Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:53 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1817 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 122  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: čtv říj 29, 2009 7:49 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
[quote="Xion":1a7xtcx9]No, kedze odkaz ma odo mna, tak ho mozem hodit aj ja.


Naposledy upravil Jarda dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
gl=sk&


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: pát říj 30, 2009 1:34 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Xion píše:
Dobry den, uz viacero ludi sa ma opytalo, ci mozu bryndzu zamrazit. Ja osobne to nerobim, jem ju iba cerstvu, no nevedel som im odpovedat na tuto otazku. Zaujima ich hlavne, ci po zmrazeni preziju probiotika, a priblizne v akom pocte. Tak ma napadlo, ze na tuto otazku by ste vedeli odpoved mozno Vy.

Prof. RNDr. Libor Ebringer, DrSc. píše:
Mily kolega, aj ked vacsina druhov mliecnych bakterii vdaka ochrannemu komplexu zloziek bryndze preziva ja osobne uprednostnujem cerstvu bryndzu. Zamrazujem ju iba vynimocne, ked situacia si to vyzaduje (ked dostanem zo salasa dar - vacsi objem bryndze a bez zmrazenia by sa mohla pokazit).

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: pát říj 30, 2009 11:23 pm 
Offline

Registrován: pát říj 30, 2009 11:21 pm
Příspěvky: 326
Pokud se koupí tvaroh od přímého dodavatele, nijak neošetřený, dá se nějak uchovat déle než pár dní? To znamená, zda je možné si ho nakoupit do zásoby, přece jen farem v okolí moc nemám a abych stále kupoval a platil poštovné to taky stále nejde. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: sob říj 31, 2009 9:37 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
fdh píše:
Pokud se koupí tvaroh od přímého dodavatele, nijak neošetřený, dá se nějak uchovat déle než pár dní? To znamená, zda je možné si ho nakoupit do zásoby, přece jen farem v okolí moc nemám a abych stále kupoval a platil poštovné to taky stále nejde. Děkuji

Sice to sám nedělám a zkušenost a tím tudíž nemám. Podle mého názoru, by neměl být problém větší množství tvarohu v porcích zmrazit a poté vždycky jednotlivou porci rozmrazit a použít pro směs v sirné planině. I přesto, že se konzistence tvarohu může trošku změnit, tak po rozmixování by se to mělo eliminovat a neměl by s tím být žádný další problém. Jak říkám vyzkoušené to nemám, je potřeba to na menším vzorku zkusit. Ideální by asi bylo zkusit zmrazit jednu porci běžného tvarohu, co to s ním udělá a podobné vlastnosti bude mít potom i větší navštíví tvarohu kozího.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: čtv lis 26, 2009 3:14 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Jarda píše:
do mixéru nebo šlehače dejte 250 ml čerstvého lněného oleje, přidejte 450 g 10% tvarohu, optimálně v bio kvalitě
Jaroslave prosím Vás, jaký tvaroh používáte Vy? Mám koupit běžný kravský tvaroh v prodejně potravin? Víte, než si zajistím kvalitní bio tvaroh od soukromníka z nedaleké farmy (z nepasterovaného nehomogenizovaného kravského mléka, někdy i kozího, už to mám domluvené, ale bude až cca za měsíc), rád bych použil běžný tvaroh z prodejny, dá se to tak udělat? Děkuji předem za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: čtv lis 26, 2009 6:09 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Jindra píše:
Jaroslave prosím Vás, jaký tvaroh používáte Vy? Mám koupit běžný kravský tvaroh v prodejně potravin? Víte, než si zajistím kvalitní bio tvaroh od soukromníka z nedaleké farmy (z nepasterovaného nehomogenizovaného kravského mléka, někdy i kozího, už to mám domluvené, ale bude až cca za měsíc), rád bych použil běžný tvaroh z prodejny, dá se to tak udělat? Děkuji předem za odpověď.

Manželka ho většinou nosí z prodejny racionální výživy a snaží se nosit kozí. Jinak tady je s kozím mlékem docela problém i když občas mi ho jeden známý nechává a pak si tvaroh vyrábím sám, což je naprosto ideální řešení. Klidně můžete použít běžný tvaroh, nebo bílý jogurt a dokonce jsem jednou aplikoval směs jogurtu a kefíru cca 2:1 a bylo to také ono.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: pát lis 27, 2009 6:52 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Jarda píše:
tady je s kozím mlékem docela problém i když občas mi ho jeden známý nechává a pak si tvaroh vyrábím sám, což je naprosto ideální řešení
Co jsem si zjišťoval, kozí mléko bych u nás vcelku sehnal, ale teď už prý ne; mám to zkusit na jaře, až budou mít na farmě kůzlata, pak bude i mléko. Takže to pak zkusím, těším se, nyní ale musím počkat. No, žádnou alergii nemám, takže mi to obzvlášť nevadí, použiji zatím kravské produkty, které ale bohužel zahleňují více. No, napadá mne, copak by tak asi od krávy zahleňovalo nejmíň... někde jsem četl, že když už výrobky z kravského mléka, tak výrobky kysané...
Jarda píše:
Manželka ho většinou nosí z prodejny racionální výživy a snaží se nosit kozí. Jinak tady je s kozím mlékem docela problém i když občas mi ho jeden známý nechává a pak si tvaroh vyrábím sám, což je naprosto ideální řešení. Klidně můžete použít běžný tvaroh, nebo bílý jogurt a dokonce jsem jednou aplikoval směs jogurtu a kefíru cca 2:1 a bylo to také ono.
Aha. No pokud jej manželka nosí ze zdravěnky, tak to samozřejmě nosí pasterované výrobky. Já jsem právěže myslel, že je potřeba se pasterovaným výrobkům vyhnout, aby patlanina fungovala jak fungovat má. Aha, no tak to nebudu mít problém něco sehnat, zdravěnka u nás nabízí pár věcí z biomléka od okolních farmářů. Ostatně už i supermarkety nabízí řadu bio mléčných výrobků.
Běžným tvarohem asi myslíte tvaroh běžně prodávaný v prodejnách s potravinami, OK. My "mírně starší" známe dříve prodávaný tvaroh modrý a červený. Nevím, jakou tučnost mají dnešní běžné tvarohy, ale budu vybírat něco nejbližšího Vámi uvedeným 10 procentům. Problém to snad nebude, dneska je takových druhů tvarohů i tučností... Mám radost i z variant, které jste uvedl (bílý jogurt, jogurt s kefírem). A dokonce mám největší chuť vyzkoušet právě tu kombinaci jogurtu a kefírem, protože kysané výrobky obsahují enzymy na trávení daného mléčného výrobku, takže je to lepší na trávení. Nemýlím se? Jo a jogurt... bílý... jaké tučnosti? Odhaduji, že raději nízkotučný. Nebo také nějak kolem deseti procent?
Jo a píšete "Dle následujícího receptu, jak jej postavila Dr. Johanna Budwig, si udělejte směs, várka je na jeden, až tři dny, dle snášenlivosti, mimo to jezte syrové jídlo a zaměřte se na ovoce." Znamená to, že například mohu tuto várku sníst v šesti dávkách, když ji budu jíst po dva dny třikrát denně? Jo a ještě upřesním, dopoledne piji ovocné šťávy a jím jen ovoce, takže ty tři porce patlaniny bych jedl až v průběhu odpoledne, je to OK? No ale pořád mne napadají další otázky...patlanina je mléčný výrobek (nebo ne?) a mléčné výrobky se nesnáší s ničím, mají se jíst samotné. Tak jak to udělám s dalším jídlem... no, budu jíst jen zeleninové saláty, to by mohlo být OK.
Jardo děkuji Vám za upřesnění předem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: pát lis 27, 2009 10:11 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Jindra píše:
Co jsem si zjišťoval, kozí mléko bych u nás vcelku sehnal, ale teď už prý ne; mám to zkusit na jaře, až budou mít na farmě kůzlata, pak bude i mléko. Takže to pak zkusím, těším se, nyní ale musím počkat. No, žádnou alergii nemám, takže mi to obzvlášť nevadí, použiji zatím kravské produkty, které ale bohužel zahleňují více. No, napadá mne, copak by tak asi od krávy zahleňovalo nejmíň... někde jsem četl, že když už výrobky z kravského mléka, tak výrobky kysané...Aha. No pokud jej manželka nosí ze zdravěnky, tak to samozřejmě nosí pasterované výrobky. Já jsem právěže myslel, že je potřeba se pasterovaným výrobkům vyhnout, aby patlanina fungovala jak fungovat má. Aha, no tak to nebudu mít problém něco sehnat, zdravěnka u nás nabízí pár věcí z biomléka od okolních farmářů. Ostatně už i supermarkety nabízí řadu bio mléčných výrobků.
Běžným tvarohem asi myslíte tvaroh běžně prodávaný v prodejnách s potravinami, OK. My "mírně starší" známe dříve prodávaný tvaroh modrý a červený. Nevím, jakou tučnost mají dnešní běžné tvarohy, ale budu vybírat něco nejbližšího Vámi uvedeným 10 procentům. Problém to snad nebude, dneska je takových druhů tvarohů i tučností... Mám radost i z variant, které jste uvedl (bílý jogurt, jogurt s kefírem). A dokonce mám největší chuť vyzkoušet právě tu kombinaci jogurtu a kefírem, protože kysané výrobky obsahují enzymy na trávení daného mléčného výrobku, takže je to lepší na trávení. Nemýlím se? Jo a jogurt... bílý... jaké tučnosti? Odhaduji, že raději nízkotučný. Nebo také nějak kolem deseti procent?
Jo a píšete "Dle následujícího receptu, jak jej postavila Dr. Johanna Budwig, si udělejte směs, várka je na jeden, až tři dny, dle snášenlivosti, mimo to jezte syrové jídlo a zaměřte se na ovoce." Znamená to, že například mohu tuto várku sníst v šesti dávkách, když ji budu jíst po dva dny třikrát denně? Jo a ještě upřesním, dopoledne piji ovocné šťávy a jím jen ovoce, takže ty tři porce patlaniny bych jedl až v průběhu odpoledne, je to OK? No ale pořád mne napadají další otázky...patlanina je mléčný výrobek (nebo ne?) a mléčné výrobky se nesnáší s ničím, mají se jíst samotné. Tak jak to udělám s dalším jídlem... no, budu jíst jen zeleninové saláty, to by mohlo být OK.
Jardo děkuji Vám za upřesnění předem!

Opravdu nejméně zahleňují kysané produkty, v tomto případě jogurt, kefír, nebo bifidogenní výrobky. Jak správně říkáte, výrobky jsou opravdu mnohdy pasterizované i když občas se mi povede sehnat i nepasterizované zboží. Tvaroh, jak správně píšete, by měl být červený to znamená s vyšší tučností optimálně tučnost nad 10 %. To samé platí pro jogurty, také byste se měl snažit o vyšší tučnost nad 10 %. Ten systém stravování zase tak nezkoumejte, to je v podstatě jedno, prakticky musíte vycházet z toho, že tento produkt již není běžný mléčný výrobek. V sirné patlanici se váží proteiny z tvarohu na omega 3 mastné kyseliny běžnou chemickou reakcí, to znamená celý produkt se naprosto změní tak, že ho již nepovažujte za mléko a jde přidávat do mnoha jídel. Není s ním žádný problém, také doba stravování a dělení dávek nemusí mít žádný konkrétní logický řád, udělejte to opravdu pouze podle své chuti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: sob lis 28, 2009 11:19 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Ja zvyknem do toho rozmixovat kusok mladej cibulky alebo porku, kvoli sire, myslite, ze to tej patlanici prospeje?
Inak co sa tyka tej kombinacie s bryndzou, nasiel som tam jeden zadrhel. Zatial som este nezohnal olej, takze to robim len s rozmixovanymi semienkami, takze to asi nebude sirna patlanica v pravom vyzname, ale zistil som, ze ta bryndza s lanovym semienkom strati do 24h v ladnicke chut a zacne byt podstatne nechutnejsia. Tak ma napadlo, ci lignany z toho semienka (a este ten por, a cesnak co k tomu davam) nezabiju vsetky bakterie, a to ma mozno negativny vplyv na chut. Aj ked, niesom si tym isty, skor sa mi to nezda, je to len moja hypoteza, skor tam bude nieco reagovat/oxidovat a preto to straca na chuti. Dufam, ze po pridani oleja to bude chutit lepsie, a ked nie, skusal by som jest lanove semienka oddelene. Myslite, ze ta zmes by fungovala aj bez lanoveho semienka, cize len cisto s olejom?

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: sob lis 28, 2009 9:50 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Ja zvyknem do toho rozmixovat kusok mladej cibulky alebo porku, kvoli sire, myslite, ze to tej patlanici prospeje?
Inak co sa tyka tej kombinacie s bryndzou, nasiel som tam jeden zadrhel. Zatial som este nezohnal olej, takze to robim len s rozmixovanymi semienkami, takze to asi nebude sirna patlanica v pravom vyzname, ale zistil som, ze ta bryndza s lanovym semienkom strati do 24h v ladnicke chut a zacne byt podstatne nechutnejsia. Tak ma napadlo, ci lignany z toho semienka (a este ten por, a cesnak co k tomu davam) nezabiju vsetky bakterie, a to ma mozno negativny vplyv na chut. Aj ked, niesom si tym isty, skor sa mi to nezda, je to len moja hypoteza, skor tam bude nieco reagovat/oxidovat a preto to straca na chuti. Dufam, ze po pridani oleja to bude chutit lepsie, a ked nie, skusal by som jest lanove semienka oddelene. Myslite, ze ta zmes by fungovala aj bez lanoveho semienka, cize len cisto s olejom?

To je v pořádku, cibule a hlavně pórek mají mnoho síry, která je tam důležitá pro chemickou reakci s omega 3 mastnou kyselinou. Ani jedna z uvedených látek laktobacilům neškodí. Přeci jen brynza, na rozdíl od tvarohu, obsahuje dost soli a je otázkou, zda právě sůl nereaguje s některou uvedenou látkou, což může tvořit hořkou chuť. Hlavní účinnou látkou v sirné patlanici je právě ten lněný olej a lněné semínko tam není nezbytně nutné, nicméně je vhodné kvůli lignanům. Bez oleje nemůže dojít k potřebné chemické reakci, která umožní proniknout omega 3 mastné kyselině až do nejjemnějších periferních cév.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: ned lis 29, 2009 3:30 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Jaroslave, jako tečku (alespoň prozatím) za naší diskusí ohledně sirné patlaniny Vám moc děkuji za informace, jež jsem tu od Vás obdržel. Za týden dorazí od Agro-el pětilitr lněného oleje (zamrazíme) a k mé očistě krevního řečiště se přidá i manželka, neb ji to také zaujalo a že prý má také šíleně suchou kůži. Tak jsem moc rád, že pomohu díky Vám též své ženě. Těším se na výsledky. Děkuji Vám!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: čtv pro 03, 2009 12:27 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Tak narazil som sa na cloveka, ktory hovori, ze vhodnejsie su nizkotucne mliecne vyrobky, napriklad kozi jogurt. Oni vyrabaju sirnu patlaninu z toho, a ze vraj im to funguje. Naco je vlastne potrebnych viac ako 10% tuku? Nejde o nejakeho laika co to tvrdi, ide o centrum cinskej tradicnej mediciny dr. Subotica v Bratislave.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: čtv pro 03, 2009 6:51 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Tak narazil som sa na cloveka, ktory hovori, ze vhodnejsie su nizkotucne mliecne vyrobky, napriklad kozi jogurt. Oni vyrabaju sirnu patlaninu z toho, a ze vraj im to funguje. Naco je vlastne potrebnych viac ako 10% tuku? Nejde o nejakeho laika co to tvrdi, ide o centrum cinskej tradicnej mediciny dr. Subotica v Bratislave.

Takto to píše Dr. Johanna Budwig:
Do mixéru dejte:
1 hrnek tvarohu (obsahujícího přes 10% tuku);
2 - 5 polévkových lžic oleje ze lněného semínka;
1 - 3 polévkové lžíce čerstvě rozemletých lněných semínek (například v mlýnku na kávu), dostatek vody, aby to bylo jemné
a špetku kajenského pepře
Praxe i výzkum ukazují, že efektivnější je základní poměr 1:3 (ne 1:4). Objem tuku v tvarohu má být nad 10%. Používá-li se nízkotučný tvaroh, léčivý efekt se snižuje. Při léčení je vhodné začít první týden či 10 dnů s poměrem 1:1, a pak další týden nebo 10 dnů 1:2 a po stejné době dávku ustálit na 1:3. Od počátku užívání buďte co nejvíce na sluníčku, ne nutně na přímém, ale spíš pod stromem. Z praxe totiž vyplývá, že vlnová délka slunečního světla pronikajícího listy zbarvenými chlorofylem léčení urychluje.

Já mám vyzkoušenou i variantu z kefíru, který tolik tuku určitě nemá a také jsem to tu psal, nicméně se o několik pokusů nemohu opřít tak, jako autorka tohoto vynálezu, která to měla ověřené na velikém počtu lidí a s výbornými výsledky. To je hlavní důvod, proč doporučuji tučný tvaroh a je klidně možné, že praxe ukáže něco jiného, ale nyní se to neodvážím tvrdit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: čtv pro 03, 2009 8:21 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Jarda píše:
Do mixéru dejte:
1 hrnek tvarohu (obsahujícího přes 10% tuku);
2 - 5 polévkových lžic oleje ze lněného semínka;
1 - 3 polévkové lžíce čerstvě rozemletých lněných semínek (například v mlýnku na kávu), dostatek vody, aby to bylo jemné
a špetku kajenského pepře
Praxe i výzkum ukazují, že efektivnější je základní poměr 1:3 (ne 1:4). Objem tuku v tvarohu má být nad 10%. Používá-li se nízkotučný tvaroh, léčivý efekt se snižuje. Při léčení je vhodné začít první týden či 10 dnů s poměrem 1:1, a pak další týden nebo 10 dnů 1:2 a po stejné době dávku ustálit na 1:3.
Tohle vláko sleduji bedlivě, protože od příštího týdne spolu s manželkou "najíždíme" na kůru patlanicí, ale teď jsem nějak ztratil krok, tak bych si rád ujasnil. Píšete tu o poměru - např. po dvou týdnech dávku ustálit na poměru 1:3. Jejda, nějak teď nevím, to je poměr čeho k čemu? Jeden díl čeho, tři díly čeho? Omlouvám se a děkuji předem za objasnění, Jindra.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: čtv pro 03, 2009 9:14 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Jindra píše:
Tohle vláko sleduji bedlivě, protože od příštího týdne spolu s manželkou "najíždíme" na kůru patlanicí, ale teď jsem nějak ztratil krok, tak bych si rád ujasnil. Píšete tu o poměru - např. po dvou týdnech dávku ustálit na poměru 1:3. Jejda, nějak teď nevím, to je poměr čeho k čemu? Jeden díl čeho, tři díly čeho? Omlouvám se a děkuji předem za objasnění, Jindra.

To nepíšu já, takto to píše Dr. Johanna Budwig a znamená to poměr lněného oleje vůči tvarohu. Prakticky tedy 100g lněného oleje a 300g tvarohu, přičemž zpočátku doporučuje i poměr 1:1. Já pro zjednodušení aplikuji jedno balení tvarohu 250 g a 100g oleje, cca 1 dcl a 4 lžíce semínka.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1817 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 122  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz