to ve skutečnosti je? Nemlátí se při trávení jako je to u bílkovin? (z důvodu rozdílné skladby bílkoviny, které potřebují odlišné vnitřní prostředí v žaludku a při trávení?) Je to tak i se škroby? Měl bych tudíž konzumovat jen jeden druh, a nebo se všechny škroby tráví při stejném prostředí? Další věc, k čemu kombinovat máslo? Kombinuji ho např. k naklíčeným semenům a oříškům + olivový olej, nebo si ho dám pokud mě honí "mlsná" po kefíru. Jaký máte na toto názor? Chtěl bych potraviny kombinovat co nejlépe. Díky za odpověď Jardo \":)\"

Tak jak píše člen martina72 Indové třeba čočku s rýží jedí a jde u nich o tradiční národní jídlo Khičrí. Tato varianta je podle dlouhodobých zkušeností komplexní jídlo plné živin a relativně dobře stravitelné. Obdobné pojetí ideální stravy mají i Mexičané, fazole s kukuřičnou plackou, tedy na tom asi něco bude, nakonec nejsnazší je si takové jídlo pár dní vyzkoušet a uvidíte jak taková potravina tělu svědčí, či nikoliv. Trávení luštěnin je ale hodně o střevních bakteriích, které nyní nemusíte ve střevě mít, což zpočátku může být problém, ale zpravidla se to za pár dní stabilizuje a problém zmizí. Máslo je nekonfliktní potravina, která se dá kombinovat prakticky se vším a problémy zpravidla nedělá.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz