Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:34 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob kvě 20, 2017 8:40 am 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Ahojte.
Vzhľadom na v podstate neutrálnu/príjemnú chuť ryže, používam jemnučko naklíčenú ryžu (lebo zďaleka nie všetky zrná vyklíčia - možno každé piate nie pretože má odlomený klíčok, a nechcem aby to hnilo + určite to nebudem preberať...) ako častý sacharidový zdroj v mojej strave.
Doteraz som vodu, v ktorej bola ryža namočená (cca 22 hodín som čítal že je super pre ryžu), vylieval, potom ryžu premyl vo vlažno-teplej vode, potom v studenej, a dal klíčiť (a premýval 2-3x denne), hoci len na 24 hodín.
Podľa všetkého vo vode (čistá voda) v ktorej bola ryža natural (pred klíčením) namáčané 22 hodín, je vyluhovaná kyselina fytová, ktorej síce ryža natural obsahuje pomerne málo, ale obsahuje... Avšak žiaľ do tej vody sa za 22 hodín vyluhovala aj časť vitamínov a minerálov...
Zaujíma ma preto, či by bol dobrý tento postup : Vodu z namáčanej ryže zliať napr. do zaváraninovej fľaše, a kým budem ryžu klíčiť (väčšinou 24 hodín), tak tú zliatu vodu kvasiť tak isto ten čas, možno s prídavkom šťavy z polky citrónu, alebo s pár gramami (možno 20g) pomletej mechanicky lúpanej pohánky, prípadne by stačilo nechať ju kvasiť bez prídavku čohokoľvek (?)... Potom v tejto vode dať variť tú ryžu, ktorá v nej bola namáčaná...
Čo vy na to ? Dobrý postup ?

Jedávam aj pohánku, ktorú namáčam 12 hodín (vodu vymením za ten čas asi 6 krát), a potom ju klíčim 1,5 - 2 dní. Tam mi však vadí to, že hoci je potrebné docieliť pred klíčením jej "odsliznenie" tým, že sa voda v ktorej sa pohánka namáča vymení X krát, ale... potom sa do vody okrem kyseliny fytovej uvoľní aj dosť veľká časť vitamínov a minerálov.... a možno aj kopa rutínu... Preto pohánku používam menej často, než ryžu natural... lebo sa obávam, že tým namáčaním prídem o kopu minerálov a rutínu, pričom pri klíčení sa v podstate znásobia len vitamíny skupiny B, ktorých aj tak určitá časť sa ale dostala do vody pri namáčaniach...
Je mi jasné, že klíčenie mení škroby na jednoduchšie cukry, prebúdza enzýmy (lenže ja aj tak obilninu uvarím, takže...), ale s tou pohánkou je taká piplačka...a ryža mi chutí viac.

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 23, 2017 2:39 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
SemTamTuPrídem píše:
Ahojte.
Vzhľadom na v podstate neutrálnu/príjemnú chuť ryže, používam jemnučko naklíčenú ryžu (lebo zďaleka nie všetky zrná vyklíčia - možno každé piate nie pretože má odlomený klíčok, a nechcem aby to hnilo + určite to nebudem preberať...) ako častý sacharidový zdroj v mojej strave.
Doteraz som vodu, v ktorej bola ryža namočená (cca 22 hodín som čítal že je super pre ryžu), vylieval, potom ryžu premyl vo vlažno-teplej vode, potom v studenej, a dal klíčiť (a premýval 2-3x denne), hoci len na 24 hodín.
Podľa všetkého vo vode (čistá voda) v ktorej bola ryža natural (pred klíčením) namáčané 22 hodín, je vyluhovaná kyselina fytová, ktorej síce ryža natural obsahuje pomerne málo, ale obsahuje... Avšak žiaľ do tej vody sa za 22 hodín vyluhovala aj časť vitamínov a minerálov...
Zaujíma ma preto, či by bol dobrý tento postup : Vodu z namáčanej ryže zliať napr. do zaváraninovej fľaše, a kým budem ryžu klíčiť (väčšinou 24 hodín), tak tú zliatu vodu kvasiť tak isto ten čas, možno s prídavkom šťavy z polky citrónu, alebo s pár gramami (možno 20g) pomletej mechanicky lúpanej pohánky, prípadne by stačilo nechať ju kvasiť bez prídavku čohokoľvek (?)... Potom v tejto vode dať variť tú ryžu, ktorá v nej bola namáčaná...
Čo vy na to ? Dobrý postup ?

Jedávam aj pohánku, ktorú namáčam 12 hodín (vodu vymením za ten čas asi 6 krát), a potom ju klíčim 1,5 - 2 dní. Tam mi však vadí to, že hoci je potrebné docieliť pred klíčením jej "odsliznenie" tým, že sa voda v ktorej sa pohánka namáča vymení X krát, ale... potom sa do vody okrem kyseliny fytovej uvoľní aj dosť veľká časť vitamínov a minerálov.... a možno aj kopa rutínu... Preto pohánku používam menej často, než ryžu natural... lebo sa obávam, že tým namáčaním prídem o kopu minerálov a rutínu, pričom pri klíčení sa v podstate znásobia len vitamíny skupiny B, ktorých aj tak určitá časť sa ale dostala do vody pri namáčaniach...
Je mi jasné, že klíčenie mení škroby na jednoduchšie cukry, prebúdza enzýmy (lenže ja aj tak obilninu uvarím, takže...), ale s tou pohánkou je taká piplačka...a ryža mi chutí viac.

Neviem o tom, ze by sa kyselina fytova vyplavovala pri namacani ryze. Ale mozno to tak je, nehovorim ze nie. Co viem tak sa za pritomnosti enzymu fytaza odstranuje, a rozne mineraly prestanu byt na nu naviazane.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 23, 2017 6:49 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Takže téma je pohanka? Jím ji s chutí od roku ´92. Nevidím v ní jediný problém - je velmi chutná sama o sobě, velmi rychle s e připraví, je dobře stravitelná .... co víc?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 23, 2017 7:14 pm 
Offline

Registrován: úte úno 19, 2013 2:43 am
Příspěvky: 1952
Problém s pohankou samozřejmě je, poprvé jsem s ním setkal v bábovce, kdy byla smícháním s vodou a pečením zvýrazněna její petrolová pachuť, přitom v suché křupavé lámance jsou cítit pouze oříšky, a v tom je zrádnost této pseudoobiloviny.

_________________
http://www.aeronet.news
https://protiproud.info/
https://www.parlamentnilisty.cz/
https://vk.com/irenaaneri
https://www.naturalnews.com/





Citát: "Nemoc je okem viditelná a elektroakupunkturou měřitelná, i když nemocniční laboratoř mlčí."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 23, 2017 7:19 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
ctihodnymuz píše:
Takže téma je pohanka? Jím ji s chutí od roku ´92. Nevidím v ní jediný problém - je velmi chutná sama o sobě, velmi rychle s e připraví, je dobře stravitelná .... co víc?

Nieco vyzivnejsie... Cize akekolvek, no kvalitne zivocisne potraviny \":D\"
Ja obilninami riesim len sacharidy. Trosku vlakniny. Proste doplnom.

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 23, 2017 7:37 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Alopat píše:
Problém s pohankou samozřejmě je, poprvé jsem s ním setkal v bábovce, kdy byla smícháním s vodou a pečením zvýrazněna její petrolová pachuť, přitom v suché křupavé lámance jsou cítit pouze oříšky, a v tom je zrádnost této pseudoobiloviny.

Za prvé - proč jíst "bábovky"?
Za druhé - ta pachuť je velmi zajímavá a je potřebí ji využít prostě tak, že jíš věci, kde není pohanka trpěným doplňkem, naopak, hlavní ingrediencí .... nejlépe jísti pohanku skoro samotnou \":D\"
Ta třetí - proč, proboha, jíst suchou, křupavou, lámanku z čehokoliv? Jde o obrovskou zátěž ... A pokud to není čerśtvé, tak stejně žereš degradované, oxidované, přeměněné atd. ....


Naposledy upravil ctihodnymuz dne úte kvě 23, 2017 8:13 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 23, 2017 8:08 pm 
Offline

Registrován: úte úno 19, 2013 2:43 am
Příspěvky: 1952
Promiň ctihodnehomuze, ale než si něco koupím, tak chci mít jistotu, že mi to bude chutnat a v takovéto podobě jsem se s tím dosud setkal, asi to uvolňuje ve vodě rozpustný inositol anebo částečně rozpustný rutin, když si můj otec dělá z lámanky přes noc nálev, on ji nejí.

Chuť je pro mě přijatelná pouze v podobě müsli, kde je oříšková a nikoli ropná jako po namočení, ještě někdy zkusím pohanku s hlívou ústřičnou na bílém víně, jestli onu nepříjemnou pachuť přehluší.

http://www.probio.cz/k-cemu-lze-vyuzit-neloupanou-pohanku.html

_________________
http://www.aeronet.news
https://protiproud.info/
https://www.parlamentnilisty.cz/
https://vk.com/irenaaneri
https://www.naturalnews.com/





Citát: "Nemoc je okem viditelná a elektroakupunkturou měřitelná, i když nemocniční laboratoř mlčí."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob čer 10, 2017 10:47 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
SemTamTuPrídem píše:
Ahojte.
Vzhľadom na v podstate neutrálnu/príjemnú chuť ryže, používam jemnučko naklíčenú ryžu (lebo zďaleka nie všetky zrná vyklíčia - možno každé piate nie pretože má odlomený klíčok, a nechcem aby to hnilo + určite to nebudem preberať...) ako častý sacharidový zdroj v mojej strave.
Doteraz som vodu, v ktorej bola ryža namočená (cca 22 hodín som čítal že je super pre ryžu), vylieval, potom ryžu premyl vo vlažno-teplej vode, potom v studenej, a dal klíčiť (a premýval 2-3x denne), hoci len na 24 hodín.
Podľa všetkého vo vode (čistá voda) v ktorej bola ryža natural (pred klíčením) namáčané 22 hodín, je vyluhovaná kyselina fytová, ktorej síce ryža natural obsahuje pomerne málo, ale obsahuje... Avšak žiaľ do tej vody sa za 22 hodín vyluhovala aj časť vitamínov a minerálov...
Zaujíma ma preto, či by bol dobrý tento postup : Vodu z namáčanej ryže zliať napr. do zaváraninovej fľaše, a kým budem ryžu klíčiť (väčšinou 24 hodín), tak tú zliatu vodu kvasiť tak isto ten čas, možno s prídavkom šťavy z polky citrónu, alebo s pár gramami (možno 20g) pomletej mechanicky lúpanej pohánky, prípadne by stačilo nechať ju kvasiť bez prídavku čohokoľvek (?)... Potom v tejto vode dať variť tú ryžu, ktorá v nej bola namáčaná...
Čo vy na to ? Dobrý postup ?

Jedávam aj pohánku, ktorú namáčam 12 hodín (vodu vymením za ten čas asi 6 krát), a potom ju klíčim 1,5 - 2 dní. Tam mi však vadí to, že hoci je potrebné docieliť pred klíčením jej "odsliznenie" tým, že sa voda v ktorej sa pohánka namáča vymení X krát, ale... potom sa do vody okrem kyseliny fytovej uvoľní aj dosť veľká časť vitamínov a minerálov.... a možno aj kopa rutínu... Preto pohánku používam menej často, než ryžu natural... lebo sa obávam, že tým namáčaním prídem o kopu minerálov a rutínu, pričom pri klíčení sa v podstate znásobia len vitamíny skupiny B, ktorých aj tak určitá časť sa ale dostala do vody pri namáčaniach...
Je mi jasné, že klíčenie mení škroby na jednoduchšie cukry, prebúdza enzýmy (lenže ja aj tak obilninu uvarím, takže...), ale s tou pohánkou je taká piplačka...a ryža mi chutí viac.

Nedovedu posoudit, ale rýže obecně i po relativně dlouhém máčení je na konzumaci tvrdá a těžko stravitelná. Uvaření rýže v té vodě z máčení podle mě mnoho nezmění na nutričních vlastnostech a je to opravdu složité blbnutí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát čer 23, 2017 6:08 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
TY VOLE, ,MNE NIČ NEKLÍČILO \":D\" \":D\" \":D\" \":D\" \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\"

[b:30b7njx3]Dnes som prvý krát skúsil klíčiť GUĽATOZRNÚ RYŽU NATURAL[/b:30b7njx3], a tá normálne KLÍČI, veľké klíčky....
Kupujem ryžu natural značky "BIO NEBIO", doteraz som kupoval z tejto značky len Basmati a Jazmínovú...
Nikde som nevidel návod na klíčenie guľatozrnej ryže natural, tak som si myslel, že tá proste neklíči (z nejakého dôvodu)... Klíčil (a kupoval) som preto len ryžu natural druhu Basmati a Jazmínovú, značka "BIO NEBIO", a to s tým, že aj keď som klíčky nevidel, myslel som, že sa aspoň aktivovali, že podrástli možno o pätinu milimetra, a že viac rastú len v pôde.... [u:30b7njx3]LENŽE NIČ V SKUTOČNOSTI NEKLÍČILO[/u:30b7njx3] (a ja "slepý" som to "nevidel"), a tak niekoľko mesiacov som žil v "ryžovom omyle"... \":lol:\"
Stačilo mi raz (pre spestrenie) kúpiť miesto Bio Basmati či Bio Jazmínovej ryže, Bio Guľatozrnú ryžu natural, tej istej značky....
Namočil som ryžu ako vždy na 20 hodín (zliatu vodu ale dám do chladničky a použijem pri varení - je tam plno minerálov, ryža natural sama o sebe má málo fytátov, a denne jej jem v suchom stave len asi 55g, nemôžem sa preto ani len minimálne obávať fytátov), ale teraz s tým rozdielom, že bola guľatozrná. Po 20 hodinách som zlial vodu, premyl ryžu v jemne teplej vode, potom v studenej, a proste nechal klíčiť. 2-3x za 24 hodín. [u:30b7njx3]Po 24 hodinách klíčenia sú tam asi 3mm klíčky ![/u:30b7njx3] .... Pokračujem v klíčení, postačí klíčiť deň a pol (nech minimalizujem možnosť hnitia - predsa len je leto).
Takže choďte do klíčenia guľatozrnej ryže natural (a potom varte)... \</div

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát čer 23, 2017 6:12 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Jarda píše:
Nedovedu posoudit, ale rýže obecně i po relativně dlouhém máčení je na konzumaci tvrdá a těžko stravitelná. Uvaření rýže v té vodě z máčení podle mě mnoho nezmění na nutričních vlastnostech a je to opravdu složité blbnutí.

Youtube je plný videí s tým, ako je voda z namáčanej ryže prospešná pre rast vlasov, a na pleť (stačí dať do youtube "RICE WATER"), takže podľa všetkého sa z namáčania do ryže dostane dosť látok, ktoré je nevhodné zliať do drezu...

U pohánky (ak ju chceme klíčiť) to však inak nejde, pretože tú treba X krát namáčať pred klíčením, pretože ak to nespravíme, bude miesto klíčenia plesnivieť, pretože bude plná slizu.

Preto jem pohánky asi len 25%, ryže 75% (iné obilniny nejem).

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob čer 24, 2017 3:06 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
SemTamTuPrídem píše:

Dnes som prvý krát skúsil klíčiť GUĽATOZRNÚ RYŽU NATURAL, a tá normálne KLÍČI, veľké klíčky....

Vidis, toto ma ani nenapadlo spomenut, ze ja inu nekupujem (aj bielu vzdy pouzivam gulatozrnnu). Dlhozrnna vznikla, aspon mne to tak pripada, pre rozmaznanych ludi, ktory chcu, aby sa im nelepila. Mne sa ale prave na tom paci, ze sa lepi, viac mi chuti, aj lepsie to rozpusta a absorbuje chute. Cize ta dlhozrnna je skor prilohova (ja si ale robim vacsinou rizota, ktore priamo ochutim, takze pouzivam len gulatozrnnu)

A... takisto sa kratsie vari. Mne ale vzdy pripadala ako zakladna ta gulatozrnna.
Cize mna ani nenapadlo, ze by niekto mohol pouzivat tu dlhozrnnu. \":)\" Absolutne ma to nenapadlo, ze by som ti mohol poradit gulatozrnnu, ze ty klicis vlastne dlhozrnnu. S gulatozrnnou mam ovela lepsie skusenosti, aj lepsie chuti. Len ju treba dlhsie varit. Ale to nevadi, ked ju namocis, tak je ten rozdiel zanedbatelny.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned črc 16, 2017 10:52 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
[quote="SemTamTuPrídem":8hicdioh]TY VOLE, ,MNE NIČ NEKLÍČILO \":D\" \":D\" \":D\" \":D\" \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\"

[b:8hicdioh]Dnes som prvý krát skúsil klíčiť GUĽATOZRNÚ RYŽU NATURAL[/b:8hicdioh], a tá normálne KLÍČI, veľké klíčky....
Kupujem ryžu natural značky "BIO NEBIO", doteraz som kupoval z tejto značky len Basmati a Jazmínovú...
Nikde som nevidel návod na klíčenie guľatozrnej ryže natural, tak som si myslel, že tá proste neklíči (z nejakého dôvodu)... Klíčil (a kupoval) som preto len ryžu natural druhu Basmati a Jazmínovú, značka "BIO NEBIO", a to s tým, že aj keď som klíčky nevidel, myslel som, že sa aspoň aktivovali, že podrástli možno o pätinu milimetra, a že viac rastú len v pôde.... [u:8hicdioh]LENŽE NIČ V SKUTOČNOSTI NEKLÍČILO[/u:8hicdioh] (a ja "slepý" som to "nevidel"), a tak niekoľko mesiacov som žil v "ryžovom omyle"... \":lol:\"
Stačilo mi raz (pre spestrenie) kúpiť miesto Bio Basmati či Bio Jazmínovej ryže, Bio Guľatozrnú ryžu natural, tej istej značky....
Namočil som ryžu ako vždy na 20 hodín (zliatu vodu ale dám do chladničky a použijem pri varení - je tam plno minerálov, ryža natural sama o sebe má málo fytátov, a denne jej jem v suchom stave len asi 55g, nemôžem sa preto ani len minimálne obávať fytátov), ale teraz s tým rozdielom, že bola guľatozrná. Po 20 hodinách som zlial vodu, premyl ryžu v jemne teplej vode, potom v studenej, a proste nechal klíčiť. 2-3x za 24 hodín. [u:8hicdioh]Po 24 hodinách klíčenia sú tam asi 3mm klíčky ![/u:8hicdioh] .... Pokračujem v klíčení, postačí klíčiť deň a pol (nech minimalizujem možnosť hnitia - predsa len je leto).
Takže choďte do klíčenia guľatozrnej ryže natural (a potom varte)... \</div

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz