Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 2:56 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 460 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: úte led 22, 2019 10:00 pm 
Offline

Registrován: stř led 16, 2019 10:03 am
Příspěvky: 2
Jarda píše:
To se těžko hodnotí, musíte porovnat chuť čerstvého a tu nynější na to vám nikdo kdo ho neochutná asi neodpoví. Každopádně kupovat ho rozdrcený je i tak celkem nesmysl protože on degraduje velice rychle po rozdrcení, některé prameny tvrdí že dokonce v řádu minut, tedy podle všeho je problematický po rozdrcení vždy. Ideál je nadrtit těsně před použitím a ještě lepší je nadrcený ihned smíchat s olejem na kašičku a tam pak je jednak vyšší využitelnost a daleko lepší uchovatelnost.

Rozumím, moc děkuji za odpověď a další informace!

TK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 7:46 pm 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
Dříve jsem si ostropestřec sama pěstovala a sklízela.Jednotlivé květy na bodláku dozrávají postupně,proto postupná sklizeň.Semena byla krásně lesklá.Jestliže nějaké květní lůžko chytlo plíseň,semena byla šedivá,nahnědlá, okamžitě jsem ten květ odstranila.Semena ve velkovýrobě jsou sklízena kombajnem a asi musí být desikovaná před sklizní,aby se sjednotila doba zráním jednotlivých květů.
Jednou jsem se u prodejního stánku s výrobky z ostropestřce na to pokusila informovat,ale odpovědí mi bylo ledové mlčení.Faktem je,že mnou ručně sbíraná semínka byla dlouho krásně lesklá,tmavější,což se o kupovaných nedá říct.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 8:25 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
ZDENINA píše:
Dříve jsem si ostropestřec sama pěstovala a sklízela.Jednotlivé květy na bodláku dozrávají postupně,proto postupná sklizeň.Semena byla krásně lesklá.Jestliže nějaké květní lůžko chytlo plíseň,semena byla šedivá,nahnědlá, okamžitě jsem ten květ odstranila.Semena ve velkovýrobě jsou sklízena kombajnem a asi musí být desikovaná před sklizní,aby se sjednotila doba zráním jednotlivých květů.
Jednou jsem se u prodejního stánku s výrobky z ostropestřce na to pokusila informovat,ale odpovědí mi bylo ledové mlčení.Faktem je,že mnou ručně sbíraná semínka byla dlouho krásně lesklá,tmavější,což se o kupovaných nedá říct.

Tak ruční sběr je vždy někde jinde než pěstování ve velkém a sklizeň strojem i když zda se nějak ošetřují to opravdu netuším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 10:03 pm 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
Tak jsem prolustrovala internet a zjistila,že semena se mohou desikovat,ale ne při bio pěstování.
Ale velký problém jsou dle mně plesnivá semena.Když jsem v obchodě viděla semínka,která se prodávají ke konzumaci,tak bych asi do toho nešla.Taková našedlá semínka jsem radši vyřazovala,většinou květní lůžko už bylo zasaženo plísní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: čtv led 24, 2019 10:05 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
ZDENINA píše:
Tak jsem prolustrovala internet a zjistila,že semena se mohou desikovat,ale ne při bio pěstování.
Ale velký problém jsou dle mně plesnivá semena.Když jsem v obchodě viděla semínka,která se prodávají ke konzumaci,tak bych asi do toho nešla.Taková našedlá semínka jsem radši vyřazovala,většinou květní lůžko už bylo zasaženo plísní.

Tak ve velkém nikdy neuděláte kvalitu jako při ručním sběru navíc divokých rostlin v tom jsou babky kořenářky bohužel těžko nahraditelné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: čtv led 24, 2019 6:45 pm 
Offline

Registrován: úte lis 06, 2018 9:22 pm
Příspěvky: 78
ZDENINA píše:
Tak jsem prolustrovala internet a zjistila,že semena se mohou desikovat,ale ne při bio pěstování.
Ale velký problém jsou dle mně plesnivá semena.Když jsem v obchodě viděla semínka,která se prodávají ke konzumaci,tak bych asi do toho nešla.Taková našedlá semínka jsem radši vyřazovala,většinou květní lůžko už bylo zasaženo plísní.

Jednou jsme koupil semena ostropestřec mariánský a když jsem otevřel balíček, bylo to plné plísně. Myslím, že tyto semena mají bohužel velký sklon k plesnivění.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: čtv led 24, 2019 6:55 pm 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
Goldman píše:
Jednou jsme koupil semena ostropestřec mariánský a když jsem otevřel balíček, bylo to plné plísně. Myslím, že tyto semena mají bohužel velký sklon k plesnivění.

Z toho důvodu si myslím,že si lidi mohou užíváním těchto semen dost ublížit.Má-li člověk k dispozici nějakej plac na pěstování je to jistota.Na sklizeň stačí kožené rukavice a nůžky .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: ned úno 17, 2019 9:51 pm 
Offline

Registrován: úte pro 02, 2014 2:18 pm
Příspěvky: 31
Hezký večer přeji, měl bych dotaz ohledně semen ostropestřce, jako budou mít trvalivost pokud jsou uloženy na tmavém místě v teplotě okolo 10-15 stupňů ?

Jako má trvalivost kašička ze semen, tedy podrcené semeno, lopuch, fenykl, vše zalité olejem uložené v lednici.


Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2019 8:36 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
bfinger píše:
Hezký večer přeji, měl bych dotaz ohledně semen ostropestřce, jako budou mít trvalivost pokud jsou uloženy na tmavém místě v teplotě okolo 10-15 stupňů ?

Jako má trvalivost kašička ze semen, tedy podrcené semeno, lopuch, fenykl, vše zalité olejem uložené v lednici.


Děkuji

Semena při dobrém skladování vydrží podle mě i dva roky a kašička pod olejem také hodně dlouho minimálně měsíce a předpokládám i půl roku, ale tak dlouho jsem ji nikdy neskladoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2019 10:13 am 
Offline

Registrován: úte pro 02, 2014 2:18 pm
Příspěvky: 31
Jarda píše:
Semena při dobrém skladování vydrží podle mě i dva roky a kašička pod olejem také hodně dlouho minimálně měsíce a předpokládám i půl roku, ale tak dlouho jsem ji nikdy neskladoval.

Děkuji za odpověď, ještě bych se zeptat zda nemáte někdo zkušenost s přidáváním čerstvě pomletého lnu do kašičky stejně tak přidávání sušené (do 70 C), drcené hlívy. Zda by se tak nedala vytvořit poměrně efektivní směs.

Dále od jakého výrobce doporučujete ostropestřcovi olej ? Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2019 1:42 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
bfinger píše:
Děkuji za odpověď, ještě bych se zeptat zda nemáte někdo zkušenost s přidáváním čerstvě pomletého lnu do kašičky stejně tak přidávání sušené (do 70 C), drcené hlívy. Zda by se tak nedala vytvořit poměrně efektivní směs.

Dále od jakého výrobce doporučujete ostropestřcovi olej ? Děkuji

Ty další složky by jste tam musel míchat těsně před spotřebou jinak to je asi nesmysl a tento druh oleje na trhu nijak nesleduji tedy nedovedu odpovědět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: stř čer 26, 2019 9:19 pm 
Offline

Registrován: stř čer 15, 2016 2:52 pm
Příspěvky: 51
Co si myslíte o doplňku Silymarinu z lékárny ? Rád bych pomohl játrům ale chci se rozhodně vyhnout žluknutí semen .... myslíte že doplňky silymarinu nebudou mít tento problém ? Řekněme že se chci vyhnout prací se semeny a na ceně mi nezáleží ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: čtv čer 27, 2019 7:17 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
ondra258 píše:
Co si myslíte o doplňku Silymarinu z lékárny ? Rád bych pomohl játrům ale chci se rozhodně vyhnout žluknutí semen .... myslíte že doplňky silymarinu nebudou mít tento problém ? Řekněme že se chci vyhnout prací se semeny a na ceně mi nezáleží ...

Tam není žádný problém, já obvykle doporučuji lidem Silymarin 140 od firmy Generica 6 tobolek denně po dobu 21 dní. Játra se tím prakticky vždy zásadně zlepší a má to výhodu v tom že víte kolik přesně účinné látky podáváte což u těch semínek sledovat moc nejde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: stř črc 10, 2019 7:05 pm 
Offline

Registrován: pát úno 17, 2012 6:31 pm
Příspěvky: 12
Zdravím a chtěl bych se Vás pane Jardo zeptat, jestli je dle Vašeho názoru smysluplné podomácku vyrábět v tomto vláknu tolik diskutovanou kaši s olejem, jak to sám několik roků dělám, při možném negativním vlivu mnoha proměnných, jako např. nekvalitních semen, způsobu mletí atd. Stalo se mi několikrát, že jsem v lékárně koupil semena, která byla jaksi ' roztříštěná' už v sáčku, a chutnala velmi hořce. Navíc šlo o poměrně renomovaného výrobce.
Jde mi o to, zdali není nakonec lepší kupovat farmaceuticky vyráběný, poměrně levný a Vámi zde doporučený výrobek Generica Silymarin 140 a zdali tím nebudu přicházet o nějaké další vedlejší pozitiva konzumace celých semen namletych a konzervovaných olejem? Nebo jde u Ostropestřce skutečně ' jen' o sylymarin a ostatní pozitiva, týkající se, dle různých diskuzi a recenzi, řady problémů jako zažívání, nedostatku energie, psychiky, úpravy váhy atd, lze vlastně přičítat očistě jater?
Moc děkuji za odpověď,
S pozdravem
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostropestrec mariansky
PříspěvekNapsal: čtv črc 11, 2019 4:32 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Hikoki píše:
Zdravím a chtěl bych se Vás pane Jardo zeptat, jestli je dle Vašeho názoru smysluplné podomácku vyrábět v tomto vláknu tolik diskutovanou kaši s olejem, jak to sám několik roků dělám, při možném negativním vlivu mnoha proměnných, jako např. nekvalitních semen, způsobu mletí atd. Stalo se mi několikrát, že jsem v lékárně koupil semena, která byla jaksi ' roztříštěná' už v sáčku, a chutnala velmi hořce. Navíc šlo o poměrně renomovaného výrobce.
Jde mi o to, zdali není nakonec lepší kupovat farmaceuticky vyráběný, poměrně levný a Vámi zde doporučený výrobek Generica Silymarin 140 a zdali tím nebudu přicházet o nějaké další vedlejší pozitiva konzumace celých semen namletych a konzervovaných olejem? Nebo jde u Ostropestřce skutečně ' jen' o sylymarin a ostatní pozitiva, týkající se, dle různých diskuzi a recenzi, řady problémů jako zažívání, nedostatku energie, psychiky, úpravy váhy atd, lze vlastně přičítat očistě jater?
Moc děkuji za odpověď,
S pozdravem
Ivan

Ta kaše je docela dobré jídlo a funguje i jako vymetač střeva i když dosti drsný, jinak je pomalu lepší kupovat ty pilulky protože tam přesně víte co vlastně jíte a v jakém množství. Semena bych v lékárnách určitě nekupoval to mě ani logické nepřipadá, prostě si najít nějakého spolehlivého dodavatele spíše na bylinkářské úrovni. Navíc mimo ostropestřce můžete vyzkoušet třeba tinkturu z vlaštovičníku, jde sice o jedovatou bylinu, ale roste všude a pokud ji správně použijete je pomalu lepší než ostropestřec. Tinkturu si snadno uděláte doma smícháním čerstvě vylisované šťávy z byliny se stejným množstvím minimálně 80%tního lihu, nebo nějaké 80%tní vínovice. Berete 5-15 kapek 3x denně nejdéle tři týdny a pak stejná pauza, oficiálně se totiž prodávat nesmí, což je škoda, funguje výborně.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 460 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz