Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob dub 27, 2024 8:56 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: stř dub 27, 2011 3:06 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv pro 16, 2010 12:01 am
Příspěvky: 9
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Sakul:
Málo cukru není moc dobrá volba, snaha dostat se do stavu, aby tam nebyl zbytkový cukr moc neprospívá fermentační kultuře a hlavně se to pak moc nedá pít, není to prostě dobré. Ještě větší problém je ale nechat to bez dozoru v teple moc dlouho - může se stát, že se to překyselí a celé to vymře, už se pak pořádně nepodaří proces nastartovat znovu. (Proto je dobré to darovat dál, tj. i v případě zániku vlastní kultury si mohu nechat dodat své vlastní "děti" \":-)\")


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: stř dub 27, 2011 9:49 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
brozkeff píše:
Sakul:
Málo cukru není moc dobrá volba, snaha dostat se do stavu, aby tam nebyl zbytkový cukr moc neprospívá fermentační kultuře a hlavně se to pak moc nedá pít, není to prostě dobré. Ještě větší problém je ale nechat to bez dozoru v teple moc dlouho - může se stát, že se to překyselí a celé to vymře, už se pak pořádně nepodaří proces nastartovat znovu. (Proto je dobré to darovat dál, tj. i v případě zániku vlastní kultury si mohu nechat dodat své vlastní "děti" \":-)\")

To máte pravdu, chuť je potom dost kyselá a pro běžné pití nic moc. Nyní bude i dost teplo, což riziko zničení kultury zvyšuje, jak píšete a tak se zeptám, zda jste nezkoušel nějakou dlouhodobější formu uchování násady, třeba jako u kefírek, kdy se buď usuší, nebo zmrazí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: stř dub 27, 2011 9:54 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv pro 16, 2010 12:01 am
Příspěvky: 9
Bydliště: Žďár nad Sázavou
V chladné lednici to vydrží dost dlouho v uzavřené nádobě s nějakým krmením a dost velkým množstvím cukru (týdny). Stačí čas od času většinu vody měnit. Osobně to ale pořád držím ve velké zavařovačce, nekrmím to až tak moc, takže mi to moc neroste, pro mou extenzivní spotřebu (tj. třeba jen jednou dvakrát do týdne si udělám láhev) to stačí. Mnohem komplikovanější to je s klasickým mléčným kefírem, tam když se toho přeipiju, tak to dávám do vody s troškou mléka do lednice a tam mi to v klidu taky vydrželo pár týdnů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: pon kvě 16, 2011 10:18 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Myslím, že zde nikdo nezmiňoval jaké množství houby na kolik vody. Je to podobné jako u mléčného kefíru, že 2 lžíce budou na cca litr?

Máte nějaký trik jak pohodlně rozinky a další příměsy při přelévání oddělit od houby? Mě se to vždy smíchá a pak musím pracně přebírat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: úte kvě 17, 2011 12:27 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv pro 16, 2010 12:01 am
Příspěvky: 9
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Sakul: Osobne pouzivam podstatne vetsi mnozstvi krystalku, protoze jsem se delsi cas uz s nikym nepodelil, ale tak ty dve tri lzice na litr by asi mely stacit, zalezi pak hodne na teplote, mnozstvi cukru a dodaneho dusiku, jak rychle to bude pracovat.

Mam skvely trik jak ovocny bordel oddelit od krystalku - zadne takove prisady nepouzivat, co to znecistuji! \":-)\" Pouzivam vyhradne cele kusy susenych fiku, tj. zadna zrnicka, male kousky cehosi atd., nikde neplavou a je klid. Kdyz jsem zpocatku experimentoval s datlemi, rozinkami, goji (kustovnici) apod., tak to byla katastrofa a malem mne to cisteni svinciku odradilo od toho kefir dal delat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: úte kvě 17, 2011 9:09 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
brozkeff píše:
Sakul: Osobne pouzivam podstatne vetsi mnozstvi krystalku, protoze jsem se delsi cas uz s nikym nepodelil, ale tak ty dve tri lzice na litr by asi mely stacit, zalezi pak hodne na teplote, mnozstvi cukru a dodaneho dusiku, jak rychle to bude pracovat.

Mam skvely trik jak ovocny bordel oddelit od krystalku - zadne takove prisady nepouzivat, co to znecistuji! \":-)\" Pouzivam vyhradne cele kusy susenych fiku, tj. zadna zrnicka, male kousky cehosi atd., nikde neplavou a je klid. Kdyz jsem zpocatku experimentoval s datlemi, rozinkami, goji (kustovnici) apod., tak to byla katastrofa a malem mne to cisteni svinciku odradilo od toho kefir dal delat.

Ty fíky to je dobrý nápad, sám jsem je ještě nezkoušel, tak to budu muset prubnout, je pravda, že to vybírání je dost pracné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fíky
PříspěvekNapsal: čtv kvě 19, 2011 12:20 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv pro 16, 2010 12:01 am
Příspěvky: 9
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Teď jsem po delší době, kdy jsem vodní kefír moc nepil a taky kulturu krmil jen minimálně, aby přežívala, obnovil plnou dávku živin a na rozdíl od minula, kdy jsem dával na celou sklínku 2 kousky fíků, teď jich tam nasypal rovnou šest - výsledek po dvou dnech je parádní, protože to velmi výrazně ochutilo (a i obarvilo) nápoj a chuťově to je luxus. Sice se tímhle tempem celkem zvýší spotřeba fíků a tím i náklady na výrobu nápoje, ale chuťově to stojí za to \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fíky
PříspěvekNapsal: čtv kvě 19, 2011 7:58 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
brozkeff píše:
Teď jsem po delší době, kdy jsem vodní kefír moc nepil a taky kulturu krmil jen minimálně, aby přežívala, obnovil plnou dávku živin a na rozdíl od minula, kdy jsem dával na celou sklínku 2 kousky fíků, teď jich tam nasypal rovnou šest - výsledek po dvou dnech je parádní, protože to velmi výrazně ochutilo (a i obarvilo) nápoj a chuťově to je luxus. Sice se tímhle tempem celkem zvýší spotřeba fíků a tím i náklady na výrobu nápoje, ale chuťově to stojí za to \":)\"

Asi je budu muset také vyzkoušet, to zní lákavě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: stř kvě 25, 2011 8:19 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Jíte fíky, rozinky, datle a další ovoce které dáváte do kefíru po vytažení?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: stř kvě 25, 2011 8:28 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
sakul píše:
Jíte fíky, rozinky, datle a další ovoce které dáváte do kefíru po vytažení?

Určitě, přece to nebudu vyhazovat, je to dokonce velice dobré.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: stř kvě 25, 2011 10:26 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv pro 16, 2010 12:01 am
Příspěvky: 9
Bydliště: Žďár nad Sázavou
No, ono záleží na tom, jak dlouho to tam je. Já to tam nechávám tak, že si to vytáhne veškerý cukr i aroma a tím pádem to pak je hmota bez chuti, takže to spíš vyhazuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: stř kvě 25, 2011 10:53 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
brozkeff píše:
No, ono záleží na tom, jak dlouho to tam je. Já to tam nechávám tak, že si to vytáhne veškerý cukr i aroma a tím pádem to pak je hmota bez chuti, takže to spíš vyhazuju.

Kolik tak dní než to je na vyhození?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: čtv kvě 26, 2011 3:58 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv pro 16, 2010 12:01 am
Příspěvky: 9
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Já to ve vodě nechávám klidně dva tři týdny, potom to už fakt nemá žádnou chuť. Ale přijde mi trochu absurdní o takovýchto věcech podávat zprávu,když není nic snazšího než si to prostě vyzkoušet \</div

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: čtv črc 21, 2011 8:12 am 
Offline

Registrován: úte čer 14, 2011 1:09 pm
Příspěvky: 35
Dobrý den všem,

jelikož už se mi podařilo vypiplat kombuchu, rovněž jsem sehnala kefírovou houbičku, ráda bych pěstovala i Tibi krystalky..Bohužel se těžko shání, nemáte náhodou někdo Krystalky na prodej?
A ještě mám dotázek k přípravě nápoje.
Tibi krystalky jsou citlivé na chlor, proto by mně zajímalo jakou vodu používáte? Převařenou? Nebo kupujete kojeneckou?V případě kombuchy liji do sklenice horký čaj, který nechám pod ubrouskem vychladnout (dezinfekce kvůli plísním), je podobný postup i pro TIBI krystalky?
Díky za odpovědi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tibi krystalky-vodní kefír
PříspěvekNapsal: čtv črc 21, 2011 8:33 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
aerokh píše:
Dobrý den všem,

jelikož už se mi podařilo vypiplat kombuchu, rovněž jsem sehnala kefírovou houbičku, ráda bych pěstovala i Tibi krystalky..Bohužel se těžko shání, nemáte náhodou někdo Krystalky na prodej?
A ještě mám dotázek k přípravě nápoje.
Tibi krystalky jsou citlivé na chlor, proto by mně zajímalo jakou vodu používáte? Převařenou? Nebo kupujete kojeneckou?V případě kombuchy liji do sklenice horký čaj, který nechám pod ubrouskem vychladnout (dezinfekce kvůli plísním), je podobný postup i pro TIBI krystalky?
Díky za odpovědi

U tibi vám stačí převařená voda, nebo já používám osmotickou vodu a rostou dobře.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 145 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz