Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv dub 18, 2024 5:43 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: úte čer 06, 2017 8:55 pm 
Offline

Registrován: úte dub 25, 2017 6:25 pm
Příspěvky: 7
Úplně na úvod bych chtěla říct, že chápu, že toto téma nesouvisí přímo s tématem těchto stránek, nicméně nevím, kam jinam bych měla směřovat své dotazy, neboť mám pocit, že ať už bych se ptala kdekoli, vždy mi bude nabídnuto stejné řešení, spočívající v konzumaci pěti jídel denně a zařazení masa a mléčných výrobků do jídelníčku, což je v rozporu s mou intuicí i přesvědčením. Otázkou je, jestli se v této chvíli můžu na svou intuici spolehnout.
Před několika měsíci se mi podařilo, dodnes vlastně nevím jak, vypěstovat si poruchu příjmu potravy. Čím víc jsem se snažila se z toho dostat, tím více jsem do toho zabředávala. Byla jsem, a pořád jsem hrozně zmatená všemi těmi doporučeními co, kdy a proč jíst. Když jsem zapřemýšlela, kdy mi naposledy bylo dobře, napadlo mě období před třemi lety, kdy jsem jedla převážně syrovou stravu (cca 80%raw, zbytek v rámci vegetariánství). Před necelými dvěma měsíci jsem konečně přestala zvracet po jídle. Jím především ovoce a zeleninu, denně cvičím 1,5-2 hodiny, případně chodím cca 15-20km. Nejdůležitější vitaminy a minerály zatím ještě pořád doplňuji i ve formě doplňků stravy, občas vypiji 0.5l ovocné či zeleninové šťávy. Pravidelně čistím střevo klystýry. Musím říct, že se mi neskutečně ulevilo, přestaly mi padat vlasy, nelámou se mi nehty, pleť mám čistou jako nikdy. Ale...
1. Moje váha i míry jsou už přes tři měsíce stejné. Ať dělám, co dělám, nic se nehne. Mám stejnou váhu jako v době, kdy jsem zvracela třikrát denně, stejnou váhu jako v době kdy jsem téměř nezvracela, ale záchvatovitě pojídala tučná, průmyslově zpracovaná jídla. I nyní, když už skoro dva měsíce cvičím každý den, jím správně (snad správně) je má váha pořád stejná, přestože i dle BMI se nacházím na hranici nadváhy. Chápu, že je dost brzy a tělo si musí zvyknout. Na druhou stranu jak mám poznat, že postupuji správně když:
2. Nepoznám, kdy mám hlad, častokrát ani kdy mám dost. Vždycky jsem jedla málo, co se týče objemu i kalorické hodnoty. Jenže nikdy to nevadilo. Když jsem měla hlad, prostě jsem se najedla. Dneska to nefunguje. Množství jídla musím odhadovat. Jediné co vím a mám vyzkoušené je, že pokud přidám na stravě, přiberu. Tak se snažím držet v oblasti, kde má váha alespoň stagnuje. Možná stagnuje právě proto, že jím příliš málo...
A tak bych ráda poprosila o radu, jestli pokračovat se syrovou stravou (+sem tam něco vařeného) nebo přidat i jiný druh stravy, popřípadě jaký. Jak poznám, zda jím dost, když nemám hlad? (občas se lze řídit pocitem prázdného žaludku, ale v takovém případě by mi stačilo 1-2 jablka denně) Co můžu udělat, aby se váha konečně pohnula? Je možné, že za stagnací stojí nedostatečný příjem živin? (bulimii předcházela relativně dlouhá doba restrikce, přestože nešlo primárně o snahu zhubnout)
Omlouvám se za dlouhý příspěvek a moc děkuji za případné odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: úte čer 06, 2017 9:27 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Arne,
přestože jsem trošku jiný .... a jinde .... jsme nyní "bratři ve zbrani".
Už asi dvacet let nemám nikdy hlad ani chuť na jídlo ..... a jím tedy taknějak ze zvyku nebo když vím, "že by to bylo vhodné".
Bohužel, v poslední době jím asi dvakrát tolik, co minulý rok, a přesto hubnu.
Už je to "cu moc".
V otázce skladby stravy, příjmu živin, měření, tabulek, ti moc nepomohu, nikdy jsem se tomu nevěnoval.
Snad jen zkušenost - nedělej (me) si s tím takovou starost (stres nám ještě na váze ubere), jezme, jak budeme mít chuť, alespoň trošku .... a jakmile to bude možné ..... ono se to poddá.
Já mám tu výhodu, že umím docela dobře vařit, dělám to rád .... a mám extrémní přilnavost ku zdravým a jednoduchým věcem.
To by snad mělo na ztloustnutí stačit.
Časem.
A upřímně - nejíst není porucha příjmu potravu. Nejíst je normální.Ti, co žerou, jsou nenormální. Jen je potřebí fungovat tak, aby byl člověk v pohodě.
Nedělejme si starost s tím, že nemáme hlad, nemáme chuť ....
Jen dejme tělu šanci nějak fungovat .... rozumně ....
Možná, že naše ideální váha je o pár kg níž, no ....
Jarda tady kdysi naznačoval, že ideál je naše původní váha z mládí.
Pěkně děkuju, nyní mi deset kg chybí (dle mého názoru) a tenkrát jsem měl ještě o 10 kg méně nežli dnes.
Je pravda, že jsem měl vyšší výkonnost .....
Tož, babo raď a ostatní suď .... jak těla fungují ...
Poradil jsem ti? \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: úte čer 06, 2017 10:29 pm 
Offline

Registrován: úte dub 25, 2017 6:25 pm
Příspěvky: 7
No upřímně moc neporadil, ale alespoň uklidnil, za což děkuji. Ani já nikdy nic nepropočítávala a nečetla etikety v obchodech (možná proto, že vhodná strava nemusí být zabalená a polepená instrukcemi ke správné konzumaci). \":wink:\" Vždycky jsem jedla hodně málo, o to nejde. Vlastně bych řekla, že to mám trochu i dědičně. Co mi vadí, je způsob, jak jsem vlastní tělo zmátla nesmysly, kterými jsem řešila psychickou nepohodu. Mám teď pocit, jako bych se nemohla spolehnout na vlastní pocity, intuici. Jako bych to všechno rozhodila a teď se nemůžu naladit na tu správnou vlnu. No a signály, jimiž mi tělo odpovídá, mi teď také připadají zmatené. Sama sobě jakoby nerozumím, jestli mě chápeš. \":wink:\" Prostě bych potřebovala, aby pro jednou reakce mého těla zapadaly do tabulek. To znamená jím málo=mám hlad a hubnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: stř čer 07, 2017 8:17 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Je zajímavý číst vlákno "Jak jíst, když necítím hlad" poté, co jsem teď přišel z pránickýho přechodu. Jídlo mne nebaví, většinou jím jen na chuť (ty blbý chutě kdyby nebyly, joj). Přece když nemáš hlad, tak nejez. Každý jedeme více či méně na pránu a právě proto, že většině lidí naprosto nestačí, musí jíst i hmotnou stravu. Jestliže jsi vibračně tak vysoko, že přijímáš spoustu energie přímo, pak stačí hmotného jídla troška, nebo taky žádné. Pránistů přece je na světě i zde v ČR celá řada.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: stř čer 07, 2017 8:37 am 
Offline

Registrován: úte dub 25, 2017 6:25 pm
Příspěvky: 7
To jsem se dostala mezi lidi. \":)\" Ne, nic ve zlém. Vážím si všech, co jsou takhle daleko. Osobně vím, že „tam“ prostě ještě nejsem. Zvlášť posledních pár let jsem se soustředila spíš na materiální věci. Hádám, že jsem potřebovala pořádný kopanec, aby mi to došlo. Teď nechci nic uspěchat. Tělesně sice hlad necítím, ale nedostatek živin se vždycky projeví. Každopádně gratuluji k pokrokům s přechodem na pránu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: stř čer 07, 2017 2:57 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
[quote="Jindra":1wwsvz3c]Pránistů přece je na světě [b:1wwsvz3c]i zde v ČR celá řada[/b:1wwsvz3c].[/quote:1wwsvz3c]
Takže v ČR je kopa pránistov ? Napr. ? \":D\" \":D\" \":D\" ... Ja som videl video s dvoma češkami (myslím že to bol dokument od Poltikoviča), ktoré sú údajne pránistky...

Obe vyzerajú teda nič moc.....

https://www.youtube.com/watch?v=76viFgg7AhU (od začiatku)

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: stř čer 07, 2017 3:21 pm 
Offline

Registrován: pát led 29, 2016 11:42 am
Příspěvky: 297
Arne píše:
To jsem se dostala mezi lidi. \":)\" Ne, nic ve zlém. Vážím si všech, co jsou takhle daleko. Osobně vím, že „tam“ prostě ještě nejsem. Zvlášť posledních pár let jsem se soustředila spíš na materiální věci. Hádám, že jsem potřebovala pořádný kopanec, aby mi to došlo. Teď nechci nic uspěchat. Tělesně sice hlad necítím, ale nedostatek živin se vždycky projeví. Každopádně gratuluji k pokrokům s přechodem na pránu!

S tímto tématem nemám moc zkušenost, ale když jsem kvůli vlastním zdravotním problémům nastudovávala různé zdroje, narazila jsem u protokolu GAPS na informaci, že je možné jej využít i pro osoby s poruchami příjmu potravy. Je to velmi výživově hodnotný protokol a jeho součástí je i proces naladění se na potřeby vlastního těla. Mluvíte anglicky, respektive můžu Vám zaslat odkaz v angličtině?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: čtv čer 08, 2017 2:53 pm 
Offline

Registrován: úte dub 25, 2017 6:25 pm
Příspěvky: 7
Citace:
S tímto tématem nemám moc zkušenost, ale když jsem kvůli vlastním zdravotním problémům nastudovávala různé zdroje, narazila jsem u protokolu GAPS na informaci, že je možné jej využít i pro osoby s poruchami příjmu potravy. Je to velmi výživově hodnotný protokol a jeho součástí je i proces naladění se na potřeby vlastního těla. Mluvíte anglicky, respektive můžu Vám zaslat odkaz v angličtině?

O tom jsem nikdy neslyšela. Mohla bych poprosit o ten odkaz? S angličtinou nebude, myslím, problém. Vy máte s tímto systémem osobní zkušenost?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: čtv čer 08, 2017 4:35 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
čerstvá zkušenost z dneška - ráno sacharidová bomba - kýbl sladkého čaje, v pozdním ránu čtyři krajíce chleba s tlustou vrstvou másla a Lučinou, oběd (roky jsem neobědval, ale snažím se, nyní .... ) - kýbl polévky a obrovský talíř halušek s uzeným a zelím, pivo, odpoledne dva krajíce chleba a 100 g Romadúru .... všechno marno, chuť ku jídlu žádná, hlad - ani nevím co to jest, s jídlem, bez jídla .... je mi to prostě fuk ....
Je pěkné, že je člověk zdravý a funguje mu trávení (sám se divím, že to tělo "dalo", takový kopec jídla) .... ale nefunguje chuť a hlad a lačnost a pocity nedostatku a sytosti .... nevšiml jsem si prostě rozdílu ... jídlo je nudné!!!!
Tož se vrátím ke svému koníčku a zálibě a celoživotní aktivitě - hezky, dobře a zdravě uvařit - a mít radost, jak druhým chutná.
Ještěže letos pomrzlo na zahradě, co mohlo ... a nebudou třešně, švestky, jablka - nebude starost, co s úrodou (když na ni nemáte chuť). Rybízu ovšem bude dosti ....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: čtv čer 08, 2017 5:37 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
ctihodnymuz píše:
čerstvá zkušenost z dneška - ráno sacharidová bomba - kýbl sladkého čaje, v pozdním ránu čtyři krajíce chleba s tlustou vrstvou másla a Lučinou, oběd (roky jsem neobědval, ale snažím se, nyní .... ) - kýbl polévky a obrovský talíř halušek s uzeným a zelím, pivo, odpoledne dva krajíce chleba a 100 g Romadúru .... všechno marno, chuť ku jídlu žádná, hlad - ani nevím co to jest, s jídlem, bez jídla .... je mi to prostě fuk ....
Je pěkné, že je člověk zdravý a funguje mu trávení (sám se divím, že to tělo "dalo", takový kopec jídla) .... ale nefunguje chuť a hlad a lačnost a pocity nedostatku a sytosti .... nevšiml jsem si prostě rozdílu ... jídlo je nudné!!!!
Tož se vrátím ke svému koníčku a zálibě a celoživotní aktivitě - hezky, dobře a zdravě uvařit - a mít radost, jak druhým chutná.
Ještěže letos pomrzlo na zahradě, co mohlo ... a nebudou třešně, švestky, jablka - nebude starost, co s úrodou (když na ni nemáte chuť). Rybízu ovšem bude dosti ....

Skoda, ze ked si uz predsa len das do gagora hojne jedla, tak to musia byt take sr*cky (az na to maslo a zeli)... \":D\"

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: čtv čer 08, 2017 5:55 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Mi to je už fuk - několik let jsem skoro nejedl a přibral jsem, teď jím jak nezavřený a hubnu ..... nemá smysl se tím zabývat - tělo samo ví, co je třeba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: pát čer 09, 2017 7:44 am 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
ctihodnymuz píše:
Mi to je už fuk - několik let jsem skoro nejedl a přibral jsem, teď jím jak nezavřený a hubnu ..... nemá smysl se tím zabývat - tělo samo ví, co je třeba.

Tak tvoje telo (alebo rozum) asi tazko, ked jes bezny chlieb, pijes kvantum sladeneho caju, jes. halusky a pasterizovane syry ci syrove natierky...
A m tomu este v priemere aspon 1x denne ejakulujes...
\":D\"

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: pát čer 09, 2017 9:07 am 
Offline

Registrován: pát led 29, 2016 11:42 am
Příspěvky: 297
Arne píše:
O tom jsem nikdy neslyšela. Mohla bych poprosit o ten odkaz? S angličtinou nebude, myslím, problém. Vy máte s tímto systémem osobní zkušenost?

Ano, kvůli jinému typu problémů tu dietu držím už skoro rok a půl + víceméně se snažím dodržovat i věci typu detoxikace apod. Nejsem úplně 100% důsledná, ale stejně to funguje velmi dobře, průběžně se zlepšuji i v oblastech, kde je zlepšení považováno v podstatě za nemožné.

Tady posílám odkaz na poruchy stravování z hlediska systému GAPS:
http://it-takes-time.com/2014/07/04/gap ... disorders/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: pát čer 09, 2017 9:38 am 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Gamina : kolko hodinove "okno" mas na jedenie ?

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak jíst když necítím hlad
PříspěvekNapsal: pát čer 09, 2017 12:07 pm 
Offline

Registrován: pát led 29, 2016 11:42 am
Příspěvky: 297
SemTamTuPrídem píše:
Gamina : kolko hodinove "okno" mas na jedenie ?

Tohle vůbec neřeším, jím jak mám hlad (občas nejím skoro vůbec).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz