Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 3:28 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: pát úno 19, 2016 9:51 am 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
áno smotana z kozieho mlieko sa veľmi málo usádza na hladine mlieka, ak by ste chceli robiť maslo, budete na kozie mlieko potrebovať odstredivku. Ale inak z neho urobíte hocičo. Chov kôz odporúčam, nuda nehrozí \":D\"

Tiež môžete poštudovať články o krávskom mlieku s A2 betakazeínom, kozie mlieko by malo byť tiež "A2" .

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Naposledy upravil Anonymous dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: ned bře 13, 2016 1:36 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Gamina píše:
V diskusi jsem nedohledala nic na téma proč by to tak mohlo být, takže překládám nějaké informace z článku o kozím vs. kravském mléku ( http://www.weedemandreap.com/milk-showd ... heep-goat/ ). Podotýkám, že si ani nejsem jistá, jestli jsem kozu někdy v životě viděla - mám to jen z toho článku.

Kapénky tuku z kravského mléka jsou větší, než kapénky tuku z kozího mléka (a proto se na kozím mléku údajně neodděluje smetana a vyrobit máslo není tak snadné, jako u kravského). Podle článku jde o jeden z důvodů, proč se kozí máslo snáze tráví - údajně jde o 2 hodiny na trávení nepasterizovaného kravského másla vs. 30 minut u kozího másla.

Dalším důvodem je dle článku vyšší obsah mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem v kozím tuku (35% oproti 17% v kravském)

Zajímavé info, takto jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, ale mnoho věcí se tím vysvětluje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: sob srp 04, 2018 6:44 pm 
Offline

Registrován: ned říj 22, 2017 10:13 am
Příspěvky: 134
Kozí máslo má méně laktozy, než máslo kravské, a navíc je chuťově velmi atraktivní, takže já ho jím často. Pokud mohu posoudit, tak jeho stravitelnost je opravdu lepší, než u másla kravského.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: pon srp 06, 2018 10:58 am 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
Jarda píše:
Gamina píše:
V diskusi jsem nedohledala nic na téma proč by to tak mohlo být, takže překládám nějaké informace z článku o kozím vs. kravském mléku ( http://www.weedemandreap.com/milk-showd ... heep-goat/ ). Podotýkám, že si ani nejsem jistá, jestli jsem kozu někdy v životě viděla - mám to jen z toho článku.

Kapénky tuku z kravského mléka jsou větší, než kapénky tuku z kozího mléka (a proto se na kozím mléku údajně neodděluje smetana a vyrobit máslo není tak snadné, jako u kravského). Podle článku jde o jeden z důvodů, proč se kozí máslo snáze tráví - údajně jde o 2 hodiny na trávení nepasterizovaného kravského másla vs. 30 minut u kozího másla.

Dalším důvodem je dle článku vyšší obsah mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem v kozím tuku (35% oproti 17% v kravském)
Zajímavé info, takto jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, ale mnoho věcí se tím vysvětluje.

Akoby kratsie travenie tuku bola vyhoda..... \":lol:\"

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: pon srp 06, 2018 11:01 am 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
Modrovous píše:
Kozí máslo má méně laktozy, než máslo kravské, a navíc je chuťově velmi atraktivní, takže já ho jím často. Pokud mohu posoudit, tak jeho stravitelnost je opravdu lepší, než u másla kravského.

Myslis, ze kolko laktozy ma 100g kravskeho asla ? 0,5-1gram ..... KOMU UZ LEN TOTO MOZE USKODIT??? Ved to je ako 15-30ml mlieka... Dospelemu cloveku toto NEMOZE nijak uskodit...
Navyse ja mam SUROVE kravske maslo od krav pasucich sa na luke, za 10Eur/kilo. Kolko by stalo surove KOZIE maslo ? 20 ? 30Eur kilo ? Dakujem, mam zdravy rozum. Aj keby som bol milionar, taku palku by som za maslo nikdy nezaplatil... Jedine, keby mlieko bolo zrazu nedostatkovapo travina, a tym padom aj maslo. A to maslo by bolo samozrejme kravske. Kozie by vtedy ani nikto nevyrabal..

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: pon srp 06, 2018 8:29 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
JednorazovyNICK píše:
Myslis, ze kolko laktozy ma 100g kravskeho asla ? 0,5-1gram ..... KOMU UZ LEN TOTO MOZE USKODIT??? Ved to je ako 15-30ml mlieka... Dospelemu cloveku toto NEMOZE nijak uskodit...
Navyse ja mam SUROVE kravske maslo od krav pasucich sa na luke, za 10Eur/kilo. Kolko by stalo surove KOZIE maslo ? 20 ? 30Eur kilo ? Dakujem, mam zdravy rozum. Aj keby som bol milionar, taku palku by som za maslo nikdy nezaplatil... Jedine, keby mlieko bolo zrazu nedostatkovapo travina, a tym padom aj maslo. A to maslo by bolo samozrejme kravske. Kozie by vtedy ani nikto nevyrabal..

Pochopitelne, kozie maslo aj mne pripada ako blbost a plytvanie peniazmi. Dovod, preco sa idu kozie mliecne vyrobky, su bielkoviny a obsah kazeinu, co u masla netreba riesit. Ide teda o tvaroh, jogurt, syry atd... vynimkou su tazke alergie. To je vtedy, ked uz pri nizkych hodnotach laktozy, alebo kazeinu moze nastat reakcia. V tomto pripade treba upozornit, ze takisto kozie maslo obsahuje A2 kazein, ktory vacsinou nespusta reakcie. Preto niektori alergici mozu kozie maslo, ale kravske nie. Ale v inych pripadoch je to plytvanie peniazmi. Nehovoriac o tom, ze kozie mlieko je uz bez tak chudobne na tuk, a odstranovat z neho tuk a predavat to ako maslo, je cista nevedomost. Mozno ako lahodka je dobra, ale i tak, uz komercne v obchodoch stoji 15 euro za kilo, kdezto to bezne, sa da zohnat aj za 7 alebo menej.
Takze je to tak, ako hovoris, take domace, ktore by bolo nahrazkou toho co pouzivas, by stalo minimalne 20 euro za kilo. A to je uz ciste plytvanie peniazmi, hlavne ak by sa konzumovalo v zvysenom mnozstve. Ja som kozie maslo nikdy nepouzival, a ani nebudem.
Ale co je zaujimave, je taka nepasterizvoana kozia bryndza. (bohuzial cena az 20 euro/kg, lacnejsiu som nevidel).

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: úte srp 07, 2018 3:02 pm 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
Xion : Kozia bryndza? Vzdy lepsie ako sojove mäso... Ale v mojom pripade len OVCIA... Kupovanie kozej bryndze len vytlaci ovciu... Kozie mlieko sa predava v ovela väcsom mnozstve nez ovcie (hoci neviem preco, asi je skratka znacne viaz koz ako ovci), rovnako kozie syry... Z ovcieho mlieka sa vyraba a predava takmer len BRYNDZA, sem-tam nejaky iny syr.
Ovcie mlieko je VYZIVNEJSIE, nez kozie. Rovnako vyrobky z ovcieho mlieka. Kozia bryndza a kozie maslo je zly napad... A ten, kto je extremne haklivy na laktozu a ublizilo by mu aj pol gramu/gram z kravskeho masla, tak nech si, pre krista pana, da ku kravskemu maslu pol tobolky enzymu laktaza za mozno 5 centov, ked uz je ochotny platit 20Eur za kilo kozieho masla... A aj to asi len preto, aby sa silou mocou odlisoval od 99,99% ludi. Za cenu vyhodenych penazi. \":D\"
Takw ovcie maslo...to by bolo zaujimave... Ovcie mlieko ma nejakych 6g tuku na 1dcl... ALE 100X radsej obcia bryndza (nevravim ze kazdy den, predavkovat vapnikom sa nechcem...) a kravske maslo, nez ovcie maslo a ovci tvaroh... \":D\"

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: úte srp 07, 2018 8:41 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Bryndza je Boží dar a mohu jíst čtvrt kila denně až do smrti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: stř srp 08, 2018 8:51 am 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
ctihodnymuz píše:
Bryndza je Boží dar a mohu jíst čtvrt kila denně až do smrti.

To je extrem... Je tam prilis vela vapnika, co uz nesvedci ani kostiam ani zubom. Neviem ako dlho pojedas bryndzu kazdy den...ale je to zly napad. Navyse ten vapnik z nej ti musi "kvalitne" hasit kyselinu chlorovodikovu v zaludku... Pol kila kvalitneho mäsa denne je rozhodne prirodzenejsie nez 250g bryndze denne. O tom sa snad netreba ani bavit...
NIC PROTI BRYNDZI. Za dva tyzdne zjem 250g. Ale zeby denne ci kazdy druhy den ? ...ZLY NAPAD...

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: stř srp 08, 2018 6:47 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
To, že je v mléce nebo sýrech, nějaký vápník, je desítky let tradovaný blud. A pokud jest, žádnou kyselinu v žaludku mi to nezničí. Bryndza je doslova mazel, bříško jen hladí!! Ono to, pro neznalce, totiž funguje tak, že pokud ti něco voní, chutná, sliny se ti na to sbíhají, všechny šťávy v těle aktivují a množí, pak to trávíš skvěle. A kyselin a enzymů jest naopak vlastně moc!!! \":D\"
Bryndzu miluji od dětství, ještěže se v Čechách také vyrábí a semotamo se od farmářů dostane, s tím, že je pekelně drahá, je potřebí to usmlouvat (což se skoro vždy daří). nedávno jsem měl doma kilo .... a na ty vysněné halušky pro rodinnou sešlost ani nezbylo. Kus jsem snědl hned, kus vymazal na chleby s máslem, jedny halušky byly, ale jen jedna porce, a ještě k tomu malá. Na rodinnou večeři odhaduji spotřebu minimálně půl kg. Někdo to nastavuje smetanou, ale ta tam vnese hnusnou vůni a divnou chuť. U halušek též hodně záleží na kvalitě slaniny, z jakého sádla jest a jak jest vyrobena. Ne vše dá dobrou chuť a konsistenci.
Ku haluškám pijeme kysle mlieko. Vychlazené.
A pozor!!! Tiež vápník!!!! \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: pon srp 13, 2018 10:45 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
JednorazovyNICK píše:
Xion : Kozia bryndza? Vzdy lepsie ako sojove mäso... Ale v mojom pripade len OVCIA... Kupovanie kozej bryndze len vytlaci ovciu... Kozie mlieko sa predava v ovela väcsom mnozstve nez ovcie (hoci neviem preco, asi je skratka znacne viaz koz ako ovci), rovnako kozie syry... Z ovcieho mlieka sa vyraba a predava takmer len BRYNDZA, sem-tam nejaky iny syr.
Ovcie mlieko je VYZIVNEJSIE, nez kozie. Rovnako vyrobky z ovcieho mlieka. Kozia bryndza a kozie maslo je zly napad... A ten, kto je extremne haklivy na laktozu a ublizilo by mu aj pol gramu/gram z kravskeho masla, tak nech si, pre krista pana, da ku kravskemu maslu pol tobolky enzymu laktaza za mozno 5 centov, ked uz je ochotny platit 20Eur za kilo kozieho masla... A aj to asi len preto, aby sa silou mocou odlisoval od 99,99% ludi. Za cenu vyhodenych penazi. \":D\"
Takw ovcie maslo...to by bolo zaujimave... Ovcie mlieko ma nejakych 6g tuku na 1dcl... ALE 100X radsej obcia bryndza (nevravim ze kazdy den, predavkovat vapnikom sa nechcem...) a kravske maslo, nez ovcie maslo a ovci tvaroh... \":D\"

Suhlasim s tym kozim maslom ze je to blbost. Enzym laktazu ani netreba kupovat, pretoze v zaludku nemusi fungovat, alebo nemusi stihnut rozlozit tu laktozu. Ovela lepsie je kupovat bezlaktozove maslo, kde bola laktaza pridana, a posobila dostatocne dlho, aby tam bolo 0,01 laktozy.
Ale nebavili sme sa len o laktoze, vravel som, ze velka alergia znamena, ze aj tie 4% bielkovin a kazeinu ti robia problemy. V tom pripade niekomu moze fakt ze kozie maslo travit lepsie, kym kravske aj s laktazou mu sposobuje problemy, este kvoli kazeinu.
Tu je este jedna moznost, je aj kravske mlieko, ktore obsahuje hlavne A2 kazein, napriklad z jerseyskych krav. Bohuzial vsak, vzdy je tak drahe, ze cenovo dosahuje priblizne kozieho mlieka. Takisto nieje velmi rozsirene, horkotazko sa do skupit jerseyske mlieko, maslo som este ani nevidel, len ak syry a tvaroh z neho. Jeden majitel farmy mi pisal, ze tie kravy doja aj 3x menej, nez normalne, a naklady na prevadzku su vyssie. Ze tu farmu ma len preto, aby to bolo, v skutocnosti je stratova a niekto ho dotuje.

ad kozia bryndza. Kozia bryndza je pochutka. Nie kazdy ma rad chut ovciny. Ovcieho syra je dost, praveze ovci syr je asi najrozsirejejsi ovci vyrobok. Brynzda je vlastne len specialny ovci syr, ktory vyfermentoval. Mne kozia bryndza aj kozi tvaroh velmi chutili. Viac ako ovcia. Urcite by som pouzival koziu, keby nebola tak draha.
Ovci jogurt sa este da kupit, ale ovciu zakysanku som videl len par krat, je velmi vzacna. Ale v Yeme ju maju stabilne. Ovci tvaroh som nevidel.
Dovod, preco je ovcie mlieko tak vzacne, je, ze jedna ovca nadoji len cca 0,5 litra mlieka denne. Porovnaj to s kravou, ktora da aj 10-20 litrov. Koza dava myslim 1-2 litre. Takze jasne ze kozy su vynosnejsie na chov nez ovce. Ovce bola vzdy makacka, fuska na salasoch. \":)\"

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: pon srp 13, 2018 10:54 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
ctihodnymuz píše:
To, že je v mléce nebo sýrech, nějaký vápník, je desítky let tradovaný blud. A pokud jest, žádnou kyselinu v žaludku mi to nezničí. Bryndza je doslova mazel, bříško jen hladí!! Ono to, pro neznalce, totiž funguje tak, že pokud ti něco voní, chutná, sliny se ti na to sbíhají, všechny šťávy v těle aktivují a množí, pak to trávíš skvěle. A kyselin a enzymů jest naopak vlastně moc!!! \":D\"
Bryndzu miluji od dětství, ještěže se v Čechách také vyrábí a semotamo se od farmářů dostane, s tím, že je pekelně drahá, je potřebí to usmlouvat (což se skoro vždy daří). nedávno jsem měl doma kilo .... a na ty vysněné halušky pro rodinnou sešlost ani nezbylo. Kus jsem snědl hned, kus vymazal na chleby s máslem, jedny halušky byly, ale jen jedna porce, a ještě k tomu malá. Na rodinnou večeři odhaduji spotřebu minimálně půl kg. Někdo to nastavuje smetanou, ale ta tam vnese hnusnou vůni a divnou chuť. U halušek též hodně záleží na kvalitě slaniny, z jakého sádla jest a jak jest vyrobena. Ne vše dá dobrou chuť a konsistenci.
Ku haluškám pijeme kysle mlieko. Vychlazené.
A pozor!!! Tiež vápník!!!! \":D\"

Tu su najlepsie vypredaje majovej bryndze, napriklad v tescu bola za 1,90 eura / kg (48 KC/ kilo)
Vzdy nakupia viac a potom sa toho niektore tesca zbavuju. Tak som si kupil zopar kil. Teraz mi urcite niekto napise, ze to je taka "tescova"bryndza. Nie, bola to klukavska mliekaren, perfektna nepasterizovana bryndza. Aj som si zamrazil.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: pon srp 13, 2018 3:11 pm 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
Zle so cital... Kluknavska robi aj 100%ovciu nepasterizovanu, ale aj MIX kravskej pasterizovanej a ovcej. V Tescu som NEVIDEL Kluknavsku 100% ovciu... Len si to skontroluj...

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: pon srp 13, 2018 7:23 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
JednorazovyNICK píše:
Zle so cital... Kluknavska robi aj 100%ovciu nepasterizovanu, ale aj MIX kravskej pasterizovanej a ovcej. V Tescu som NEVIDEL Kluknavsku 100% ovciu... Len si to skontroluj...

Akurat dnes som ju obzeral, 100%-tna. Taky cerveny obal, hlinnikova folia 125g. Je ale na inom mieste, nez tie bezne. A iba vo velkych tescach, kde maju farmarske vyrobky.

JJ, tato co som spominal, je mix, 1kg crievka, ta kravska zlozka bude asi pasterizovana. To je fakt. Ale ovcia zlozka je nepasterizovana. Mne nevadia pasterizovane mliecne vyrobky. Je dolezite robit si pravidelne hladovky a ocistovat parazitov. A neporusovat energeticke a duchovne zakony. Potom je prakticky jedno co jes, pokial toho nezdraveho nieje vela, je to jedno. Myslel som, ze strava spravi viac, ale nieje to tak. Po novom uz davam strave tak 20% z celkoveho zdravia (dovtedy som daval tak 50-70%, ale bola to nevedomost). Bryndzu ale jem kvoli probiotikam a tie su aj v miesanej, aj ked ma kravsku zlozku pasterizovanu. Majova ale musi mat 70% ovcej zlozky. Niektore mliekarne davaju az 80%, najviac turcianske teplice, okolo 85%. Kluknavska teda bude mat teda minimalne 70% ovcej zlozky, tych 30% kravskeho syra tam nespravi az tak vela. Cenovy rozdel je ale markantny, takze ja ostavam pri mixovanej (normalna cena 7 eur/kg, no ale za 1,90 by si nekupil majovu mix od kluknavskej? Ja 14-20 eur za 100% ovciu nebudem platit, ked za 7 mam 70%/30%)

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kozí máslo
PříspěvekNapsal: stř čer 05, 2019 5:26 pm 
Offline

Registrován: stř čer 05, 2019 5:18 pm
Příspěvky: 12
Gamina píše:
V diskusi jsem nedohledala nic na téma proč by to tak mohlo být, takže překládám nějaké informace z článku o kozím vs. kravském mléku ( http://www.weedemandreap.com/milk-showd ... heep-goat/ ). Podotýkám, že si ani nejsem jistá, jestli jsem kozu někdy v životě viděla - mám to jen z toho článku.

Kapénky tuku z kravského mléka jsou větší, než kapénky tuku z kozího mléka (a proto se na kozím mléku údajně neodděluje smetana a vyrobit máslo není tak snadné, jako u kravského). Podle článku jde o jeden z důvodů, proč se kozí máslo snáze tráví - údajně jde o 2 hodiny na trávení nepasterizovaného kravského másla vs. 30 minut u kozího másla.

Dalším důvodem je dle článku vyšší obsah mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem v kozím tuku (35% oproti 17% v kravském)

Zajímavé informace. Ještě bych dodal, že dle vědeckých poznatků se složení kozího mléka podoba nejvíc mateřskému (lidskému) mléku, proto ho člověk nejelépe akceptuje. Na druhém místé ve stravitelnosti je mléko a mléčné výrobky ovčí a na třetím kravské.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz