Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 6:48 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: sob zář 11, 2021 9:15 am 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28243
Bydliště: Poděbrady
Starsky píše:
To ano. Už mnohokrát jsem se setkal s tím, že na jednu věc bylo plno rozdílných názorů a nakonec víc šlo o to, čemu diskutující sám věřil.
Já nejsem biochemik, porovnávání molekul a vazeb je pro mě mimo. Můžu jen nanejvýš používat selský rozum s tím, že i moc dobrého škodí a hlavně
snažit se naslouchat svému tělu, po čem mu je dobře. Samozřejmě bude vždycky rozhodovat i zpracování a kvalita výrobku.
Řepkový olej nebráním, mě to jen překvapilo u rybího oleje, protože doopravdy je to jeden z nejvíce rozšířených doplňků vůbec s plno oslavujícími články. Já mám zrovna ty od Walmarku 1000 mg + vit. E, což asi ten nejkvalitnější nebude. Ale dýňového se nevzdám určitě, tam se lžičkou denně budu pokračovat.. Lněnému ze správné odrůdy také věřím. Asi jen je teda nebrat zároveň, ale po jednom.

Tak biochemik není možná nikdo z tohoto fóra a jde to i bez toho. Prostě si udělejte přihlášení na nutriční kalkulačce https://cronometer.com/ a pak je to již jenom o tom zadat v gramech spotřebované množství jednotlivých potravin a ty poměry co jsem vám psal tam krásně uvidíte. Pokud by jste si s tím nevěděl rady klidně zavolejte vysvětlím vše potřebné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: sob zář 11, 2021 11:56 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte pro 29, 2020 12:08 am
Příspěvky: 757
Starsky píše:
Dobrý den všem. Já trochu navážu na dotaz přede mnou a zajímá mě, co si myslíte o tomto článku? Nechtěl jsem kvůli tomu zakládat nové téma, to až jestli by pan Jarda uznal za vhodné.

https://www.stalemladi.cz/nejmasovejsi-jed-repkovy-olej-ukroji-nam-10-let-ze-zivota/

Je nakonec i rybí tuk škodlivá záležitost a nebo zdraví prospěšná? Nebo jen záleží na kvalitě a množství? Dost mě překvapilo, že ho někdo zařadí mezi toxické společně i konopným a lněným.
Zrovna nedávno jsem si tablety s rybím olejem koupil a k tomu i dýňový olej, který v článku zahrnut není. Hlavně kvůli dřívějšímu problému s krevní sraženinou.

Na každý názor sa nájdu oponenti a fanúšikovia - tak to proste je. Občas má zmysel ísť proti hlavnému prúdu (samozrejme primerane, nie fanaticky rebelovať), pretože iba mŕtve ryby plávu s prúdom, že..

S rastlinnými olejmi je problém v PUFA omega-6, ktorého má 99,99% ľudí prebytok. S rybím olejom je zase problém s oxidáciou : v podstate väčšina z predávaných je zoxidovaná (dokonca neplatí : čím drahšie, tým lepšie - v jednej štúdii "značkové" vyšli pomerne zle). Hlavne v lekárňach, lebo ich rozlievajú z veľkých nádob. Stačí si urobiť jednoduchý experiment: otvorte si sardinky, ovoňajte a porovnajte o 2 dni. Budete cítiť rozdiel - to vám garantujem..

Všeobecne platí, že zvýšený príjem PUFA spôsobuje priberanie, inzulínovú rezistenciu a neskôr cukrovku. SFA (sat. živ. tuky) majú opačný efekt.

_________________
Fanatici všech zemí, vyližte si prdel!


Naposledy upravil neti dne sob zář 11, 2021 7:28 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: sob zář 11, 2021 6:53 pm 
Offline

Registrován: úte led 14, 2020 3:07 pm
Příspěvky: 10
Xion: Dýňový olej mi oproti semínkám vyhovuje víc i co se týká konzumace. Někdy na můj žaludek semínka působily trochu těžce, i když ta jedna hrst denně zase tak nic hrozného není. Jinak jsem vybral samozřejmě olej z nepražených semen a i podle recenzí by to měl být jeden z těch lepší. Doberu ho, dál uvidím.

Jarda: Kouknu na to, já to myslel hlavně v té rovině, že pro příklad někdo řeší vazby a už z toho si dokáže odvodit, jestli je něco dobře, nebo špatně. Že celkově celou stravu řeší na trochu jiné úrovni, než jen počítání množství a podobně, jestli mi rozumíte. Mám podle diskuzí občas pocit, že je "nutné" filtrovat vodu, uzemňovat se, pěstovat si vlastní zeleninu a ovoce a provádět klystýry, když to přeženu. Jinak Vám se určitě ozvu ještě po emailu na domluvení toho, co jsme spolu řešili a já nedotáhl do konce. Já se připomenu na nějakou konzultaci.

neti: To je pravda. Já třeba ani nesouhlasil se vším, co se jsem našel na webu, který jsem sem postoval. Hádám, že i vy všichni tady máte svůj recept na to, co jíte, pijete. Jak moc se pohybujete a jaké vitamíny či doplňky berete. / Já si teda špatně myslel, že nadbytek PUFA(omega 3) nemůže nikdy uškodit, ale jen pomoc. Že určitým způsobem neguje ty špatně tuky a není potřeba ho hlídat. Já mám tablety, ale i do nich rybí olej museli nějakým způsobem dostat, takže můžu jen hádat, jaké kvality je výsledný produkt.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: sob zář 11, 2021 8:04 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28243
Bydliště: Poděbrady
Starsky píše:
Jarda: Kouknu na to, já to myslel hlavně v té rovině, že pro příklad někdo řeší vazby a už z toho si dokáže odvodit, jestli je něco dobře, nebo špatně. Že celkově celou stravu řeší na trochu jiné úrovni, než jen počítání množství a podobně, jestli mi rozumíte. Mám podle diskuzí občas pocit, že je "nutné" filtrovat vodu, uzemňovat se, pěstovat si vlastní zeleninu a ovoce a provádět klystýry, když to přeženu. Jinak Vám se určitě ozvu ještě po emailu na domluvení toho, co jsme spolu řešili a já nedotáhl do konce. Já se připomenu na nějakou konzultaci.

Tak tam bych viděl asi částečné nepochopení toho proč se všechna ta opatření která uvádíte provádějí. Je potřeba si uvědomit že dnešní městský civilizovaný člověk nežije ani zdaleka normálně v tom duchu jak nám životy naplánoval stvořitel a proto potřebuje uvedené kompenzační postupy bez nichž si zbytečně zkracuje život. Pokud by člověk žil v nezamořeném prostředí bez stresu a v klidu a pohodě nepotřebuje z uvedených postupů patrně vůbec nic a tělo pojede jako rozjetá mašina. Paradoxní na tom všem je že dříve bylo majoritní množství nemocných tvořeno starší generací 55-75 let, ale posledních pár let sleduji enormní nárůst klientů mladších ročníků v rozpětí 25-35 let tedy generace vychované na umělohmotné stravě s deficitem živin a bez vytvořeného vztahu k přírodě a společnosti. Prostě jde o individualisty kteří pomalu nic jiného než civění do monitorů neovládají a věří že změní svět a přitom svět mění a likviduje je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: úte zář 14, 2021 6:41 pm 
Offline

Registrován: ned bře 22, 2020 2:28 pm
Příspěvky: 191
Starsky píše:
Xion: Dýňový olej mi oproti semínkám vyhovuje víc i co se týká konzumace. Někdy na můj žaludek semínka působily trochu těžce, i když ta jedna hrst denně zase tak nic hrozného není. Jinak jsem vybral samozřejmě olej z nepražených semen a i podle recenzí by to měl být jeden z těch lepší. Doberu ho, dál uvidím.

Jarda: Kouknu na to, já to myslel hlavně v té rovině, že pro příklad někdo řeší vazby a už z toho si dokáže odvodit, jestli je něco dobře, nebo špatně. Že celkově celou stravu řeší na trochu jiné úrovni, než jen počítání množství a podobně, jestli mi rozumíte. Mám podle diskuzí občas pocit, že je "nutné" filtrovat vodu, uzemňovat se, pěstovat si vlastní zeleninu a ovoce a provádět klystýry, když to přeženu. Jinak Vám se určitě ozvu ještě po emailu na domluvení toho, co jsme spolu řešili a já nedotáhl do konce. Já se připomenu na nějakou konzultaci.

neti: To je pravda. Já třeba ani nesouhlasil se vším, co se jsem našel na webu, který jsem sem postoval. Hádám, že i vy všichni tady máte svůj recept na to, co jíte, pijete. Jak moc se pohybujete a jaké vitamíny či doplňky berete. / Já si teda špatně myslel, že nadbytek PUFA(omega 3) nemůže nikdy uškodit, ale jen pomoc. Že určitým způsobem neguje ty špatně tuky a není potřeba ho hlídat. Já mám tablety, ale i do nich rybí olej museli nějakým způsobem dostat, takže můžu jen hádat, jaké kvality je výsledný produkt.

Dýňová semínka mají hodně nestravitelných látek. Olej je ale v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: stř zář 15, 2021 9:05 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Doplnat do tela olej plny omega-6 je ale dost nezmyselne uz v zaklade, takze ak zdravotne ucinky nepresiahnu negativa z omega-6, tak to ani nema zmysel. Dynove semienka boli odjakziva osvedceny recept na vitalitu, a ja som aj toho nazoru, ze lepsie do tela davat nieco v povodnej forme, nez akesi izolaty z toho. Teda, olej by som pouzival len keby som mal padny dovod na to, a ja v nom nevidim nic, co by sa nedalo nahradit inou cestou. Vynimkou su "omega-6" oleje, ktore su tak nabite prospesnymi latkami, ze ich staci uzivat vo velmi malych mnozstvach (borage oil, olej z ciernej rasce). Inak, zda sa mi, ze ked uz brat nejaky omega-6 olej, a rezerva na neho nieje nejak velka, stale, avokadovy ci makovy olej mi pripadaju prospesnejsie, a bral by som ich este pred tekvicovym.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: úte pro 07, 2021 7:54 pm 
Offline

Registrován: stř úno 05, 2014 5:02 pm
Příspěvky: 21
Vie niekto, ci sa daju omega 3, hlavne DHA a EPA nabrat trochu do zasoby? Alebo je naozaj nutne kazdodennu minimalnu odporucanu davku prijat v potrave? Pytam sa preto, lebo ak je to mozne nabrat do zasoby, tak radsej ako kazdodennu suplementaciu by som volila niekolko dni v tyzdni (nie vsetky) kombinovat jedenie ryb (raz tyzdenne) s aspon jednou davkou sirnej patlaniny. Ci naozaj radsej riesit nejaku aspon minimalnu davku rybieho oleja? Sirnu patlaninu z dlhodobeho hladiska neverim ze dam kazdodenne...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: čtv pro 09, 2021 2:48 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28243
Bydliště: Poděbrady
Zuzanya píše:
Vie niekto, ci sa daju omega 3, hlavne DHA a EPA nabrat trochu do zasoby? Alebo je naozaj nutne kazdodennu minimalnu odporucanu davku prijat v potrave? Pytam sa preto, lebo ak je to mozne nabrat do zasoby, tak radsej ako kazdodennu suplementaciu by som volila niekolko dni v tyzdni (nie vsetky) kombinovat jedenie ryb (raz tyzdenne) s aspon jednou davkou sirnej patlaniny. Ci naozaj radsej riesit nejaku aspon minimalnu davku rybieho oleja? Sirnu patlaninu z dlhodobeho hladiska neverim ze dam kazdodenne...

Osobně bych jednorázové vysoké dávky asi neupřednostnil protože pak je tělo nuceno pálit PUFA na energii a při tom vzniká v organizmu docela bordel. Obecně těch PUFA jsou potřeba opravdu malé dávky a spíše se nyní teoretizuje o jejich nežádoucích účincích tedy já vidím jako maximum 10-15% z celkového příjmu tuků ve stravě. Jako příklad tedy můžeme vzít třeba 100 g celkového tuku za den tedy součet omega3 a omega 6 mastných kyselin by měl být ideálně do 10 g případně nepřekročit 15 g jako horní limit. Asi bych se tím netrápil pokud jde o tuky v potravině třeba sníte celou makrelu kdy s naprostou jistotou tento poměr překročíte nicméně tu jednak patrně nejíte denně a pak obsahuje alespoň přebytek omega 3 mastných kyselin zatím co v případě že sníte sáček mandlí z čehož cca polovina je tuk s přebytkem omega 6 mastných kyselin patrně si uškodíte více i když ani tak nelze jejich konzumaci občasnou považovat za zásadní problém. Ideální je si nějakou dobu počítat reálný příjem tuků na nutriční kalkulačce cronometer.com a tam krásně uvidíte co děláte špatně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: čtv pro 09, 2021 3:26 pm 
Offline

Registrován: stř úno 05, 2014 5:02 pm
Příspěvky: 21
Dakujem krasne za odpoved.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: sob led 08, 2022 6:51 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát kvě 17, 2013 11:00 am
Příspěvky: 21
Tak jsem se zrovna dostal k informacím, že konzumace PUFA tuků může za mnoho zásadních zdravotních problémů a mnoho z nich je běžně nesprávně přikládáno konzumaci cukru. Esenciální tuky jsou nazývány vyloženě esenciálně toxickými a jako vhodné tuky jsou uváděny nasycené tuky - máslo, maso a vejce z [b:3by8z5jb]volně pasoucích[/b:3by8z5jb] zvířat, kokosový tuk a v omezené míře olivový olej. Konzumace jakýchkoli rostlinných olejů v jakékoli formě výroby a i bez tepelné úpravy je vysoce nebezpečná a to samé se týká semen a ořechů díky obsahu PUFA a k tomu nebezpečných antinutrientů. Veškeré koncentrované zdroje omega 3 (tučné mořské ryby-olej, len-olej jsou extrémně nestabilní a při vysoké teplotě lidského těla ještě škodlivější než omega 6

Co se v článku mimo jiné dozvíte:
1) Základy: esenciálně toxické omega-3 a omega-6
2) Kam si PUFA zařadit v kontextu zdraví?
3) Co jsou PUFA a oxidativní stres
4) Kde je najdeme
5) Esenciálnost PUFA? Buněčné membrány?
6) Kde se prvně vzala idea prospěšnosti PUFA; PUFA zpomalují metabolismus
7) Jak PUFA zpomalují metabolismus a štítnou žlázu, příklady z přírody
\"8)\" Oxidace PUFA, ukládání v tkáních, cukrovka a rakovina
9) PUFA, rostliny a narušení (nejen) trávicích procesů
10) PUFA, cholesterol a potlačená imunita (proč je lidem krátkodobě lépe)
11) PUFA a estrogenová dominance (hormonální nerovnováha a rakovina)
12) PUFA a (dementní) mozek; PUFA a závislost
13) Omega-3, rybí oleje = lipofuscin, ztučnělá

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: sob led 08, 2022 9:05 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28243
Bydliště: Poděbrady
[quote="Milenium":1sv46add]Tak jsem se zrovna dostal k informacím, že konzumace PUFA tuků může za mnoho zásadních zdravotních problémů a mnoho z nich je běžně nesprávně přikládáno konzumaci cukru. Esenciální tuky jsou nazývány vyloženě esenciálně toxickými a jako vhodné tuky jsou uváděny nasycené tuky - máslo, maso a vejce z [b:1sv46add]volně pasoucích[/b:1sv46add] zvířat, kokosový tuk a v omezené míře olivový olej. Konzumace jakýchkoli rostlinných olejů v jakékoli formě výroby a i bez tepelné úpravy je vysoce nebezpečná a to samé se týká semen a ořechů díky obsahu PUFA a k tomu nebezpečných antinutrientů. Veškeré koncentrované zdroje omega 3 (tučné mořské ryby-olej, len-olej jsou extrémně nestabilní a při vysoké teplotě lidského těla ještě škodlivější než omega 6

Co se v článku mimo jiné dozvíte:
1) Základy: esenciálně toxické omega-3 a omega-6
2) Kam si PUFA zařadit v kontextu zdraví?
3) Co jsou PUFA a oxidativní stres
4) Kde je najdeme
5) Esenciálnost PUFA? Buněčné membrány?
6) Kde se prvně vzala idea prospěšnosti PUFA; PUFA zpomalují metabolismus
7) Jak PUFA zpomalují metabolismus a štítnou žlázu, příklady z přírody
\"8)\" Oxidace PUFA, ukládání v tkáních, cukrovka a rakovina
9) PUFA, rostliny a narušení (nejen) trávicích procesů
10) PUFA, cholesterol a potlačená imunita (proč je lidem krátkodobě lépe)
11) PUFA a estrogenová dominance (hormonální nerovnováha a rakovina)
12) PUFA a (dementní) mozek; PUFA a závislost
13) Omega-3, rybí oleje = lipofuscin, ztučnělá

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: stř led 12, 2022 11:07 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát kvě 17, 2013 11:00 am
Příspěvky: 21
Díky za odpověď, která je v podstatě v souladu s mým pohledem na věc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: pát dub 28, 2023 11:51 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 17, 2014 9:54 pm
Příspěvky: 242
narazil jsem na obsahly clanek o PUFA kde haze omega 6 a omega 3 do jednoho pytle.. uz se to tu probiralo nize..
prozatim jsem vnimal omega 3 dost pozitivne ale mnozi se informace o tom ze to neni az tak skvela vec.
hlidat/nehlidat v potrave? co rybi tuk jako potravinovy doplnek (i kvuli D+A)?

https://www.elihealth.cz/pufa-omega-3/

_________________
https://www.petr-langr.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Omega 3 x Omega 6
PříspěvekNapsal: sob dub 29, 2023 4:30 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28243
Bydliště: Poděbrady
ash píše:
narazil jsem na obsahly clanek o PUFA kde haze omega 6 a omega 3 do jednoho pytle.. uz se to tu probiralo nize..
prozatim jsem vnimal omega 3 dost pozitivne ale mnozi se informace o tom ze to neni az tak skvela vec.
hlidat/nehlidat v potrave? co rybi tuk jako potravinovy doplnek (i kvuli D+A)?

https://www.elihealth.cz/pufa-omega-3/

Bohužel se nám v dnešní době vše trochu zamotává a stejně jak existují propagátoři něčeho máte vždy ke stejnému tématu naopak tvrdé odmítače toho samého, což se asi vztahuje na cokoliv v lidském životě a pochopitelně tedy i na omega mastné kyseliny. Já nepatřím po těch letech co se v problematice zdraví hrabu k zastáncům módních tvrdých linií a spíše bych se řídil logikou než moderností konkrétního názoru. Pokud vyjdu z logiky že prakticky nejzdravější dlouhodobě aplikovatelná dieta je středomořská, respektive diety modrých zón, pak každému musí dojít že i ty obsahují nemalé množství těchto nyní zavrhovaných tuků a kupodivu jim vše docela dobře funguje. Toto je popis z internetu který hodně napoví a člověk si z něho může udělat vlastní názor.
Citace:
Existují některé zdravé stravovací návyky, které jsou skutečným elixírem života. Jsou to návyky, jež sdílí populace žijící v takzvaných modrých zónách, pěti oblastech světa, kde se soustřeďují lidé dosahující vysokého věku. Je to japonský ostrov Okinawa, město Loma Linda v Kalifornii, ostrov Ikaria v Řecku, kostarický poloostrov Nicoya a provincie Ogliastra na Sardinii. Je neuvěřitelné, že tu nikdo nepočítá kalorie, nikdo nebere vitamíny ani neváží proteiny. Zde vám přinášíme 15 stravovacích návyků obyvatel modrých zón:

1. Z toho, co tito lidé jedí, tvoří 95 procent potrava rostlinného původu. Konzumují úctyhodné množství nejrůznější zeleniny a ovoce a co nestačí sníst, to se nakládá. To nejlepší z jídel prospívajících dlouhému životu je zelenolistá zelenina. Na Ikarii roste více než 75 druhů zeleniny tohoto druhu jako plevel.

2. Maso ne více než dvakrát týdně. Konzumace masa by se měla omezit na nejvýše 50 gramů pětkrát měsíčně. Pokud jde o drůbež, skopové nebo vepřové, je lépe dávat přednost masu z farmářské produkce.

3. Denně snězte až 85 gramů ryb. V modrých zónách, které mají přístup k moři, tvoří ryby součást každodenního jídelníčku.

4. Snižte spotřebu mléčných výrobků a sýrů. Lidé z modrých zón konzumují pouze výrobky z kozího či ovčího sýra. Kravské mléko má vysoký obsah tuků a cukrů. Lidé z modrých zón získávají vápník z rostlin. Jinak je pro tyto zóny charakteristická konzumace kozího a ovčího mléka a výrobků z něho.

5. Vhodná jsou až tři vejce týdně. V modrých zónách se většinou jí v jednom jídle jen jedno vejce. V Kostarice dávají jedno vejce do tortily, na Okinawě se dává do polévky jedno vařené vejce.

6. Jezte denně vařené luštěniny, nejméně půl šálku. Luštěniny jsou podstatnou součástí diety modrých zón. V průměru obsahují 21 procent proteinů, 77 procent komplexních sacharidů a málo tuku a jsou vynikajícím zdrojem vlákniny.

7. Celozrnný chléb. Ve třech z pěti modrých zón je chléb základní potravinou. Je to ale potravina zcela jiná než to, co většinou kupujeme. Na Ikarii a na Sardinii je tvořen ze 100 procent různými celozrnnými obilovinami, které mají vysoký obsah výživných látek a vlákniny.

8. Omezte spotřebu cukru. Obyvatelé modrých zón konzumují ve srovnání s ostatními zhruba pětinu cukru. Století si dávají med do čaje a dopřávají sladkosti pouze při slavnostních příležitostech.

9. Jako snack si dejte dva oříšky. Konzumace ořechů snižuje podle studie úmrtnost až o 20 procent. Nedávná studie Harvardovy univerzity ukázala, že konzumace ořechů snižuje úmrtnost o 20 procent. Jiné studie odhalily, že pojídání sušeného ovoce snižuje úroveň "špatného" cholesterolu až o 20 procent.

10. V modrých zónách na celém světě lidé pojídají potraviny v jejich celosti: nevyhazují třeba vaječný žloutek nebo dužinu ovoce. Spotřebují vše z celých potravin, které jsou často pěstovány v místě. Vyhýbejte se produktům s dlouhým seznamem látek, které jsou v něm obsaženy.

11. Pijte více vody. Experti doporučují sedm skleniček vody denně. Vyhýbejte se slazeným nápojům.

12. Pokud chcete pít alkohol, zvolte si červené víno. Většina obyvatel modrých zón pije jednu až tři skleničky červeného vína denně. Umírněná konzumace vína na sklonku dne snižuje stres.

13. Pijte zelený čaj. Je prokázáno, že snižuje riziko srdečních chorob a různých typů rakoviny. Řekové na Ikarii pijí čaj z rozmarýnu či šalvěje a pampelišky, který má protizánětlivé účinky.

14. Pijte černou kávu jako jediný zdroj kofeinu. Lidé z poloostrova Nicoya, na Sardinii a v Řecku pijí hodně kávy. Podle studií snižuje káva riziko demence a Parkinsonovy nemoci.

15. Dokonalá rovnováha proteinů. Obáváte se, že vám rostlinná strava nedodá dost proteinů? Luštěniny, obiloviny, ořechy a zelenina jsou jejich dostatečným zdrojem, navíc obsahují esenciální aminokyseliny, které si naše tělo nedokáže vyrobit samo.

Jak vidíte je tam poměrně dost dnes zatracovaných potravin a podle všeho hodně velký vliv má i poloha těch oblastí nicméně podle mě bude asi tím nejpodstatnějším faktorem vyváženost jak té stravy tak života místních obyvatel.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz