Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:30 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: stř úno 06, 2013 11:16 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
pisnicka12 píše:
Na doporučení zde na fóru jsem si koupila sušičku Bielmeier BHG 601. Dělám v ní lněný raw chléb a ovocné placky, zatím...Doma mně ale bylo řečeno, že se nedoplatíme za elektřinu, když mám sušičku puštěnou třeba 6 hodin v kuse. Máte někdo představu, kolik může v přepočtu na koruny stát provoz takové sušičky?

to spočtete jednoduše - změřte si odebíraný výkon. Například při odběru 100 W sušička spotřebuje jednu kilowatthodinu za deset hodin a toto stojí dle Vašeho tarifu nějaké čtyři koruny, ne? Čili 40 haléřů na hodinu. Další věc - Vaše uvedená sušička má katalogovou spotřebu 700 W, na ten výkon ale nejede po celou dobu, záleží na regulaci (spojité či nespojité). Mimochodem podobnou sušičku jsem měl, odebírala "pouze" 165 W a teplota vzduchu v sušičce i při takto malém příkonu byla 120 °C! Čili tohle není sušička, to už je skoro pečicí trouba. Ta Vaše sušička má 700 W a ačkoli má teplotní regulaci, pochybuju, že suší do max. 42 °C a při vyšší teplotě již přicházíte o cenné živiny.
Je mi líto, ale tyto levné modely nejsou sušičky, jsou to minitrouby. Ta moje již leží nevyužitá ve sklepě, protože nechci sušit za cenu ztráty vitaminů, minerálů a zejména enzymů - to si pak vyrábím mrtvou hmotu. A to jsem do té své zamontoval triakovou regulaci, čili perfektní regulátor teploty, ale průtok vzduchu byl zcela nedostatečný, sušené medium obvykle plesnivělo.
Pokud míníte sušit, nepočítejte to na peníze, protože pořád je to lepší než produkty kupované, konzervované sterilizací a proslazením a siřičitany a čím vším ještě, takže pořád děláte pro své zdraví lépe než to kupovat v supermarketu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: stř úno 06, 2013 3:08 pm 
Offline

Registrován: čtv zář 01, 2011 12:32 am
Příspěvky: 66
Děkuji za obsáhlou odpověď. Sušičku jsem koupila na doporučení zde na fóru, má 3 regulační stupně a je zde chválena. Tak jsem se domnívala, že mám kvalitní produkt. \":)\" Nemohu za sušičku dát několik tisíc, i když vím, že se to na zdraví vrátí, ale můj manžel je v invalidním důchodu a já momentálně bez práce a s dvěma studenty doma. Takže tak. Člověk by rád pro své zdraví udělal daleko víc, ale každý máme své omezené možnosti. Loni jsem si koupila odšťavňovač Omega a vážně nelituji, snažím se i o různé, zde zmíněné očisty, užívám některé z doplňků koupených od pana Jardy, ale s tou sušičkou, to jste mě docela ranil, že mám přístroj, který mi z živého "vyrobí" pouze mrtvou hmotu... \":(\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: stř úno 06, 2013 3:36 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
pisnicka12 píše:
s tou sušičkou, to jste mě docela ranil, že mám přístroj, který mi z živého "vyrobí" pouze mrtvou hmotu...

nejvíce Vám uškodí to, o čem si myslíte, že Vám uškodí. Opravdu "je to v hlavě", jak se tu probírá na fóru na jiném místě. Budete-li toto své s láskou sušené ovoce jíst s vědomím, že Vám udělá dobře, pak Vám dobře skutečně udělá.

Když jsem někdy před čtyřmi roky "objevil", co se syrovou stravou dělá tepelná úprava a poté změřil teplotu vzduchu v té sušičce srovnatelné s Vaší, taky mne to hodně ranilo. Jenže přírodu neobalamutíme, leda bychom na to sami doplatili. Však taky jak jsem byl tehdá často nemocný (dnes již nic, pohoda).

Horkovzdušnou troubu doma náhodou nemáte? Pokud ano, máte sušičku zadarmo. My takto s manželkou sušíme a je to vynikající - sušička je velká a výkonná. Postup je snadný - nezapínáte topné těleso, pouze rozsvítíte žárovku vnitřního osvětlení trouby. Ta svým ztrátovým teplem vyhřeje troubu na požadovaných asi 35 až 40 °C (zkontrolujte si to) a důležité je zapnout ventilátor vnitřní cirkulace vzduchu (ten mají právě jen horkovzdušné trouby). Vlažný, intenzivně proudící vzduch perfektně vysušuje a je jen vlažný, neznehodnotí živiny. Do dvou dnů usuší cokoliv.

Malé fígle:
- na počátku sušení topné těleso zapnu, avšak jen tak na půl minuty, aby teplota vzduchu rychleji naběhla,
- první půlden sušení nechávám dveře trouby maličko pootevřené (na škvírku), protože ze začátku je potřeba nechat unikat ven vysokou počáteční vlhkost,
- druhý půlden sušení občas otevřu na chvíli dveře trouby, aby unikl vlhkostí hodně nasycený vzduch, jinak již jsou dvířka uzavřena,
- druhý den sušení otevřu na chvíli dveře trouby už jen cca dvakrát, třikrát, tedy zřídka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: stř úno 06, 2013 4:43 pm 
Offline

Registrován: čtv zář 01, 2011 12:32 am
Příspěvky: 66
Troubu mám tuto: http://www.srovname.cz/whirlpool-akz-43 ... etails-tab. Vzhledem ke spotřebě jsem si koupila právě tu sušičku... \":roll:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 9:47 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
pisnicka12 píše:
Na doporučení zde na fóru jsem si koupila sušičku Bielmeier BHG 601. Dělám v ní lněný raw chléb a ovocné placky, zatím...Doma mně ale bylo řečeno, že se nedoplatíme za elektřinu, když mám sušičku puštěnou třeba 6 hodin v kuse. Máte někdo představu, kolik může v přepočtu na koruny stát provoz takové sušičky?

Tak v návodu máte uvedený maximální příkon 700 W a ten vynásobíte vaší cenou za dodávku el. proudu. Například v mém případě by sušení na plný výkon, tedy na třetí stupeň, stálo 0,7 x 5,-Kč x počet hodin provozu. Na nižší stupně pochopitelně propálíte mnohem méně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 9:57 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
pisnicka12 píše:
Děkuji za obsáhlou odpověď. Sušičku jsem koupila na doporučení zde na fóru, má 3 regulační stupně a je zde chválena. Tak jsem se domnívala, že mám kvalitní produkt. \":)\" Nemohu za sušičku dát několik tisíc, i když vím, že se to na zdraví vrátí, ale můj manžel je v invalidním důchodu a já momentálně bez práce a s dvěma studenty doma. Takže tak. Člověk by rád pro své zdraví udělal daleko víc, ale každý máme své omezené možnosti. Loni jsem si koupila odšťavňovač Omega a vážně nelituji, snažím se i o různé, zde zmíněné očisty, užívám některé z doplňků koupených od pana Jardy, ale s tou sušičkou, to jste mě docela ranil, že mám přístroj, který mi z živého "vyrobí" pouze mrtvou hmotu... \":(\"

Ono nejde o takový problém jak by se na první pohled zdálo a to ani v té elektrice, ani v té teplotě, ani v cirkulaci. Prostě si k tomu koupíte ještě takové ty programovací hodiny do zásuvky za cca 150,-Kč a budete sušit na první stupeň vždy třeba 5 min zapnuto, pět minut vypnuto a takto stále dokola. Snížíte tím náklady na půlku, sušení zkvalitníte a ani enzymy nezničíte. Délku spínaného času je třeba si odzkoušet, klidně může být doba vypnutí dvojnásobná než doba zapnutí, případně naopak, dle potřeby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: čtv úno 28, 2013 9:55 pm 
Offline

Registrován: čtv zář 01, 2011 12:32 am
Příspěvky: 66
Tak teplotu v sušičce na nejnižší stupeň jsem naměřila 49 stupňů. S tím časovačem je to dobrá vychytávka. \":D\" Děkuji za výpočty spotřeby, já tomu houby rozumím. \":roll:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2013 6:13 am 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
Ked budete postupovat tak ako Vám to pán Jardo napísal, teda s tým časovačom, potom sa teplota na tých 49 stupňov nedostane a krátkodobé zvýšenie teploty potravinu neznehodnotia lebo chvíľu trvá než sa od teplého vzduchu zohreje. Výrobci sušičiek figu rozumejú nejakým enzýmom, preto doporučujú sušenie pri vyšších teplotách, ja som sa tiež až tu vlani o tom dozvedel, no keďže mi to finančne vyšlo tak som kúpil Ezidri a dokúpil som sitá, no stálo to dosť. Ale zdravie je dôležitejšie. Len si teda kúpte ten časovač a hotovo.

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: čtv bře 07, 2013 11:27 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
pisnicka12 píše:
Tak teplotu v sušičce na nejnižší stupeň jsem naměřila 49 stupňů. S tím časovačem je to dobrá vychytávka. \":D\" Děkuji za výpočty spotřeby, já tomu houby rozumím. \":roll:\"

Pokud to budete spínat tím časovačem dá se přesně ovlivnit i požadovaná teplota, právě tím seřízením sepnutí a vypnutí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: sob čer 29, 2013 11:01 pm 
Offline

Registrován: pát črc 06, 2012 8:29 pm
Příspěvky: 30
bludicka píše:
Sušiť sa dá všelijako, aj v trúbe, na radiátore-to teraz aktuálne zrovna nie je, lenže problém je, že ak chcete sušiť do 45 stupňov, potrebujete to vetrať, pri takých nízkych teplotách sa to v sušičke suší hrozne dlho, aj 2-3 dni, aby sa predišlo riziku plesní, tak pokiaľ je potravina vlhká, môže sa na začiatku použiť trochu vyššia teplota - ono nás zaujíma teplota samotnej potraviny a nie teplota vzduchu a teplota potraviny sa veľmi nezvýši, ak obsahuje ešte vysoké množstvo vody, ktorá sa odparuje a preto ja prvé dve tri hodiny použijem trochu vyššiu teplotu a potom ju znížim.

Sušička je super vec na surovú stravu, ja v nej suším viac rôzne placky, zeleninové plátky, esénsky chlieb, namočené orechy, surové granoly napr. z naklíčenej pohánky, než samotné ovocie. Nemám záhradu, tak nemám ani moc prebytky.

Inak u nás prakticky nedostať sušičky s reguláciou teploty - na trhu sú len drahé ako excalibur, ešte býva bionare. Tie lacnejšie vždy majú nejaký zádrhel - buď málo poschodí, ja mám na mojej sušičke možnosť 15 poschodí a využívam aktívne tak 12 - kvôli elektrickej energii. Takisto treba pozerať na príkon, bežné sušičky majú okolo 500 W - závisí od teploty, tá Bionare má od 100 po 200 W. Potom možnosť dokúpenia špeciálnych fólií na sušenie tekutých vecí, placiek - to sa dá ale čiastočne nahradiť napr. papierom na pečenie. Najkvalitnejšie sušičky majú ventilátor z boku ako excalibur, ale tá bionare suší veľmi rovnomerne aj pri 12-tich poschodiach, pozerala som zahraničné testy a porovnania, neboli tam veľké rozdiely.

Proč sušit máčené ořechy? Předpokládám, že tím se ty probuzený enzymy asi zase uspí. I když netuším, jak rychle to proběhne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: čtv črc 18, 2013 9:32 pm 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
Tak sušička už beží, meruňky sušené sú v zime prima. Vlani som skúsil aj broskyne ale tie už sušiť nebudem. A pri presýpaní som ich nechtiac pomiešal s marhuľami a to bola chyba. Tie chlpaté broskyne mi to kazili. A poučil som sa že ovocie treba dať sušiť dobre dozreté.

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: ned črc 28, 2013 11:30 pm 
Offline

Registrován: úte úno 23, 2010 2:22 pm
Příspěvky: 286
Bydliště: Roudnice nad Labem
Ahoj. Potřebovala bych poradit. Sušičku mám na nejnižší stupeň a časovým spínačem přerušovaně, abych uchovala teplotu. Ale než se mi meruňky za tu dobu usuší, tak se na nich vytvoří plíseň. Meruňky dávám do sušičky téměř skoro zralé a nepoškozené, které krájím buď na čtvrky nebo nechám půlky, podle velikosti. Díky za rady


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: úte črc 30, 2013 8:11 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Tomass píše:
Proč sušit máčené ořechy? Předpokládám, že tím se ty probuzený enzymy asi zase uspí. I když netuším, jak rychle to proběhne.

při prvním máčení se uvolní a odplaví enzymové inhibitory (jež by nám při konzumaci bez máčení nadměrně zatěžovaly slinivku), čili už tam nejsou (enzymy samozřejmě zůstávají).
Zatím nikde jsem se ale nedočetl, co se stane právě, když se máčené ořechy znovu usuší... zajímalo by mne, jestli se nějak ty inhibitory znovu vytvoří... logika by napovídala, že ano, protože právě to je mechanismus, který zajišťuje klíčení (oživení) až poté, co nastanou pro život vhodné podmínky (teplota, vlhko, světlo apod.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: úte črc 30, 2013 8:20 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
zuzis píše:
Ahoj. Potřebovala bych poradit. Sušičku mám na nejnižší stupeň a časovým spínačem přerušovaně, abych uchovala teplotu. Ale než se mi meruňky za tu dobu usuší, tak se na nich vytvoří plíseň. Meruňky dávám do sušičky téměř skoro zralé a nepoškozené, které krájím buď na čtvrky nebo nechám půlky, podle velikosti. Díky za rady

prvně k regulaci teploty přerušováním napájení pomocí časového spínače - osobně to neberu, protože teplota na konci sepnutého intervalu bude nejspíše nevyhovující (nad 50 °C). tady totiž nejde o teplotu průměrnou, která může být v pořádku, nýbrž o teplotu absolutní a ta poměrně určitě překračuje teplotu životnosti enzymů.
Bez zpětné vazby (sledování aktuální teploty) teplotu neuhlídáte, už proto, že třeba na začátku sušení je ovoce hodně vlhké a tedy odpařovaná voda odebírá více tepla, než ke konci sušení, čili teplota při jinak stejných podmínkách bude na začátku relativně nízká a ke konci sušení vyšší.
Tam je potřeba regulace (pokud možno spojitá) s teplotním čidlem. Čili obvod využivající termistor a triak (nebo alespoň tyristory).

Abych odpověděl... nechcete-li měnit sušičku, pak pouvažujte, jak u ní výrazně zvýšit průtok vzduchu, aby se zlepšilo odvádění vlhkosti. Současně by to chtělo něčím nízkopříkonovým přihřívat (slabou žárovkou?), protože vyšší průtok chladicího média bude více ochlazovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: ned srp 18, 2013 2:40 pm 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
Šľak ma ide trafiť,
Pozriem sa na sušené marhule a je v nich plieseň. Dosť ich je chytených. Keď ich nechám v papierových sáčkoch tak sa do nich dostanú mole a ak ich uzavriem tak táto neplecha. Prebral som ich a tie čo vyzerajú ešte dobre som na pár minút namočil do MMS, skúsim ich ešte presušiť a asi ich dám do mrazničky. Asi som mal radšej investovať do väčšej mrazničky než do sušičky, 300€ ma stála a viac škody.

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz