Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 5:44 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát lis 18, 2016 5:58 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát zář 16, 2016 5:55 pm
Příspěvky: 21
Hezký den,

jaké metody používáte pro analýzu kvality a obsahu látek v potravinách?

Přečetl jsem toho zde již poměrně dost, ale opravdu nikde se nikdo nezmiňuje o tom, že by stravu, kterou denně konzumuje kontroloval a opravdu věděl, co si doopravdy dává do úst a čím zanáší své tělo.

Jako ukazatele obsahu látek se zde vždy uvádí ten stejný údaj (ať už jde o vitamíny a minerály obsažené v potravině, nebo nutriční hodnoty a tak bych mohl pokračovat), přitom každá potravina se bude lišit jinými faktory (půda, sklizeň, vzduch, voda, skladování...) a bude obsahovat rozdílné vlastnosti.

Ono je sice hezké, když se stále dočítáte pozitivní faktory o dané potravině, nicméně co vkládáte v daný okamžik doopravdy do úst, už tak pozitivně znít nemusí.

O analýze a testech potravin (dovážených, prodávaných...) psaných v různých denících, plátcích a časopisech jsem toho četl už mnohokrát. Testy pesticidů a dalších škodlivých látek prováděných v uzavřených laboratořích jsou v konečném důsledku pro spotřebitele pouze hodně malým ukazatelem kvality - nazval bych to spíše informačním šumem. Nikde se ale nikdo nezmiňuje o možnostech zaslání svých koupených vzorků potravin do laboratořích.

O odšťavňovačích a mixérech toho člověk opravdu najde plno - ani se nemusí namáhat. No ovšem o zařízení, které by odšťavňovanou formu potravy analyzovalo o její skutečný obsah pozitivních a negativních látek - to už je skutečně velký problém něco najít.

Konkrétně by mě zajímalo:
1) Existují (a jaké se vám osvědčily a používáte) u nás laboratoře, kde po zaslání potraviny budu znát kompletní analýzu celé potraviny?
2) Existuje zařízení, kde po vložení (rozmixované) potraviny obdržím její analýzu?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned led 08, 2017 1:17 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Mattarello píše:
Hezký den,

jaké metody používáte pro analýzu kvality a obsahu látek v potravinách?

Přečetl jsem toho zde již poměrně dost, ale opravdu nikde se nikdo nezmiňuje o tom, že by stravu, kterou denně konzumuje kontroloval a opravdu věděl, co si doopravdy dává do úst a čím zanáší své tělo.

Jako ukazatele obsahu látek se zde vždy uvádí ten stejný údaj (ať už jde o vitamíny a minerály obsažené v potravině, nebo nutriční hodnoty a tak bych mohl pokračovat), přitom každá potravina se bude lišit jinými faktory (půda, sklizeň, vzduch, voda, skladování...) a bude obsahovat rozdílné vlastnosti.

Ono je sice hezké, když se stále dočítáte pozitivní faktory o dané potravině, nicméně co vkládáte v daný okamžik doopravdy do úst, už tak pozitivně znít nemusí.

O analýze a testech potravin (dovážených, prodávaných...) psaných v různých denících, plátcích a časopisech jsem toho četl už mnohokrát. Testy pesticidů a dalších škodlivých látek prováděných v uzavřených laboratořích jsou v konečném důsledku pro spotřebitele pouze hodně malým ukazatelem kvality - nazval bych to spíše informačním šumem. Nikde se ale nikdo nezmiňuje o možnostech zaslání svých koupených vzorků potravin do laboratořích.

O odšťavňovačích a mixérech toho člověk opravdu najde plno - ani se nemusí namáhat. No ovšem o zařízení, které by odšťavňovanou formu potravy analyzovalo o její skutečný obsah pozitivních a negativních látek - to už je skutečně velký problém něco najít.

Konkrétně by mě zajímalo:
1) Existují (a jaké se vám osvědčily a používáte) u nás laboratoře, kde po zaslání potraviny budu znát kompletní analýzu celé potraviny?
2) Existuje zařízení, kde po vložení (rozmixované) potraviny obdržím její analýzu?

To už by jste toho chtěl po dodavatelích a kontrolních místech asi opravdu moc. Naprosto si nedovedu představit jak by se kontrolovalo každé dovezené zelí, brokolice a jiné potraviny. Prostě existuje namátková kontrola, což je sice diskutabilní, ale jinak nevím. Nechat si udělat rozbor jakékoliv potraviny, nebo látky je samozřejmě možné, ale ceny jsou astronomické a nevidím v tom reálnou cestu. Pokud jde o nějakou domácí laboratoř do které vrazíte jablko a ono to vás vyplivne co v něm je, to jsem nikdy neslyšel a předpokládám že něco takového ani neexistuje. Bohatě mě stačí pro představu běžné laboratorní zařízení od firmy Roche na testování krve, kdy se bavíme o ceně cca 1-3 milióny a to ještě dělá pouze krev a jenom něco, vše to také neumí. To co si představujete vy by asi stálo daleko více tedy jako domácí kontrolní pracoviště to vidím tak pro Babiše, nebo Bakalu, ale určitě ne pro širší veřejnost. Nicméně uvedení pánové nic takového nepotřebují ti si prostě zakoupí jídlo z garantované bioprodukce asi ideálně z Ruska kde je naprosto čistá příroda, což můžete pochopitelně udělat také pokud si na takové jídlo vyděláte.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz