Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 9:55 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 93 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: čtv úno 21, 2019 8:12 am 
Offline

Registrován: úte úno 19, 2013 2:43 am
Příspěvky: 1954
Megaloblastová anémie

https://www.wikiskripta.eu/w/Megaloblastová_anémie

_________________
http://www.aeronet.news
https://protiproud.info/
https://www.parlamentnilisty.cz/
https://vk.com/irenaaneri
https://www.naturalnews.com/





Citát: "Nemoc je okem viditelná a elektroakupunkturou měřitelná, i když nemocniční laboratoř mlčí."


Naposledy upravil Alopat dne pát úno 22, 2019 6:10 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: čtv úno 21, 2019 8:13 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Mojzo píše:
No B12 a B9 jsou určitě fajn, ale zrovna tento produkt obsahuje i B6 (sice ve formě p5p, ale i tak...) a ta mi úplně dobrá nepřijde. Já jí osobně nikdy samotnou nezkoušel, ale měl jsem jí vždy v doplňcích buď B1+B6+B12 nebo B6+B9+B12 a asi po dvou/třech dnech užívání mě chytly takové stavy malátnosti a až skoro panika, že jsem to musel vysadit. B9 a B12 bych z toho nepodezdříval, musela to dělat ta B6.

Navíc u B6 jsem našel, že toxicita je už u poměrně nízkých dávek. Nebylo by lepší brát B9+B12 (pokud se bavíme o efektu na homocystein) a B6 dávat pouze 1x za pár dnů v nějaké rozumné míře?

Podivne stavy muze vyvolat b9 i b12, zejmena ta b9 je schopna dohnat lidi k sebevrazde. Jde o problem s methylaci a methylacnim cyklem.
Nekomu methylace nefunguje a potrebuje methylformy b9 i b12, jinemu methylace jede az moc a dodani dalsiho methyl-cokoliv rothodi psychiku.

B6 je OK v davkach desitek mg za den, forma p5p je lepsi, nez Hcl forma, zde je ho navic malo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: pon úno 25, 2019 8:39 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
pefi píše:
Podivne stavy muze vyvolat b9 i b12, zejmena ta b9 je schopna dohnat lidi k sebevrazde. Jde o problem s methylaci a methylacnim cyklem.
Nekomu methylace nefunguje a potrebuje methylformy b9 i b12, jinemu methylace jede az moc a dodani dalsiho methyl-cokoliv rothodi psychiku.

B6 je OK v davkach desitek mg za den, forma p5p je lepsi, nez Hcl forma, zde je ho navic malo.

https://www.jillcarnahan.com/2018/06/25 ... r-anxiety/

V pripade, ze mas over-methylation, oplati sa znizit zdroje potravy, ktore vedu pri metabolizme k zvyseniu hladiny methylovych skupin. Suplementaciu by som neorezaval, ani methyl-folat. Prave naopak v tom clanku sa spomina, ze folat moze pomoct aj pri over-methylation. Navyse, tie mnzostva z B9 a B12 su minimalne, kedze prave tieto dva vitaminy skupiny B sa doplnaju v najmensich mnozstvach (folat 400-800 mcg, co je menej nez 1mg, a B12 ide od 500mcg do 5000 mcg, co je 0,5 az 5 mg - co je nic oproti ostatnych Bckam, ktore sa doplnaju od 10mg do 100mg)

V pripade over-methylacie by som teda urcite neurezal folat, ktory je najvzacnejsi a najtazsie ziskatelny z potravy, ale teda ubral na strave, ktora vedie k zvyseniu methylovych skupin. A B12ku by som zamenil na hydroxycobalamin, alebo adenosylcobalamin, no male mnozstvo (do 500mcg) moze ostat aj methylcobalamin.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: stř bře 25, 2020 9:26 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Má někdo zkušenosti s Lipozomálním vitaminem B12? Je sice v porovnání s tabletama 10x dražší, ale zajímá mě eventuelní účinnost/zkušenosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: čtv bře 26, 2020 8:25 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
Má někdo zkušenosti s Lipozomálním vitaminem B12? Je sice v porovnání s tabletama 10x dražší, ale zajímá mě eventuelní účinnost/zkušenosti.

Na tento dotaz nedovedu zareagovat, zkušenosti nemám, ale dost podstatné bude i o jakou formu se jedná a zda je vaše tělo schopno provádět methylaci ze základních forem tedy zde asi bude i hodně záležet na stavu organizmu jak se bude ten který vitamín v konkrétní formě chovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: úte dub 20, 2021 6:24 am 
Offline

Registrován: ned bře 14, 2021 4:21 pm
Příspěvky: 31
Host píše:
Má někdo zkušenosti s Lipozomálním vitaminem B12? Je sice v porovnání s tabletama 10x dražší, ale zajímá mě eventuelní účinnost/zkušenosti.

Myslím, že lipozomální B12 je bez účinku, stejně jako jako všechny ostatní tablety s tímto vitamínem. Jediná možnost, jak aplikovat B12 je injekční forma. Samozřejmě kromě živočišné strany.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: úte dub 20, 2021 8:35 am 
Offline

Registrován: pát zář 22, 2017 12:12 am
Příspěvky: 71
Zdravím, dá se prosím nějak zjistit jestli methyluji příliš moc a nebo příliš málo, případně jestli methyluji tak akorát? \":-)\" Nechávat si měřit hodnoty a zjišťovat jestli se mi mění hladina homocysteinu atd... odběrem krve se mi nechce (což je pro někoho předpokládám asi nejrychlejší a nejspolehlivější) a nevím jak jinak to zjistit. (řeším to v souvislosti s tím že teď nevím jestli brát kyanokobalamin nebo methylkobalamin a zatím beru methyl, protože mi přijde, že je všeobecně lépe vstřebatelnější). Existují nějaké indikátory nebo nějaké typy jakýchsi testů, jak zjistit jak to je? Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: úte dub 20, 2021 10:23 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte pro 29, 2020 12:08 am
Příspěvky: 757
Jedným z ukazateľov je polymorfizmus MTHFR : dve najčastejšie mutácie 677 CT a 1298 CC (homozygot, heterozygot). Myslím si, že tento gén je iba jedna z mnohých príčin pomalej alebo rýchlej metylácie - ale to je moja dojmológia (intuícia). Okrem toho člen pefi intenzívne písal o symptómoch, ktoré by mohli indikovať, či ste slow alebo fast methylator. A celkom to sedelo aj na mňa.

_________________
Fanatici všech zemí, vyližte si prdel!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: úte dub 20, 2021 8:01 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Yushihara píše:
Zdravím, dá se prosím nějak zjistit jestli methyluji příliš moc a nebo příliš málo, případně jestli methyluji tak akorát? \":-)\" Nechávat si měřit hodnoty a zjišťovat jestli se mi mění hladina homocysteinu atd... odběrem krve se mi nechce (což je pro někoho předpokládám asi nejrychlejší a nejspolehlivější) a nevím jak jinak to zjistit. (řeším to v souvislosti s tím že teď nevím jestli brát kyanokobalamin nebo methylkobalamin a zatím beru methyl, protože mi přijde, že je všeobecně lépe vstřebatelnější). Existují nějaké indikátory nebo nějaké typy jakýchsi testů, jak zjistit jak to je? Díky

Obávám se že nějak podomácku se to zjistit přesně nedá, ale stav přemethylování zjistíte podle toho že většinou naskočí úzkosti a panika.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: ned led 09, 2022 7:47 pm 
Offline

Registrován: stř zář 07, 2016 7:31 pm
Příspěvky: 186
Dobrý deň, rozhodol som sa dať si vyšetriť krv, velmi ma zaujíma methylacia, preto sa chcem spýtať aké su najlepšie testy z krvi ktoré indikujú či mam methylaciu OK, prípadne under alebo over methylator. Histamín z krvi ktorý som tu videl sa bohužial spraviť nedá, nikde som to nenašiel že by sa to testovalo, buď to ma iný nazov toto vyšetrenie alebo sa proste nerobí. B12 + B12 aktívny a folát si spraviť môžem, zaroven aj homocysteín, no tunak pri HCY som videl literaturu ktoré tvrdí že nízky homocysteín je ukazatel undermethylatora a inde zase (doteraz som si myslel že to tak je) vysoký HCY je marker pre undermerhylatora... mimo iné si dávam vyšetrit Med a ceruloplasmín spolu s testami na železo. Nejaké dalšie typy ?? ďakujem pekne.

Pre tých čo sa vyznajú v methylacii
-po choline som mal depresivnu/uzkostnú náladu , može to niečo poukazovať ???
- rôzne aminokyseliné suplementy (taurin, glutamín, esencialne aminokyseliny - max do 20g) = depresia , pripadne z 99 % prípadov ked mam depresiu / melancholickú náladu tak je to po jedle a do 6 hodin je psychika viac menej neutrálna.
- po vajciach mávam celkom zhoršenu psychiku ale to aj po iných jedlach no mam pocit že po vajciach je to častejšie preto ich jem menej. (cholin?)
- po 1mg folátu (methylfolát) som necítil zhoršenie psychiky
po - 500mg niacinu som cítil zhoršenie psychiky
skúsil som aj trimethylglycín - nejak som cítil tlaky na hrdi aj v oblasti srdca, psychiku to určite nezlepšilo ale ani som nejak nevidel zhoršenie ( dávka bola 3 gramy )

v minulosti som si viedol denníček, zinok zdá sa že trošku zlepšoval psychiku aspon čo som vyčítal z poznámok, bohužial neviem ako som na tom s medou a ceruloplasminom tak nesuplementujem.

Viem že je to asi irelevantné ale mám 10 rokov problémy s močením (tažko sa mi začína močit ako keby zužena močova trubica alebo zväšena prostata a musim dost tlačit) a len 2x v živote sa mi podarilo tento stav dostať do normálu kde som mohol normálne bez čakania vymočiť. 1x po 21 dnovom pôste, a druhý krát nedávno ked som si dával denne methylkobalamin 1,5mg zlepšilo sa to razom , ako keby nejaky opuch ktorý zmizol a doteraz je to stále kus lepšie ako to bývalo... len mám naopak pocit že cítim aj tlak na hrudi a na srdci po B12.... može to niečo signalizovať ? vdaka za každe info.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: pon led 10, 2022 6:01 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Menma21 píše:
- po 1mg folátu (methylfolát) som necítil zhoršenie psychiky
po - 500mg niacinu som cítil zhoršenie psychiky

To by ukazovalo na undermethylátora:
- niacin vyluxuje methyl skupiny, takže pak methylskupiny chybí
- dodání methyl(folátu) neudělalo nic, takže methyl skupiny nepřebývají

Ten cholin do toho úplně nesedí, protože ten by měl být pro undermethylátora být spíš prospěšný.

V podstatě by to chtělo udělat z krve co nejvíc B vitamínů, zinek, meď, ceruloplasmin a homocystein a pak by se asi vidělo trochu víc.
Taky krevní obraz a diferenciální krevní obraz - je to levné as taky to napoví (undermethylátor má vysoké bazofily, overmethylátor je má obvykle nízké).

Zvýšený homocystein může mít jak undermethylátor tak overmethylator, HCY je především příznak, že něco kolem methylačního cyklu závislého na B6/B9/B12 nefunguje jak by mělo.

Ideální je před odběrem, krve nebrat doplňky s B vitamíny (třeba B6 má "poločas rozpadu" cca dva týdny, takže ideálně aspoň 14 dní nebrat nic s B6).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: pon led 10, 2022 9:53 pm 
Offline

Registrován: stř zář 07, 2016 7:31 pm
Příspěvky: 186
zdravím, vdaka za odpoveď, meď,zinok,železný panel, homocystein to všetko si dam vyšetriť len stále neviem či má zmysel testovat tie B12 a folát, kedže aj tak to planujem asi suplementovať, može to niečo indikovať z testov čo zo suplementácie následne nevyčítam? Je to celkom drahý test 25 eur za vitamín B12 + aktívny a folát. B6 tam bohužial nerobia. Tak sa pýtam či to má zmysel či neni lepšie za tie peniaze kupit rovno suplement a overiť to v praxi. Je to vlastne spolahlivý test? Čital som niekde že to neni moc ani spolahlivé a skôr by sa mala testovat kyselina methylmalonová (ktorú ale tiež nerobia ) Vdaka za odpoveď, čoskoro tu prídam výsledky testov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: úte led 11, 2022 6:18 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Jestli ti nevadí chodit na krev navícekrát, tak se dá postupovat ppostupně. Pokud bude v pořádku homocystein a nebudou náznaky anemie, tak vše kolem B6, B9, B12 nejspíš bude fungovat správně.

Jako napotvoru nejde jen o deficity, ale i o případné nadbytky. Lidem, kterým nefunguje dobře metabolismus kolem vitamínu B, se i bez suplementace objeví nadbytky B vitamínů.

V mém okolí se lidem s problémy v metabolsimu B vitamínů objevily:
1) významný nadbytek B12 (spolu s příznaky silné anémie) - podle mě undermethylátor (nyní bere aktivní formu B12, B6, B9 a je mu líp),
2) nadbytek aktivní formy B6 (a deficit B9 a zvýšený homocystein) - podle všeho overmethylátor,
Ani jedna s uvedených osob přitom B vitamíny nedodávala.

Proto mi přijde lepší spíš než suplementace naslepo investovat do rozboru krve. Suplementovat nějak stabilně a ve větším množství B vitamíny naslepo není úplně nejlepší nápad a nakonec za ty doplňky dáš víc peněz, než za rozbor krve, každopádně HCY by stálo za to a když nebude v pořádku, tak se pak dá pátrat dál.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: úte led 11, 2022 9:14 pm 
Offline

Registrován: stř zář 07, 2016 7:31 pm
Příspěvky: 186
Zdravím, vdaka za odpoveď, dnes som bol dať otestovat krv, výsledky budu za pár dni, ešte zvažujem či tam zavolam nech spravia aj B12 + aktívny a folát (b6 nerobia) Otázka je, može prebytok nejak škodiť alebo skôr len poukazovať na niečo ine čo v tele nefunguje?? Mám podozrenie na to že mi suplementácia B complexu (aktívne formy) pomohla so zapchou ale niesom si istý a momentálne to nesuplementujem takže nemožem potvrdiť. S močením mi pomohla B12 aktívna forma neviem čo je vo veci... poslednú dobu riešim mimo toto aj vysoký tlak v hlave... (po odmerani tlaku 120 na 80) ale v hlave mam proste vysoký tlak, teplota 36,9 ale pocitovo horuca hlava aj krk, bolesti hlavy sa vedia do toho objavit a takisto aj bolest krku... pomáhaju mi studené obklady nerozumiem tomu, zvyčajne to je po jedle... može ist o nejaky elektrolyt?? Sodik dávam dost často tým to není, horčik som skúsil jednorázovo 30 gramov epsomskej soli a na druhý den aj tak vysoký tlak v hlave, vapnik netuším s draslíkom, dal som si odtestovat aj tieto mineráli v séru lenže neviem či to má výpovednú hodnotu, neviem či nedostatok draslíka ma takéto príznaky, no posledne dni som jedol aj zemiaky čo maju dost draslika a nič sa nezlepšilo. Netuším o čo by mohlo íst.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B12
PříspěvekNapsal: stř led 12, 2022 3:46 pm 
Offline

Registrován: stř zář 07, 2016 7:31 pm
Příspěvky: 186
Dobrý deň, príkladám zatiaľ dokončené testy, meď,zinok a homocysteín a aj diaminooxidáza (čo je enzým na štiepenie histamínu ) budu neskôr. už pred 2 rokmi som mal nízku meď aj ceruloplasmín, teraz sa to zase potvrdzuje, nerozumiem prečo. železo vypadá byť dost dobré alebo sa mýlim ? Mimo iné ma velmi znepokojujú biele krvinky, takmer všetky mám nízko, dokonca aj tie bazofily, može to niečo znamenať ? Keď som pred 4 rokmi chcel darovať krv tak mi ju nevzali presne z tohoto dôvodu, nízke biele krvinky. Ide o chronickú bakteriu/vírus ?? Hepatitída? Ale to by som mal pečenové enzýmy rozhodené moje sú v norme či? Ešte tam mám 24 hodín vzorku krvi čiže môžem ich požiadať a dodatočne testy. Dhea-S (indikátor efektivity nadobličiek) je síce zdánlivo v norme no vraj sa to velmi líši podla veku a da sa dokonca určit predčastné stárnutie, v mojom prípade muž medzi 20-29 by som mal mat hladiny od 7,58 do 17,xx takže možem predpokladať oslabene nadobličky? Dal som si hned spravit testosteron čo je tiež indikátor, chcel by som aj kortizol zo slín no test je celkom drahý 4x9 € + 4x skumavka cca 2 eura.. neviem či má ten test pre mna vypovednú hodnotu, aj keby mam oslabenu funkciu tak bud mi daju kortikosteroidy alebo nič... takže v podstate by som tým nič nedokázal len potvrdil pravdepodobne to čo je zrejme... strava na nadobličky mi je jasná no trávenie znemožnuje brat nadobličky ako uplnu prioritu a musim popri tom riešit aj žaludok ktorý mi robí problémy. ďakujem za akúkoľvek radu ohladom testov. AK niekto vie dobre interpretovať železo tak to uvítam.


Přílohy:
vysetreniekrvi2.png
vysetreniekrvi2.png [ 80.94 KiB | Zobrazeno 6035 krát ]
vysetreniekrvi.png
vysetreniekrvi.png [ 140.14 KiB | Zobrazeno 6035 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 93 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz