Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 5:56 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 460 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 31  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2015 4:10 pm 
Offline

Registrován: pon úno 10, 2014 7:37 pm
Příspěvky: 857
zuzis píše:
Dobrý den. Poradíte mi, jak zpracovat ostropestřec ze zahrádky? Nějak se nám na zahradě příliš rozmnožil. Našla jsem, že semena se z něho sbírají tak, že se odřízne ta vrchní část, nechá uschnout a s ním mlátit, tím se vyklepou semínka. Nějaká rada?

Zuziz, dej si rukavice a ostrihej jen ty hlavicky, pak je dej do papiroveho pytlika (nebo pytliku, bude toho asi dost kdyz pises, ze se to rozmnozilo), potom to musis polozit na teple misto a ususit, trva to tak 5-7 dni. Az to konecne uschne, tak ty hlavicky v sacku promackej, (pres ten sacek) a bouchej s tim pytlikem, seminka vypadnou. Nasyp cely obsah sacku do kbeliku a odstran vse co tam nepatri (no budes se pri tom mozna ze citit trochu jako Popelka \":D\"), ale jinak to asi nepujde. Pak si ta seminka uloz do kontejneru s tesnym uzaverem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned zář 20, 2015 9:18 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
boxi22 píše:
Co říkáte na ostropeštřec mletý? Často se ve vláknu zmiňuje degradace po po rozdrcení. Prodává se zabalený v zapečetěné fólii. Děkuji.

Určitě nekupovat, po rozdrcení žlukne v řádu minut a jíst žluklé potraviny játrům určitě nepomáhá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned zář 20, 2015 9:20 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
zuzulik 89 píše:
Zdravím, neviete mi poradiť, či je vhodné užívať ostropestrec aj v tehotenstve?...Mám poruchu zrážania krvi a vraj to môže pomôcť. Ďakujem

Tak nic tím pokazit nemůžete i když s tou krví nevím, spíše citelně zlepšíte stav jater, ale to také není k zahození.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: sob říj 10, 2015 7:07 pm 
Offline

Registrován: sob říj 10, 2015 7:05 pm
Příspěvky: 2
dobrý den,

co si myslíte o tomto produktu?
je to dopředu drcený ostropestřec marianský

https://www.vasbylinkar.cz/obchod/ostro ... mariansky/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned říj 11, 2015 3:26 pm 
Offline

Registrován: sob říj 10, 2015 7:05 pm
Příspěvky: 2
dobrý den,
ještě bych měl dotaz ohledně mletí semínek OM
protože jsem se dočetl že velice rychle žluknou, ztrácejí účinnost a naopak jsou skodlivé, tak si je melu v kavovém mlynku jen po troskách. vždy tak na 3-4 dny ( cca 15 čajových lžiček )
i to je moc? to se mi taky zkazí a ztratí ucinek?
opravdu to pak škodí?

děkuji za odpověd


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: sob lis 07, 2015 2:09 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Jan133 píše:
dobrý den,

co si myslíte o tomto produktu?
je to dopředu drcený ostropestřec marianský

https://www.vasbylinkar.cz/obchod/ostro ... mariansky/

Již jsem to zde mnohokrát psal, že to je blbost. Ostropestřec po rozdrcení velice rychle žlukne a je to tedy naprosto nevhodné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: sob lis 07, 2015 2:11 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Jan133 píše:
dobrý den,
ještě bych měl dotaz ohledně mletí semínek OM
protože jsem se dočetl že velice rychle žluknou, ztrácejí účinnost a naopak jsou skodlivé, tak si je melu v kavovém mlynku jen po troskách. vždy tak na 3-4 dny ( cca 15 čajových lžiček )
i to je moc? to se mi taky zkazí a ztratí ucinek?
opravdu to pak škodí?

děkuji za odpověd

Pokud z toho neuděláte kaši v oleji, tak i to je nesmysl, prostě spotřebovat ihned po umletí. Navíc účinná látka se uvolňuje do lihu, nebo oleje, tedy jíst ho samotný také není zrovna ideální postup.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2015 12:39 pm 
Offline

Registrován: ned pro 20, 2015 12:08 pm
Příspěvky: 1
Dobrý den. Od rána čtu mnoho diskuzí na téma ostropestřec mariánský, ale ještě stále jsem nenašel některé odpovědi, abych se mohl rozhodnout jakou kůru nasadit. Pokud bych to bral dle selského rozumu, nejlepší asi bude ty semena rozžvýkat čerstvá. Jenomže u této varianty mám pochybnosti, kde ta semena nakoupit, z důvodu toho aby třeba neobsahovali nebezpečné mytotoxiny. U výroby kašičky což se mi také zamlouvá se mi ještě nezdá, rozemlít semínka v elekrickém mlýnku na kávu. Nemohou se vysokými teplotami, některé látky zničit? Obsahu mytotoxinů by se dalo předejít nakupovat od renomované firmy, která provádí důsledné kontroly a dodržuje všechny procesy při skladování. Existuje někdo takový? Renomované firmy třeba Walmark své výrobky nechávají testovat, ale u nich mě zase děsí složení. Třeba tento http://www.klubzdravi.cz/produkty/ostro ... _2592.aspx 100% čistý extrakt ze semen ostropestřce mariánského krom extraktu obsahuje látky protispékavé: mikrokrystalická celulóza, talek, oxid křemičitý, stearát hořečnatý; Silybum marianum extrakt ze semen, plnidlo: hydrogenfosforečnan vápenatý; stabilizátor: hydroxypropyl methylcelulóza; zvlhčující látka: glycerin; triglyceridy, barviva: oxid titaničitý, měďnaté komplexy chlorofylinů. Také neuvádí obsah sylimarinu. Z jakého důvodu se tedy semena různě, zpracovávají, když je to tak nákladné a nejjednoduší způsob vypadá jako nejlepší? Není to třeba tak, že u těch dražších produktů od renomovaných firem mám, větší garance a třeba i větší koncentraci léčivé látky? Trochu se v tom ztrácím \":-(\" předem děkuji za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: stř pro 30, 2015 10:48 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
xsejba píše:
Dobrý den. Od rána čtu mnoho diskuzí na téma ostropestřec mariánský, ale ještě stále jsem nenašel některé odpovědi, abych se mohl rozhodnout jakou kůru nasadit. Pokud bych to bral dle selského rozumu, nejlepší asi bude ty semena rozžvýkat čerstvá. Jenomže u této varianty mám pochybnosti, kde ta semena nakoupit, z důvodu toho aby třeba neobsahovali nebezpečné mytotoxiny. U výroby kašičky což se mi také zamlouvá se mi ještě nezdá, rozemlít semínka v elekrickém mlýnku na kávu. Nemohou se vysokými teplotami, některé látky zničit? Obsahu mytotoxinů by se dalo předejít nakupovat od renomované firmy, která provádí důsledné kontroly a dodržuje všechny procesy při skladování. Existuje někdo takový? Renomované firmy třeba Walmark své výrobky nechávají testovat, ale u nich mě zase děsí složení. Třeba tento http://www.klubzdravi.cz/produkty/ostro ... _2592.aspx 100% čistý extrakt ze semen ostropestřce mariánského krom extraktu obsahuje látky protispékavé: mikrokrystalická celulóza, talek, oxid křemičitý, stearát hořečnatý; Silybum marianum extrakt ze semen, plnidlo: hydrogenfosforečnan vápenatý; stabilizátor: hydroxypropyl methylcelulóza; zvlhčující látka: glycerin; triglyceridy, barviva: oxid titaničitý, měďnaté komplexy chlorofylinů. Také neuvádí obsah sylimarinu. Z jakého důvodu se tedy semena různě, zpracovávají, když je to tak nákladné a nejjednoduší způsob vypadá jako nejlepší? Není to třeba tak, že u těch dražších produktů od renomovaných firem mám, větší garance a třeba i větší koncentraci léčivé látky? Trochu se v tom ztrácím \":-(\" předem děkuji za odpověď

Tak u standardizovaných výrobků máte jistotu, že opravdu obsahují deklarované množství silymarinu, což doma dělané produkty, negarantují. Nicméně o to ani tolik nejde, protože u potraviny zase není tak potřeba zkoumat, zda si dám lžičku, nebo lžíci, nebo dvě lžíce, prostě dáte dle uvážení a celkem nic tím pokazit nedokážete. Semínka ostropestřce prodává mnoho firem a nedomnívám se že zpravidla by byla špatná, třeba plesnivá, to je spíše výjimečné i kdy stát se to může. Vzhledem k ceně semínek bych to zase tolik neřešil, prostě koupím kilo, vyzkouším a pokud není cítit plesnivá chuť a vůně, není problém, v opačném případě vyhodit a koupit jinde. Mletí v kávomlýnku není problém, tam se to zase tolik nezahřeje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned led 31, 2016 3:23 pm 
Offline

Registrován: čtv pro 01, 2011 10:04 pm
Příspěvky: 76
Pred pár dňami som si spravil kašičku (1-2 čajové lyžičky pred jedlom), a po 2-3 dňoch ma začalo svrbieť celé telo svrbí stále (počas spánku nie). Môže to súvisieť s touto kašičkou? Že by bol problém s lamfatickým systémom, ktorý nestíha? Alebo žlč nestíha odchádzať preč s tela? Vďaka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: úte bře 08, 2016 2:29 pm 
Offline

Registrován: úte bře 08, 2016 2:25 pm
Příspěvky: 1
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho můžu ta semena žvýkat... U některých bylinek se nedoporučuje užívat je např déle jak 2- 3 týdny. Jak je to se žvýkáním ostropestřece?

Díky moc.

Z.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned bře 13, 2016 2:48 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
bombay píše:
Pred pár dňami som si spravil kašičku (1-2 čajové lyžičky pred jedlom), a po 2-3 dňoch ma začalo svrbieť celé telo svrbí stále (počas spánku nie). Môže to súvisieť s touto kašičkou? Že by bol problém s lamfatickým systémom, ktorý nestíha? Alebo žlč nestíha odchádzať preč s tela? Vďaka.

Vůbec nedovedu posoudit, zda to může souviset, to ale snadno zjistíte pokud ji na pár dní vynecháte. Určitě nejde o běžnou reakci, ale možné to asi je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned bře 13, 2016 2:50 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Doa píše:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho můžu ta semena žvýkat... U některých bylinek se nedoporučuje užívat je např déle jak 2- 3 týdny. Jak je to se žvýkáním ostropestřece?

Díky moc.

Z.

Ono záleží na množství, velké dávky-lžíce tak tři až čtyři týdny a malé dávky-lžičky celkem dlouhodobě a občas udělat 14 dní přestávku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: pon bře 14, 2016 6:55 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 14, 2012 12:25 pm
Příspěvky: 148
Tony210 píše:
Dobrý den,
nikde jsem se nedočetl, kolik obsahují semínka bílkovin, sacharidu, tuku a třeba dalších vitamínu pokud je mají.

Mohl by mě to někdo zodpovědět, nebo někam navést kde se to dočtu.

Děkuji

SLOŽENÍ PLODŮ OSTROPESTŘECE
bílkoviny (asi 27 %)
jedlý olej (okolo 30 %) složený z kyseliny linolové, olejové a nenasycených mastných kyselin
biogenní aminy tyramin a histamin
aminokyseliny
cukry
kvercetin,
dehydroflavonol taxibolin
vitamin E v množství asi 500 až 800 mg/kg.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned bře 20, 2016 11:08 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 24, 2011 1:31 am
Příspěvky: 113
Jarda píše:
To je zajímavý nápad, ale osobně vidím jako jednodušší jinou formu, což by také mohlo fungovat. Použít tekutý lecitin a normálně ho vmíchat do té kašičky. Stabilita by měla být snad slušná a je to velice jednoduché. Musím si to vyzkoušet, ale je fakt, že vliv na vstřebatelnost by to mít mohlo.

Jardo tejstnul jste ten tekuty lecitin vmichat do te kasicky?
Kdyztak napiste jak postupovat...
Tolar


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 460 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 31  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz