Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte dub 30, 2024 8:31 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: úte led 21, 2014 8:14 am 
Offline

Registrován: úte led 21, 2014 8:08 am
Příspěvky: 17
Slyšel jsem, že jabko je „po ránu jed, na oběd med a k večeři lék“. Jelikož jsem se nedávno dočetl, že k snídani by se mělo konzumovat výhradně ovoce, a jelikož jediné čerstvé domácí ovoce v zimě jsou v našich podmínkách jabka, jím je k snídani. Taky večer, i hodně pozdě, když mě honí mlsná, což je každý den, sním jedno nebo dvě jabka. Zajímaly by mě veškeré názory na konzumaci jablek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: úte led 21, 2014 12:29 pm 
Offline

Registrován: ned lis 03, 2013 4:42 pm
Příspěvky: 33
Ja mam taku skusenost,ze ma po jablkach rano na lacno prezenie a zduje ako kozu.Ale celkovo ich mam rad a v priebehu dna je to uz vsetko ok.Snazim sa rano jest banany a citrusove plody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: úte led 21, 2014 5:29 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Když všechny názory, tak všechny. Jablka jsou fajn v jakoukoliv denní i noční dobu a v jakékoliv úpravě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: úte led 21, 2014 7:01 pm 
Offline

Registrován: pon bře 25, 2013 4:14 pm
Příspěvky: 126
Já jablka jím ráno, když nestíhám tak si vezmu do práce dvě jablka udělám si patlaninu a mám vystaráno až do večera...občas pár ořechů během dne se šťávou..a je vystaráno....jinak když je čas tak si dělám regulérní ovocný salát


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: stř led 22, 2014 12:29 pm 
Offline

Registrován: úte pro 06, 2011 4:30 pm
Příspěvky: 102
Dříve jsem se také pokoušel stravovat podle schematu ráno ovoce a těžší věci odpoledne. Kromě rozhozeného zažívání a nadýmacích problémů, mi to nic nedalo. Přešel jsem na schema, po ránu vejce, tvaroh, salát (klidně i půl kila), žádné sacharidy, k obědu si už dám i nějaké sacharidy, ale hlavně sýry, máčené ořechy, čerstvý kokos, plodová a kořenová zelenina (syrová i pařená) a večer nějaký ten chleba s máslem, sýrem, tvarohem, ale ne už moc. S jídelm končím v 17-18 hodin a okolo 20hod si dám pár kousků ovoce, hlavně jablka (1-2ks). Takle mi to funguje naprosto skvěle. Každý jsme prostě jiný a nezbývá, než si najít to, co mi sedne \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: sob led 25, 2014 3:37 pm 
Offline

Registrován: úte led 21, 2014 8:08 am
Příspěvky: 17
Nejhorší budou asi změny. Tělo má rádo stereotyp a zřejmě neplatí obecná pravidla, kdy se co dobře tráví. Co tělo naučíme, to umí. Experimentama se všecko rozhodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: sob úno 15, 2014 7:01 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28274
Bydliště: Poděbrady
pavel urbančík píše:
Slyšel jsem, že jabko je „po ránu jed, na oběd med a k večeři lék“. Jelikož jsem se nedávno dočetl, že k snídani by se mělo konzumovat výhradně ovoce, a jelikož jediné čerstvé domácí ovoce v zimě jsou v našich podmínkách jabka, jím je k snídani. Taky večer, i hodně pozdě, když mě honí mlsná, což je každý den, sním jedno nebo dvě jabka. Zajímaly by mě veškeré názory na konzumaci jablek.

Nemyslím si, že jablka jsou nějak silně problematická i když třeba páter Ferda je doporučoval jíst pouze v období, kdy si je můžete utrhnout ze stromu a jinak ne. Sám zastávám u jablek hledisko zdravého rozumu a jíst je s mírou, tedy pokud mě nadýmají, asi bych je nejedl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: stř říj 29, 2014 9:19 pm 
Offline

Registrován: pon úno 10, 2014 7:37 pm
Příspěvky: 857
pavel urbančík píše:
Slyšel jsem, že jabko je „po ránu jed, na oběd med a k večeři lék“. Jelikož jsem se nedávno dočetl, že k snídani by se mělo konzumovat výhradně ovoce, a jelikož jediné čerstvé domácí ovoce v zimě jsou v našich podmínkách jabka, jím je k snídani. Taky večer, i hodně pozdě, když mě honí mlsná, což je každý den, sním jedno nebo dvě jabka. Zajímaly by mě veškeré názory na konzumaci jablek.

A neni to nahodou nedostatkem HCL v zaludku? Ja jim hodne casto jablko k snidani a zadny problem s tim nemam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: ned lis 02, 2014 11:26 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Čínska medicína hovorí, že jablká sú jedlom mŕtvych. Niečo na tom bude, pretože ráno nalačno spôsobujú výrazné ochladenie organizmu. Aj hnačku, ako sa písalo vyššie. Ráno mi na jablko nikdy nepríde chuť ale od obeda do večera môžem jablká jesť v akomkoľvek množstve s chuťou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: pon lis 03, 2014 1:04 am 
Offline

Registrován: pon úno 10, 2014 7:37 pm
Příspěvky: 857
Sybilla píše:
Čínska medicína hovorí, že jablká sú jedlom mŕtvych. Niečo na tom bude, pretože ráno nalačno spôsobujú výrazné ochladenie organizmu. Aj hnačku, ako sa písalo vyššie. Ráno mi na jablko nikdy nepríde chuť ale od obeda do večera môžem jablká jesť v akomkoľvek množstve s chuťou.

Ja jim ovoce (a to jakekoliv, takze take jablko) jedine na snidani. A to proto, abych to pak nepomichala behem dne s necim jinym. Jablko (Granny Smith jsou krupava a stavnata, jinsi odrudy nekupuju) si nakrajim do misky na kostky a posypu ho poradne skorici, sem tam si k nemu jeste pridam i banan a bobule hroznu ....to nema chybu!
Jak to myslis Sybilla, ze jablka jsou jidlem mrtvych? \":mrgreen:\" \":roll:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: pon lis 03, 2014 2:06 pm 
Offline

Registrován: pát bře 09, 2012 9:42 pm
Příspěvky: 37
jablká su jediným ovocím, ktoré dodávajú energiu a všetky potrebné minerály a vitamíny orgánom v tele. Preto mu neodolali ani adam a eva \":lol:\"
na ráno je najlepšie, vtedy sa nemieša s ničím, nekvasí, inak treba dodržiavať aspon 1hod od iných jedál. Najlepšie je ho zmixovať so škoricou, alebo postrúhať a kto vie a rad hryzie tak normalne zjesť,
ale pomaly \":D\"

Dá sa jesť celý rok, aj dusené , pečené....Pomáha predchadzať reume, zapche, nedráždi obličky ako citrusové plody, nespôsobuje zápchu ako banán.
Tiež jem na ráno s bananom, škoricou a sem tam s iným ovocím-v lete- maliny a iné a teraz ,ked je chladno so zázvorom...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: stř lis 05, 2014 6:25 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Jablka se nyní všude válí po tunách, lidé je shrabují pod stromy a nechávají shnít (jako každoročně).
Je na každém, zda bez mudrování prožene tuto záplavu zadarmo odšťavňovačem, mixerem, strouhadlem, krájedlem, obalí křehkým či listovým těstem, nadělá marmelády, mošty, nakvasí cider, vypálí calvados.
Za mne jablečná šťáva napůl s mrkví po ránu, kousací jablko přes den, kdykoliv.
Spočtěte si potřebu až do května 2015 a nasbírejte si to, je to všude, jablko se ideálně skladuje.¨, snad ještě lépěji než brambory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: sob lis 08, 2014 11:24 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
miram píše:
Jak to myslis Sybilla, ze jablka jsou jidlem mrtvych?

Skúšala som nájsť ten web kde som to vyčítala ale gúúúgl nebol tentoraz kamarát a neche mi to nájsť. Chcela som tú pasáž odcitovať, ale takto sa budeme musieť uspokojiť iba s tým, čo som si zapamätala a napísala vyššie. Jablko dosť ochladzuje a oni veria, že ráno nalačno vychyľuje a oslabuje "či" nesprávnym smerom teda odoberá životnú silu. Asi tak nejako veľmi zjednodušene to tam bolo. Nedokážem to tak zreprodukovať ako to bolo múdro napísané. Na mňa to jednoznačne platí, jablko ráno nalačno ma úplne pacifikuje neskôr ho môžem jesť po celý deň hocikedy a osvieži ma. Číňania jedia ráno niečo teplé, obyčajne tie svoje miso polievky. Ja si ich robím tiež a musím povedať, že ma ráno nič nenakopne lepšie a svet sa hneď zdá krajší \":D\" . Beriem si miso polievku v termoske do práce a keď dorazím, tak v kľude v pracovnej dobe si ju spapkám. \":wink:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: sob lis 08, 2014 5:38 pm 
Offline

Registrován: pon úno 10, 2014 7:37 pm
Příspěvky: 857
Me jablko na lacno opravdu nedela vubec zadny problem a ani me nijak neochlazuje, neubira me energii, nic takoveho nepocituju. Zkousela jsem si udelat test a zjistila jsem, ze jsu lizla od kazdeho trochu, takze castecna vata, pitta i kapha ...takova smesice.
Ayurveda doporucuje jist tepelne upravene jablko 30 minut pred snidani, (tou snidani se tady rozumi horke cerealie) ja tepelne skoro nic neupravuju, pouze to, co jinak nejde syrove pozrit, takze ovoce jim zasadne v syrovem stavu a jako prvni jidlo.

Ayurveda says that fruit in the morning is like gold. This is the best time of day to get the maximum nourishment from fruit. Cooked apples, eaten first thing in the morning, help to create ojas the final and most refined by-product of digestion. Ojas contributes to enhanced vitality, strength, immunity, and overall well-being.
Sweet juicy fruits are excellent cleansers -- they help to eliminate impurities from the body. According to Ayurveda, it is recommended that fruits be eaten first thing in the morning, 30 minutes before other breakfast items such as hot cereal.

See more at: http://www.mapi.com/ayurvedic-knowledge ... y4lps.dpuf

Tepelne upravene jablko ma podobnou nutricni hodnotu jako ma cerstve, zalezi ovsem na tom, co za prisady se tam navic pridaji pri vareni. Je ale dokazane, ze treba vitamin C se tepelnym zpracovanim vytraci.
Ja osobne si myslim, ze varena jablka jsou vhodnejsi pro lidi s citlivym travicim traktem, ale kdo nema problem je jist syrova, tak proc se jim vyhybat?
Me kdysi taky delalo problem jist syrove jablko hned po ranu a myslim si, ze se me to upravilo bud kompletni zmenou jidelnicku a nebo mozna, ze zapracovalo dorovnani HCL v zaludku Betainem? Tezko rict. Spis si myslim, ze ten Betain pomohl, protoze do te doby me bolival zaludek taky po uziti magnezia a zinku rano na lacno a to je dnes uz minulosti ...kdyz se me hladina HCL upravila, prestalo to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jabka na lačno?
PříspěvekNapsal: ned lis 23, 2014 6:26 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28274
Bydliště: Poděbrady
Sybilla píše:
Čínska medicína hovorí, že jablká sú jedlom mŕtvych. Niečo na tom bude, pretože ráno nalačno spôsobujú výrazné ochladenie organizmu. Aj hnačku, ako sa písalo vyššie. Ráno mi na jablko nikdy nepríde chuť ale od obeda do večera môžem jablká jesť v akomkoľvek množstve s chuťou.

Někdo potřebuje spíše kompotovaná jablka a není to nic složitého, prostě nakrájet, přidat trochu cejlonské skořice a hřebíček, povařit a je to výborné i pro děti.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz