Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:56 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Lněný olej pro děti
PříspěvekNapsal: pon led 13, 2014 4:14 pm 
Offline

Registrován: pon led 06, 2014 4:35 pm
Příspěvky: 2
Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu případně vaše zkušenosti s lněným olejem podávaný dětem předškolního věku. Po přečtení mnoha článků o skvělých účincích lněného oleje zvažuji začít s podáváním tohoto oleje svým dětem (3 a 5 let). Zaujaly mě hlavně hodnoty Omega 3 a Omega 6, které je těžké získat s běžné stravy. Podávání zvažuji hlavně s ohledem na zvýšení imunity, přísun důležitých látek a rozvoj jejich nervové soustavy (pamět, učení a soustředění). Bohužel nikde nemohu nalézt informace, jak tento olej podávat dětem. Moje otázka proto zní, zda tento olej mohu podávat i takto malým dětem a v případě že ano, v jakých dávkách a po jakou dobu a jaké účinky mohu očekávat. Předem vám děkuji za odpověď a vaše odborné rady.
Hezký den Lenka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej pro děti
PříspěvekNapsal: pon led 20, 2014 5:32 pm 
Offline

Registrován: pon led 20, 2014 5:23 pm
Příspěvky: 6
Dobrý den, my doma jedeme ve lněném oleji už tak dva roky, a kamarádka ho dává svým dvěma malinkým předškolním dětem také a jsou všichni v pohodě. Obě jsou ve školce....A osobně si myslím, že stačí lžička přimíchat do tvarohu nebo jogurtu, popř. namlít trošku semínek a je to si myslím plně dostačující, ani to nemusí být denně. Kdyby jste tam dala víc, možná by jim to už ani nechutnalo. A já mám tak lžíci denně a plně to dostačuje abych neměla bolesti hlavy, manžel žlučníkové záchvaty. Dokonce mu tvaroh se lžící lněného oleje a semínky zastaví rozjetý záchvat když přes den prasečí v hospodě....z domácí stravy to nemá nikdy. Takže asi je hodně citlivý na přepálené tuky nebo co já vím. Ale jak říkám, my to dáváme 7-letýmu klukovi občas, a kamarádka má menší špunty a taky v pohodě. A čekejte jen že budou v pohodě si myslím.....pokud nemají problémy, tak to nezaznamenáte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej pro děti
PříspěvekNapsal: sob úno 15, 2014 6:29 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Lendy píše:
Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu případně vaše zkušenosti s lněným olejem podávaný dětem předškolního věku. Po přečtení mnoha článků o skvělých účincích lněného oleje zvažuji začít s podáváním tohoto oleje svým dětem (3 a 5 let). Zaujaly mě hlavně hodnoty Omega 3 a Omega 6, které je těžké získat s běžné stravy. Podávání zvažuji hlavně s ohledem na zvýšení imunity, přísun důležitých látek a rozvoj jejich nervové soustavy (pamět, učení a soustředění). Bohužel nikde nemohu nalézt informace, jak tento olej podávat dětem. Moje otázka proto zní, zda tento olej mohu podávat i takto malým dětem a v případě že ano, v jakých dávkách a po jakou dobu a jaké účinky mohu očekávat. Předem vám děkuji za odpověď a vaše odborné rady.
Hezký den Lenka

Myslím, že není čeho se bát, nejde o žádné léky, ale normální jídlo, čili dávat jim tu směs v rozumné dávce určitě můžete. Jediné kritérium bezpečnosti je dodržet 10%tní podíl omega 3 mastných kyselin z celkového příjmu tuku, jinak se začnou pálit na energii a to pak dost škodí. V praxi jde postupovat asi tak, že lžíce oleje, která má cca 8 g obsahuje 50% omega 3 mastných kyselin, tedy 4 g a k nim je vhodné dodat cca 36 g nějakého jiného tuku, optimálně omega 9 mastných kyselin, tedy třeba máslo, nebo kokosový tuk, případně oliváč a pak se problém očekávat nedá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej pro děti
PříspěvekNapsal: čtv bře 27, 2014 2:04 pm 
Offline

Registrován: pon led 06, 2014 4:35 pm
Příspěvky: 2
Dobrý den, děkuji všem za odpovědi. Pan Jarda píše? "dodávat společně i další tuk aby se děti nepálily na energii", ale bohužel nevím jak nejlépe to v praxi praktikovat. Kdybych dětem společně s lněným olejem podala na lžíci i máslo, určitě by mi to nespolkly. Hledám proto jiný zdroj stravitelný pro děti, s kterým bych jim to mohla dávat (a somozřejmě v odpovídajím množství). Byl by dostačující tučný tvaroh nebo bílý rogurt, který mají děti rády, jak píše paní Mari? Předem všem děkuji za rady. Lenka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej pro děti
PříspěvekNapsal: čtv bře 27, 2014 5:47 pm 
Offline

Registrován: pon led 20, 2014 5:23 pm
Příspěvky: 6
Ještě mám vychytávku, já dám do mixérku dva tučné nebo aspoň polotučné tvarohy a jednu kysanou smetanu, kakao (nemyslím Granko ale opravdové kakao, to co se dává do pečení) osladím medem nebo fruktózou a tak 5-6 PL lněného oleje a umíchám, a chutná to všem, je to jako kakaový Pribiňáček, jeden vanilkový cukr třeba ale ani tam být nemusí. Nutnost je dodržet ten minimálně polotučný tvaroh, už tam pak není vůbec třeba dávat ovoce, oříšky nic, a myslím že účel to stále splňuje. Zkuste a tohle naše dítě miluje, do toho piškoty nebo křupiny (lupínky).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej pro děti
PříspěvekNapsal: sob dub 26, 2014 6:01 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Lendy píše:
Dobrý den, děkuji všem za odpovědi. Pan Jarda píše? "dodávat společně i další tuk aby se děti nepálily na energii", ale bohužel nevím jak nejlépe to v praxi praktikovat. Kdybych dětem společně s lněným olejem podala na lžíci i máslo, určitě by mi to nespolkly. Hledám proto jiný zdroj stravitelný pro děti, s kterým bych jim to mohla dávat (a somozřejmě v odpovídajím množství). Byl by dostačující tučný tvaroh nebo bílý rogurt, který mají děti rády, jak píše paní Mari? Předem všem děkuji za rady. Lenka

To nemusí být v jednom jídle, ale jde o denní dávku tuků ze kterých by PUFA mělo být maximálně 10%.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz