Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát dub 19, 2024 6:32 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ako nahradiť Kollathove raňajky
PříspěvekNapsal: pon pro 02, 2013 1:27 pm 
Offline

Registrován: sob zář 14, 2013 9:11 am
Příspěvky: 15
Dlhé roky sa mi osvedčili raňajky prof. W. Kollatha, tzv Kollathove raňajky. Uvažoval som, ako ich obmeniť, po vynechaní obilnín, hrozienok a medu a zaradení zahrievajúcich zložiek vhodných pre studených ľudí, ktorý sa zvyknú označovať v ajurvéde ako váta, prípadne pri kandide. Výsledok volám "bebekaša" a ponúkam ho na zdielanie, prípadne budem rád za spätnú väzbu. Raňajky sú koncipované tak, aby obsahovali energiu na celé dopoľudnie, aby boli ľahko stráviteľné a zahrievajúce, pre štart do nového dňa. Tu je recept, príprava a spôsob konzumácie, pričom všetky tieto časti sú rovnako dôležité.

Suroviny:
1 mrkva
2 jablká
2 pl. ghí (alebo prepustené obyčajné maslo)
2 pl. stúhaného kokosu
2 pl. sezamových semien
2 pl slnečnicových semien
2 pl. strúhaných orechov
2 pl. sézamového oleja
1/2 alebo celý citrón
trocha celej škorice, alebo strúhaná cejlonská a 1/2 kávovej lyžičky mletej
6-8ks mandlí
prevarená teplá voda

Postup:
Do malého hrnčeka nalámeme celú škoricu na malé kúsky (tupým nožom) alebo použijeme strúhanú, zalejeme trochou vody, a necháme variť. Varíme 5 minút, potom odstavíme. Do iného kastrólika dáme 1-2 pl. prepusteného masla, pridáme nadrobno nastúhanú mrkvu, jemne opražíme, zalejeme prevarenou vodou a dusíme 3-5 minút. Zatiaľ si nastrúhame nahrubo jablká, ktoré pridáme spolu so strúhaným kokosom a predvarenou škoricou pred koncom dusenia k mrkve, zamiešame, prikrijeme a odstavíme. Nastúhame si zatiaľ orechy a mandle, semená si môžeme namlieť ako prvé, mať ich už prichystané a spolu s orechmi pridať k odstavenej zmesi. Pridáme mletú škoricu a sézamový olej, zamiešame a nakoniec šťavu aj dužinu s polovice citróna a všetko zamiešame. Ak je potrebné pridáme prevarenú teplú vodu, aby sme dosiahli riedku konzistenciu.

Konzumácia:
Kašu konzumujeme tak, aby bola dobre a kvalitne strávená. Dosiahneme to nasledovným spôsobom. Ak si navykneme jesť takto aj iné podobné jedlá, zvýši sa ich stráviteľnosť. Je to zvlášť vhodné pre ľudí s nedostatočným trávením. Pred konzumáciou môžeme použiť i tzv. rituál, spôsob a účel je uvedený v nasl. bode. Teraz k samotnej konzumácii kaše.
Sústo po vložení do úst vysajeme z tekutiny, ktorú prehĺtame. Môžeme to urobiť i tak, že si sústo umiestnime pred predné zuby a tlakom pier z neho vysajeme vodu. Potom si sústo premiestnime do úst a žujeme tak, aby sme požuli kúsky škorce a zároveň prevlhčili sústo slinami do pôvodnej konzistencie ako na začiatku, teda už tekutinu neprehĺtame, ale prehltneme až keď je sústo dobre prevlhčené a všetky pevné kúsky rozžuté.

Rituál:
Rituál používame pred konzumáciou na to, aby naše telo prijalo predložený pokrm, aby sa naladilo na trávenie a aby nám bol k maximálnemu prospechu. Rituál pozostáva s formulácie (v duchu, nemusí byť nahlas) toho, čo chceme dosiahnuť, teda napr. zdravie, silu, energiu. Spôsob rituálu nechávam na každom, aby si zvolil taký, ako sám uzná za vhodné. Rituál má účel, že spustí program. Program spôsobí, že aj keď nevenujeme dostatočnú pozornosť jedeniu, bude potrava telom náležite spracovaná, pričom samozrejme jednoznačne nejlepšie je sústrediť sa pri jedení iba na jedlo. Takže po vykonaní rituálu sa môžeme aj pri jedení venovať ľahkej duševnej činnosti, ako čítaniu, alebo sledovaniu ľahkého televízneho programu. Spôsob vykonávania rituálu se popísaný v odbornej literatúre pod kľúčovými slovami nlp, alebo na príslušných kurzoch. Tieto krátke programy majú svoje náležitosti na to, aby pracovali v náš prospech, alebo vôbec pracovali, ale to už nie je predmetom tohto príspevku, avšak najjednoduchší rituál je poďakovanie.

Poznámka:
Recept si možno upraviť podľa individuálnej chuti, prípadne zmeniť množstvá jednotlivých ingrediencii. Ľudia s kvasinkou môžu použiť variantu s menším množstvom, alebo úplne bez jabĺk a väčším podielom mrkvy, prípadne skúsiť jablká kyslé, napr. odroda Ontario. Inak okrem jabĺk je možné použiť sezónne ovocie podľa chuti. Tí bez kvasinky, prípadne iné regulátory ako váta, môžu pridať med, hrozienka, alebo iné sušené ovocie. Kaša je ale i tak dostatočne sladká. Pri alergii na niektorú zložku, túto vynechajte, alebo vhodne nahraďte. Namiesto orechov však zásadne nepoužívať burské oriešky.

Po vyskúšaní sa prosím podeľte so svojimi dojmami a skúsenosťami. Ďakujem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako nahradiť Kollathove raňajky
PříspěvekNapsal: sob pro 07, 2013 2:50 pm 
Offline

Registrován: stř črc 20, 2011 5:24 pm
Příspěvky: 56
Osobně nějak velké,složité mixy potravin nemusím.
Pokud zrovna nekonzumuji jen jeden druh plodu,tak většinou si dávám na talíř menší hromádky nebo kusy,které potom ať jednotlivě nebo dohromady kombinuji v ústech a docílím tím větší hry "božských chutí".
Nechápu,nač používat různých dochucovadel či jídla typu náhražek,třeba masa,paštik atd.. Myslím,že tento člověk ještě nedozrál do stavu "přirozeného stravování" a chybí mu "civilizovaná strava".
PS: K přirozenosti musí dojít každý sám,může se mu jen ukázat směr.


Naposledy upravil rzsoulad dne pon pro 09, 2013 12:23 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako nahradiť Kollathove raňajky
PříspěvekNapsal: sob pro 07, 2013 10:51 pm 
Offline

Registrován: pon zář 09, 2013 8:51 pm
Příspěvky: 188
Take mi to prijde moc nakombinovane a slozite...
Ani nevim, zda bych pouzila tyto kombinace, ale proti gustu...
Kazdemu vyhovuje neco jineho.Toto bych si sama neudelala, ale rozhodne bych to od vas ochutnala \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako nahradiť Kollathove raňajky
PříspěvekNapsal: pon pro 09, 2013 1:40 pm 
Offline

Registrován: sob zář 14, 2013 9:11 am
Příspěvky: 15
Upresním ešte čo sú vlastne Kollathove raňajky a aký je ich účel.
Kollathove raňajky je výdatné jedlo (pôvodne nevarené, kde základom je čerstvo pomleté celozrnné pšeničné zrno) energeticky bohaté a výživné, určené pre ľudí, ktorý raňajkujú doma v kľude, ale potom napr. odchádzajú z domu a nemajú možnosť obedovať, prípadne ani večerať doma. Ak nie je možnosť ani pripraviť si jedlo mimo domu, je treba skoro ráno všetko nachystať, ako v mojom prípade a zobrať si so sebou ľahší obed, večeru, prípadne nejaký olovrant. Desiata nie je potrebaná, pretože raňajky pokryjú energiu na celé doobedie aj v prípade zvýšenej fyzickej, alebo psychyckej námahy. Raňajky, ktoré majú byť náhradou tých Kollathových, by mali spĺňať vyššie uvedené atribúty. Takéto raňajky nie sú určené, či vhodné pre každého a ak je niekto napr. celé dopoľudnie doma, tak jeho raňajky môžu byť ľahšie, ako napr. jeden druh ovocia, alebo podobne a o hodinu, či dve hodiny môže opäť niečo zjesť.

Raňajky je možné chystať tak, že jeden deň dať jeden druh semien a jeden druh orechov a takto to pravidelne meniť, mne to však vyhovuje takto. Pôvodná varianta vznikla teraz za chladných dní, takže v lete pravdepodobne receptúru trochu odľahčím, alebo ak dovtedy zredukujem kandidu, tak i trochu obmením. Raňajkovával som surové, vlažné a jednoduhšie jedlo, ale to ma ráno nezahrialo a nedodalo mi potrebnú energiu a chýbal príjemný pocit pre ranné naladenie sa na nový deň. Ak teda existuje pre moju situáciu a konštitúciu "prirodzenejší" spôsob stravovanie, poprosím o návrhy, rád sa nechám inšpirovať. Už i tak vstávam ráno o 4:30-5:00, aby som si zacvičil, vykonal rannú hygienu a očistu a nachystal jedlo na celý deň. Ďakujem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako nahradiť Kollathove raňajky
PříspěvekNapsal: sob úno 08, 2014 8:02 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Bebe píše:
Upresním ešte čo sú vlastne Kollathove raňajky a aký je ich účel.
Kollathove raňajky je výdatné jedlo (pôvodne nevarené, kde základom je čerstvo pomleté celozrnné pšeničné zrno) energeticky bohaté a výživné, určené pre ľudí, ktorý raňajkujú doma v kľude, ale potom napr. odchádzajú z domu a nemajú možnosť obedovať, prípadne ani večerať doma. Ak nie je možnosť ani pripraviť si jedlo mimo domu, je treba skoro ráno všetko nachystať, ako v mojom prípade a zobrať si so sebou ľahší obed, večeru, prípadne nejaký olovrant. Desiata nie je potrebaná, pretože raňajky pokryjú energiu na celé doobedie aj v prípade zvýšenej fyzickej, alebo psychyckej námahy. Raňajky, ktoré majú byť náhradou tých Kollathových, by mali spĺňať vyššie uvedené atribúty. Takéto raňajky nie sú určené, či vhodné pre každého a ak je niekto napr. celé dopoľudnie doma, tak jeho raňajky môžu byť ľahšie, ako napr. jeden druh ovocia, alebo podobne a o hodinu, či dve hodiny môže opäť niečo zjesť.

Raňajky je možné chystať tak, že jeden deň dať jeden druh semien a jeden druh orechov a takto to pravidelne meniť, mne to však vyhovuje takto. Pôvodná varianta vznikla teraz za chladných dní, takže v lete pravdepodobne receptúru trochu odľahčím, alebo ak dovtedy zredukujem kandidu, tak i trochu obmením. Raňajkovával som surové, vlažné a jednoduhšie jedlo, ale to ma ráno nezahrialo a nedodalo mi potrebnú energiu a chýbal príjemný pocit pre ranné naladenie sa na nový deň. Ak teda existuje pre moju situáciu a konštitúciu "prirodzenejší" spôsob stravovanie, poprosím o návrhy, rád sa nechám inšpirovať. Už i tak vstávam ráno o 4:30-5:00, aby som si zacvičil, vykonal rannú hygienu a očistu a nachystal jedlo na celý deň. Ďakujem.

Ono by to i fungovalo, tak jak to autor vymyslel, ale problém je právě v té první větě "pôvodne nevarené, kde základom je čerstvo pomleté celozrnné" a právě čerstvě pomleté zrno je dnes prakticky nedosažitelný luxus, čili raději ne. Jakákoliv jiná varianta je už pouze o plísních a žluklém tuku, tedy již se o nic zdravého nejedná.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz